Pierwszy dzień w Sarmacji
Witaj przybyszu/przybyszko! Zdecydowałeś/aś się zamieszkać‡ w Księ™stwie Sarmacji, wię™c teraz pewnie zastanawiasz się™, od czego zacząć‡. Spokojnie, pierwszego dnia również zadawał‚em sobie to pytanie. Nie staraj się™ zapamię™tać‡ wszystkiego na raz, ponieważ jest to trudniejsze, niż by się™ mogło wydawać‡. Spróbuj ogarnąć‡ to, co najważniejsze i zrób to, co pomoże Ci odnaleźć‡ się™ wśród Sarmatów. Postaram się pomóc Ci na tej drodze.

W momencie rejestracji stajesz się Sarmatą/Sarmatką – mieszkańcem Księstwa i członkiem naszej wspólnoty. Jednocześnie otrzymujesz ID – Twój unikalny numer identyfikacyjny, podobny do znanego ci numeru PESEL.

Profil
Zaloguj się na stronie głównej za pomocą swojego ID i hasła podanego przy rejestracji, a następnie zajrzyj do swojego profilu. Widać w nim wszelkie informacje o Tobie (oczywiście te, które podasz dobrowolnie)

W profilu znajdziesz między innymi:
1. Twoje ID
2. Datę zamieszkania w Sarmacji
3. Status, czyli informację, czy jesteś już obywatelem oraz tytuł szlachecki i arystokratyczny (tu znajdziesz więcej informacji)
4. Miejsce zamieszkania (zaraz przejdziemy do tego, jak je wybrać)
5. Nick na forum (zaraz do niego przejdziemy)
6. Dane małżonka/małżonki (tak, czasem zawieramy wirtualne małżeństwa)
7. Stopień wojskowy (jeśli służysz w Książęcych Siłach Zbrojnych — tutaj przeczytasz więcej)
8. Płeć, wskaźnik aktywności (ile napisałeś postów/komentarzy/artykułów), daty ostatniego logowania w systemie i na Forum
9. Herb (otrzymasz go, jeśli Książę zaliczy Cię w poczet szlachty za zasługi na rzecz Księstwa)
10. Odznaczenia (baretki) i stopień wojskowy
11. Wypis majątku: stan konta osobistego, posiadane w systemie gospodarstwa (tutaj przeczytasz więcej) i poziom wyprodukowanej pracy
12. Posiadane instytucje (tutaj przeczytasz więcej) i miejsca zatrudnienia
13. Adnotacje, czyli Twoja wizytówka, którą możesz zmienić w edycji profilu

RADA: Profil edytować możesz klikając w zakładkę „Edytuj profil” w czerwonym menu na górze. Zmienisz tam swój adres e-mail, Opis profilu (pokaże się w 'adnotacjach') avatar i płeć.

W szerokim czerwonym menu znajdziesz główne funkcjonalności dostępne w sarmackich systemach informatycznych. Teraz opiszemy je pokrótce. Znasz już zakładki „Pokaż profil” i „edytuj profil”. Oprócz nich znajdziesz:

1. Konta bankowe, gdzie znajdziesz saldo konta osobistego i zarządzanych przez Ciebie instytucji. Jako nowy mieszkaniec otrzymujesz 1100 libertów
2. Panel redaktorski, który służy do dodawania artykułów
3. Telegramy, gdzie znajdziesz wiadomości systemowe (najczęściej o polubieniu Twojego artykułu, o czym później)
4. Listy, czyli wewnętrzną sarmacką pocztę
5. Zarządzaj instytucjami (o instytucjach pomówimy później)
Poniżej zakładek ukazują się często ważne komunikaty od władz.

Forum

Czas odwiedzić Forum Centralne Księstwa Sarmacji. To główne miejsce, wokół którego toczy się życie naszej społeczności. Poznasz tu Sarmatów i odnajdziesz wiele cennych wskazówek.

Odwiedź dział Powitania. Otwórz w nim nowy wątek i napisz kilka słów o sobie – jak trafiłeś/aś do Sarmacji, czym się interesujesz, czym chciałbyś/chciałabyś zająć się w Księstwie, lub zadaj nurtujące Cię pytania. Przywitaj się z Sarmatami, a jeśli tylko czegoś nie wiesz, coś budzi Twoje wątpliwości bądź zwyczajnie interesuje – śmiało pytaj. Ktoś z pewnością wszystko Ci wytłumaczy.

RADA: Na Forum zalogujesz się przy pomocy ID i hasła – tak jak w przypadku logowania na stronie głównej. Możesz zmienić swój login na Forum na dowolnie przez Ciebie wybrany – w ustawieniach konta, w zakładce „Profil” wybierz w lewym menu „Szczegóły rejestracji”. W tej samej zakładce, wybierając w lewym menu „Podpis” możesz ustawić swoją sygnaturę – dzięki temu będziesz rozpoznawany przez pozostałych użytkowników Forum. Nie zapomnij też o avatarze na forum, zmienisz go także w ustawieniach konta, w zakładce „Avatar”.

Jeśli już przywitałeś/aś się na forum, przejdź do dział‚u Polityka i Społeczeństwo. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji dotyczących bieżących spraw jakimi żyje Księ™stwo. Jeśli znajdziesz jakiś interesujący temat, w którym możesz coś powiedzieć‡, nie wahaj się - o to właśnie chodzi, musisz być‡ aktywnym czł‚onkiem/członkinią naszej społeczności, wtedy zostaniesz zauważony/a.

RADA: Jeśli na początku ktoś źle odbierze Twoje intencje, nie przejmuj się i nie poddawaj. Sarmacji słyną ze swego, specyficznego, przyznajmy, poczucia humoru i podejścia do obcych. Ja sam, będąc nowym mieszkańcem, zebrałem niezłą burę za mój pierwszy artykuł, wywiad z człowiekiem, który później okazał się... banitą skazanym za szkodzenie Księstwu. Krytyka może i zabolała, ale nie zamierzałem z tego powodu odchodzić. Dziś jestem arystokratą i uznanym dziennikarzem, a o pierwszej wpadce nikt nie pamięta.


Miejsce zamieszkania
Skoro już wiesz, jak wygląda profil i przywitałeś/aś się na forum, czas wybrać miejsce zamieszkania. W Księstwie Sarmacji funkcjonują samorządy. Są to prowincje, w których ulokowano różne miasta. Ich opisy znajdziesz w dalszej części wykładów.

RADA: Wybór miejsca zamieszkania jest wbrew pozorom ważną decyzją. To, czy zamieszkasz w Teutonii, Baridasie, Gellonii czy Sclavinii może wpłynąć na Twoje dalsze życie w Sarmacji. Warto więc przemyśleć swoją decyzję. Chcesz ją zmienić? Nie martw się. Raz w tygodniu możesz przeprowadzić się do innego miasta.

Aby zamieszkać w mieście, wejdź na jego profil (na przykład wybierając z menu górnego zakładkę "Samorządy", a później "Miasta". Na prawo od nazwy miejscowości znajdziesz ikonkę domu z przyciskiem "Zamieszkaj". Kliknij go i gotowe!

Obywatelstwo
Rejestracja w bazie Księstwa Sarmacji nie daje wszystkich uprawnień dostępnych dla Sarmatów. Aby móc w pełni uczestniczyć w życiu Księstwa, np. kandydować lub głosować w wyborach parlamentarnych, trzeba posiadać obywatelstwo.

Aby je otrzymać, musisz złożyć wniosek w odpowiednim dziale Forum, oraz spełnić warunki określone w Ustawie o obywatelstwie sarmackim.

We wniosku należy umieścić kilkuzdaniowe uzasadnienie, oświadczenie o zamieszkiwaniu (bądź nie) w innym państwie wirtualnym oraz oświadczenie o realnej dacie urodzenia. Dobrze widziane jest napisać kilka słów o swoich planach działalności w Księstwie. Decyzję o nadaniu obywatelstwa, bądź odrzuceniu wniosku wydaje Książę. Gdy decyzja Księcia jest pozytywna, należy złożyć stosowną przysięgę obywatelską, której treść znajduje się w Ustawie o obywatelstwie sarmackim (treść tej przysięgi przypomina także Książę, wydając postanowienie o nadaniu obywatelstwa).

RADA: Wniosek o nadanie obywatelstwa możesz złożyć jeszcze zanim spełnisz ustawowe warunki, jednak w takim wypadku musisz poczekać do chwili ich spełnienia. Warto w tym czasie nawiązać wcześniej znajomości z innymi Sarmatami – mogą oni poprzeć Twój wniosek, co dodatkowo podnosi szanse na otrzymanie obywatelstwa.

To wszystko, co koniecznie musisz wiedzieć pierwszego dnia w Sarmacji. Nie krępuj się jednak i zobacz dalsze wykłady w Instytucie Edukacji Sarmackiej!