Pierwszy dzień w Księstwie
Witaj przybyszu/przybyszko.

Prawdopodobnie jesteś pierwszy raz w Księstwie Sarmacji. Czujesz się lekko zagubiony, nie wiesz co zrobić. Na początek może jednak czym jest Księstwo Sarmacji? Jest to mikronacja - wirtualne państwo. Wiele to nie mówi prawda? Mikronacja, czyli wirtualne państwo to symulacja prawdziwego państwa, istniejącego w alternatywnej rzeczywistości - w tym przypadku na planecie Pollin. W Księstwie Sarmacji, tak jak i w każdej innej mikronacji można zająć się wieloma różnymi dziedzinami. Można być politykiem, zajmować wysokie pozycje urzędnicze. Można być animatorem kultury - pisać utwory prozatorskie, liryczne, malować obrazy, a nawet pochwalić się własnym talentem muzycznym. Można być dziennikarzem, sportowcem, nieumarłym. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia - no i troszeczkę zdanie innych, ale tym na szczęście nie musicie się przejmować, przynajmniej na początku.

Co powinieneś zrobić na początek? To tutaj własnie zaczyna się poradnik. Jest on podzielony na 3 części. W pierwszej przedstawie ci teorię, dotyczącą twoich pierwszych poczynań. Następnie przekaże ci bardzo przydatne linki, które o ile będziesz chciał - odwiedzisz. Poza tym przydadzą ci się one w trzeciej części poradnika, w której znajdziesz zadania, które pomogą ci wejść z przytupem. Więc nie przedłużając zaczynajmy.


I. TEORIA


1. Kim jestem?

Na chwilę obecną jesteś mieszkańcem Księstwa Sarmacji. Możesz zrobić już wiele, jednak zacznijmy od profilu. Znajdziesz tam wiele ciekawych rzeczy jak: swoje imie i nazwisko, numer paszportu, stan konta, odznaczenia i ordery, herb, swój opis, miejsca zatrudnienia i wiele wiele innych. Nie ma sensu tłumaczyć co każde oznacza - uważam to za oczywiste i chyba tylko dlatego bym to napisał, żeby poradnik był dłuższy. Jednak jedno pewnie nie daje wam spokoju. Jest to brak miejsca zamieszkania (fakt bycia bezdomnym). W Księstwie Sarmacji istnieją 4 prowincje - samorządy terytorialne. Są to Konsulat Sclavinii, Królestwo Baridasu, Starosarmacja i Królestwo Teutonii. Każde z nich ma inny charakter, każde z nich jednak daje szanse na rozwój swoich umiejętności. Najważniejsze jednak to poznanie ich. Decyzję możesz podjąć po jakimś czasie, zawsze możesz ją zmienić.


2. Samorządy.
Samorząd tak jak już wspomniałem to jednostka organizacyjna Księstwa Sarmacji, a każda z nich ma inny charakter. W każdej prowincji znajdują się również miasta - to w nich znajdujemy swoje mieszkanie. Każde z miast w samorządach również ma swój klimat. Chociażby baridajskie Ciuad de Bravo i Starosarmacka Sola, to dwa zupełnie inne miasta niż Almera, Grodzisk czy Srebrny Róg. Jednak decyzja należy do was.3. Forum

Forum Księstwa Sarmacji to główne miejsce aktywności. To tutaj znajdziecie rozmowy na wszystkie tematy dotyczące kultury, polityki, rozrywki, sportu i innych. Forum podzielone jest na działy tematyczne.

Na początku znajdują się działy dotyczące właśnie nowych Sarmatów. Szczególnie ważnym działem jest dział "Przywitaj się". To tutaj powinieneś skierować swoje kroki i założyć nowy wątek w którym oczywiście przywitasz się. Ważne jest także, abyś odkrył trochę siebie - powiedział, co lubisz robić, czym chciałbyś się w Księstwie Sarmacji zajmować. Zawsze możesz również zadać pytanie - na pewno otrzymasz odpowiedź. Poniżej znajdziesz również dział z dotacjami na start oraz wnioskami o obywatelstwo. Tutaj wrócisz trochę później, gdy już poznasz Sarmację i będziesz pewny, że zostajesz na dłużej. (A najlepiej na stałe).

Kolejnym działem jest dział poświęcony właśnie życiu w Sarmacji. Działy są zatytuowane w sposób jawnie mówiący o tym, o czym one są. I tak na przykład w dziale sport znajdziesz różne informacje na temat sportu w Sarmacji.

Pod koniec działu znajdziesz również informacje z zagranicy. Tak, Księstwo Sarmacji nie jest jedyną mikronacją - jest ich więcej. Kolejnym działem są Samorządy. Zatytuowane inaczej, ale jednak taką nazwą się posłużymy. To, gdzie zamieszkasz nie definiuje od razu, gdzie możesz zaglądać. Najlepiej jak zajrzysz wszędzie. Każdy samorząd ma co innego do zaoferowania i zazwyczaj otwierają się również na przybyszy z innych samorządów. To również tutaj zdobędziesz swoje pierwsze szlify, uzyskasz więcej informacji na temat samorządów i to własnie w tym dziale dowiesz się na temat prowincji najwięcej.

Później znajdziesz działy dotyczące władz Sarmacji. Dwór Książęcy, Rada Ministrów, Sejm. To właśnie tutaj uprawiana jest polityka. Tutaj podejmowane są decyzje wagi państwowej. Na pewno nie raz odwiedzisz ten dział.

Dalej znajdziesz Książęce Siły Zbrojne. W tym miejscu zaciągniesz się do wojska. Zapewniam, że to również świetna zabawa - wciąga niczym narkotyk, przy okazji bardzo satysfakcjonuje. Dostanie się do wojska również nie jest trudne. Jednak prawdopodobnie gdy przywitasz się dostaniesz zaproszenie do słuzby. Dlatego nie będę tutaj przedłużał.
Następnie znajdziesz rzadko odwiedzany dział - Więzienie. Chyba nie muszę tłumaczyć, czym jest więzienie. Zapewniam jednak, że nie jest to przyjemne miejsce i życzę, abyś nie musiał go odwiedzać.

Pod koniec listy działów znajdziesz sprawy realne. Tutaj możesz zadać pytanie na temat realnego problemu, porozmawiać o realnej polityce. W Sarmacji znajduje się wiele osób o różnych zainteresowaniach, bardzo życzliwych i pomocnych. Gdy masz jakiś problem - postaramy się pomóc. Możesz w tym dziale również szukać znajomych do gry. To nie jest żaden problem, a czasami propozycje wysuwane w dziale off-top znajdują odzwierciedlenie np. w Sarmackim Sporcie.

Na samym końcu znajduje się archiwum - prawdziwa kolekcja starych wątków. Tutaj znajdziesz wszystko, do kiedyś było i pewnie nie wróci - chociaż nigdy nic nie wiadomo. Może to ty wygrzebiesz coś ciekawego i spróbujesz wznowić?

Na forum tak samo jak na stronie Księstwa jesteś pustą twarzą. Aby korzystać z forum musisz również zarejestrować się. Nie jest to trudne, w zasadzie intuicyjne. Znajdujesz przycisk zarejestruj się, a następnie wypełniasz odpowiedni formularz. Proste prawda? Gdy już się zarejestrujesz warto, abyś spersonalizował również swój profil na forum. Aby to zrobić musisz wejść w panel użytkownika, następnie w profil (zakładki ułożone w poziomie na górze). Kolejnym krokiem są zakładki pionowe - najlepiej odwiedź wszystkie. W każdej znajdziesz co innego - najważniesze, abyś ustawił jako swój login swoje imię w Księstwie. Nie podawaj również swoich realnych danych. Unikaj również - o ile możesz -używania cyfr i znaków specjalnych. Warto również, abyś ustawił swój awatar oraz podpis - wtedy już będziesz mógł mówić - że da się ciebie rozpoznać.


4. Publikacja artykułów

Jest to najprostszy sposób na zarobienie pierwszych libertów. Na start zawsze jesteś zatrudniony w parku społecznym. To w nim będziesz pisał swoje pierwsze teksty. Temat jest dowolny, może to być proza, poezja, obrazek. Możesz poruszyć w nim jakiś ważny problem, dotyczący dowolnego aspektu mikronacji. Możesz wymyśleć coś nowego - opisać jakąś historię. Ogranicza się tylko wyobraźnia. Wszystko, co obecnie powstało jest nadal elastyczne niczym guma - pozwala się dowolnie kształcić. Możesz sobie urwać kawałek oraz napisać coś o tym. Twoja twórczość na pewno zostanie doceniona.

Aby napisać swój pierwszy artykuł musisz wejść w panel redaktorski (znajdziesz go w tej samej ramce co profil). Następnie w menu kontekstowym musisz wybrać opcję dodaj nowy artykuł. Otworzą ci się dwa pola - pierwsze to tytuł artykułu. Drugie, to cała jego treść. Najlepiej, żeby artykuł miał jakiś rozmiar - najlepszym sposobem jest wzbogacenie go obrazkami. Na forum jest stosowany BBCode. Znaczniki razem z ich opisami znajdują się w oddzielnym poradniku (link oczywiście w drugiej części).


II. Przydatne linki


Forum, dział powitań
Forum, dział wniosków o pieniądze na start
Forum, dział wniosków o nadanie obywatelstwa
Poradnik ze znacznikami bbcode
Dziennik Praw
Samorządy:
Forum Baridasu
Forum Sclavinii
Forum Starosarmacji
Forum Teutonii
Spis miast
Twój profil na forum
Instytut Magazynowania Grafik


III Zadania
1. Ustaw swoje zdjęcie, nazwę użytkownika oraz podpis na forum.
2. Zamieszkaj w wybranym samorządzie
3. Przywitaj się
4. Złóż wniosek o dofinansowanie na start
5. Złóż wniosek o obywatelstwo (po uzyskaniu odpowiedniej aktywności)