Secesja i Wolne Miasto Złoty Gród
Czy to kolejna secesja? Może tenutariusz królewski Vladimir Ivanovitsš ik Lihtenštán oszalał i poszedł śladami szalonego Rolanda Heacha? Postanowił wprowadzić w życie opiewane w swoich prozatorskich dziełach dzikie żądze władzy? Nic z tych rzeczy! Niewątpliwą atrakcją stolicy Nowej Teutonii jest nader ciekawy wycinek jej historii- okres ogłoszenia secesji przez miasto. Każdy powinien odwiedzić dom Wielkiego Mera Złotego Grodu, który nagle z dnia na dzień stał się niewątpliwą atrakcją Rejencji.
u91qZmjF.jpg
Słynna już na całą Sarmację kamienica przy ulicy Różanej
Oddajmy głos historii, która wydarzyła się nie tak dawno. Roland Heach (znany również jako Akademik Tradycja Wileński) objął funkcję tenutariusza królewskiego na mocy Postanowienia Króla Teutonii z 25 czerwca 2014 roku. Czy jakikolwiek Teutończyk mógłby powiedzieć złe słowo o Heachu? Był tytanem pracy, drugim (po diuku Kwazim) biurokratą Królestwa, z ochotą wykonywał wszystkie papierkowe prace, wyliczał pensje, prowadził rejestry, czyli wszystkie mało twórcze zadania, którym niewielu chce się poświęcić z zapałem.

Niestety wszystko nagle się zmieniło. Dnia 26 września 2014 roku książę Tomasz Ivo Hugo stwierdził utratę obywatelstwa przez Heacha na skutek zrzeczenia się go. Na dodatek dwa dni później w swojej kamienicy na ulicy Różanej Roland ogłosił i proklamował niepodległe Wolne Miasto Złoty Gród. Deklarację do drzwi jego kamienicy przybił Brzetyslav Sukces Dupostrzał Zwell (obecnie cudzoziemiec po wielu operacjach płci i zmianach danych personalnych).
W mieście pojawiły się głosy, jakoby były tenutariusz królewski oszalał. Władze sarmackie, jak i teutońskie nie wzięły jednak akcji Heacha za oznakę szaleństwa. Swoje potępiające orędzia wyrazili król Mateusz Wilhelm oraz król- senior Łukasz August, powołujący się na czasy początków Królestwa Nowej Teutonii.

Tymczasem Heach wraz z Brzeyslavem, zamknięci w zabytkowej kamienicy, wyrzucali przez okna kolejne ulotki propagandowe, w których między innymi nadali kanclerz Karolinie diuczessie von Lichtenstein status persona non grata dnia 30 września 2014 roku. Ustanowili fikcyjne struktury swojego państwa z wielkim merem i konsylium na czele.
m0WHSD1n.jpg
Stary Rynek z widokiem na ulicę Różaną

Kilka dni później mieszkańcy Złotego Grodu odkryli, że kamienica Roladna Heacha jest pusta, a sam "wielki mer" gdzieś zniknął. Decyzją rady miejskiej postanowiono przekształcić kamienicę na Różanej w miejsce pamięci po całkiem śmiesznym i niepoważnym zajściu w historii miasta. Kamienicę można zwiedzać za symboliczną opłatą, gdzie każdy może zapoznać się z krótką historią Wolnego Miasta Złoty Gród i biografią jego założyciela.

Dlaczego w ogóle Roland Heach zrobił to, co zrobił? Może rzeczywiście był szalony, a może teutoński gen jest nierozerwalnie powiązany z secesją i buntem.