Zabytki Almery
Pałac Królewski w Almerze
Pałac Królewski został zbudowany w I połowie XVII wieku w stylu barokowym z rozkazu Króla Rudygiera. Niestety, ale nie zobaczył on ukończonej budowli. Zmarł niedługo po wydaniu rozkazu o zbudowaniu tego pałacu.

Pomimo śmierci Króla jednak budowniczy nadal próbowali wznieść tą, nie banalną konstrukcję. Pracowali nad nią najwybitniejszy tych czasów artyści. Od rotryjskich, przez sarmackich, do dreamlandzkich, najlepsi z najlepszych pracowali aby wznieść okryty sławą po dziś dzień pałac.

Pałac po dziś dzień jest siedzibą Królów, i Wicekrólów Baridasu. Nie sposób jest nie przejść obok pałacu, lub jego ogrodów. Są one bowiem umiejscowione w ścisłym centrum Almery.

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w pałacu, jest sala złota, zwana też tronową. To tam właśnie Król, lub Wicekról wzywa urzędników dworu i dworzan na tak zwany dywanik. Oczywiście każdy, za wszelką cenę chce uniknąć wejścia do tej sali...
Pałac-Buckingham3.jpg
Zdjęcie Pałacu Królewskiego od ulicy Trakt Królewski.

Sobór św. Cyryla i Metodego

Świątynia ta, zwana też potocznie Soborem Królewskim jest pierwszą tak dużą budowlą zbudowaną z kamienia w Almerze. Sam kościół jest zbudowany w stylu barokowym i nawiązuje lekko do stojącej na miejscu dzisiejszego soboru - drewnianej katedry.

Budowlę zbudował Książe Fryderyk, na początku X wieku. Po dzień dzisiejszy odbywają się tutaj msze święte w kilku obrządkach. Jest to najważniejszy kościół w Baridasie.
kosciol_sw_trojcy_w.panow_um.jpg
Kościół zbudowany na planie rotundy

Historyczna siedziba prezydentów

Historyczna siedziba prezydentów jest reliktem przeszłości po dawnym ustroju. XIX wieczny budynek został wybudowany w stylu klasycystycznym. Wejście to dobudówka oparta na 4 filarach. W środku znajduje się muzeum ustroju demokratycznego. Możemy tam znaleźć garnitur czy pióro śp. Christoffa, "Manifest Demokratyczny abo Rewolucyi Idea", pióra anonimowego lewicowego działacza z 1673 roku czy oryginalny zapis konstytucji z 1708 roku. Dawny Pałac Prezydencki słynie z kilku sali, które służyły różnym celom. Sala czerwona była jadalnią, sala zielona była salą konferencyjną, a sala beżowa była gabinetem prezydenta. Według jednej z teorii, pałac został zbudowany na fundamentach starego zamku, który został zbudowany kilka lat przed uzyskaniem praw miejskich przez Almerę
Biały-Dom.jpg
Widok od ulicy Christoffo na dawny Pałac Prezydencki

Siedziba poczty konnej

Baridajska Poczta Konna swój początek miała właśnie w Almerze. Król Edúard del Bravò starał się ratować swoją pozycję przed zrujnowaniem przez działaczy lewicowych wieloma inicjatywami. Jedną z nich było stworzenie jednej, sprawnej poczty, która z założenia miała operować jedynie w Baridasie, ale obecnie działa ona na terenie całego Księstwa Sarmacji. Siedziba PK nie zmieniła się od początku jej działalności, nadal mieści się ona na pod adresem Trakt Królewski 76 (po baridajsku: 76 Aryoar Rodé). Budynek jest nie tylko centrum działalności Poczty Konnej, ale też miejscem zamieszkania zarządcy poczty.

W ostatnich ratach budynek poczty konnej przeszedł kilka remontów, w tym jeden generalny w styczniu 2017 roku. W budynku mieszczą się zarówno biura zarządu poczty, sortownia poczty, część mieszkalna dla zarządu poczty.
-,pic2,1121,49,19333,show2.jpg
Front budynku poczty konnej nie wyróżnia się niczym, wobec stojących wokół niego kamienic

Stara Hala Targowa

Stara i nowa hala targowa to miejsce gdzie można kupić praktycznie wszystko co potrzebne, a czego raczej nie spotkacie w innych sklepach w mieście. Nowa hala przypomina swoją modernistyczną budową bardziej centrum handlowe, ale tak naprawdę jest większą częścią targu. Budynek starej hali został zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku, co nie zmienia faktu że już wcześniej w miejscu gdzie stoi obecnie stara hala też odbywały się wymiany handlowe. Wcześniej na tym miejscu znajdowała się ogromna, zbudowana z drewna hala targowa, ale w wyniku pożaru tej części miasta została całkowicie zniszczona. Władze Almery postanowiły jednak odbudować budynek w formie, jaką możemy podziwiać dziś.
dsc05153_shiftn.jpg
Główne wejście do starej hali z widoczną wieżą zegarową.