Almerski ogród zoologiczny
Almerski ogród zoologiczny, powstał w 1923 roku i do dziś jest jednym z najprężniej rozwijających się ogrodów zoologicznych w Księstwie Sarmacji. Zoo powstało z inicjatywy wybitnego zoologa baridajskiego - Karola Strewberna. Był on jednym z prekursorów zoologii, na ziemiach baridajskich. Odkrył i opisał ponad sto gatunków zwierząt, z czego większa część zamieszkiwała trudnodostępne do dziś góry Solskie w Królestwie Baridasu.

Strawbern za cały swój majątek kupił paręnaście hektarów ziemi nieopodal Almery i zaczął przygotowywać ten teren pod ogród zoologiczny. Z pomocą przyszły mu władze miejskie, które dofinansowały w stu procentach budowę wybiegów i pokryły koszty transportu zwierząt.

Strawbern aż do śmierci w 1943 będzie dyrektorem ogrodu zoologicznego. Późniejszych urzędników pełniących tą funkcję wyznaczała rada miasta.

Władze miejskie w 2016 postarały się upamiętnić tego wspaniałego zoologa i przy głównym wejściu, do ogrodu zoologicznego powstał pomnik Strawberna i tablica pamiątkowa na jego cześć.

W zoo znaleźć można 863 gatunków zwierząt, które przebywają w zabytkowych pawilonach w warunkach zbliżonych do naturalnych. Dyrekcja zoo czyni starania, aby zapewnić jak największy komfort egzotycznym zwierzętom. W tym celu planowane jest zbudowanie nowoczesnego, modernistycznego pawilonu zwierząt morskich.

Strona www zoo w Almerze
brama-japonska-zoo-wroclaw.jpg
Brama główna zoo almerskiego