Zabytki Els
eteew1qY.png


ebi3V535.png


PAŁAC RODU BUDDUS


77a2cv7G.jpg
Widok Pałacu od bramy wjazdowejN
ic tak nie zdobi lenna jak piękny Pałac. Pałac Elski bo o nim mowa to perełka wśród architektury Sarmacji. Wybudowany na planie niedomkniętego prostokąta pozwala cofnąć się w czasie. Dwupoziomowy budynek był świadkiem nie jednego balu. Wybudowany w końcu XVII wieku był symbolem bogactwa i ekskluzywnego standardu. Zachowana data pozwala dokładnie określić rok - 1699. Datę zdobi odrestaurowany herb Els - co świadczy o nieprzemijalności tego znaku w kulturze. Sam Pałac to jedno ale jego wnętrze dopiero po restauracji w ostatnich miesiącach pozwala spojrzeć na głębie jego bogactwa. Poziom parteru to sale trzy duże sale jadalne wraz z kuchnią. Miejsce gdzie Paulus Buddus spotyka się ze swoją rodziną i obraduje przy zapachach i smakach najlepszych potraw. Piętro pierwsze to miejsce rozrywki. Wielka sala balowa z ogromnym tarasem pozwalającym zaczerpnąć powietrza podczas hucznych rautów na cześć Księcia oraz Baridasu. Sale bankietowe ozdobione są obrazami najlepszych baridasjkich, scholandzkich a także dreamlandzkich malarzy ostatnich trzech wieków. Wśród pomieszczeń na tym pietrze jest także gabinet oraz biblioteka, umieszczone w północnym skrzydle. Kondygnacja ostatnia, niedostępna jest prawie dla nikogo z po za rodziny. Jest to miejsce pełne sypialń oraz łazienek. Tutaj jest miejsce na odpoczynek i relaks. W sypialniach są balkony, z których można podziwiać otaczające pałac ogrody.

OGRODY


9ePF6Z25.jpg
Ogrody Pałacowe - zdjęcie wykonane z dronaJ
edne z piękniejszych ogrodów jakie zostały ukształtowane ręką ludzką. Stanowią one około 15 hektarów powierzchni, a utrzymanie ich w iście królewskim stanie to praca ponad 50 ogrodników z różnych zakamarków v-świata. Wiosna to okres wzmożonych prac tych ludzi. Natomiast dopiero na początku lata można oglądać najciekawsze formy drzew i krzewów fikuśnie obciętych, zapach kwiatów we wszystkich kolorach tęczy. Ogrody to również miejsce spacerów i przemyśleń. Jak wiadomo ruch to zdrowie a dotleniony umysł lepiej pracuje. Czasem można spotkać spacerującego Pana domu, albo kogoś z jego rodziny lub przyjaciół, którzy przesiadują w altankach lub na huśtawkach. Miejsce to jest prawdziwym rezerwatem. Takiej roślinności w jednym miejscu nie ma nigdzie. Warto wspomnieć, że rzeźby zdobiące oświetlone alejki wykonali więźniowie z Więzienia Książęcego w Grodzisku. Rzecz jasna nieodpłatnie.


SMOCZA ŁZA


rU5XYO1T.jpg
Smocza Łza - największy znaleziony diament


W
spomniany gabinet to także miejsce spoczynku pewnego drogiego przedmiotu. Smocza Łza bo to o nim mowa to największy jak do tej pory znaleziony diament. Jego wartość a zarazem wagę określa się na 12.03 karatów, czyli ok 2.406 gram. Nazwę swoją zawdzięcza niebieskiemu kolorowi. Skąd znalazł się tutaj? Legenda głosi, że moja praprapraprarpaprapraprababka odnalazła go nad brzegiem Smoczego Jeziora. Diament błyszczał nad brzegiem czym przykuł uwagę tej kobiety. Jak wiadomo tego rodzaju kamienie tworzone są pod wpływem wysokich temperatur. Wspominana w Urodzajach Els legenda o Smoczym Jeziorze może mieć tutaj również swoje ziarno prawdy. Jakby nie patrzeć i w co by nie wierzyć, autentyczny diament można podziwiać kilka razy do roku podczas świat rodzinnych lub uroczystości.


GRODZISKO


25WNE1FO.jpg
Rycina przedstawiająca możliwy wygląd grodu - Paulus Buddus sierpień 2015G
ród czyli umocnione miejsce otoczone drewnianą palisadą. Także Els miało swój gród wybudowany na miejscu namiotów Eli. Wspomina o nim Kordian z Almery w swojej Kronice: A pragnąc zbudować tam miasto, aby zapewnić schronienie dla swoich ludzi nakazał rozbić tam namioty. Tak powstało pierwsze miasto Els. MIejsce budowli znajduje się na znacznym wzniesieniu na północno-zachodniej stronie lenna. Prowadzi do niego utwardzona droga porośnięta miejscami starymi drzewami. Z tego miejsca można było podziwiać okolicę. Niestety do naszych czasów nie zachowały się mury. Dopiero badania archeologiczne pozwolą na poznanie tego miejsca. Niestety fundusze lenna nie pozwalają na rozpoczęci ich, aż do 2017 roku. Każdy, kto chętny jest na wsparcie tego projektu może wrzucić przysłowiowego liberta na konto instytucji Lenno Els z dopiskiem na badania archeologiczne. Na pewno wiemy, że ukryte fundamenty, kryją w sobie wiele cennych informacji a prowizoryczne odkopy pozwoliły zaznać smak poszukiwań.