Browar Gidena
3s61lEc2.png
Browary Gidena mają długą historię, zostały wybudowane dość dawno,a piwo było dostarczane do karczm i tawern między innymi do Tawerny Rycerskiej oraz na zamek w Almerze. Niestety nie zachowała się dokumentacja archiwalna i rzeczywisty okres jest trudny do ustalenia.

Tymi słowami Wielmożna Wicehrabina Margerita von Dark-A8077 (po zmianie nazwiska Sorcha Raven) jeszcze jako poprzedni właściciel browarów opisywała w artykule „Browary” ich funkcjonowanie. Udało mi się znaleźć zdjęcie z tego okresu:
joQQ40cb.png

Jak dalej pisze Wicehrabina :
Cytuję:
Po okresie produkcji piwa beczkowego, browary rozpoczęły budowę nowoczesnego zakładu z warzelnią, chłodnią, słodownią, młynem, suszarnią i lodownią.
Wówczas nastąpił szybki rozwój browaru, gdzie piwo produkowane zaczęto butelkować.
Rzeczywiście browary, które zastaliśmy na miejscu były bardzo dobrze zabezpieczone i jak potwierdziły nasze oględziny zewnętrzne już niedługo będzie można uruchomić linie produkcyjną tego szlachetnego trunku.
Rozbudowa browarów przez Czcigodnego Barona Julian Fer at Atera nastąpiła 1 grudnia 2015 roku. Zostało to udokumentowane w artykule „Gidena – Browar”.
BU3v868O.png

Dodatkowo udało się zagospodarować dość znaczna powierzchnię wokół browarów i po osuszeniu sadzawki powstało pole golfowe, na które już teraz zapraszamy miłośników tego sportu.

W związku z tym, że holding MaHi hito ma już pewne doświadczenie w organizacji linii technologicznej oraz funkcjonowaniem browaru, to w trakcie prac wykorzystano część maszyn i urządzeń z browaru, który był uruchomiany w Garnizonie Slipyjów, a więcej informacji między innymi na temat linii technologicznej można znaleźć w gazecie Aquilonem Ventum No.1 do przeczytania której gorąco zachęcam.

Po rozwiązaniu Królewskiej Gwardii Baridasu całe wyposażenie browaru w Slipyjowie trafiło do magazynu browaru.

Dodam, że okolicznościowe piwo „Gwardyjskie” produkowane w Slipyjowie będzie nadal ważone i butelkowane oraz wydawane w specjalnym baridajskim kuflu na specjalne okazje.
6B5tTILS.png

Przy browarze znajduje się również Muzeum Browarnictwa otwarte w styczniu 2013 roku, które po odświeżeniu i odkurzeniu eksponatów również zostanie oddane dla zwiedzających gdyż zgromadzono w nim eksponaty dotyczące tradycji oraz zwyczajów spożycia gideńskiego trunku oraz kolekcje fotografii, kufli, beczek, butelek, podkładek i wiele innych eksponatów związanych z piwem.

W muzeum znajdziecie również opisy jak w dawnych czasach warzenie piwa odbywało się w wykopanych dołach wylepionych gliną oraz jak powstawał zacier i co dalej z nim się działo.

Poniżej archiwalny baner browaru:
13DFlm5a.jpg
Materiały pomocnicze:
1. „Browary”.
2. Aquilonem Ventum No.1.
3. Gidena – Browar.
4. Gidena – obchody 14 rocznicy powstania Królestwa Baridasu przy piwie z browaru.