Czym jest Księstwo Sarmacji, czyli o co tutaj chodzi ?
Księstwo Sarmacji jest państwem wirtualnym utworzonym w 2002 r. i funkcjonującym od tamtego czasu bez przerwy. Na dzień dzisiejszy mamy za sobą 18 lat bogatej historii, wiele kryzysów politycznych, 65 (!) kadencji demokratycznie wybieranego Sejmu, dziewięciu Książąt w większości wybranych w drodze wolnej elekcji i wiele, wiele więcej.

Państwowość Księstwo Sarmacji jest starsza i z pewnością pod wieloma względami dojrzalsza niż niektórych państw realnych.
Czarnogóra uzyskała niepodległość w 2006 r., Kosowo w 2008 r. a Sudan Południowy w 2011 r..


Księstwo to przede wszystkim społeczność o różnorodnych zainteresowaniach, komunikująca się głównie poprzez forum oraz Discorda ale również tworząca realne i wieloletnie znajomości. Księstwo to również gra a nawet wiele gier. Z jednej strony to klasyczne RPG w którym wcielamy się w różne postacie a z drugiej szereg aplikacji internetowych symulujących elementy gospodarki, rozgrywki sportowe czy dostarczających prostej rozrywki jak loteria czy zdrapka.

Wszystko co tutaj widzisz zostało stworzone przez naszych mieszkańców i jest całkowicie non-profit. Strona internetowa utrzymywana jest z publicznej i dobrowolnej zbiórki pieniędzy i rozwijana przez osoby o programistycznym zacięciu. Nasz bogaty system prawny to dzieło kierunkowo wykształconych lub hobbistycznych prawników. Mapy, tysiące artykułów prasowych, grafiki - wszystko to powstaje spontanicznie przy bardzo ograniczonej ingerencji władz Księstwa które też nie są narzucone jak komercyjna "administracja gry" ale wybierane przez obywateli w wyborach.

Pozostaje odpowiedzieć na pytanie co konkretnie robią obywatele Księstwa. Odpowiedź jest bardzo indywidualna i zależy od upodobań danej osoby. Niektórzy najbardziej lubią pisanie artykułów czy też kreowanie wydarzeń narracyjnych. Inni są głównie zainteresowani swoim miejscem w różnych rankingach - czy to bogactwa, czy też aktywności. Jeszcze inni są hobbistami prawa lub ustroju politycznego. Nie brakuje również osób które po prostu lubią sobie pogadać w dobrym towarzystwie.