Czym można się zająć w Sarmacji
W Księstwie Sarmacji możesz zajmować się praktycznie wszystkim. Ważne, byś ze swoją pracą czuł się dobrze i posiadał do niej niezbędne umiejętności. Poniżej przedstawiamy listę kilkunastu wybranych zawodów o różnym stopniu skomplikowania — poczynając od robotnika, a kończąc na prawniku, od którego wymaga się dużej wiedzy prawnej.

Jako przedsiębiorca możesz prowadzić dowolną działalność. Jeżeli potrafisz tworzyć strony internetowe, możesz założyć firmę projektującą sarmackie serwisy. Jeżeli jesteś utalentowanym grafikiem, możesz rozważyć działalność w sferze reklamy. Jeżeli posiadasz talent pisarski, możesz wydawać i sprzedawać własne książki czy opowiadania. Wybór zależy wyłącznie od Ciebie.

POLITYKA:

Interesuje Cię polityka? W Sarmacji możesz śmiało rozwijać się w tej właśnie dziedzinie! Karierę polityczną możesz prowadzić jako:

Partie - Uważasz, że nie ma partii zgodnej z Twoimi poglądami? Myślisz, że znasz się na prawie oraz polityce i jesteś w stanie jasno wyłożyć swoje racje Sarmatom tak, aby zdecydowali się poprzeć Ciebie w wyborach do Sejmu? To odpowiedni moment, aby założyć swoje stronnictwo polityczne. Uwaga, najpierw trzeba zapoznać się z realiami sarmackimi, ponieważ często jest u nas inaczej niż w realnym życiu.

Poseł – jeśli przyłączysz się do którejś z partii lub komitetu wyborczego i zostaniesz wybrany do Sejmu, możesz zasiąść w sejmowych ławach i wziąć udział w pracach nad licznymi regulacjami prawnymi. Nie czekaj, przyłącz się do jednego ze stronnictw i razem z nim twórz polityczną scenę Księstwa!

Marszałek Sejmu – jak nietrudno się domyślić, jest jednym z posłów, przy okazji kieruje pracami Sejmu. Ważny człowiek – pilnuje, by w Sejmie nie powstał bałagan, a prace przebiegały sprawnie, a często nie jest to łatwe.

Minister – zajęcie dla kreatywnych i energicznych. Chcesz opiekować się sarmacką kulturą, a może dbać o stabilność krajowych finansów? Zostań ministrem! Uwaga – nie musisz zasiadać w Sejmie, by być szefem danego resortu, ale członkostwo w rządzącej partii mile widziane.

Kanclerz – szef Rządu, przewodniczący stronnictwa, z reguły tego najliczniejszego. Pracuj, zdobywaj doświadczenie i zaufanie, pokaż że znasz się na rzeczy, doprowadź swoją partię na szczyty władzy i pokieruj Sarmacją! Pokaż wszystkim, że jesteś urodzonym liderem i właśnie Ty wiesz, w jakim kierunku powinno iść Księstwo. Ale pamiętaj – urząd Kanclerza to jedno z najbardziej odpowiedzialnych stanowisk, więc musisz naprawdę mocno się wykazać, je objąć.

Dyplomata – zdarza się, że sarmackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysyła do obcych państw ambasadorów. Prestiżowe stanowisko – liczą się tu znajomości i dobre układy z mieszkańcami innych mikronacji.

GOSPODARKA:

A może jednak wolisz ekonomiczne gierki? Nic prostszego, jesteś we właściwym miejscu! Nasz system gospodarczy pozwali Ci:

Zarabiać na produkcji siły roboczej – to podstawowe źródło zarobku dla każdego Sarmaty. Jak już pisaliśmy we wcześniejszych wykładach, produkcja siły roboczej jest uzależniona od naszego zdrowia, które możemy poprawić, jedząc zupy w miejskich kantynach.

Czerpać korzyści z tantiem – jesteś dziennikarzem? Pisarzem? Artystą? Publikujesz w systemie prasowym? Bardzo dobrze, bo to się opłaca. Za każdy komentarz pod Twoimi artykułami otrzymasz tantiemy, czyli po prostu pieniądze. Czyż to nie cudowne? Tantiemy są przyznawane także za serca w napisanych przez Ciebie postach na Forum Centralnym.

Świadczyć usługi – czyli wykonywać zlecenia dla mieszkańców Sarmacji. Jeśli znasz się trochę na grafice, programowaniu lub dysponujesz jakimikolwiek innymi przydatnymi umiejętnościami, to długo bezrobotnym nie będziesz. A zarobki też nie będą kiepskie. Wystarczy się ogłosić.

KULTURA:

Ciągnie Cię do sztuki? Malarstwo? Literatura? Muzyka? Imprezy kulturalne? W tej sferze masz chyba największe pole do popisu:

Artysta - Malujesz? Piszesz? Tworzysz muzykę? Czekamy na Twoje dzieła! Twórz i publikuj je w systemie prasowym, i zarabiaj na tantiemach. Równie dobrze możesz postarać się o stałą rubrykę dla swojej twórczości w jednej z gazet, lub startować w konkursach.

Organizator imprez/animator kultury – może być nim każdy. Jeśli masz pomysł na ciekawy konkurs czy imprezę, wystarczy że postarasz się o dotację na nagrody i już – możesz zaczynać! Możesz także zorganizować imprezę okolicznościową – z okazji jakiegoś święta. Warto zwrócić się także o radę do starszych Sarmatów – ich doświadczenie może być pomocne. Szybko zauważysz, kto orientuje się w sferach kultury.

Prasa - pisz do istniejącego pisma, zostań niezależnym publicystą, lub poprowadź własną gazetę. Możliwości jest sporo i warto skorzystać – od młodego korespondenta już niedługa droga do wpływowego redaktora naczelnego.

Sport - menedżer klubu piłkarskiego, skoczek narciarski, kierowca rajdowy – jaka droga Cię interesuje? Sport w Sarmacji to rewelacyjna sprawa, jest rozwinięty lepiej niż gdzie indziej i każdy może odnaleźć w nim coś dla siebie. Uczestnicz w prestiżowych zawodach i zostań gwiazdą, lub twórz własne – wybór należy do Ciebie.

RADA: na swoją działalność kulturalną możesz otrzymać dotację. Wystarczy złożyć wniosek w TYM dziale Forum.

INNE:

Poza trzema najważniejszymi gałęziami życia Księstwa – polityką, gospodarką i kulturą – istnieją także inne, równie ciekawe. Jeśli żadna z wyżej opisanych opcji Cię nie zainteresowała, to może tu znajdziesz coś dla siebie:

Książęce Siły Zbrojne - Interesujesz się militariami? Wstąp w szeregi armii w imię dobra Ojczyzny. Możesz zostać pilotem, marynarzem, lub żołnierzem wojsk lądowych. Udaj się do Hetmana, przejdź podstawowe szkolenie i czekaj na dalsze rozkazy!

Trybunał Koronny - chcesz zająć się prawem? To także możliwe! W Trybunale Koronnym możesz być zarówno asesorem, jak i prawnikiem. Praca trudna, ale także opłacalna. Jednak musisz cały czas utrzymywać swój wskaźnik aktywności na solidnym poziomie i zgłosić się w odpowiednim wątku w dziale Sejmu, gdy Marszałek ogłosi nabór na asesorów.

Prefektura - a może chciałbyś zostać stróżem prawa? Potrzeba nam ludzi odpowiedzialnych i godnych zaufania – pilnowanie porządku w miejscach publicznych to nie przelewki. Jeśli uważasz, ze to właśnie do tego jesteś stworzony – zgłoś się do Prefekta Generalnego.