Trybuna Diuków, Patryk Vindsor, 01.05.2017 r. o 13:00
Akcja ratunkowa w Ferze - obszerna fotorelacja

Cały czas od 26 kwietnia do dziś trwają prace poszukiwawcze zaginionych mieszkańców Feru. Niestety skala zniszczeń okazała się ogromna. Wielu obywateli zostało pozbawionych środków do życia, mieszkań i dorobków. Trzęsienie ziemi to nie tylko straty materialne, to także zniszczenie ludzkiej psychiki. Rozpacz, którą ciężko pohamować. Utrata dóbr materialnych, zdrowia i życia nie tylko swojego ale i członków rodziny.

67dgx65Q.jpg

W epicentrum kataklizmu pozostają do tej pory tylko sterty gruzów.

3R08hG6i.jpg

Wiele kamienic, często zabytkowych, zostało zniszczonych doszczętnie.

l3jHDmVu.jpg

Między wąskimi uliczkami zalegają sterty kamienia i betonu. Dostęp do zasypanych części Feru jest możliwy tylko z użyciem specjalistycznego sprzętu lub na pieszo. Helikoptery ratownicze krążą nad miastem cały czas.

6ywNdkil.jpg

Poniżej ocalałe sklepienie kolebkowe jednej z kamienic. Niestety, część budynku poza sklepaniem nie miała już tyle szczęścia.

4z7ZJAj3.jpg

Szerszy widok na epicentrum trzęsienia ziemi. Długo zajmie wywóz gruzu oraz rozbiórka pozostałych części budynków. Mimo tego trwają akcje poszukiwawcze ocalałych.

D5LV3Aj8.jpg

Kolejny zawalony budynek. Połowa domu doszczętnie zniszczona. Wytrzymał drewniany gont pierwszego piętra ze względu na zbrojenie stalowe.

U6wL6slM.jpg


Poniżej zawalony kawałek budynku. Na szczęście, pęknięcia gruntu obejmowały określone obszary, dzięki czemu zachowały się poszczególne kondygnacje kamienic.

32YOMQYe.jpg

Ten sam budynek – widok na mieszkanie.

dPsIb6VJ.jpg

I kolejna fotografia tego samego domu, tym razem z daleka.

xIjFxcMs.jpg

Oczywiście ucierpiało też dobro ruchome. Wśród nich samochody. Niestety, pojazdy czeka już tylko kasacja. Miejmy nadzieję że ubezpieczyciele wyrobią z wypłatą odszkodowań.

uudruaTs.jpg

Kolejny poszkodowany pojazd. W tym przypadku spadające cegły zmiażdżyły doszczętnie dach i karoserię. Być może uda się na skutek recyklingu odzyskać pewne części pojazdu.

bh7V3a2f.jpg

A tu pomnik jednego z patronów Feru – św. Jana. Całe szczęście że ocalał. Zbudowany był alabastru zbrojonego metalowymi prętami. Stąd swoista rozciągliwość materiału co miało wpływ na uniknięcie pęknień i rozpadu.

v28KY1Ay.jpg

Kolejny pomnik – Bohaterów Wandystanu. Fer otrzymał go za czasów gdy Wandystan pozostał w granicach Sarmacji. Statua wykonana została z brązu. Jak się zapewne każdy orientuje ten materiał to stop cyny z miedzią. A jak wiadomo cyna jest miękkim materiały o właściwościach rozciągliwych. Stąd też pomnik przetrzymał wstrząsy.

NaT0ZRF3.jpg

Teraz zdjęcia z miejsc ratunkowych i rozbiórek. Poniżej ciężki sprzęt używany do transportu i odkopywania spod gruzów. Na miejscu także ekipy budowlane specjalizujące się w tego typu pracach.

80Rst9X0.jpg

Chwytak wraz z młotem pneumatycznym do rozłupywania ścian i bloków betonu o dużej powierzchni.

VftimrHt.jpg

Zdjęcie spychaka. Niestety, ale w każdym miejscu prac poszukiwawczych i rozbiórkowych unoszą się tumany pyłu. Stąd też pracownicy muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenie w postaci masek pochłaniających szkodliwe drobiny.

36CwXAYc.jpg

Nie można zapomnieć o ekipach strażackich. Ratownicy cały czas wyposażeni w kamery termowizyjne i psy poszukiwawcze przeczesują tereny w nadziei znalezienia poszkodowanych.

hCf4vSCG.jpg

Kolejne zdjęcie strażaków. Prawdopodobnie dostali informację o żywej osobie uwięzionej pod gruzami, stąd taki pośpiech.

6jDn1x3F.jpg

Prócz działań ratowniczych należy odpowiednio zabezpieczyć ocalałe części miasta. Nie wszystkie zabytki uległy zniszczeniu. To co ocalało należy odpowiednio oznakować.

6gZ5asoL.jpg

Kolejne prace zmierzające do zabezpieczania pozostałości oraz odgruzowywanie.

1mJ9Va7e.jpg

Oczywiście na bieżąco monitoruje się drgania gruntu. Jest to konieczne gdyż często następuje powtórzenie wstrząsów co mogłoby mieć katastrofalne skutki nie tylko dla pozostałych części miasta ale też dla pracujących tam ekip budowlanych i ratowników.

2QBcmHoO.jpg

Na miejscu także ekipy inspekcji budowlanych. Na bieżąco ocenia się i dokumentuje zgliszcza. Ocenie podlega każdy budynek. Miejmy nadzieję że część ze gruzowisk uda się odbudować.

3Btt7gn5.jpg

Oczywiście prócz zespołów budowlanych pracują także ekipy drogowe. Trzeba ocenić stan dróg i ich przejezdność. Ma to kluczowe znaczenie zarówno teraz jak i w najbliższych dniach kiedy to duże części gruzu będą wywożonone samochodami ciężarowymi. Uprawnieni inżynierowie dokonują inspekcji geodezyjnych dla sprawdzenia stanów wodociągów.

Ov12OA5a.jpg

Z żalem trzeba stwierdzić że nie wszystkie zabytki ocalały. Poniżej jeden z Kapitol w Mieście Feniksa. Sklepienie uległo całkowitemu zniszczeniu. Mury zbudowane z cegieł i betonowych bloczków ocalały, także jest nadzieja na odbudowanie zniszczonych części budynku.

5hjNJOU8.jpg

Mimo zniszczeń, zarówno służby ratunkowe jak i sami mieszkańcy starają się uratować choć trochę dorobku życia i wartościowych przedmiotów.

q39CJq5K.jpg

Akcja ratunkowa na szeroka skalę potrwa jeszcze co najmniej kilka tygodni. Dalej będą trwać prace rozbiórkowe. Kolejnym etapem będą prace budowlane zmierzające do odbudowania nie całkiem zawalonych budynków. Dodatkowo działania zaczną renowatorzy zabytków w celu przywrócenia dawnej świetności Feru jako miejsca o wybitnej architekturze i zbioru dóbr kultury.


NrA6EI87.png
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Paviel Gustolúpulo.
Serduszka
4 839,00 lt
Ten artykuł lubią: GdL, Paviel Gustolúpulo, Fryderyk von Hohenzollern, Roland Heach-Romański, Gniewosz Sforski, Julian Fer at Atera.
Komentarze
GdL
Bezcenne zabytki kultury legły w gruzach. To straszne. #jesuisfer
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Faktycznie obszerna relacja:) Fajne!
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Pora pozyskać cegły metodą "burz scholandzkie ratusze".
Odpowiedz Permalink
Paviel Gustolúpulo
A to są jeszcze jakieś niezburzone?
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Podobno tak, a do tego same pustostany!
Odpowiedz Permalink
Gniewosz Sforski
Dobra relacja, dobrze poczytać i obejrzeć.
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
W czasie prowadzonej przez moją sekcję z Anheim akcji ratunkowo-poszukiwawczej zawalił się strop i spóźniłem się na służbę. Mam Nadzieję, że Generał mi to wybaczy ;)
Odpowiedz Permalink
Bartek Staniszczak
Na jednym zdjęciu widziałem betoniarkę, znaczy się, że jest niezbędny sprzęt do odbudowy - będzie dobrze!
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.