Wspólny dom

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
5Nr1Fhso.jpg


Drodzy Baridajczycy! Zaledwie tydzień temu temu została powołana do życia Narodowa Partia Baridasu, a już posiada pięciu członków i grono sympatyków, tym samym tworząc ruch polityczny, oparty na myśli narodowej, odwołujący się do podstaw monarchizmu, konserwatyzmu, oraz częściowo do republikanizmu. Wywołując tym samym niemałe zamieszanie w Baridasie. Co Nas cieszy i podnosi na duchu. Jednak dobry start to nie wszystko, należ zabrać się do pracy na rzecz wspólnoty. W tym celu chcemy przedstawić Wam nasze propozycję zmian odnośnie funkcjonowania Baridasu. Pomysłów, które naszym zdaniem są kluczem do rozwoju Naszego samorządu, oraz odbudowy narodu baridajskiego.

2J4B4bAB.jpg

Program Wspólny Dom


Wspólny dom, to nasz program wyborczy, nasza wizja Królestwa Baridasu. Program naprawy samorządu, władz i nas samych. Dokument ten jest emancypacją wewnętrznej kontrrewolucji. Plan będący szeregiem celów rozłożonych w czasie. Nie ma co ukrywać wprowadzenie wszystkich punktów nie odbędzie się w ciągu miesiąca, dwóch czy trzech. Szereg konsultacji społeczny, przekonywania politycznych oponentów i obywateli, plus procedury i nieprzewidziane okoliczności ,oddalają termin końcowego wprowadzenia. Optymalnym okresem wydaje się pół roku czasu. Ważniejszym jednak jest co z sobą reprezentujemy i zamierzamy wprowadzić w życie.

Przebudowa i rozbudowa forum Baridasu, zwłaszcza jeśli chodzi o tzw ogłoszenia baridajskie. Czyli wrzucenie do jednego worka, tematów dotyczących Etykiety Dworskiej. Dodatkowo utworzenie ogłoszenia o nazwie; Kanon lektur Baridajskich, gdzie zamieszczone były by wybitne dzieła baridajczyków, takie jak choćby Markiz Alborskich, Kroniki Baridajskie Tom I, oraz wiele innych. Wraz z czasem sukcesywnie uzupełniano by biblioteczkę. Jednocześnie chcemy aby analogicznie stworzono podstrony dsg o tej samej tematyce i treści. Służyło by to tzw polityce informacji dwubiegunowej. Dodatkowo dodać aktualny wykaz urzędników KB, aby był zawsze na tapecie.

Rozwój instytucji Baridasu w DSG, większość samorządów rozwija i na bieżąco dodaje różnorakie informacje w profilach swego samorządu. Baridas nie może pozostawać w tyle, dlatego tak ważnym jest zacząć od aktualizacji opisu w naszej instytucji, a następnie należy skupić się na rozwijaniu podstron. Jak choćby poprzez zamieszczenie Komnaty Zasłużonych jako takiej podstrony, i wielu innych. Dobrze będzie zacząć od opisów regionów Republiki Południowego Baridasu, Awary, oraz Północy czyli właściwego Baridasu.

Utworzenie osobnego działu na forum, względem Panów Lennych, gdzie szlachta i arystokracja będzie mogła rozwijać swoje lenna i włości, poprzez barwne opisy, organizację różnych ewentów w własnym zakresie, oraz uroczystości wszelakich.

Stworzenie szeregu ewentów narracyjnych, i inicjatyw obywatelskich jak choćby kontynuacji zabawy Południe kontra Północ, pamiętniki Baridajskie. Czy też nowych przedsięwzięć jak choćby Poznaj sąsiada, czyli akcji polegającej na opisywaniu, pisaniu co sądzimy o naszych ziomkach za miedzy. To tylko jeden z przykładów, którymi chcemy pogłębić integrację wspólnoty baridajskiej, jak i całego społeczeństwa sarmackiego.

System grantów królewski- to pomysł na docenienie baridajskiej twórczości. Kulturę trzeba wspierać także przez liberty, oraz uznanie w postaci dyplomów wyróżniających autorów publikacji mających znaczące znaczenie dla rozwoju Baridasu. Bez żadnych kapituł, rad konsultacyjnych i takich tam dodatkowych pomocniczych organów. Odpowiednim ciałem do nagradzania laureatów była by tu Rada Królestwa działająca poprzez uchwały/uniwersały.

Będąc w materii prawodawstwa, ważnym będzie stworzenie na nowo baridajskiego prawa, zwłaszcza przepisów w kwestii finansów samorządu, będzie tu potrzebna rozległa nowelizacja uniwersału o finansach publicznych w oparciu o starą ustawę o finansach , oraz stosowny ordonans o srebrze. Ważnym dla mnie jest zamieszczenie w tych przepisach, różnych dotacji jak np do rotatora, czy też ulg podatkowych, można rozważyć również wprowadzenie renty królewskich dla zasłużonych baridajczyków, oraz stypendiów startowych dla świeżo przybyłych obywateli.

Pozostaje kwestia przyjaźni sclavińsko - baridajskiej, w tym zakresie chcielibyśmy zaproponować analogiczne rozwiązanie jakie wprowadzono w Konsulacie. Jednocześnie stawiamy tu raczej na wsparcie i zapoczątkowanie jakiś oddolnych inicjatyw, jak choćby reaktywację listosłania, czy też organizację wspólnego turnieju szachowego jak to miało kiedyś miejsce, a inicjatywa się udała i wypaliła. Można by również pomyśleć o jakiś wymianie gruntów do wieczystego użytkowania między Eldoratem a Almerą, w ramach współpracy miast.

Drodzy Baridajczycy, może wam się ten program wydawać skąpy, oraz możecie uznać przedstawiane postulaty jako wiadome oczywistości. Zapewniamy jednak że zawarte punkty programowe są przemyślane, i chociaż mogą się wydawać łatwe do realizacji - to tak nie jest. Ponieważ wyżej wymienione postulaty są czasochłonne, i wymagają nie lada wysiłku i poświęcenia aby je wcielić w życie. Co więcej, każdy z stawianych tu priorytetów wymaga całodobowej pielęgnacji, rozbudowy, i sukcesywnego aktualizowania treści, informacji i zamieszczanych elementów. Mówiąc krótko i zwięźle, program ten jest pracą u podstaw, a jak wiadomo budowę domu zaczyna się od fundamentów, a nastpnie mury pchną się do góry. Dlatego w pierwszej kolejności zaczynamy od solidnych podstaw, dzięki którym Baridas będzie miał gruntowne oparcie, aby mógł się dalej rozwijać, a wraz z nim cała baridajska wspólnota, jak i Księstwo Sarmacji.


(-)Komitet Polityczny Narodowej Partii Baridasu.
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Laurẽt Gedeon I, Vladimir ik Lihtenštán, Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
8 906,00 lt
Ten artykuł lubią: Thimoteus ik Hohentsolern, Laurẽt Gedeon I, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, Gniewosz Sforski, Vladimir ik Lihtenštán, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski, Adrian Maksymilian Józef Alatriste, Tomasz Ivo Hugo, Paulus Buddus, Bartłomiej Czapka, Adam Jerzy Piastowski.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Bardzo ciekawe i godne przemyślenia założenia :)
Odpowiedz Permalink
Gniewosz Sforski
Dobrze ze w Królestwie Baridasu powstają kolejne partie. Zwiększa to różnorodność i możliwość dobrania partii do swoich założeń. Powodzenia.
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
Styl nieco toporny, trochę błędów interpunkcyjnych, ale podoba mi się, że chcecie zbierać i rozpowszechniać twórczość baridajską. Mam jeszcze pytanie - dlaczego piszesz 'baridajczycy' małą literą?
Odpowiedz Permalink
Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski
Baridajski nacjonalizm. Ciekaw jestem jaką to przybierze formę po powiedzmy roku obróbki i czy w ogóle jakąś przybierze. Inicjatywa fascynująca i szczerze kibicuję zamurskiej myśli narodowej. Pieprzcie marność i dbajcie centralnie o jakość, a nie wyjdzie fatalnie. ;)
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Nacjonalizm nie przejdzie! :D
Odpowiedz Permalink
Adrian Maksymilian Józef Alatriste
Komentarz dla hajsu i drażni mnie jedyne(i przede wszystkim) literówka w języku baridajskim. :D
Odpowiedz Permalink
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło
Aczkolwiek niektóre punkty programowe są ciekawe, to znów konserwatyzm nie do końca. To też zależy czym ten konserwatyzm będzie się objawiał. Gratulacje co do partii i jej szybkiego powiększania się:)
Odpowiedz Permalink
Defloriusz Dyman Wander
Strasznie mnie denerwuje ten nibyjęzyk na kiju, ktory jaskrawo godzi w latynoskie tradycje Baridasu. Gdzie Hiszpanszczyzna, pytam sie?
Odpowiedz Permalink
Adrian Maksymilian Józef Alatriste
"Nibyjęzyk"? :(
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
W pierwszej kolejności chciałbym podziękować za wszelkie komentarze, serduszka i dotacje. Dziękuje również za zwrócenie uwagi na wszelkie błędy, językowe, stylistyczne, interpunkcyjne. W każdym razie, wraz z kolejnymi prezentacjami będziemy starali się to poprawić.

Prześwietny Hrabio Alatriste, nazwę baridajską konsultowałem wcześniej z Baronem Arpedem, gdyż sam nie byłem pewien odnośnie jej poprawności, gdyż nie jestem specjalistą od języka baridajskiego - a uważam się za fana tego nie co zapomnianego języka.

Wierny Obywatelu Wikidajło, w kwestii konserwatyzmu w niedługim czasie pojawi artykuł objaśniający to i owo w tej materii, jak NPB właśnie postrzega ten konserwatyzm i do czego on się odnosi.

WKW Wanderze, cóż w północnym Baridasie utrwaliły się nie co inne tradycje językowe niż te południowobaridajskie, nie mniej myślę że oby dwa te elementy kultury baridajskiej, mogą równocześnie i koło siebie funkcjonować z pożytkiem dla całego Baridasu i Księstwa Sarmacji.
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Cytuję:
Dokument ten jest emancypacją wewnętrznej kontrrewolucji.
Kto jest tutaj emancypowany i spod czyjego "jarzma"? Czy może jednak chodziło o "emanację"?

Co do języków, to chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oba funkcjonowały. Zwłaszcza, że co innego RPB, co innego np. Domena Królewska. I żaden "nibyjęzyk", to dobro narodowe Baridasu.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.