Herold, Fryderyk von Hohenzollern, 15.04.2017 r. o 16:40
Vox Populi VII/2017
Seria wydawnicza: Vox Populi

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
ju5zB133.png


Kolejne dni, kolejne tygodnie lecą w niespotykanie szybkim tempie, a wraz z nimi również aktywność Baridajczyków. W Królestwie Baridasu zawitała wiosna, fauna i flora budzi się do życia. Na drogach, i traktach kupieckich można zauważyć wzmożony ruch. W miastach i miasteczkach pojawiają się miejscowi oraz zagraniczni kupcy, jednym słowem handel kwitnie. W wsiach i na peryferiach wierni poddani zakasują rękawy, i od świtu do zmierzchu poświęcają się pracy na roli, tak aby ziemia mogła wydać plony, które wyżywią synów i córy Baridasu. Tymczasem jak co tydzień do Baridajczyków, wprost pod ich domy, wycieraczki mieszkań, drzwi hoteli i moteli, trafiają najświeższe informacje z życia naszego samorządu. Mowa tu o wielkich zmianach, reformach społeczno politycznych, o odbudowie żywej tkanki organizmu narodowego Królestwa Baridasu.

9W2CA41l.jpg
Polityka i Biurokracja


Rozpoczynamy od inspirujących wiadomości, powrotu do wzmożonej aktywności Wicekróla Baridasu. Strażnik porządku baridajskiego ładu, i budowniczy współczesnego Baridasu, po lekkich turbulencjach realowych znów działa na pełnych obrotach niczym silniki ferarri.

Zakończyły się konsultacje społeczne nad Ordonansem o ustroju społecznym. Większość Baridajczyków opowiedział się przychylnie względem przedstawionych zmian przez JKW Piotra II Grzegorza, które określają status obywatelstwa, oraz tzw osiągnięcia systemowe. Następnie Marszałek Baridasu, rozpoczął procedurę wdrożenia prawa, przez jego oficjalną publikację w Dzienniku Praw.

Zakończyły się konsultacje społeczne nad Ordonansem o ustroju politycznym. Przytłaczająca większość Baridajczyków opowiedział się przychylnie względem przedstawionych zmian przez JKW Piotra II Grzegorza, które określają częściowo ustrój kraju korony, oraz urzędy stojące na jego czele. Następnie Marszałek Baridasu, rozpoczął procedurę wdrożenia prawa, przez jego oficjalną publikację w Dzienniku Praw.

Zakończyły się konsultacje społeczne nad Ordonansem o przepisach wprowadzających. Regulujące kwestie prawne w zakresie porządku społecznego na terytorium Baridasu. Następnie Marszałek Baridasu, rozpoczął procedurę wdrożenia prawa, przez jego oficjalną publikację w Dzienniku Praw.

Wszedł również w życie Ordonans z mocą praw kardynalnych o zmianie praw kardynalnych, zmieniający nomenklaturę określającą w legislacji baridasjkiej.

Powołano również urzędników królewskich,Marszałka Baridasu, Pretora, oraz Strażnika Pieczęci. W osobach JWP Lurencjusza at Atera, PP Paulusa Buddusa, oraz J.O Diuka Mikołaja Torpeda.

Do Marszałka Baridasu wpłynęło zapytanie obywatelskie dotyczące związane z niedawnymi zmianami w prawie baridajskim, oraz w kwestii etatów na szczeblu administracji królewskiej. Odpowiedź marszałka była natychmiastowa, rzeczowa, oraz w pełni zadowalająca petenta, jak czytamy w dalszej dyskusji nad wnioskiem.

Powołano także urzędników dworu królewskiego, na wniosek Marszałka Baridasu, a bazując na przepisach ordonansu o ustroju politycznym. Pisząc w skrócie zachowali swoje stanowiska urzędnicy którzy w ostatnim okresie pełnili te funkcje, i sprawdzili się na nich, wykonując swoje obowiązki.

Do zbiorów materiałów do komnaty zasłużonych,wpłynęła kandydatura Czcigodnego Barona Krystiana Arpeda, baridajczyka z korzeniami bialańskimi, wielce zasłużonego dla Królestwa. Autora Markiza Altborskiego, cennych analiz społeczno politycznych, oraz prekursora baridajskiej myśli narodowej. Wniosek jak na razie czeka w poczekalni na rozpatrzenie.

W Królestwie Baridasu, nie tak dawno temu odbył się tzw Szczyt Awarski, między władzami Konsulatu Sclavinii a Satarosarmacji, a którego gospodarzem i gwarantem podpisanych tam porozumień jest Baridas. Porozumienia dotyczącym ustalenia trwałej granicy między tymi prowincjami, oraz jednolitych map uwzględniających ustaloną granicę. Relacje dotyczące wydarzeń w Arminoborgu, mogliście przeczytać w wiadomościach z Głosu Sclawinii, czy też Trybunu Diuków, w publikacjach pod nazwami Szczyt Awarski - depesza Arminoborgu, jak i w Historyczny traktat, nowelizacja finansów, zwołanie Sejmiku - wieści z STS.

Drodzy Sarmaci, szanowni Baridajczycy, o tych wszystkich zmianach, i nie tylko o tym możecie państwo przeczytać w artykule Marszałka Baridasu pod tytułem Wieści z Dworu Królestwa Baridasu, gdzie możecie przeczytać o tym czym zajmuje się władza w kraju korony.

Zj7Br4o4.jpg

Życie Społeczne


Królestwo Baridasu ziemia obiecana, kraina zbiorowości ludzkich, różnych warstw społecznych. Almera, Ciuad de Bravo, Cracoffia, wiele miejskie aglomeracje gdzie toczy się życie, gdzie aktywność jest największa i najtrwalsza. Metropolie będące wyznacznikiem nowych trendów, technologii i zmian społeczno - politycznych. To znajdziecie jedynie w Baridasie.

Północ kontra Południa, temat tej inicjatywy obywatelskiej powraca jak bumerang za każdym razem w Vox Populi. Zdecydowanie jest to zasługa, wzrastającej powoli popularności tego wątku. W chwili obecnej to monarchofaszyści są w natarciu i mają przewagę liczebną, czy aby szala zwycięstwa przechylała się w stronę monarchistów? Czas pokaże!

Pamiętniki baridajskie, zostały reaktywowane po około dwóch miesięcy bez wpisu. Miejmy nadzieję że tym razem wypali ta inicjatywa obywatelska.

Pojawiła się inicjatywa powstania Zakonu Rycerzy Baridajskich, obecnie trwa dyskusja na forum nad tym projektem.

Proklamacja o nowinie radosnej, Jaśnie Wielmożnego Markiza Fryderyka von Hohenzollern obiegła całe Księstwo Sarmacji. Czytam w niej że JWP na Zollern usynawia Tymoteusza Wirgleya, tym samy ród von Hohenzollernów się powiększa. Czyżby rosła konkurencja dla domów Arpedów i at Atera?

Nuntius (nie) tak gaudium magnum, wykaz statystyk aktywności baridajczyków i Baridasu, prowadzony przez Marszałka Baridasu - nie jest źle, chociaż zawsze może być lepiej.

C6RX13Xm.jpg
Kultura i sport


Kultura, życie towarzyskie w Królestwie Baridasu ma się dobrze. Można je porównać do obfitych biesiad bawarskich, z których każdy wychodzi najedzony i napojony. Tak samo jest z narracją w Baridasie, każdy znajdzie coś dla siebie. Tym bardziej że w tej materii wiele się dzieje, tylko brakuje nieco informacji ze sportu, ale i tak Baridas sano alta!

Ukazała się kolejna część Anielskiego Dotyku, opisujący różowy hotel, który jest nie lada ciekawostką dla Baridajczyków, mieszkających poza granicami Gideny.

Dni kolejnictwa w Almerze, odbyły się na przełomie końca marca i początku kwietnia. Impreza cieszyła się przyzwoitym zainteresowaniem, obfitowała w festyn, konkursy, pokazy sztucznych ogni, liczne wystawy zabytkowych lokomotyw. Oby więcej takich wydarzeń kulturowych odbywało się w Baridasie w najbliższym czasie. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursów.

Spontaniczna inicjatywa Wiernego Obywatela Wiernego Obywatela Niezyda pod tytułem Potyczka na rymy, osiągnęła spektakularny sukces, i cieszy się dużym zainteresowaniem z strony sarmackiej społeczności.

Z inicjatywy tego samego jegomościa powstała Sarmacka Encyklopedia Powszechna, która dostarcza nam wiele ciekawych wiadomości i ciekawostek z całej Sarmacji, ale również znajdziemy tu informacje, choćby o Bawole baridajskim, jak i o Bawole południowobaridajskim. Inicjatywa godna pochwały, edukacyjna, i na tyle interesująca że współpracą jest zainteresowana Fundacja von Thorn - według źródeł zbliżonych do założyciela SEP.

Czas zbiorów w bananoladi, ciekawy i interesujący artykuł Prześwietnego Hrabiego Juliana Fet at Atera, wpisujący się w południowobaridajską narracje. Niestety nikt nie odgadł wizerunku bananowej rzeźby - a ona jest chyba oczywista, ciemna strona mocy banana.

Pancernik, o Wojskowych przygodach Baridajczyka w Teutoni.., zapowiada się ciekawie, pytanie czy ten wpis doczeka się kontynuacji?

ykB9W8Mz.png

Informacja specjalna


W dniu wczorajszym 14 kwietnia 2017 roku, obchodził 13 sarmatnicę JKW Piotr II Grzegorz, wicekról Królestwa Baridasu, Książę Senior, o wielu atrybutach i umiejętnościach. Wszystkiego najlepszego w związku z tym, bo to nie lada święto. Ten kto pamięta, ten kto widział, i ten co słyszał, ten wie że od czasów regencji za panowania JKW Michała Feliksa, po objęcie samodzielnych rządów JKW Piotr II Grzegorz zamieszkuje Baridas, a co więcej czuje więź z baridajczykami. Co więcej, Wicekról Baridasu to nietuzinkowy monarcha, jeden z ostatnich swego rodzaju, twardy niczym skała, nieustępliwy co do priorytetów i zasad, ale też dobrotliwy, i patrzący na wiele rzeczy z przymrużeniem oka. Przykład monarchy, który sam o sobie mówi jako o republikaninie, i który ma wizję. Wizję społeczeństwa, systemu ale przede wszystkim wspólnej zabawy. Dlatego też naród baridajski oddał hołd swemu namiestnikowi, przez wczorajsze wyjście na ulice i świętowanie sarmatnicy swego Wicekróla.


Dziennikarz Herolda,
Pisarz Królestwa Baridasu,
(-) Frideric et Hohensollern.Ap7HPjqj.png
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Laurẽt Gedeon I, Paulus Buddus, Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
8 583,00 lt
Ten artykuł lubią: Adunaphel Kovall, Thimoteus ik Hohentsolern, Gniewosz Sforski, Henryk Wespucci, Juliette Alatriste, Roland Heach-Romański, Konrad Jakub Arped-Friedman, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Laurẽt Gedeon I, Paulus Buddus, Tomasz Ivo Hugo, Julian Fer at Atera.
Komentarze
Thimoteus ik Hohentsolern
Jak zawsze, najlepszy informator w całej Sarmacji!
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
O i to jest czyn kronikarski. Lubię, sprzyjam, oczywiście z tantiemą.
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
W zasadzie to dziękuję za reklamę SEPu ;D natomiast potyczka na rymy jeszcze się nie skończyła ;) zapraszam do udziału :)
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Wielmożny Konsulu i dopiero teraz to zauważacie od niespełna pół rocznej, co dwutygodniowych relacji :P, bo jest wzmianka o Sclavinii. Nie mniej i to cieszy, w każdym razie dzięki. A na hołdach w Grach Kocich nie mówi się sprzyjam, ale przajam :)

W każdym razie dziękuje, CWSW, Baridas sano alta!
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Jaśnie Wielmożny Pisarzu, jak zwykle wyczerpującą informacja na temat bieżących wydarzeń w Królestwie Baridasu. Gratuluję i liczę na więcej :)
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
No i o to chodzi, ściśle, zwięźle i na temat gj :)
Odpowiedz Permalink
Paulus Buddus
co tu komentować! Jak zawsze 300% normy i 500% jakości :)
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Baridas sano alta!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.