Jednorożec Sclaviński

jednoezot.jpg
Królestwo: Zwierzęta
Typ: Kręgowce
Gromada: Ssaki
Rząd: Parzystokopytne
Rodzina: Koniowate
Rodzaj: Konie
Gatunek: Jednorożec sclaviński (erneroget svlavinii)

Jednorożec sclaviński, jeden z najlepiej znanych zwierząt Kosnulatu Svlavinii. Wokół tego niezwykle sympatycznego i majestatycznego zwierzęcia powstało wiele legend i pogłosek. Obecnie hodowany w prawie każdej szanujacej się wiosce. Jest symbolem szczęścia i dostatku.

Żywia się wieloma, czasem dziwnymi rodzajami pożywienia, zarówno roślinnego jak i zwierzęcego. W ich menu znajduje się m.in. rosnące przy ziemii liście mniszka sarmackiego, nasiona sosny gellonskiej, a także mleko kotów zwyczajnych i kóz surmeńskich, nie gardzą jednak żyjącymi w naszych wodach faunie (ryby, oraz niektóre płazy)

Zwykle mają biały kolor. Zdarzaja się także gatunki o żółtym, czerwonych oraz niebieskim umaszczeniu. Kopyta mają niewielkie, często nawet zanikają. Róg jednorożca zgodnie z wyobrażeniami starożytnych Surmeńczyków i Sclavinczyków jest umiejscowiony na czole zwierzęcia i ma kształt spirali. Zawsze jest koloru białego.

Długość ciała wynosi 60 cm, z czego ogon ma 13 cm. Grzywa jest puszysta i ma długość 30 cm rozciągnięte wzdłuż grzbietu. Waży 60 kg. Jest niewysoki zazwyczaj do 35 cm.

Jednorożce łączą się w pary na całe życie, głównie z powodu życia w niewoli ludzkiej. Ciąża trwa 18 msc po której rodzą się 2 młode, jeden jednorożec i jeden koń. Niestety populacja jest zagrożona, gdyż z powodu przesądu, iż młode jednorożce przynoszą pecha, są zabijane. W niewoli żyje ich 10 tysięcy, natomiast na wolności 500 osobników.
Żyją stosunkowo długo, od 52 do 68 lat.

Pył z rogu jednorożca ma wiele zastosowań:
+Właściwości użyźniające,
+Przyśpiesza gojenie się ran,
+Rozpuszczony w wodzie jest środkiem wybielającym,
+W reakcji z kwasem azotowym (V) tworzy substancję o właściwościach wybuchowych,
+Wzmacnia włókna bawełniane,
+Jest cenną przyprawą deserową, o delikatnym smaku.
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Konrad Jakub Arped-Friedman, Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
4 000,00 lt
Ten artykuł lubią: Roland Heach-Romański, Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, Konrad Jakub Arped-Friedman, Ignacy Popow-Chojnacki, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Tomasz Ivo Hugo.
Komentarze
Ten artykuł oczekuje na pierwszy komentarz.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.