Orzeł Sarmacki

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Królestwo: zwierzęta
Typ: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: szponiaste
Rodzina: jastrzębiowate
Rodzaj: Oarpagornis
Gatunek: Orzeł sarmacki ( Oarpagoroe sarmantenty)
wPPbl1T6.jpg
Orzeł sarmacki jest jednym z trzech największych drapieżników na terenie Księstwa. Żywi się mięsem każdego rodzaju, zarówno mniejsze jaki k większe ptaki, roslinozerne ssaki oraz gady, płazy i ryby.
Samiec orła jest dużym brązowym ptakiem z dużymi skrzydłami. Jego dziób jest zakrzywiony, tak samo jak i szpony. Długość jego ciała nie przekracza 130cm. Skrzydła noga mieć nawet 0,5m. Orzeł waży od 15 do 25 kg. Samice są nieco lżejsze, zdecydowanie różnią się od samców barwą piór oraz niewieke mniejsza budowa ciała. Samce żyją do 5 lat, natomiast samice od 7 do 13 lat. Potomstwu zazwyczaj ciezko przeżyć pierwszy rok, dlatego też populacja orłów powoli wymiera.
Za czasów swej dominacji orły zamieszkiwały teren całej Sarmacji, lecz w skutek ingerencji człowieka musiały uciekać w nieokiełznane wtedy jeszcze tereny górskie. Obecnie zamieszkuje on tereny rezerwatu na wyspie Orle Gniazdo. Gatunek jest bliski wymarcia, gdyż żyje ich już tylko ok pięciu tysięcy
Proces rozmnażania jest zdecydowanie bardziej skomplikowany. Samice będące znacznie kolorowsze od samców wabią do siebie różne gatunki ptaków. Następnie wybiera jednego, odstraszając inne, po czym zjada wybranka. Dzięki zołądkowi połączonym z układem rozrodczym komórki płciowe przedostają się do układu rozrodczego samicy. Samica znosi od 6 do 11 jaj z czego jedno, czasem dwa są orlimi. Samce orłów nie biorą udziału w rozmnażaniu ani wychowywaniu potomstwa.
Jpi96BjG.jpg
Jajka orłów zależą od ptaka, który "zapłodnienia" samice. Mogą mieć różne kolory i rozmiary, jedną wspólną cechą jaj jest to, że skorupki zawierają dużą ilość miedzi oraz węgla.
Ponownie przepraszam za mała rozdzielczość zdjęć, jednak następnym razem postaram się aby były w odpowiedniej wielkości.
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Krzysztof von Thorn-Macak, Konrad Jakub Arped-Friedman, Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
8 485,00 lt
Ten artykuł lubią: Adam Jerzy Piastowski, Joanna Izabela, Henryk Wespucci, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Krzysztof von Thorn-Macak, Guedes de Lima, Robert Fryderyk, Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Konrad Jakub Arped-Friedman, Tomasz Ivo Hugo.
Komentarze
Adam Jerzy Piastowski
Dodam, że potoczna nazwa to Sarmacki Kukuł ;)
Odpowiedz Permalink
Krzysztof von Thorn-Macak
Sarmacki Kukuł (albo jak kto woli Kukuł Inkaski) to jest niezbyt daleki kuzyn Orła Samrackiego. Ale na Sigmara, tylko ślepiec nie pozna różnicy między tymi dwoma szlachetnymi ptakami ;)
Odpowiedz Permalink
Robert Fryderyk
Swego czasu pamiętam wielkie boje o zmianę godła w KS! By Orła właśnie Kukuł zastąpił! Akcje, filmiki, itd! DZIAŁO SIĘ!

Można to m.in znaleźć w archiwach Galerii von Thorn.
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
Majestatyczny. Prawie tak piękny jak sclaviński jednorożec. :)
Odpowiedz Permalink
Robert Fryderyk
Jednorożec majestatyczny? :P

No czy ja wiem? :P

30.jpg
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
Panowie :) mylicie ale zupełnie, kukuł należy do zupełnie innej rodziny ptaków :) i z orłem ma niewiele wspólnego, może poza postawą i wielkością :) Więc kukuł to zupełnie inny gatunek ;) a jednorożce są majestatyczne tylko po deszczu kiedy pojawia się tęcza, chociaż po samym deszczu też źle nie wyglądają oraz w trakcie pełni :)
A tak wogule to może ktoś miał zamiar się zająć kosmosem virtualnym? Bo też miałem w planach się za to wziąć ;)
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Orł czy kukuł to i tak ptactwo :)
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
Pragnę zauważyć, że słoń i mrówka to ssaki, więc to też nie ma różnicy? ;)
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Ja tam z biologii byłem słaby, ale chyba gromada ssaków i gromada owadów to dwie różne rzeczy :) i w zasadzie jest to to samo bo mrówka jak i słoń to zwierz... chyba :)
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
A faktycznie , przepraszam za pomyłkę :) dobra uwaga :) no, ale w każdym razie nie należy mylić orła z kukułem :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.