Herold, Henryk Wespucci, 10.03.2017 r. o 20:18
Kurier Kolejowy 3/2017
Seria wydawnicza: Kurier kolejowy

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
ZKbL039U.png
Szanowni Sarmaci!

Mija już dość długi czas, odkąd nie ukazało się kolejne wydanie Kuriera Kolejowego. Może to znaczyć że autor, albo zapomniał, albo ma serdecznie gdzieś całą Sarmację, albo po prostu pracuje nad czymś fajnym. Pozostańmy przy tej ostatniej opcji, a ja tymczasem zapraszam do czytania.

Królestwo Baridasu w ostatnim czasie przeżywa złoty wiek, zarówno aktywności, jak i ożywienia wszystkiego. Wszystko rozkwita, dlatego koleje nie mogą pozostawać w tyle. Dlatego Centrala przy okazji wywracania spółki do góry nogami postanowiła o sporządzeniu nowej, ładniejszej mapy połączeń kolejowych. Ponadto już niedługo rozpocznie się na skalę całego samorządu remont dworców kolejowych, należących do KKB S.K.

Wyremontowane mają być wszystkie dworce w Królestwie Baridasu, których właścicielem, lub współwłaścicielem jest spółka. W pierwszej kolejności zostaną wyremontowane dworce w Almerze, później po jednym w Gidenie, Cracoffi, Kartoli, Wedli i Kaliszu, aby skończyć remonty stacji w mieście gdzie banany i kokaina są chlebem powszednim mieszkańców tamtejszych okolic. Mowa tu oczywiście o Ciuad de Bravo. Więcej o programie remontów dworców w następnym wydaniu Kuriera.

My, tymczasem zmienimy lekko temat i opowiemy o budowie dwóch mniejszych dworców w Zollern i w Els. Obydwa dworce to jednoperonowe, dwukrawędziowe z dodatkową rampą załadunkową stacje. W Zollern dodatkowo mamy przejście podziemne, zaś w Els zwykłe i tradycyjne przejście przez tory. Oprócz samych stacji niedaleko miejscowości, gdzie budowano dworce zbudowano nastawnie i posterunki ruchu, aby było bezpieczniej.

Dworzec w Els zostanie otwarty jeszcze w marcu, zaś planowane otwarcie stacji w Zollern to początek kwietnia. Oczywiście na uroczystym otwarciu nie zabraknie przedstawicieli władz lokalnych, oraz członków zarządu KKB S.K.

wroclaw_glowny_peron4_fot_pkpplk.jpg

To tyle, jeśli chodzi o dworce. Teraz powiemy sobie trochę o towarach i KKB S.K Cargo, czyli spółce odpowiedzialnej za przewóz towarów. W ostatnim czasie i ta spółka rozpoczęła działanie na pełen gwizdek. Już od kilku tygodni można przewozić towary drogą kolejową. Na razie odbywa się to jeszcze za pomocą starego taboru, a dokładniej lokomotyw. Niestety, ale tabor Cargo zostać będzie musiał taki, ponieważ budżet na miesiące marzec - kwiecień nie przewidywał tak poważnej wymiany taboru. Niemniej starymi i fajnymi Eu07 da się jeździć, ale to nie to samo co Husarz.

trains%20poland%20husarz%20pkp%203008x2000%20wallpaper_www.knowledgehi.com_73.jpg

Zostawiamy już w spokoju towary, a idziemy w stronę Dni Kolejnictwa w Almerze. Ostatnia tego typu impreza odbyła się za czasów dawnej świetności KKB S.K, czyli jakoś w 2014. Od tego czasu trochę się zmieniło, trochę minęło. Dlatego też za zgodą władz Almery Dni Kolejnictwa w Almerze odbędą się już po raz drugi!

Tegoroczna edycja będzie okazją do zobaczenia najpiękniejszych, najstarszych, najszybszych, najnowszych lokomotyw, jakie kiedykolwiek toczyły się po tych torach. W tym roku zobaczymy od zwykłych, napędzanych siłą mięśni drezyn, przez konie z żelaza, czyli parowozy, piękniutkie diesel-e, oraz nowoczesne EZT i elektrowozy. Żeby nie było będą też drezyny dieslowskie. Oprócz tych "zwyczajnych" pojazdów, zobaczymy też specjalistyczne sprzęty do układania torów, budowy trakcji kolejowej itd.

d14i0195.jpg

Na trzy dni Almera stanie się stolicą Sarmackiego kolejnictwa po raz drugi! Oprócz oglądania pojazdów, będzie można ich dotknąć, przejechać się nimi, a dla nielicznych nawet poprowadzić! Oprócz przejażdżek, macania lokomotyw, czucia się znów jak mały chłopiec będzie można brać udział w różnych konkursach towarzyszących!

Główna scena, oraz cała wystawa parowozów zlokalizowana będzie niedaleko zajezdni kolejowej przy stacji Almera - Centralna w samym centrum Almery! O bezpieczeństwo w tym roku zadbają Straż Ochrony Kolei i Królewska Gwardia Baridasu.

To tyle, jeśli chodzi o dziś. Zapraszam do zerkania co jakiś do wątku Królewskich Kolei Baridajskich S.K, bo czasami pojawiają się ciekawe informacje.
Prezes Królewskich Kolei Baridajskich S.K
(-) Henryk bnt Wespucci
Ap7HPjqj.png
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Fryderyk von Hohenzollern, Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
8 036,00 lt
Ten artykuł lubią: Fryderyk von Hohenzollern, Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, Laurẽt Gedeon I, Sorcha Raven, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Paulus Buddus, Konrad Jakub Arped-Friedman, Jan via Teutończyk, Guedes de Lima, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Julian Fer at Atera, Adam Jerzy Piastowski, Tomasz Ivo Hugo.
Komentarze
Guedes de Lima
Fantastycznie, popieram!
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Dziwnie znajoma pierwsza fotografia ;)
Odpowiedz Permalink
Henryk Wespucci
Dla mnie dziwnie znajoma jest fotografia dworca (niby Cracoffi) z poprzedniego wydania Kuriera ;)
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
To się nazywa pasja! Wspaniałe. Poproszę o więcej i więcej ;)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.