Chata zielarki, Patryk Vindsor, 06.03.2017 r. o 15:07
Koper sarmacki

Fy1u16Or.jpg

Koper sarmacki (Foeniculum sarmatica) - występuje na całym terytorium Sarmacji oraz w wielu innych wirtualnych państwach. Preferuje dobrze nasłonecznione gleby bogate w składniki mineralne. Wysokość od 50 cm do nawet 180 cm w zależności od warunków wzrostu, temperatury, pory roku itd. Roślina bardzo rozpowszechniona ze względu na łatwe rozmnażanie (przez nasiona) oraz możliwość hodowania zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz.

Łodyga prosta, o silnym rozgałęzieniu. Liście nitkowate, kwiaty o charakterystycznym, żółtym zabarwieniu.

Podstawowym surowcem zielarskim są owoce, wyglądają jak niewielkie nasionka dochodzące do 10 mm długości. Zawierają około 60-70% olejków eterycznych o bogatym składzie. Wśród właściwości można wyróżnić: wiatropędność, rozszerzenie oskrzeli, wykrztuśnie, usprawnia trawienie.

Zastosowanie lecznicze znajduje w przykładowych jednostkach chorobowych takich jak: kaszel. katar, pierwsze objawy grypy i przeziębienia, niestrawność, kłopoty z wypróżnieniem.
Dodatkowo wywar można stosować do płukania jamy ustnej (np. w paradontozie) oraz jako wspomaganie przy problemach skórnych.

Koper znalazł szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej jako jedna z podstawowych sarmackich przypraw. Jestem pewien że każdy w naszym pięknym państwie posiada tę wartościową przyprawę w kuchni. Mało kto wie ale starsze mieszkanki Grodziska do dziś stosują koper jako napój herbaciany o silnym, intensywnym zapachu.

W kawiarni ratuszowej w Grodzisku można napić się tej intensywnej herbaty. Szczególnie polecam udać się tam przy okazji załatwiania spraw urzędowych w deszczowy dzień.
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Krzysztof von Thorn-Macak.
Serduszka
5 874,00 lt
Ten artykuł lubią: Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Yennefer von Witcher, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski, Sorcha Raven, Laurẽt Gedeon I, Krzysztof von Thorn-Macak, Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, Henryk Wespucci.
Komentarze
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
A znajdzie się jakaś roślinka co nie potrzebuje żyznej gleby? :)
Odpowiedz Permalink
Patryk Vindsor
Jasne że się znajdzie :P Może w następnym artykule :)
Odpowiedz Permalink
Thimoteus ik Hohentsolern
Hmmm...zielarko właśnie skończyła mi się ta przyprawa,wiesz gdzie łatwo ją kupić?
Odpowiedz Permalink
Patryk Vindsor
Cytuję:
Hmmm...zielarko

Panie Tymoteuszu... dementuję... powinno być zielarzu :P
Odpowiedz Permalink
Thimoteus ik Hohentsolern
Sorry.
Odpowiedz Permalink
Mikołaj Torped
A kiedy artykuł o klonie dreamlandzkim?
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
Czy można siekać, suszyć i wciągać?
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
A myśli WKW, że co na ostatniej imprezie u mnie wciągał?

Ciekawa sprawa z tymi ziołami. Zachęcam do większego "odjechania" od reala w stronę mikronacji i nadanie różnych właściwości tym roślinom ;)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.