Herold, Fryderyk von Hohenzollern, 04.03.2017 r. o 13:05
Vox Populi IV/2017
Seria wydawnicza: Vox Populi

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
ju5zB133.png


Drodzy Sarmaci, szanowni Baridajczycy. Gorąco was zapraszam do kolejnej lektury, artykułów z serii Vox Populi. Zestawu artykułów informacyjnych z Królestwa Baridasu. Przed nami już IV numer tej serii, co oznacza że około dwutygodniowa regularność wydawnicza jest utrzymana. Co może cieszyć, zwłaszcza z tego względu iż jest o czym pisać z Baridasu. Dzięki czemu możemy stwierdzić iż aktywność w tym pięknym samorządzie się krystalizuje, i jest zadowalająca, oraz utrzymuje poziom wzrastający. Wszystko to dzięki pracy u podstaw, wysiłkowi każdego mieszkańca Baridasu, w budowaniu tej aktywności. Naród Baridajski ma się jak najlepiej, ,mozolnie buduje swoją pozycję wśród narodów zamieszkujących Rzeczpospolitą Sarmacji. Przybliżając się tym samym do podium w aktywnościowej rywalizacji samorządów.

61OQ426e.jpg

Polityka i Biurokracja;

Do rutyny przejdzie już że wiadomości z Królestwa Baridasu, rozpoczynamy od informacji dotyczącymi życia politycznego, oraz odnoszącego się do sfery biurokracji. Posłanie baridajskie, jest jednym z sztandarowych działań Pisarza Królestwa Baridasu, niestety nie cieszy się zbytnim zainteresowaniem ze strony obywateli samorządu. Patrząc zwłaszcza przez pryzmat serc pod baridajskim informatorem. Nie mniej jednak, w chwili obecnej nie jest planowane zawieszenie działalności posłania baridajskiego. Czeka go raczej gruntowna reforma, tak aby zachęcić ludzi północy i południa, do wzięcia udziału w budowie informatora baridajskiego.

Pozostając przy działaniach Pisarza Królestwa Baridasu, kolejnym ważnym tematem jest rozpoczęcie dyskusji nad przyszłością Herolda. Reformom tego baridajskiego medium, swoistej tuby propagandowej Królestwa Baridasu. Zmianom idącym w kierunku profesjonalizacji tego organu prasowego. W dyskusji przedstawiono różne koncepcje współpracy między dziennikarzami, oraz kwestie związane z finansowaniem pewnych aspektów działalności Herolda. Ogólnie dyskusja przebiega w dość przyjaznej atmosferze. Przypominam że debata nad przyszłością Herolda się jeszcze nie skończyła, i cały czas trwa, i można wziąć w niej udział - do czego również zachęcam.

Powrócił temat relacji sclavińsko - baridajskich, rzucono parę pomysłów. Wynikiem tej ożywionej dyskusji, był przyjazd do Baridasu Konsula Konsulatu Sclavinii Rolanda Heacha - Romańskiego . Odpowiedzialnym od strony baridajskiej za wizytę konsula oraz jego bezpieczeństwo był Marszałek Dworu w osobie JWP Laurencjusz Ma Hi at Atera. Który również barwnie zrelacjonował te odwiedziny w artykule pod tytułem Robocza wizyta Konsula Sclavinii w Królestwie Baridasu. O dziwo zabrakło informacji o proteście plantatorów z Republiki Południowego Baridasu , którzy domagali się z zerwania kontraktów rządowych z Konsulatem na wywóz i utylizację nieczystości stałych na tereny południowego Baridasu, które zanieczyszczają tamtejsze uprawy kokainy oraz klimat tego regionu. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że dzięki takim działaniom ekolodzy utrzymując się przy władzy w Sclavinii i Eldorecie, wskutek pozaobiegowych machinacji w redukcji nieczystości i smogu na ich terytorium.

Ordery i odznaczenia samorządowe, po raz któryś z kolei odkurzono ten temat. Czy tym razem członkowie Wysokiej Rady, dojdą do jakiś konkluzji. Raczej nie, ponieważ zainteresowanie debatą jest marginalne. Prawda jest tak że wspólnota baridajska, ma w poważaniu odznaczenia - dla nich liczy się tylko tytuł.

Kongregacja Panów Lennych, zakończyła obrady w kwestii wyrażenia zgody na lokalizację lenna Wielmożnej Wicehrabiny Heach. Większość członków Kongregacji odniosła się pozytywnie do proponowanej lokalizacji, jednocześnie zwracając uwagę wicehrabinie na pewne niuanse oraz zależności geograczno - historyczne ziem, z którymi włości Wielmożnej będą sąsiadować.

Wicekról Baridasu JKW Piotr II Grzegorz przedstawił w Kurii projekt ordonansu o ustroju politycznym i społecznym. Założenia zaprezentowane w tym akcie, dotyczą głównie zmian w kwestii kompetencji Marszałka Dworu, powołanie kilku nowych urzędów takich jak; pretora, oraz strażnika pieczęci. Jednocześnie zwiększając wpływy i kompetencje rady na proces prawodawczy w samorządzie. Debata nad tym projektem przybrała nieco inny kształt, niżby można było się spodziewać. Kluczowym tematem stały się przepisy odnoszące się do dyspozycji libertami, oraz do bieżącej kondycji skarbu Królestwa Baridasu. Tak naprawdę większość Baridajczyków boi się o zasobność swoich portfeli. Dlatego niektórzy baridajczycy dość nieufnie podchodzą do propozycji Wicekróla w kwestii baridajskiej gospodarki. Możemy jedynie żywić nadzieję że JKW Piotr II Grzegorz , po raz enty tłumacząc sceptykom prawidła i założenia budowanego systemu, zdoła ich przekonać do swoich racji, do racji przemawiających na korzyść Królestwa Baridasu.

AYT82BrJ.jpg

Życie Społeczne;

Życie w Królestwie Baridasu, w końcu wróciło na normalne tory. Zmniejszyła się przestępczość w Królewskim Mieście Almera. Rozbito wiele szajek zbójeckich grasujących na trakcie królewskim, dzięki czemu handel rozkwita, a szlaki kupieckie są bezpieczne dzięki służbie gwardzistów z Królewskiej Gwardii Baridasu. Może nieco niepokoić brak zupek, jednak źródła zbliżone do magistratu mówią że wynika to z niedoborów kadrowych w magazynach. Mówiąc wprost brakuje ludzi do pracy, którzy zapewnią odpowiedni transport żywności do kantyny w terminie i na czas. Ratusz ponoć podjął już rozmowy z prywatnymi firmami transportowymi odnośnie szerszej współpracy.

Królewskiej Koleje Baridajskie,cały czas się rozwijają, widać szczególnie zmiany infrastrukturalne, oraz wdrożono nowe rozwiązań usprawniające przewóz towarów. Choć nie ma co ukrywać, brakuje relacji z Kuriera Kolejowego w tym temacie.

Komnata Zasłużonych - ogłoszenie Marszałka,gorąco zachęcam do lektury. Artykuł przedstawia objaśnia i przedstawia efekty prac Marszałka Dworu. Jaśnie Wielmożnemu Markizowi at Atera, za tego typu działania należą się gromkie brawa, oraz umiejscowienie jego osoby właśnie w Komnacie Zasłużonych. Mało kto wie ile trudu i wyrzeczeń, spotyka markiza w związku z jego pracą na rzecz Królestwa Baridasu.

Chata Zielarki, na stałe się zadomowiła w Baridasie. Przybytek ten prowadzi działalność lecznicą i edukacyjną. Specjalizuje się medycynie naturalnej, oraz udziela darmowych porad z zakresu stosowania roślin ziół, i nie tylko tego. Chociaż niektórzy twierdzą że to tylko zasłona dymna dla praktykowania czarnej magii, i otwarcie nawołują do rozprawienia się z tym przybytkiem zła.

Rogoń kolejna publikacja z pod pióra Jaśnie Wielmożnego Pana Laurencjusza Ma Hi at Atera. Opisująca historię Gideny lenna markiza. Zabierająca nas w daleką podróż po wykopaliskach archeologicznych.

Nad Republiką Południowego Baridasu zbierają się czarne chmury. Osadnicy pochodzenia skytijsko - teutońskiego przechodzą do ofensywy. Wprowadzając w życie Ánta Kokajna, mieszkańcy południa przeprowadzili działania zapobiegawcze. Cała północ wyczekuje na odpowiedź Czarnego Zagonu.

Chat (niemal) w pełni sprawny. JKW Piotr II Grzegorz w pocie czoła pracuje nad kolejnymi funkcjonalnymi elementami systemu gospodarczego. Jednym z nich jest właśnie chat, który w swoich założenia ma być narzędziem komunikacji doraźnej i bezpośredniej w złotej wolności.

Luty był łaskawym miesiącem dla Baridasu. Warto tu zaznaczyć że demografia Królestwa uległa dość znaczącym zmianom. Zauważono wzrost ludności napływowej, oraz powroty w granice samorządu zasłużonych obywateli. Czego przykładem może być osoba Prześwietnego Hrabiego Daniela Kraka, który wcześniej zamieszkiwał Teutonię. Natomiast chciałbym abyście miło przywitali w baridaskiej społeczności wiernego obywatela Tymoteusza Wirgleya, jako pełnoprawnego członka naszej wspólnoty.

1hE62Mxs.jpg

Kultura i sport;

Kultura w Baridasie, ma swoje chwile, momenty, wzloty i upadki. Raz mamy do czynienia z masą artykułów publicystycznych, narracyjnych, czy też ze sfery poezji etc.. A raz nie ma ich wogóle. Jednak że w Baridasie się wiele dzieje to też nie może zabraknąć tego typu twórczości. Czego doskonałym przykładem może być ostatni artykuły szlachetnej damy Julietty Alatriste pod tytułem
Requiem dla Kanclerza. Przybliżający jej zdanie odnośnie wymagań, stereotypów , dotyczących funkcji publicznych a zwłaszcza urzędu Kanclerza. Opinia ta jest nieprzychylna w kontekście ogólnych relacji społecznych w Księstwie Sarmacji. Sam autorka w publikacji stawia wiele pytań, warto się nad nimi zastanowić.

W końcu Kustosz Królestwa Baridasu podał do publicznej wiadomości wyniki podsumowania roku 2016 w Królestwie Baridasu. Wyniki za bardzo nie dziwią, natomiast zastanawiającym jest fakt czemu podsumowanie ukazało się dopiero w lutym.

Anielski dotyk część III, pióra Arcadio Deliarta, ukazała się na łamach Herolda. Co tu dużo mówić, myślę że najlepiej swoje wrażenia odnośnie opowieści wyraził pewien prominentny Teutończyk słowami ”To uczucie, gdy czytałeś cz.2 rok temu, potem Cię nie było 8 miesięcy, wracasz, mija jeszcze 3 miesiące i okazuje się, że dalej jesteś na bieżąco :D”. Myślę że ten komentarz mówi sam za siebie, co oznacza jedno. Że jest ogromny popyt na tego rodzaju twórczość.

Wartym jest zobaczenie Baridasu oczami nowego mieszkańca . Dlatego gorąco was zachęcam do zaznajomienia się z obrazem Jihimeda Niezyda pod tytułem wieś Baridasjka... Prostota tego obrazu, jak i wydźwięk artykułu zwraca nam uwagę na nierówności społeczne w Królestwie.

EYx4mSj0.jpg

Informacja specjalna;

Drodzy Sarmaci, szanowni Baridajczycy, myślałem że ten numer Vox Populi, nie będzie zawierał informacji specjalnej - nic na to nie wskazywało. A jednak, przeoczono by bardzo ważną rzecz, wydarzenia które można porównać do święta narodowego w Baridasie. Mianowicie dziś, właśnie dzisiaj swoją 11 sarmatnicę świętuje J.O Diuk Mikołaja Torpeda seniora rodu Arpedów. Osoba wielce zasłużona dla Królestwa Baridasu, ba pamiętająca dni kiedy Baridas był niepodległym państwem. O wszystkich przymiotach J.O Diuka, można byłoby rozpisywać się na kilku stronach a 4, a o jego działalności w Baridasie na kolejne kilkanaście kartek. Nie mniej jednak, J.O Diuk jest postacią nietuzinkową i na stałe zapisał się na kartach historii Baridasu, w sposób pozytywny. Dlatego z tego miejsca wszystkiego najlepszego z okazji sarmatnicy.Dziennikarz Herolda,
Pisarz Królestwa Baridasu,
(-) Frideric et Hohensollern.Ap7HPjqj.png
Serduszka
12 755,00 lt
Ten artykuł lubią: Piotr II Grzegorz, Laurẽt Gedeon I, Mikołaj Torped, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Krzysztof von Thorn-Macak, Juliette Alatriste, Daniel January von Tauer-Krak, Henryk Wespucci, Konrad Jakub Arped-Friedman, Sorcha Raven, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski, John Rasmusen, Yennefer von Witcher, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Thimoteus ik Hohentsolern, Julian Fer at Atera.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Bardzo ciekawe podsumowanie z życia Królestwa Baridasu, a jednocześnie jak by nie patrzeć fragment naszej nowożytnej historii. Gratuluję samodyscypliny, bo samo wyszukiwanie tylu wydarzeń z naszego życia to praca mozolna, a kto nie wierzy to niech sam spróbuje :D
Odpowiedz Permalink
Mikołaj Torped
Dziękuję serdecznie z życzenia i tak miłe słowa :)

Przyłączając się do Pana Marszałka - gratuluję samodyscypliny i konsekwencji w przygotowywaniu serii.
Odpowiedz Permalink
Henryk Wespucci
Cytuję:
Królewskiej Koleje Baridajskie,cały czas się rozwijają, widać szczególnie zmiany infrastrukturalne, oraz wdrożono nowe rozwiązań usprawniające przewóz towarów. Choć nie ma co ukrywać, brakuje relacji z Kuriera Kolejowego w tym temacie.

Pan Prezes nie jest maszyną, która nie robi nic ino pisze artykuły do Kuriera Kolejowego. To że w ostatnim czasie mam lekki nawał spraw to nie znaczy że jestem złym Prezesem.

Tak więc ten, bardzo dobre podsumowanie :D
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Sławetny Baronecie przecież nikt nie napisał że jesteście złym prezesem. Cóż od maszyn mógłby pan prezes się wiele nauczyć :D
Odpowiedz Permalink
Yennefer von Witcher
Wspaniałe podsumowanie :) gratuluję autorowi cierpliwości do pisania artykułów podsumowujących :)
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
Ja także gratuluję :) artykuł powinien dostać odznakę artykułu na medal
I aż mi się łza w oku zakręciła jak ujrzałem swoje nazwisko. W każdym razie uważam że nie zasłużyłem. :')
Odpowiedz Permalink
Thimoteus ik Hohentsolern
Wow,dopiero teraz czytam ten Artykuł,auu,coś mi do oka wleciało,nie,nie płacze z powodu mojego nazwiska w voxu...
Wspaniały artykuł,leci dotacja :)
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
Żadne tam z nieufnością. Piotr Grzegorz jest super wicekrólem!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.