Chata zielarki, Patryk Vindsor, 25.02.2017 r. o 16:06
Pokrzywa mikronacyjna

okb4Dr0p.jpg

Pokrzywa mikronacyjna (Urtica micronatica) - występuje niemalże na całym obszarze wszystkich mikronacji. Preferuje wilgotne i żyzne gleby, stąd też najwięcej jej można spotkać na obszarach wzdłuż rzek i jezior. W bardzo sprzyjających warunkach potrafi dorastać nawet do 3 metrów wysokości. Liście ząbkowane, kwiaty wyrastające z kątów liści. Roślina rozdzielnopłciowa. Cechą charakterystyczną jest występowania na całej roślinie włosków parzących.

Roślina o wszechstronnym zastosowaniu, od lecznictwa po barwniki i przemysł włókienniczy.

Zbieramy całe rośliny w okresie letnim lub jesiennym. Zarówno korzeń jak i liście wykorzystuje się do celów leczniczych ale co nietypowe - mają różne zastosowanie. Suszenie odbywa się w miejscach zacienionych, ciepłych i przewiewnych.

Liście i łodyga pokrzywy znajduje zastosowanie jako środek jako moczopędny, a co za tym idzie pomaga oczyścić organizm z toksyn. Wywary można stosować z kamicy nerkowej i zapaleniu pęcherza moczowego. Dodatkowo, w przypadku dny moczanowej zmniejsza jej intensywność. Wzmaga produkcję czerwonych krwinek (dzięki dużej ilości żelaza), stabilizuje metabolizm, oczyszcza drogi żółciowe.

Z kolei zewnętrznie stosuje się jako kremy i okłady na skórę w następujących problemach: trądzik, łuszczyca, ropnie, czyraki, trudno gojące się rany. Dodatkowo, jako szampon jest skuteczna w radzeniu sobie z łupieżem i w wypadaniu włosów.

Korzeń znajduje trochę odmienne zastosowanie. Przede wszystkim działa ochronnie na gruczoł krokowy mężczyzn (dzięki działaniu antyandrogennemu). Dodatkowo stabilizuje działanie gruczołów potowych co przekłada się na eliminację przykrego zapachu skóry, szczególnie u osób starszych.

Z zastosowania magicznego pokrzywa od zawsze była używana (być może dzięki włoskom parzącym) do ochrony domostw przed negatywnymi siłami, klątwami i urokami.
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Sorcha Raven, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski, Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
6 500,00 lt
Ten artykuł lubią: Roland Heach-Romański, Fryderyk von Hohenzollern, Laurẽt Gedeon I, Piotr II Grzegorz, Sorcha Raven, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski, Tomasz Ivo Hugo, Julian Fer at Atera.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Pokrzywa w Baridasie to bardzo ważna roślina, bo to podstawowy składnik zupy "Markósówka". Jeszcze jakiś czas temu serwowała ją między innymi restauracja w GiS.
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
No proszę, proszę, jaki Zielarz Sarmacki :)
A jeden Anonimowy Asesor mówił mi, że pokrzywę pali! Prawda to, czy może był na takim głodzie, że palił co popadnie (dobrze, że nie wziął się za palenie pałaców)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.