Rada Ministrów, Cudzoziemiec, 12.02.2017 r. o 09:43
Konferencja prasowa Rady Ministrów — 12 lutego 2017
Seria wydawnicza: Konferencje Rządowe

jVI5OvHM.png

Grodzisk, 12 lutego 2017 roku

Witam Państwa serdecznie na kolejnej już w tym miesiącu konferencji prasowej Rady Ministrów. Mam dla Państwa kilka komunikatów, zacznę od zmian kadrowych.

Zmiany kadrowe — w dniu wczorajszym rezygnację z misji ministra ds. wewnętrznych złożył Laurencjusz markiz Ma Hi at Atera. Rezygnację postanowiłem przyjąć, i zwróciłem się już do Jego Książęcej Mości o formalne odwołanie ministra z Rady Ministrów. W tym miejscu pragnę podziękować za minione blisko dwa i pół miesiąca pracy dla Księstwa Sarmacji i współpracy z Radą Ministrów. Bardzo ważnym działaniem ministra at Atera był odcinek związany z funkcjonowaniem Poczty Baridajskiej, dla której m.in przygotował plan wydawniczy na najbliższe miesiące i zaplanował wydanie serii znaczków kolekcjonerskich (niskie nakłady) związanych z Ojcami Założycielami Księstwa Sarmacji. Również dzięki ministrowi mieliśmy okazję poznać i podziwiać pracę pierwszej od dawna bardzo aktywnej naczelniczki Sobos, szlachetnej damy Juliette Alatriste.

Niestety, również w dniu wczorajszym, pani Juliette złożyła rezygnację z pełnionej funkcji i jak wyjaśnił mi minister at Atera ma to związek z wynikami ostatniej sondy dotyczącej samego Sobosu. Szlachetnej damie dziękuję za jej dotychczasową pracę i zapewniam, że gdybym chciała kierować Sobosem dalej wystarczy, że da znać.

Co się zaś tyczy przyczyn rezygnacji ministra at Atery to upatruję jego przyczyn w braku porozumienia między ministrem a Naczelną Izbą Architektury, która negatywnie zaopiniowała ministerialny projekt wydania zarządzenia w sprawie emisji znaczków, w którym to zarządzeniu pojawiło się kilka zmian związanych z systemem informatycznym Księstwa. Negatywna opinia NIA związana jest z ilością bardziej priorytetowych zadań do wykonania i ma charakter czysto profesjonalny. Szczerze ubolewam, że ta sytuacja stała się przyczynkiem do rezygnacji pana ministra. W tym momencie zdecydowałem o powierzeniu zadań z zakresu ministerstwa ds. wewnętrznych ministrowi ds. społecznych.

Pozostałe zmiany to zatrudnienie w Dziale Wniosków Instytucji i Obywateli (WIO) Ignacego barona Popowa-Chojnackiego oraz rozpoczęcie naboru do nowej instytucji, jaką jest PIK (Państwowy Instytut Kartograficzny). Powołania do tej instytucji zostaną dokonane jeszcze w dniu dzisiejszym. Ponadto trwa nabór na stanowisko Mentora w Instytucje Edukacji Sarmackiej.

Ministerstwo ds. społecznych — kilka dni temu minister von Thorn-Surma wrócił z urlopu i od razu zabrał się żywo do pracy. Zebrane zostały wszystkie propozycje, które Państwo zgłosili do Plebiscytu na Sarmatę 2016 roku. Jeszcze dziś powinna zostać uruchomiona stosowna ankieta, w której każdy z mieszkańców Księstwa będzie miał możliwość zagłosować na daną osobę i tym samym wpłynąć na nadawane tytuły Sarmaty 2016. Mamy sześć kategorii. W kategorii Wydarzenie Roku zgłoszono 3 propozycje, w kategorii Inicjatywa Roku zaproponowaliście 5 inicjatyw, w kategorii Odkrycie Roku znajdziecie 2 osoby, w kategorii Lider Sportowy również 2 osoby, w kategorii Laur Kultury zaproponowaliście 4 nazwiska, zaś w głównej kategorii Sarmata Roku ponownie mamy 2 propozycje. Więcej informacji już wkrótce, proszę oczekiwać głosowania.

Ponad to spodziewać się należy sfinalizowaniem pierwszej edycji nagród "Inicjatywa Miesiąca", które będą przyznane już w nowej formule. Warto też wspomnieć, że swoją drogę przez Sejm Wielki zakończyła, i została podpisana przez Jego Książęcą Mość, Ustawa o Inicjatywach Użytecznych Społecznie, która w tym momencie oczekuje na wdrożenie zmian z niej wynikających przez NIA. Na forum Rady Ministrów został już założony dział związanych z możliwością składania wniosków o status IUS, do czego gorąco Rada Ministrów zachęca. W dalszym ciągu trwa także Kongres Regionów. Zachęcamy do udziału.

Ministerstwo ds. gospodarki — w poprzednim komunikacie informowałem o przygotowaniu i wdrożeniu przez ministra Czuguł-Chana Loterii Państwowej. Tydzień temu odbyło się pierwsze głosowanie, w którym padły nagrody na kwotę blisko 150 000 lt, a już za 10 godzin odbędzie się drugie, w którym pula nagród już teraz przekroczyła 190 000 libertów! Odzew z jakim spotkała się Loteria to wspaniały sukces ministerstwa.

Rada Ministrów pochyliła się także nad propozycją zmian w podatkach, którą minister ds. gospodarki przygotował. Proponowana zmiana polega na całkowitej zmianie mechaniki danin państwowych i odejścia od modelu, w którym RM z bliżej bliżej nieuzasadnionych powodów pobiera podatki. Zamiast tego wprowadzimy tygodniowo albo miesięcznie (tu kwestia odpowiednich kalkulacji i zastanowienia się w jakim przedziale czasowym chcemy operować) rachunki do opłacenia. Nie interesują nas stany kont, nie interesuje nas wypłacalność płatnika. Lada dzień propozycja powinna trafić do publicznej konsultacji, a następnie do Sejmu Wielkiego. To druga, po zmianach związanych z modelem pracy społecznej, reforma mechaniki gospodarczej Księstwa nad którą obecny Rząd pracuje.

W tym momencie to wszystko. Bardzo dziękuję za Państwa uwagę i zapraszam do zadawania członkom Rady Ministrów pytań w komentarzach.


R2pvBQa8.png
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
4 145,00 lt
Ten artykuł lubią: Fryderyk von Hohenzollern, Ignacy Popow-Chojnacki, Juliette Altrimenti, Tomasz Ivo Hugo, GdL, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser.
Komentarze
Juliette Altrimenti
Niemniej, chciałabym wyprostować. Nie ma to żadnego, powtarzam: absolutnie żadnego związku z wynikami ostatniej ankiety. Nawet o tym nie pomyślałam, to absurdalne.
Przysiadłam nad nową ankietą i poczułam takie lenistwo, że stwierdziłam, że to nie ma najmniejszego sensu. Ot, tyle. Żadnej ideologii ;)

Miłego dnia! ;)
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Cóż jak zwykle ciekawy artykuł przybliżający nam szarym obywatelom pracę rządu. Powiem to jeszcze raz, i będę powtarzał za każdym razem gdy rząd przedstawia tego typu sprawozdania opinii publicznej, że jest to dobre, i jest kolejna dołożona cegiełka w budowie społeczeństwa obywatelskiego. I tego typu działania zawszę będę proposował.

Teraz jednak pozwolę się odnieść do samej treści, i opisu działań jakie podjęła Rada Ministrów. Mam nieodparte wrażenie że Kanclerz, ogólnie cała administracja publiczna zmaga się z problemami kadrowymi. Wystarczy spojrzeć na braki w Korpusie Administracji Rządowej, nie wspominając już o tekach ministerialnych, zaistniałej sytuacji z rezygnacją. Stąd też kolejne pytanie Kanclerz jedynie przypuszcza że powodem rezygnacji był spór z NIA, czy też ma całkowitą pewność w tej materii. Dwa w momencie kiedy brakuje pracowników RM powołuje do życia za zamkniętymi drzwiami gabinetów kolejną instytucję PIK? Przesłanki jej powołania są jak najbardziej szczytne. Pytanie jednak czy był konieczność powołania kolejnego organu biurokratycznego w tej materii. Ta jak by nie można przepisać wiążących się z tym obowiązków, pod któreś z ministerstwo.

Komunikat Rządu zręcznie pomija informacje odnośnie tego co się dzieje w ministerstwie do spraw edukacji, postępy prac, finalizacje projektu egzaminów obywatelskich itd.. Nie wiem tak na prawdę co dzieje się w owym ministerstwie, i jakie są plany na najbliższą przyszłość tego resortu.
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Wielmożny Kanclerzu!

Nie ładnie tak przekręcać słów z prywatnej korespondencji! Napisałem, że Naczelniczka SOBOS podała powód - Tak poprostu. Reszta to już tylko domysły, a nie powody!
ZQhFd2Pr.png
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Słowo chyba mi umknęło. Zrzucam to na karb wielkiego zmęczenia. Powinienem napisać, ze nie wiesz co jest przyczyna. Te podała pani Naczelnik dopiero teraz.
Odpowiedz Permalink
Otto von Spee-Asketil
Hmm, a RM planuje może taką konferencję prasową z prawdziwego zdarzenia, gdzie odpowiada się na pytania prasy, a nie tylko chwali się osiągnięciami?
Jasne, że pytania pewnie można zadawać i bez tego, ale jednak takie konferencje miały w sobie coś takiego, co nadawało, zarówno działalności prasowej, jak i politycznej, nieco sensu, co IMO jest ważne, gdy oba te aspekty życia w Sarmacji obecnie padają na ryj.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Nie planuje. Nie zamierzam wchodzić na IRC. Tak po prostu. Ta forma jest bardzo dobra. RM mówi co ma do powiedzenia, można zadawać pytania, RM odpwie. Nie widzę pwoodow do zmiany formuly na mniej przyjazna.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Dobrze, teraz gdy wróciłem przed komputer (nie nadaję z telefonu) mogę odpowiedzieć także na wątpliwości, które podniósł poseł von Hohenzollern.
Cytuję:
Mam nieodparte wrażenie że Kanclerz, ogólnie cała administracja publiczna zmaga się z problemami kadrowymi.

Nie Panie pośle. Z problemami kadrowymi zmaga się cała Sarmacja, wszystkie jej samorządy, cały wirtualny świat. Taki zakręt historii. Nie ma tu żadnej tajemnicy, nie ma też powodów by twierdzić, iż stanowi to problem w działaniu Rady Ministrów. Nie ma specjalnych braków w KAR, obecnie dotyczą one jedynie IES, ale IES w obecnej formie i tak jest do niczego, więc i strata mała.
Cytuję:
Stąd też kolejne pytanie Kanclerz jedynie przypuszcza że powodem rezygnacji był spór z NIA, czy też ma całkowitą pewność w tej materii.

Wszystkie elementy układanki wprost na to wskazują. Choć minister napisał mi, tu cytat: "Zrezygnowałem tak po prostu".
Cytuję:
Dwa w momencie kiedy brakuje pracowników RM powołuje do życia za zamkniętymi drzwiami gabinetów kolejną instytucję PIK? Przesłanki jej powołania są jak najbardziej szczytne. Pytanie jednak czy był konieczność powołania kolejnego organu biurokratycznego w tej materii. Ta jak by nie można przepisać wiążących się z tym obowiązków, pod któreś z ministerstwo.

Po pierwsze nie rozumiem tego zdania o powoływaniu "za zamkniętymi drzwiami gabinetów", bo albo mnie coś ominęło, albo mnie nie było w KS gdy publicznie powstanie i nabór do PIK ogłaszałem. Zechce Pan poseł wysilić się by rozjaśnić co miał Pan na myśli? Co do samego PIK, jest on tak specyficzny, że nie, nie dało się zrzucić tego na barki i tak zajętych innymi sprawami ministrów. Nie bardzo rozumiem w czym tu Pan widzi problem, skoro PIK powołany jest do określonej działalności i zgłosiły się do niej określone osoby...
Cytuję:
Komunikat Rządu zręcznie pomija informacje odnośnie tego co się dzieje w ministerstwie do spraw edukacji, postępy prac, finalizacje projektu egzaminów obywatelskich itd.. Nie wiem tak na prawdę co dzieje się w owym ministerstwie, i jakie są plany na najbliższą przyszłość tego resortu.

Zatem żałuję, że nie widział Pan poseł jak dzień czy dwa dni temu Pani minister wprost pisała, że wkrótce dokona podsumowania odbytych konsultacji...

Kłaniam się.
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Cytuję:
Nie Panie pośle. Z problemami kadrowymi zmaga się cała Sarmacja, wszystkie jej samorządy, cały wirtualny świat. Taki zakręt historii. Nie ma tu żadnej tajemnicy, nie ma też powodów by twierdzić, iż stanowi to problem w działaniu Rady Ministrów. Nie ma specjalnych braków w KAR, obecnie dotyczą one jedynie IES, ale IES w obecnej formie i tak jest do niczego, więc i strata mała.

To jest chyba jedno z czym mogę się zgodzić z Wielmożnym Kanclerzem. Nie mniej jednak jeżeli Kanclerz, bagatelizuj tak bardzo braki personalne w RM oraz KAR. To cóż jestem zaniepokojony najbliższą przyszłością. Bo może się za niedługo okazać, że nie będzie komu rozpatrywać wniosków, przeprowadzać badania opinii publicznej, oraz przeprowadzać innych czynności wynikających z ustawowych i pokrewnych przepisów niższego rzędu obowiązków.
Cytuję:
Po pierwsze nie rozumiem tego zdania o powoływaniu "za zamkniętymi drzwiami gabinetów", bo albo mnie coś ominęło, albo mnie nie było w KS gdy publicznie powstanie i nabór do PIK ogłaszałem. Zechce Pan poseł wysilić się by rozjaśnić co miał Pan na myśli? Co do samego PIK, jest on tak specyficzny, że nie, nie dało się zrzucić tego na barki i tak zajętych innymi sprawami ministrów. Nie bardzo rozumiem w czym tu Pan widzi problem, skoro PIK powołany jest do określonej działalności i zgłosiły się do niej określone osoby...

Z całym szacunkiem, wraz z powołanie PIK było wiele kontrowersji, które przedstawili reprezentanci samorządów. Proponuje odświeżyć pamięć.
Cytuję:
Zatem żałuję, że nie widział Pan poseł jak dzień czy dwa dni temu Pani minister wprost pisała, że wkrótce dokona podsumowania odbytych konsultacji...

No to jest chyba konferencja prasowa prawda? No to też się pytam, czy tak ciężko było wrzucić do komunikatu jakiekolwiek informacje dotyczące resortu edukacji. Zresztą tu nie chodzi jedynie o mnie, ale o większość aktywnych obywateli nie każdy obserwuje wszystkie wypowiedzi danego ministra. Natomiast jeśli Kanclerz widzi problem w tym że człowiek się pyta, to cóż pozostaje mi jedynie zakończyć tą rozmowę.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Ja serio przestaję rozumieć i przestaję umieć rozmawiać z takim poziomem absurdu. Gdzie, proszę wskazać, napisałem, że mam problem z tym, że człowiek o coś pyta? Serio. Proszę.
Odpowiedz Permalink
Sorcha Raven
ZCjfdlg.png

Oj... bardzo nie ładnie... "ta" chyba ma imię i nazwisko, pomijam już inne tytuły czy funkcje, nawet w prywatnej rozmowie to wielce prymitywne i niestosowne...
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Droga Sorcho masz absolutną rację. Nie powinienem tak napisać, ale tez to byla luzna rozmowa, i o ile mnie to nie usprawiedliwia, to powiedzmy sobie szczerze... nie miala ona być upubliczniona...

Natomiast i tak to chyba nic w porównaniu do słów w korespondencji do Kanclerza, JKM i Marszałka Dworu:

PHw2uu7l.png

Dupkami i debilami byli oczywiście JKM i Marszałek Dworu (ja), adresatem Kanclerz (Siergiusz), autorką ... Juliette, a list dostaliśmy od Kanclerza.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.