Herold, Fryderyk von Hohenzollern, 11.02.2017 r. o 13:28
Vox Populi III/2017
Seria wydawnicza: Vox Populi

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
ju5zB133.png


Drodzy Sarmaci, szanowni Baridajczycy to już III numer Vox Populi, w bieżącym roku. Co oznacza że opcja z regularnością wydań wypaliła, i miejmy nadzieję że nie zmieni się to w najbliższym czasie. To również dobre wieści dla wszystkich osób posiadających stały abonament Herolda, gdyż na co dzień przed ich domem będzie czekała poranna prasa. Drodzy państwo sami widzicie, sami słyszycie w Baridasie ciągle się coś dzieje. Drogi są remontowane, zabytki poddawane pracom konserwacyjnym, kamienice są odnawiane i odświeżane. Powstają nowe inwestycje, koleje królewskie się rozwijają, urządzane są imprezy kulturalne. Mówiąc wprost jest dobrze, co nie oznacza że nie może być lepiej. Naród Baridajski, jest w ostatnim okresie zabiegany, ta jakby wpadł w syndrom tzw wyścigu szczurów, liczy się jedynie praca, rodzina i Król, wszystko inne idzie gdzieś na dalszy plan.

V58c2p8C.jpg

Polityka i Biurokracja;


Ta jak w poprzednim wydaniu rozpoczynamy od przeglądu wieści ze sfery polityki i biurokracji. Polityka cóż, w naszym samorządzie pozostawia wiele do życzenia. W tym sensie że nie widać jakiś znaczących różnic światopoglądowych, nie mamy też w naszej wspólnocie jakiś ożywionych dyskusji ustrojowych gdzie ścierają się zupełnie dwa różne obozy ideowe. Trzeba to powiedzieć otwarcie w Baridasie nie ma w chwili obecnej jakiś znaczących polityków samorządowych. Ta jakby zaginęli, bądź zamknięto ich w jakiś rezerwatach gdzie znajdują się pod ochroną. Natomiast wytworzyła się sprawnie działająca klasa urzędnicze. lojalnie i skrupulatnie wykonująca powierzone jej zadania. Co z jednej strony może cieszyć, ze względu na pozory tzw zgody narodowej , co do najważniejszych rzeczy w naszej ojczyźnie. Z drugiej strony może martwić, gdyż tworzy się społeczeństwo które boi się otwarcie mówić o swoich potrzebach, a co ważniejsze wdrażać to co uważa za słuszne.

Z końcem stycznia zebrała się Kongregacja Panów Lennych, w sprawie wniosku o relokacje lenna Wielmożnej Wicehrabiny Raven znanej sarmackiej uzdrowicielki. Sprawa jest o tyle kontrowersyjna, ponieważ chodzi o przeniesienie ziem z terenów Starosarmacji do Baridasu ( a przynajmniej samej nazwy lenna). Władze STS już wyraziły swój stanowczy sprzeciw wobec tego typu działań. Co w przyszłości może znacząco rzutować na dobrosąsiedzkie stosunki między STS a Baridasem.

W chwili obecnej trwa ankieta i dyskusja nad przyszłością posłania baridajskiego, gdzie gorąco zachęcam do umieszczania przemyśleń odnośnie przyszłości tej inicjatywy. Opinie które na razie padły, większości są pozytywne. Sugestie jakie zamieszczono, bądź też padną w przyszłości będą brane pod uwagę przez Pisarza Królewskiego, przy rekonstrukcji posłania baridajskiego.

Wicekról Baridasu JKW Piotr II Grzegorz, wyraził swoją dezaprobatę odnośnie centralnych działań rządu odnośnie powołania do życia Państwowego Instytutu Kartograficznego. Niezadowolenie Wicekróla było spowodowane faktem braku konsultacji rady ministrów z przedstawicielami samorządów odnośnie tej inicjatywy.

Wicekról Baridasu, wprowadził zmianę w ordonansie mały kodeks społeczny, polegającej na uwzględnieniu tzw systemu osiągnięć. Zmiany te wynikają z przystosowania prawa do systemu gospodarczego i jego funkcjonalności, nad którym trwają prace. JKW Piotr II Grzegorz nadał też pierwsze osiągnięcia systemowe, które zwiększą wydajność produkcji w złotej wolności.

Senior rodu Arpedów -Muzyków wykluczył z familii, osobę Arsacjusza byłego Wicekróla Baridasu, jedną z twarzy baridajskiego sierpnia. J. O Diuk Torped uzasadnił swoją decyzję, faktem działania tego mieszkańca na szkodę Baridasu poprzez posługiwanie się tytułem mu nie przysługującym.


lBH63Kvn.jpg

Życie Społeczne;


Życie społeczne w Baridasie, jest mocno skomplikowane, i różni się pod wieloma względami od tego z samorządów Rzeczpospolitej Sarmackiej. Dzieje się tak za sprawą tego że w Baridasie zawsze była żywa tożsamość narodowa, oraz odmienność kulturowa od innych części państwa sarmackiego. Wspólnota baridajska żyje swoim własnym rytmem, i nie jest to tempo salsy, a raczej akompaniament walca. Gdzie wszystko ma określony porządek.

Północ kontra Południe,trwa inicjatywa obywatelska, i cieszy się co raz większym zainteresowaniem z strony Baridajczyków. Ta tych z północnych rubieży jak i południowców. A ty opowiedziałeś się już po którejś z stron? Kto okaże się zwycięzcą w konflikcie. Kto zdobędzie rząd dusz baridczyków, monarchofaszyści z północy, czy te może republikanie z południa?

Republiki Południowego Baridasu nie jest tym czym była kiedyś. Republikanie zapomnieli o swojej ojczyźnie i pozstawili ją na pastwę losu. Co skrupulatnie wykorzystali nasi sąsiedzi, nie próżnując podjeli pierwsze kroki. To właśnie u wybrzeży Andurii, między Ciuad de Bravo, a Wedlą. Zacumowały statki, barw teutońskiej hanzy, z loardyjskimi osadnikami. Sami siebie nazwali Samodzierżcami Zamurskiego Kraju Biedy, a przybyli w celu zniszczenia pól koki, i podkopania baridajskiej gospodarki. O odpowiedź nie było trudno, z najdalszych krańców północy, powstało z podziemia starożytne bractwo Czarnego Zagonu- więcej o tym w tym wątku.

Prace w lennie Gidena, należącym do rodu at Atera trwają non stop. Czego efektem jest pamiątkowa rzeźba, ochrzczona mianem "dreamlandzki sposób prowadzenia rozmów tyłem i co na to gideńczycy". Strach się pytać co gidenczycy sądzą o wendyjczykach.

Królewskie Koleje Baridajskie S.K. ciągle się rozwijają, nie próżnują i wytyczają nowe szlaki komunikacyjne. Więcej o tym oraz rozstrzygnięciu konkursu możecie państwo przeczytać w wydaniu Kuriera Kolejowego.

NCz9WHD3.png
Kultura i sport;


Kultura to co tygryski lubią najbardziej. Baridajczycycy całymi dniami wyczekują nadchodzącego weekendu, aby wybrać się z rodziną na jakieś przedstawienie, czy też do kina ponieważ, nie wyobrażają sobie innego sposobu spędzania wolnego czasu. Gama atrakcji kulturalnych jaką oferuje choćby miasto Almera, naprawdę oszałamia wystarczy odwiedzić Almerskie ZOO, a to dopiero początek.

W sferze kulturalnej początek lutego nie najlepiej przedstawia się dla Baridajczyków. Mogą się zadowolić jedynie odgrzewanymi sztukami. przeglądem starych narracji, i co najwyżej sięgnięciem do literatury od naszych sąsiadów. Mało się dzieje w tej sferze, tak jakby pisarze, poeci i wszelkiej maści artyści, przeżywali kryzys twórczy. Niemniej jednak nie jest tak, że nic nie powstaje w Baridasie. Czego może być przykład reportażu z serii Niewiargodnich Almerskich Wydarzeń, pod tytułem Almerskie porządki część II.

Warto tu również wspomnieć o powstaniu Chaty zielarki, która leczy duszę i ciało, wierszem i zielem. Więc warto odwiedzić ten przybytek, zapoznać się z asortymentem leczniczych ziół. Dla Baridasu oznacza to powrót medycyny naturalnej, która niegdyś była stosowana w wsiach i posiadłościach szlacheckich, natomiast jest skuteczność dochodziła do 70%. Czy to również oznacza powrót do ludowych przesądów? Czas pokaże!

Sport w Baridasie, ostatnio kręci się głównie wokół piłki nożnej. Niemała w tym zasługa propagatorki sportu, osoby Szlachetnej Damy Juliette Alatriste, która robi co w swojej mocy aby piłka nożna była jednym z najbardziej rozpowszechnioną dyscypliną w samorządzie. Robi to z konsekwentnie, jak choćby przez organizację Mistrzostwa BZPN o Puchar Diuka Altborka. Czy też przez publikacje sportowe, takie jak choćby Awans Baridasu - raport posezonowy. Warto też napomknąć o konkursie na logo BZPN, która nie mogło przejść bez echa. Więc jest czym się chwalić, i trzymać kciuki za sport w Baridasie.

fL54Qiy8.png

Informacja specjalna;


Informacja specjalna, to taki dodatek do Vox Populi. W zasadzie to taki gorący news, mający istotne znaczenie dla samorządu jak i Księstwa Sarmacji. Wiadomość o znaczącej wartości, która nie zawsze będzie się ukazywała w informatorze baridajskim, ponieważ jest wyjątkowa.

Po długich i nieprzespanych nocach, po niezliczonej ilości rozbitej porcelany, hektolitrów wypitej kawy, wciągniętej koki. Wicekról Baridasu w osobie JKW Piotra II Grzegorza, przedstawił efekty pierwszych prac nad systemem gospodarczym Złota Wolność 2.0 . Wicekról ogłosił radosną nowinę w wątku Tarcze Herbowe - nowość. Gdzie to JKW prezentuje pierwsze funkcjonalne elementy systemu gospodarczego, w postaci generatora herbów, gdzie możemy własnym zakresie taki stworzyć. Obszerne wyjaśnienia, oraz wskazówki znajdziecie państwo również w wątku specjalnego pordanika, do tworzenia zaawansowanych herbów. Cała społeczność baridajska jest wdzięczna za ten dar Wicekróla.


Dziennikarz Herolda,
Pisarz Królestwa Baridasu,
(-) Frideric et Hohensollern.Ap7HPjqj.png
Dotacje
2 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Sorcha Raven, Tomasz Ivo Hugo, Juliette Alatriste, Julian Fer at Atera.
Serduszka
9 005,00 lt
Ten artykuł lubią: Konrad Jakub Arped-Friedman, Piotr II Grzegorz, Heweliusz Popow-Chojnacki, Sorcha Raven, Henryk Wespucci, Tomasz Ivo Hugo, Yupeng Beijin-Zhao, Laurẽt Gedeon I, Juliette Alatriste, Paulus Buddus, Krzysztof von Thorn-Macak, Julian Fer at Atera.
Komentarze
Henryk Wespucci
Ciekawostka: w każdym Vox Populi z tego roku czytamy o Królewskich Kolejach Baridajskich. Działania Wespucciego mają jednak jakiś sens :D

Vox Populi jak zawsze fachowo przygotowane. Swoją drogą ładne obrazki.
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Kawał dobrze wykonanej pracy informacyjnej. Gratuluję :D
Odpowiedz Permalink
Piotr II Grzegorz
Cudowny artykul
Odpowiedz Permalink
Paulus Buddus
Fryderyku! Jeszcze raz i w każdym miejscu będę to zaznaczał Twój kunszt pisarski. Można by rzec Sarmacja Elegencja :)
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Tego mi było trzeba. Taka porcja aktualnych informacji zawsze powinna być por ręką :)
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
W takim razie zalecam Prześwietnemu Hrabiemu również lekturę posłania baridajskiego, gdzie na bieżąco są wprowadzane informacje o tym co się dzieje w Baridasie.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.