…no dobrze, dotarliśmy właśnie do głównego placu osady. To właśnie tutaj odbywały się niegdyś zgromadzenia oraz narady tutejszej społeczności. Uczestniczyć jako słuchacze mogli w nich wszyscy mieszkańcy osady, głos zabierać mógł jedynie wódz oraz dziesięciu wyznaczonych przez niego mężczyzn. Tak, tak, nie ma co się łapać za głowę. Tak właśnie wyglądał tutejszy ustrój polityczny…
Obraz przedstawiający walkę oddziałów rządowych a mężczyzn z Punty w roku 1710, autor nieznany [zbiory muzeum w Soli]
W 1670 roku do władzy doszedł Sancho Juniorez, który próbował zjednoczyć pod sobą wszystkie osady znajdujące się na wyspie. Jego rządy oznaczały ogromny skok cywilizacyjny i nawiązanie kontaktu z resztą świata. Dla społeczności Punty, ludzi wiodących spokojne życie w zgodzie z naturą, był to okres izolacji i krwawej walki o swoje wartości oraz ideały. W 1710 roku miało miejsce jedno z najkrwawszych wydarzeń w historii osady oraz jej mieszkańców - puntyjscy mężczyźni pod przewodnictwiem Domenico Navaja oraz Pablo Roca wyruszyli w zbrojnym marszu wymierzonym w najstarsze miasto wyspy - Playa de Sarmatia. Niestety, starcie chłopów uzbrojonych tradycyjnie (w gołe dupy i włócznie) musiało skończyć się brutalnie, wszak siły rządowe dysponowały najnowszą technologią przywiezioną z odległych zakątków Pollinu.
…co roku mieszkańcy osady zbierają się tutaj aby uczcić poległych w tym wydarzeniu współplemieńców. Po uroczystościach, w trakcie których wspominane są imiona wszystkich poległych, następuje libacja alkoholowa jakiej wasze oczy nie widziały - ni to w Soli ni to w Grodzisku, o innych Margonach nie wspominając. Zazwyczaj po trzech tygodniach hucznej zabawy mieszkańcy powracają do normalnego życia…
Dekret wydany przez Sancho Junioreza w roku 1711 [zbiory Muzeum w Pałacu El Presidente w Puncie]
Choć mieszkańcy Punty stracili swoich bliskich to zyskali zrozumienie w oczach Sancho Junioreza - dekret wydany w roku 1711 zakazał industrializacji terenów wokół wulkanu El Caballero, dodatkowo rok później wydana została uchwała chroniąca naturalne zabytki oraz kulturę mieszkańców wyspy.
…oryginalna wersja dokumentu znajduje się obecnie w części muzealnej Pałacu El Presidente w Puncie wraz z późniejszym aktem wydanym przez Piotra II Grzegorza ustanawiającym na tych terenach hrabstwo. A teraz proszę za mną, przejdziemy do miejsca w którym oddawano cześć lokalnym bóstwom. Żwawiej, żwawiej mieszczuchy…
PS: WKM jak zakończę pracę w RM zamierzam dalej rozwijać Gidenę :)