Unicorn Media Corporation, Guedes de Lima, 20.12.2016 r. o 21:41
Jan Dmowski y Potocki: Sclavinia to ludzie, którzy ją tworzą!

m_A9884.gif
Jan Dmowski y Potocki
Członek Alei Zasłużonych Konsulatu Sclavinii

Kawaler Księstwa Sarmacji. Wirtualny syn Emila Potockiego y Bahamonde. Odznaczony Krzyżem Zasługi (II st.) oraz Medalem Koronacyjnym JKM Michała Feliksa. Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Sclavińskiej V i X kadencji (od 29.10.2007 do 04.02.2008 i od 09.11.208 do 03.03.2009). Dwukrotny Prezydent Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu (od 03.09.2009 do 05.12.2009 i od 28.03.2010 do 18.12.2010). Poseł IV kadencji Izby Narodów Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu (od 09.11.2008 do 03.03.2009). Lider Frontu Prawicy. Poparł proklamację Królestwa Sclavińskiego w marcu 2011 roku. Zwolennik późniejszego powrotu Sclavinii do Korony Księstwa Sarmacji w listopadzie 2011 roku.


10mqurr.png

Jan Dmowski y Potocki: Sclavinia to ludzie, którzy ją tworzą!

[PP] Dziś w redakcji Przeglądu Politycznego mamy zaszczyt gościć nie byle kogo, bo byłego Prezydenta Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu, Członka Alei Zasłużonych Konsulatu Sclavinii, Kawalera Księstwa Sarmacji, odznaczonego Krzyżem Zasługi (II st.) oraz Medalem Koronacyjnym JKM Michała Feliksa, Jana Dmowskiego y Potockiego. Witamy!

[JDP] Witam Serdecznie! To dla mnie zaszczyt po takim czasie udzielić wywiadu dla Przeglądu Politycznego.

[PP] Wracasz do świata mikronacji po około pięcioletnim rozbracie - to w realiach wirtualnego świata całe wieki. Skąd w ogóle wziął się pomysł powrotu do Księstwa Sarmacji i jakie masz spostrzeżenia związane z tym faktem?

[JDP] Nigdy nie zapomniałem o wspaniałym czasie, który było mi dane spędzić w Sclavinii. Ograniczała mnie bardzo skutecznie choroba w mikronacjach nazywana realiozą. Zmieniałem nie tylko miasta ale i kraje, by finalnie ustabilizować się przez co zyskałem więcej wolnego czasu. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy po powrocie, to te same dyskusje, które trwały kiedy byłem zmuszony zniknąć - jak zapobiec spadkowi aktywności. Jednak w przeciwieństwie do tego, co miało miejsce 5 lat temu, teraz niektórzy są przekonani, że posiadają rozwiązania skutecznie chroniące przed realiozą.

[PP] Niewątpliwie zmieniła się również Sclavinia. Przez ostatnie pięć lat ulegała przeróżnym metamorfozom. Wskrzeszono Królestwo, by później budować Konsulat oparty o ideę Ostatecznej Krucjaty. Była Republika i późniejsza restauracja Konsulatu. Jakie wrażenie zrobiła na Tobie dzisiejsza Sclavinia?

[JDP] Wydaje się być dość ograniczona formą. Dyskusje, które widzę, kręcą się wokół jednego. Nawet za czasów Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu dyskusje nie ograniczały się do jednych kwestii. Cieszy mnie natomiast widzieć ludzi z którymi kilka lat temu budowałem lepsze wirtualne jutro. Jestem przekonany, że to dobry początek dalszej drogi.

[PP] Wokół czego, jeżeli można wiedzieć?

[JDP] Połączenia ze Starosarmacją.

[PP] Jeżeli już jesteśmy przy temacie połączenia Konsulatu Sclavinii ze Starosarmacją. Co o pomyśle fuzji osoba, która doskonale pamięta następstwa związane z połączeniem w jeden organizm Rzeczpospolitej Sclavińskiej i Królestwa Trizondal. Kiedyś, cały ten mariaż podsumował były Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej Piotr von Thorn-Cetnarovich, stwierdzając, że: "Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". Czy według Ciebie, połączenie ze Starosarmacją niosłoby ze sobą podobne konsekwencje, co kiedyś mariaż z Trizondalczykami?

[JDP] Moim zdaniem, taki mariaż przyniesie jeszcze gorsze konsekwencje. Wypowiedziałem się już w jednej dyskusji i przytoczę swoje słowa ponownie - integrowanie średnio aktywnego regionu z regionem całkowicie nieaktywnym wcale nie daje nam jeden zdrowy region. Proszę pamiętać, że po połączeniu Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu większość osób dalej patrzyła bardziej w kierunku "swojego" dawnego. Takie rzeczy nie udają się nawet w realnym świecie, gdzie po setkach lat ukryta niechęć do drugiego regionu dalej pozostaje.

[PP] Zatem jeżeli nie mariaż to samorządność. Jaką receptę dla Konsulatu Sclavinii ma były Prezydent Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu? Czy w dzisiejszej rzeczywistości, powszechnie określanej kryzysem mikroświata, długotrwała odbudowa samorządu sclavińskiego jest w ogóle możliwa? I jeżeli tak, to jaką rolę w tej odbudowie widzi dla siebie Jan Dmowski y Potocki?

[JDP] Kryzys mikroświata wynika z wielu czynników w które wolałbym się nie zagłębiać w tym momencie. W mojej ocenie jest on w jakiś sposób niestety nieunikniony. Długotrwała odbudowa jest jak najbardziej możliwa przy zaangażowaniu mieszkańców, co do tego nie mam wątpliwości. Uważam, że Sclavinia zasługuje na jak największe swobody w granicach Księstwa Sarmacji - jakiekolwiek próby całkowitego odłączania się to droga tyleż ekscytująca co skazana na niepowodzenie. Mam kilka pomysłów na swoje działania, jednakowoż na tą chwilę zatrzymam je dla siebie - jestem na etapie odzyskiwania obywatelstwa.

[PP]Próbę całkowitego oderwania Sclavinii od Księstwa Sarmacji obserwowaliśmy stosunkowo niedawno. Kilka tygodni temu, społeczność sarmacka była świadkiem proklamacji niepodległego Królestwa Sclavinii przez Twojego v-ojca Emila Potockiego. Oczywiście próba ta była nieudana, a sprawa jednego z najsłynniejszych Sclavińczyków trafiła do Trybunału Koronnego. Jak możesz ocenić zaistniałą sytuację?

[JDP] Niestety, większość słów nie nadaje się do zacytowania w tymże zacnym piśmie. Mój v-ojciec zapomniał, że Sclavinia to ludzie, którzy ją tworzą! Nie można po prostu sobie krzyknąć "hej, idziemy na drugą stronę ulicy" i oczekiwać, że to wypali.

[PP] "Sclavinia to ludzie, którzy ją tworzą". Pięknie powiedziane. Co zatem sądzisz o inicjatywie powołania do życia Alei Zasłużonych Konsulatu Sclavinii i uczczenia w niej wszystkich tych, którzy budowali i budują nadal samorząd sclaviński? Nie sądzisz, że ocalenie od zapomnienia tożsamości sclavińskiej powinno stanowić jeden z priorytetów władz Konsulatu Sclavinii?

[JDP] To piękna inicjatywa. Nie możemy budować przyszłości bez solidnych podwalin przeszłości, zatem jak najbardziej powinien to być priorytet i zamierzam na to zwracać uwagę.

[PP] W imieniu redakcji Przeglądu Politycznego chciałem podziękować za poświęcony czas i udzielenie tego wywiadu. Życzę udanego powrotu do mikroświata i czerpania satysfakcji z rozwoju Konsulatu Sclavinii.

[JDP] Dziękuję za zaproszenie.

10mqurr.png
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
2 985,00 lt
Ten artykuł lubią: Malcher Estery Naw, Yennefer von Witcher, Cudzoziemiec, Tomasz Ivo Hugo.
Komentarze
Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste
Wszystko fajnie, ale Krzysia Hansa dalej brak....
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Serduszko za wkład pracy.
Nie zgadzam się, co do zasady, ze słowami odnośnie połączenia ze Starosarmacją.

Zresztą, po wyroku TK ruch po stronie Sclavinii.
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
@Vanderlei: Krzysiek jedzie. :)

Robert: Dzięki!
Odpowiedz Permalink
Marcin Biberstein-Krasicki, von
Pan Dmowski, jak widać, tytułami potrafi się chwalić. "Pochwalże się" rzeczywistymi konsekwencjami, przecież upadek Sclavinii i utrata jej ducha to w głównej mierze twoje "osiągnięcie".
Permalink
Guedes de Lima
Jan Dmowski y Potocki i upadek Sclavinii? Science-fiction.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.