Obserwator Sarmacki, Cudzoziemiec, 23.11.2016 r. o 09:45
Sondaż wyborczy — mamy wyniki! Sensacja?
Seria wydawnicza: Sondaże

O północy zakończył się kolejny, ostatni już sondaż wyborczy Obserwatora Sarmackiego. Nasze czasopismo po raz kolejny sięgnęło po sprawdzone metody badawcze, zorganizowało sondaż w oparciu o mechanizm formularzy Google Docs. Początkowo w badaniu znajdowały się trzy pytania, trzy pary kandydatów, bowiem rozpoczęło się ono przed ogłoszeniem rezygnacji z udziału w wyborach przez kandydatkę Yennefer Heach. Po ogłoszeniu rezygnacji dwa zbędne pytania zostały usunięte. Rezygnacja nie miała wpływu na metodologię badania, bowiem od początku para, która w wyborczym wyścigu pozostała, była ujęta w pytaniach.

W anonimowym badaniu, w którym pytaliśmy ankietowanych o to, którego spośród dwóch pozostałych na placu boju kandydatów są skłonni poprzeć, udział wzięły 24 osoby (spośród 78 uprawnionych do głosowania), a ich łączna siła głosów, którą zadeklarowały w badaniu to 124 głosy (wobec 252 uprawnionych). Odpowiednio w badaniu wzięło więc udział 31% uprawnionych osób, których łączna siła głosów to 49% uprawnionych głosów ważonych.


Ug3Rs1qQ.png

W badaniu wzięły udział osoby, które dysponują niemalże całym przekrojem możliwych głosów ważonych. Nie wzięły udziału jedynie żadne osoby, które dysponują siłą 3 głosów ważonych. Warto to mieć na uwadze przy interpretacji wyników, takich osób w ogólnej grupie uprawnionych do udziału w wyborach jest 11,5%, czyli 9 osób, łącznie 27 głosów ważonych. Udział natomiast wzięli:
m7jU0XYe.png

Przechodząc do szczegółowych wyników w pierwszej kolejności przedstawimy rozkład liczby osób popierających w ankiecie poszczególnych kandydatów. Warto zwrócić uwagę na małą liczbę głosów pustych — tylko 1 osoba zadeklarowała taki głos. Oczywiście można uznać, że osoby, które planują oddać głos pusty nie wzięły również udziału w sondażu, jednak przy obecnej polaryzacji sceny politycznej możliwe jest też, że faktycznie głosów pustych będzie niewiele. Spośród ankietowanych 10 osób (tj. 42% biorących udział) poparła baroneta Konrada Friedmana, zaś 13 osób (tj. 54% ankietowanych) obecnego Kanclerza wicehrabiego Roberta Janusza von Thorn. Warto zwrócić tu uwagę na to, że w poprzednim sondażu (wzięły w nim udział 29 osoby), gdy w stawce byli wszyscy kandydaci, baronet Friedman również otrzymał poparcie 10 osób, zaś wicehrabia von Thorn tylko 8 osób.
11xN9HW3.png

Jeszcze większa różnica uwidacznia się gdy przejdziemy do analizy wyników w oparciu o deklarowaną siłę głosów. Na wstępie przypomnienie — w poprzednim sondażu Obserwatora baronet Friedman otrzymał poparcie 29,6% głosów wygrywając sondaż, zaś wicehrabia von Thorn poparcie 28% głosów ważonych. W obecnym sondażu wyniki są jednak sensacyjne. Baronet Konrad Friedman otrzymał poparcie 38% deklarowanych głosów ważonych (47 głosów), zaś wicehrabia Robert Janusz von Thorn aż 59% głosów ważonych (73 głosy). Łączna siła głosów ważonych oddanych jako głos pusty wynosi 3% (4 głosy) całej stawki.
5K7IkmAT.png

Głosowanie w wyborach Kanclerza Księstwa Sarmacji rozpocznie się za nieco ponad 38 godzin. Jeden z kandydatów, wicehrabia von Thorn, zakończył już swoją kampanię, drugi kandydat planował na dzień wczorajszy kolejny materiał wyborczy, jednak do momentu wydania sondażu materiał ów się nie pojawił. Redakcja Obserwatora Sarmackiego zachęca wszystkich uprawnionych do udziału w głosowaniu — mamy prawdziwe święto demokracji w naszym kraju. Po merytorycznej kampanii, pełnej szacunku kandydatów wobec siebie, bogactwie prezentowanych programów mamy wielką nadzieję, że sarmacka polityka ulegnie stałemu ożywieniu. Aby tak się stało potrzebuje ona paliwa w postaci Waszych głosów!
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tomasz Ivo Hugo, Irmina de Ruth y Thorn.
Serduszka
6 500,00 lt
Ten artykuł lubią: Rihanna Aureliuš-Sedrovski, John Rasmusen, Misza "JK" Korab-Kaku, Andrzej Fryderyk, Laurẽt Gedeon I, Tomasz Ivo Hugo, Henryk Wespucci, Irmina de Ruth y Thorn, Baszar Svensson at Atera, Paulus Buddus, Ignacy Urban de Ruth.
Komentarze
Ten artykuł oczekuje na pierwszy komentarz.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.