Obserwator Sarmacki, Cudzoziemiec, 20.11.2016 r. o 19:54
Wyniki sondażu wyborczego — Friedman przed von Thornem
Seria wydawnicza: Sondaże

W dniach 17-20 listopada 2016 r. Obserwator Sarmacki przeprowadził dla Państwa sondaż preferencji wyborczych przed zbliżającymi się pierwszymi, powszechnymi i bezpośrednimi wyborami Kanclerza Księstwa Sarmacji. Wszystkim, którzy wzięli w nim udział serdecznie dziękuję.

W badaniu wzięło udział 30 osób, z czego 1 osoba wskazała, że nie znajduje się na liście wyborców, przez co w dalszych wynikach nie jest brana pod uwagę. Jako podstawę wyliczeń wzięto pod uwagę wyliczenia pozostałych 29 uczestników sondażu.

Jaki procent osób uprawnionych wziął udział? Uprawnionych do udziału w głosowaniu jest 78 osób, zatem 29 osób, które wzięły udział w sondażu odpowiada 37,18% uprawnionych.

Jaki procent głosów uprawnionych wziął udział? Suma głosów ważonych osób uprawnionych do głosowania to 252 głosu. W sondażu zadeklarowano łącznie posiadanie 125 głosów, co odpowiada 49,6% uprawnionych.

Poszczególna siła głosów rozłożyła się w badaniu następująco:
Cu10udD2.png

Sondaż został zorganizowany w czasie gdy udział w wyborach potwierdziło czworo kandydatów. Należy jednak zauważyć, że dwoje: Yennefer Heach oraz Orjon von Thorn-Surma, w czasie ostatnich 24 godzin z udziału zrezygnowało. Wyniki sondażu dla poszczególnych kandydatów, wraz z ilością osób, które deklarowały głosowanie na nie, i odpowiednią siłą głosów, prezentujemy z uwzględnieniem wyżej wymienionej dwójki.

a9RR3urZ.png

Bez zbędnego komentarza: wyniki pokazują, że obaj, pozostali w wyborczym wyścigu kandydaci, idą niemalże łeb w łeb, różnica między nimi jest niewielka. Wiemy już też, że to pomiędzy nimi rozstrzygnie się głosowanie.

Korzystając z okazji zapraszam do udziału w drugim badaniu, w którym pytamy o wskazanie preferowanego kandydata spośród dwóch, pozostałych na placu boju, kandydatów. Po rezygnacji kandydatki Heach z sondażu usunięte zostały pytania dotyczące jej udziału, pozostałe wyniki są zachowane.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
7 670,00 lt
Ten artykuł lubią: GdL, Andrzej Fryderyk, Henryk Wespucci, Tomasz Ivo Hugo, Laurẽt Gedeon I, Konrad Jakub Arped-Friedman, Henryk Leszczyński, Paulus Buddus, Zbyszko Gustolúpulo, Ignacy Urban de Ruth, Malcher Estery Naw.
Komentarze
Henryk Wespucci
O Panie. Nie wiem czy tylko mi się wydaje że ten drugi wykres jest za bardzo skomplikowany i pogmatwany, ale tak to dobre :)
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@Henryk drugi wykres prezentuje dwie informacje: wynik w liczbie osób, które danego kandydata wskazały (słupek) i sumę siły głosów na danego kandydata (linia).
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Utrzymujące się preferencje wyborcze dają znak, że może być ciężko ustalić zwycięzcę wyborów do czasu publikacji wyników i bardzo dobrze, bo będzie ciekawiej :)
Odpowiedz Permalink
Henryk Wespucci
@Robert, a nie dało się tego zrobić prościej lub na chłopski rozum na dwóch wykresach?
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@Henryk to są, de facto, dwa wykresy ;) tylko skombinowane w jeden. Wezmę w przyszłości pod uwagę by prezentować dane nieco inaczej.
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
Bo na tym drugim wykresie dano dla szpan także trend (pomarańczowo-brązowa krzywa), mimo że pokazywane dane się do trendu nie nadają. Ale wygląda bardziej pro.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Dwa słupki byłyby duuużo sensowniejsze. Bądź nawet dwa wykresy.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
To nie jest trend. Proszę czytać ze zrozumieniem. Elo.
@Andrzej to już kwestia subiektywna w sumie. Dla mnie dwa słupki są słabe :) No ale jak wyżej - wezmę pod uwagę.
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
Ekhm. Dziękuję za pouczenie, ale niestety subiektywne przekonanie tworzącego grafikę o tym jak się prezentuje dane nie zmienia faktu, że jeżeli się łączy liniami dane, to jest to przedstawione jako trend. Tyle, że na osi X powinien być czas a nie różne pozycje. Bo to tak jakby zrobić wykres, że konsumpcja 500 jajek wzrosła do 700 pomidorów.

Co jak co, ale fanatyk sondaży powinien znać się na prezentacji danych. Rozczarowanko.

No ale dobra, mamy cenny wniosek widoczny na wykresie. Poparcie Friedmana spadło z 29,60% na 13,60 % poparcia dla Yennefer. ;)

Pozdro z Bieszczad.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
To nie jest kwestia subiektywna. Mimo wszystko jednak coś tam z prezentacji danych wiem :) Wykresu liniowego się nie stosuje w takim przypadku jak powyższy. Na osi poziomej nie masz danych uporządkowanych, więc wykres liniowy (niepoprawnie nazwany trendem) zwyczajnie nie ma zastosowania.

Ale jak mówię – to czepianie się o technikę robienia wykresów, w celu poprawienia ich czytelności, tak by były bardziej zrozumiałe. Ja osobiście nie lubię wykresu skumulowanego, czy dwoma słupkami, a wolałbym dwa osobne… Ale to już właśnie subiektywna opinia.

I żeby nie było – sam sondaż doceniam – był przeprowadzony zgodnie ze sztuką, nawet jeśli w mediach było o nim wręcz za dużo :)
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Dziękuję Andrzeju. Teraz rozumiem o co chodzi. Następnym razem zrobię to poprawnie. Raz jeszcze dzięki za cierpliwe wyjaśnienie.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Ale żeby nie było – serio dobra robota, w pełni zasłużone serduszko :)
Odpowiedz Permalink
Paulus Buddus
No dobra! Fajnie się czyta i ciekawy pomysł i przedstawienie! Niech polityka rusza na ostatnią prostą przed wyborami i NIECH WYGRA NAJLEPSZY!
Odpowiedz Permalink
Kuba Hogh-Sedrovski
Szkoda, że nie oddałem głosu w żadnym z sondażów. :) Może to nawet lepiej.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@Nikodem wciąż możesz oddać głos w tym sondażu: https://goo.gl/forms/VfWslBDaDAOmVZum1 - innych też gorąco do tego zachęcam.
Odpowiedz Permalink
Zbyszko Gustolúpulo
Ten drugi wykres rzeczywiście mało czytelny, ale to drobny szczegół. Wybory, sondaże, komentarze, fajnie, fajnie!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.