Ferment, Ignacy Urban de Ruth, 06.12.2011 r. o 10:38
O Tantiemy sprawie,

goniecpodluzny.png

Co z naszymi Tantiemami?


Od jakiegoś czasu widać, iż ZW zaczyna się rozrastać. Jego Miłość Król i Książę dostał napadu weny koderskiej i nie wychyla się z pałacu nawet na chwilę. Trwają prace wykończeniowe nad „pociagami”, zaczyna się robienie porządku w geografii. W związku z pracami nad mapą, każdy mieszkaniec, przy swoim loginie zamiast dawnego szczęścia widzi teraz 2 dodatkowe wielkości – przypuszczalnie liczbę ruchów jego postaci na mapie (zielona strzałka) i zdrowia (czerwone serduszko). Na samej mapie pojawiają się bawoły i ryby, oraz postaci „gracza”. W rejestrze powstają instytucje lasów, podziemi czy wód. Wszystko to ma opierać się na solidnym, a przede wszystkim prostym i nieskomplikowanym kręgosłupie.

6f2b94d95be7.png

Ostatnimi czasy jednak w naszym księstwie doszło to kilku zdarzeń, które w oczach Sarmatów odsłoniły pewną „lukę” w dobrodziejstwach „Złotej Wolności”. Mianowicie – debatowano nad zmianą systemu naliczania tantiem. Dysputy poruszone wysypem wielu co najmniej dziwnych konkursów komento- i tantiemo- twórczych stanowiły przez chwilę filar aktywności mieszkańców w najpopularniejszej części Forum Centralnego – „Polityki i Społeczeństwa”. Zanim dyskusje gwałtownie ucichły, zaproponowano kilka wersji zmian. I choć nie wiem, czy JKM podjął już decyzje w tej sprawie, czy odłożył ją na czas stosowniejszy – to chciałbym raz jeszcze powrócić do tego tematu. Mianowicie głównymi propozycjami zmian były: „malenie wielkości tantiem, wraz ze wzrostem ich liczby” czy wkomponowanie dodatkowego przycisku z napisem *tantiema*, który to uniezależniałby przydział tantiem od znajdujących się pod artykułem wypowiedzi czytelników/fanów/innych grup.

W moim mniemaniu oba rozwiązania są raczej złe. Dlaczego? Ano dlatego, że (jeśli przyjmiemy wersję „tantiemy malejącej”) autor bardzo dobrego lub po prostu ciekawego artykułu dostanie mniej za wypociny. Nawet jeżeli , ów potencjalny autor publikacji w „ZW”, napracuje się i napisze, a może machnie od niechcenia coś, co po prostu ludzie będą chcieli podziwiać, ale i nagrodzić, to po prostu zarobi mniej niż dzisiaj. Zgadzam się – to rozwiązanie pomoże zlikwidować problem niepożądanych konkursów, ale nie uwolni nas od nich [problemów] całkowicie, raczej stworzy nowe.

Co zaś się tyczy rozwiązania numer dwa – sprawa wygląda tak, ze tutaj wystarczy mała zmowa i można zbić Fortune n „guziczkowaniu”. Druga strona medalu zaś prezentuje się tak, ze teksty nie wywołają żadnej dyskusji. Ewentualnie co ciekawsze dostaną kilka komentarzy. Nie o to jednak chodzi. Przecież jeżeli chcemy nagrodzić autora, to najlepiej połączyć przyjemne z pożytecznym – dyskutować „nagradzając”.

Ktoś powie: „OK. – Narzekasz, ale coś trzeba z tym zrobić.” Ja zaś ujmę to tak: uważam, iż lepiej zostawić to tak jak jest. Przecież mamy działającą Prefekturę, która właśnie zapełnia swoje szeregi. Obudowuje nam się sąd (w 2 instancjach).Warto więc zauważyć, iż mamy dostateczna ilość odpowiednich instytucji, by radzić sobie z okazami SPAMu. Z powodu drobnostki nie musimy iść na wojnę z dzisiejszym kodem, raczej powinniśmy zabezpieczyć się przed następnymi takimi „wybrykami”. Tutaj można ewentualnie przemyśleć też stworzenie „osobnej kategorii dla publikacji konkursowych” – co było proponowane. Nie jest to taki zły pomysł – ale czy potrzebny? Z tym pytaniem i małą refleksją na temat zadany mówię Wam, Drodzy Czytelnicy, „Dobrej Nocy!”.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
0,00 lt
Nikt jeszcze nie lubi tego artykułu.
Komentarze
Marek von Thorn-Chojnacki
Wyśmienite:D
Odpowiedz Permalink
Laars Bleed Norwind
Super, extra, tantiemowo, tantiemka!
Permalink
György Róni Karakachanow Jr
tantiemka!
Permalink
Ivo Karakachanow
Bardzo udany artykuł! ❤
coelho.jpg
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Wzruszyłem się :)
Odpowiedz Permalink
David (były mieszkaniec)
Gratuluję, kawał dobrze zrobionej pracy :)
Permalink
Irmina de Ruth y Thorn
Ignacy super :D masz za to buziaka :*
Jestem pełna podziwu dla Ciebie naprawdę :D
Odpowiedz Permalink
Zbyszko Gustolúpulo
No artykulik daje rade, nie rozumiem czemu nigdy nie pisałeś dłuższych tekstów do Fermetnu, bo z tego co widzę spokojnie byś napisał coś dobrego... ;)

Tylko co to za obrazek z zapodaj.net, który się nie wyświetla?
Odpowiedz Permalink
Andrzej Swarzewski
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Więcej tantiem dla artystów!:D

ps. coś nie wyszło codzienne pisanie :P
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Tylko co to za obrazek z zapodaj.net, który się nie wyświetla?
A teraz? :P
Odpowiedz Permalink
Jeremiasz Winchester
Przecież spam może być sprawą dla prokuratory nie? ;)
Niezły artykulik, daję TANTIEMA! :D
Odpowiedz Permalink
Jan Magov-Zaorski
Super. Popieram ten pomysł autora :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.