Park Stołeczny, Orjon Surma, 09.11.2016 r. o 17:00
Orjon von Thorn-Surma - wybierz przyszłość!

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
96TI1c7k.jpg
__________________________________________
Orjon von Thorn-Surma
KANDYDAT NA URZĄD KANCLERZA KSIĘSTWA SARMACJI
Szanowni Sarmaci,
Szanowne Sarmatki!


Sarmacja, jak i cały mikroświat, przechodziła momenty wzlotu, jak i upadku. Niejednokrotnie nieprzemyślane decyzje potrafiły się mścić przez kilka kolejnych miesięcy, a nawet i lat. Startuję dzisiaj na urząd Kanclerza Księstwa Sarmacji, aby rozpocząć politykę otwarcia na ludzi, politykę będącą otwartą, nieskrępowaną, wyrazistą, ale i merytoryczną dyskusją na tematy, które trapią nie tylko nas, nie tylko Sarmację, ale i cały polski mikroświat; zresztą nie tylko taką politykę pragnę stworzyć. Więcej postaram się przekazać pod tymi słowami wstępu, gdzie znajdziecie mój biogram, moje pomysły i moją ideę działania, którą zamierzam - w razie wygranej - kontynuować przez najbliższe 4 miesiące.

Jednocześnie chciałbym życzyć powodzenia także innym startującym w tych wyjątkowych wyborach kandydatom. Niech zwycięży demokracja!

1. Biogram mojej osoby
Orjon von Thorn-Surma, w v-świecie działający od stycznia 2015 roku. Początkowo jako mieszkaniec Demokracji Surmeńskiej (b. Królestwo Surmeńskie), gdzie pełniłem m.in. funkcje Archonta (odpowiednik Kanclerza w Surmenii), Tesmotety Dyplomacji, przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej, prokuratora. We wrześniu 2015 roku na krótko rozpocząłem działanie w Sarmacji, przybywając do Królestwa Baridasu; objąłem tam urząd Kustosza Królestwa, rozpoczynając prace przy aktualizacji stron internetowych i działałem także przy organizacji kilku imprez o charakterze prowincjonalnym, m.in. święta unii Sarmacji z Baridasem. W grudniu powróciłem do Surmenii, gdzie jednak powoli ograniczałem swój byt, aż w czerwcu 2016 roku na stałe zacząłem działać w Sarmacji, do tej pory zajmując się głównie sprawami kulturalnymi oraz społecznymi, a także działając w Starosarmacji jako jej Namiestnik.

2. Moja idea działania
Od początku mojej działalności w mikronacjach praktycznie zawsze stosowałem w swojej pracy zasadę "to nie obywatel jest dla rządu, a rząd dla obywatela". Jako Kanclerz, jako osoba zaufania publicznego nie chcę być kimś, kto dzieli Sarmatów i nie liczy się z ich zdaniem; wręcz przeciwnie, będę wysłuchiwać uważnie każdej uwagi na temat działalności mojego rządu i tego, co można byłoby poprawić w jakości jego funkcjonowania.

Każdy projekt będzie też od razu, jeszcze przed trafieniem do Sejmu, konsultowany z Naczelną Izbą Architektury, jeśli jest to projekt zmian w systemie. Doceniam rolę radców i to, co już zrobili przez ostatnie 3 lata w sferze DSG; bez ich pracy prawdopodobnie nie byłoby tak pięknego efektu, jaki mamy obecnie w zasięgu naszych rąk. Konsultacje społeczne również będą istotnym czynnikiem wpływającym na to, jak ostatecznie nasze pomysły zostaną zrealizowane - nie będę ignorować Was, zwłaszcza w obecnej, nowej sytuacji, kiedy to został ponownie wprowadzony Sejm Wielki. Obywatele zasługują na bieżącą informację na temat naszych działań, o którą zawsze mogą się do mnie zwrócić. Jestem otwarty.

Jednocześnie będę chciał też zachęcać i wspierać inicjatywy nowych i starych Sarmatów, bo to one przede wszystkim dają radość i pozwalają uatrakcyjniać naszą zabawę. Mikronacja przecież jest właśnie od tego - od prób zrealizowania marzeń, których nie możemy zrealizować w naszym zimnym, ponurym, bogatym w anormalne sytuacje realem. Tutaj powinniśmy się wspierać, a nie kłócić się o niuanse, zagadnienia kompletnie nieistotne. To jest ważne.

Od czasu reform w Dreamlandzie z powagą i uznaniem spoglądam na to, jak się on rozwija. Aktywna działalność wielu mikronautów - i nowych, i starszych już stażem - pozwala mu raz po raz notować najwyższą ilość postów na forum od co najmniej kilku ładnych lat. Postawiono tam wszystko na jedną kartę - i to się opłaciło. Dyskusji jest sporo, na wiele różnych tematów, prawo zostało znacząco uproszczone, w końcu aktywnie działają dwie partie polityczne, których rywalizacja jest ogromna i przy tym niemal na starcie widoczny jest szacunek wobec siebie - to jest to, co mnie zaimponowało.

Dlaczego tak nie może być u nas?
Moim zdaniem... ależ jak najbardziej, też może. Musimy się tylko pozbyć wzajemnych uprzedzeń, mocno ukrytej, ale czasem bardzo widocznej wrogości wobec innych; tego, co nas dręczy - zwykłej... podejrzliwości? Moim zdaniem, jeśli nauczymy się nie patrzeć na siebie wilkiem, to naprawdę możemy daleko dojść.

3. Moje pomysły
Jako Kanclerz będę się starać przede wszystkim:
 1. zrealizować mój pomysł nt. inicjatyw użytecznych społecznie, który nie został jeszcze zrealizowany w tej kadencji - wyciągnąłem już pewne wnioski z rozmów prowadzonych z Naczelną Izbą Architektury; odpowiedni projekt trafi do Sejmu na 100% do 25 listopada, jeszcze przed wyborami;
 2. rozpocząć i zakończyć prace nad stronami promocyjnymi Księstwa - o szczegółach już niebawem;
 3. aktywnie współpracować z przedstawicielami samorządów - regiony Sarmacji zasługują na większe wsparcie ze strony władzy centralnej, będę rozmawiać z władzami każdego samorządu nt. sytuacji i tego, co regionom potrzeba; z rozmów wyciągnę wnioski, które następnie zostaną przekształcone na jasne i przejrzyste działania;
 4. na bieżąco informować o poczynaniach Rządu - działania władzy wykonawczej muszą być jasne i konkretne, muszą być o nich informowani obywatele; oprócz komunikatów z naszego działania będę też na bieżąco dostępny we wszystkich kanałach komunikacji, aby wyjaśnić ewentualne wątpliwości dotyczące naszych inicjatyw.
Ten program nie jest imponujący, ale z pewnością wiele pomysłów będzie przychodziło nam do głowy w trakcie urzędowania gabinetu. Nie jest to program idealny i rozbudowany, ale za to prosty i konkretny - będę działać odpowiedzialnie, mądrze, będę komunikować się z obywatelem, bo to Wy jesteście najważniejsi w tym wszystkim. Bez Was Sarmacji nie byłoby.

I to już tyle z mojej strony. Serdecznie zapraszam do zadawania pytań i dyskusji. Na wszystko odpowiem.
Jestem dostępny na IRCu (nick Orjon, na #sarmacja wraz z znaczkiem ~), mailu (kacskrz@gmail.com), Facebooku, Poczcie Konnej... i tam, gdzie mnie jeszcze znajdziecie. :)

Niech zwycięży demokracja!
Z wyrazami szacunku,
WKG6jh6q.png
kandydat na urząd Kanclerza
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
7 865,00 lt
Ten artykuł lubią: Ludwik Tomović, Irmina de Ruth y Thorn, Jan Grimknur, Laurẽt Gedeon I, Paulus Buddus, Mateusz von Thorn-Chojnacki, Kuba Hogh-Sedrovski, GdL, Fryderyk von Hohenzollern, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski, Wojciech Hergemon, Yupeng Beijin-Zhao, Adam Jerzy Piastowski, Andrzej Fryderyk.
Komentarze
GdL
Kawaler jaki ma stosunek do koncepcji połączenia Konsulatu Sclavinii ze Starosarmacją?
Odpowiedz Permalink
Bartłomiej Czapka
Czy Szanowny kandydat mógłby podać przykłady "nieprzemyślanych decyzji", o których wspomina Pan na wstępie swego manifestu?
Permalink
Roland Heach-Romański
Gaudesie, raczej nietaktownie pytać o preference kulinarne kandydata, nawet jeśli ocieraćby się miały one o tzw. fetysz :D
Odpowiedz Permalink
Orjon Surma
Cytuję:
Kawaler jaki ma stosunek do koncepcji połączenia Konsulatu Sclavinii ze Starosarmacją?
Sadze, ze jest to dobre rozwiazanie, ktore - tak sadze - pomoze obu prowincjom. Mam nadzieje, ze roznorodnosc doda wspolnej, polaczonej prowincji jeszcze bardziej niezwyklego charakteru.

Na drugie pytanie, z powodu jego... zlozonosci (;) odpowiem pod wieczor. Obecnie jestem w szkole.
Odpowiedz Permalink
Orjon Surma
Odpowiadając na pytanie nr 2: chociażby wydarzenia, które doprowadziły do Baridajskiego Sierpnia - tutaj sądzę, że zawiniły obie strony, zarówno ówczesne władze Baridasu, jak i JKM - podejmując decyzję bez konsultacji i ulegając emocjom nie zawsze uzyskuje się dobre rezultaty; tutaj można było się porozumieć moim zdaniem.
Więcej na razie nie jestem w stanie sobie przypomnieć, przedstawiam to, co najaktualniejsze.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Uprzejmie donoszę, że JKM podejmował decyzje po konsultacjach, i wybrał reakcję znacznie łagodniejszą niż sugerowana mu w konsultacjach. Pozdrawiam, Marszałek Dworu.
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
Nie wiem jeszcze na kogo zagłosuję, ale cieszę się, że kampania wyborcza zaczyna się bez agresywnej retoryki. Oby tak dalej! ;)
Odpowiedz Permalink
Daniel January von Tauer-Krak
Poważany Kandydacie!
 • "rozpocząć i zakończyć prace nad stronami promocyjnymi Księstwa" - Jak rozumiem jest ogólny pomysł, a reszta na zasadzie "kupuj Pan kota w worku"?
 • "będę rozmawiać z władzami każdego samorządu nt. sytuacji i tego, co regionom potrzeba" - kolejne piękne słowa, tym razem w myśl zasady "nie mam pomysłów, to może ktoś inny je znajdzie, a ja się podpiszę". Teraz pytanie czy na prawdę wierzy Poważany Kandydat w to, że samorządy nie dadzą rady sami przepchać swoich pomysłów przez centralę? To tak nie działa, samorządy jeśli czegoś potrzebują to się o to upomną bez względu na retorykę władz w stosunku do nich.
 • Polityka informacyjna, to raczej nie pomysł, a obowiązek. Chyba, że chcesz wprowadzić w polityce informacyjnej jakiś innowacje?
 • Jaki masz stosunek do edukacji? Jakieś pomysły w tej dziedzinie życia sarmackiego?
 • Czy twoim zdaniem prawo Księstwa Sarmacji jest zbyt zagmatwane?
 • Jak wyobrażasz sobie Radę Ministrów? Ilu Ministrów? Kto? Jakie kompetencje?
  Jakie resorty?

  Z góry dziękuje za odpowiedź.
Odpowiedz Permalink
Orjon Surma
1. pomysł nie jest ogólny. o nim relatywnie niedawno rozmawiano - tutaj wątek. chciałbym wnioski, które tam wyciągnięto, przełożyć na realne działanie - stworzyć funkcjonalną, prostą i przejrzystą stronę, pomocną dla potencjalnych nowych Sarmatów, z której dostaną się oni do "głównej" części serwisu, to jest DSG i Forum Centralnego. to, moim zdaniem, zachęci potencjalnych nowych mikronautów do zamieszkania u nas. chciałbym, aby tak się stało.
2. ja wiem, że dadzą. Mają ogromny potencjał, wiele chęci. Ale w niektórych przypadkach, moim zdaniem, pomoc ośrodków centralnych jest przy tym niezbędna, a dotychczas było... jak było. Rada Samorządowa niestety nie ruszyła wciąż, i chciałbym, aby była ona też jedną z form do wsparcia samorządów ze strony RM.
3. tutaj wielu innowacji nie będzie - to prawda.
4. stoję na stanowisku, iż nowy mieszkaniec będzie zagubiony w tym, jak to wszystko działa. można mu pomóc, a nawet trzeba - jednakże nie może być to tylko kopipasta w wątkach powitalnych. tu też trzeba spojrzeć na niego od jego strony - ja sam, kiedy do Sarmacji trafiłem, byłem trochę zagubiony od strony formalnej i potrzebowałem czasu, aby wiedzieć, gdzie co jest. z tego co wiem obecna minister ds. edukacji nad nowym modelem nauki pracuje, w razie wygranej będę się z nią kontaktować, by się dowiedzieć, co dotychczas wypracowano.
5. hm, ciężko mi się wypowiedzieć ;) ale po części na pewno tak - można część rzeczy z pewnością uprościć, ale to wszystko wymaga analizy - zaczęliśmy ją w tej kadencji rm, będziemy to robić dalej.
6. na pewno nie będzie to wielki gabinet - każdy minister będzie mieć jasno przydzielone role, kompetencje; resorty - na pewno finanse, sprawy wewnętrzne, oraz edukacja, kultura i sport (połączone w jeden resort). nie mam jeszcze jasnej koncepcji, kto gdzie trafi; rozmowy na ten temat dopiero się zaczną. planowany skład rządu postaram się przedstawić do 20 listopada.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem wątpliwości. Jeśli nie - zapraszam do dalszego zadawania pytań :)
Odpowiedz Permalink