Obserwator Sarmacki, Cudzoziemiec, 22.08.2016 r. o 19:10
Monitor Sejmu nr 08/K-LI/2016
Seria wydawnicza: Monitor Sejmu

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
4e6W9nl1.png

OBSERWATOR SARMACKI :: SEJM KSIĘSTWA SARMACJI

MONITOR SEJMU #08/K-LI/2016


R0owh5cJ.png

Wstęp... wiecie jak trudno pisze się wstęp, kiedy w dosłownie przeciągu jednego tygodnia nagle dochodzi do całkowitego przeobrażenia sejmowej sceny, a dotychczasowa partia władzy praktycznie przestaje istnieć? Co mam napisać? Że opozycja nagle odżyła? No odżyła. Dlaczego? To długa historia. W skrócie: nikt zapewne w Baridasar Partiax nie przewidywał, że gdy w wyniku namawiania posłów dojdzie do wyrażenia przez Sejm zgody na pociągnięcie Księcia do odpowiedzialności karnej, ten drobny kamyczek wywoła lawinę, która sprzątnie ze sceny politycznej nie tylko większość sejmową, ale także tworzony przez nią rząd i kilkadziesiąt wsi lennych wraz z przynależnymi im tytułami arystokratycznymi. Tydzień temu byli Marszałek Arped i Kanclerz Asketil, dziś są Marszałek Sedrovska i Kanclerz Heach. Było dwóch panów, są dwie panie. Tydzień temu Baridasar Partiax miała w Sejmie 4 posłów, dziś ma 1. I tak dalej. Nowym posłem, w miejsce ustępującego Marszałka Arpeda, został Orjon von Thorn-Surma. Jednym słowem — działo się.

9ZP5MFZU.png

Nie zawodzi nas oczywiście wątek poświęcony zgłoszeniom na asesorów Trybunału Koronnego. Nabór trwa w najlepsze, a że w TK pojawiły się wakaty, dokładnie dwa, to i dwie kandydatury na asesorów wpłynęły. Są to, w kolejności zgłoszenia, aplikacje: Konrada Jakuba kawalera Friedmana oraz Mateusza diuka von Thorn-Chojnackiego. Już wkrótce powinny rozpocząć się debaty nad złożonymi kandydaturami.

W minionym tygodniu do Laski Marszałkowskiej trafiły także: rezygnacja Kanclerza Asketila z pełnionej funkcji, rezygnacja Marszałka Arpeda z pełnionej funkcji, projekt ustawy konstytucyjnej o Sejmie Walnym (już jednak przed debatą wycofany) oraz projekt ustawy nowelizującej Konstytucję w zakresie w jakim dotyczy ona weta książęcego oraz rezygnacja z mandatu poselskiego złożona przez posła Arsacjusza Arpeda. W jego miejsce nie zostanie powołany nowy poseł.

Nowy projekt tradycyjnie omawiamy niżej.

L9OCsnaN.png

W dalszym ciągu Sejm pracuje nad projektem ustawy — Prawo komunikacyjne. Posłowie w toku debaty złożyli dwie poprawki, które już przegłosowano i przyjęto. W najbliższym czasie spodziewane jest skierowanie ujednoliconego projektu do ostatecznego głosowania. Można się spodziewać, że Sejm w swym obecnym kształcie, projekt złożony przez poprzedników może odrzucić.

Zakończyły się już prace nad projektem nowelizacji przepisów dotyczących mieszkańców trwale nieobecnych. Zarządzone nad projektem głosowanie już się zakończyło i projekt został przyjęty niemalże jednogłośnie. Ustawa została skierowana do Księcia.

Również zakończono prace nad projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych, którego celem jest ograniczenie miesięcznie przyznawanych dotacji. Zarządzone w tej sprawie głosowanie również się już zakończyło, projekt został przyjęty. Nowela została już skierowanie do Księcia.

Zakończyły się właśnie prace nad zatwierdzeniem rozporządzenia RM w sprawie zasad emisji znaczków. Głosowanie w tej sprawie się już zakończyło, formalnie zgoda została wydana, stosowne podsumowanie zostało już wydane. Wiele jednak wskazuje na to, że nowa Rada Ministrów ostatecznie wycofa się z wydania tego rozporządzenia.

Sejm zakończył również procedowanie w sprawie wyrażenia zgody na nowelizację rozporządzenia Księcia o orderach i odznaczeniach państwowych. Zgodę udzielono jednogłośnie.

16 sierpnia, w związku ze złożoną przez Kanclerza Asketila rezygnacją, zarządzony został wybór nowego Kanclerza. Po funkcję tę odważyła się sięgnąć posłanka Yennefer baronessa Heach, która zebrała wokół siebie mocną ekipę przyszłych ministrów i bez problemu uzyskała poparcie. W głosowaniu 4 posłów opowiedziało się za, 2 przeciw. Nowa Kanclerz już pracuje.

19 sierpnia Książę powołał Marszałka-Seniora, którym została posłanka Rihanna markiza Aureliuš-Sedrovski. Pani Marszałek niezwłocznie zarządziła wybór nowego Marszałka Sejmu. Debata zakończyła się formalnie dziś, a Pani Marszałek jest jedyną kandydatką do zajęcia tej funkcji.

W dniu 22 sierpnia do Sejmu został skierowany projekt ustawy nowelizującej Konstytucję Księstwa Sarmacji, którego celem jest wzmocnienie ksiażęcego weta. Debata nad projektem jeszcze nie została zarządzona.

WRSI5l6q.png

Obecnie nie trwają żadne głosowania, a w minionym tygodniu zakończyły się:
1LfE66s9.png

W tym momencie, we wcześniejszy, i każdym innym żadne pytania i interpelacje nie zostały złożone.

NIGGTK11.png

Nowy rząd ma przed sobą mniej niż połowę kadencji by pokazać co potrafi. Zapowiedziane w Mowie Inauguracyjnej Pani Kanclerz zmiany brzmią dobrze, jednakże to czas zweryfikuje, czy wszystko uda się zrealizować. Kampania wyborcza do kolejnego Sejmu rusza już za około 2 tygodnie, wraz z zarządzeniem wyborów na LII kadencję Sejmu. Dzisiejszy Sejm jest inny niż ten sprzed tygodnia. Jak już wspominałem na wstępie los brutalnie obszedł się z Kanclerzem Asketilem i Baridasar Partiax. Mając na uwadze kontrowersje, jakie towarzyszyły minionej większości sejmowej od samego początku tej kadencji (zmiana szyldu), rzec by można, że Wanda może nie rychliwy, ale zawsze sprawiedliwy. I coś o Karmie... że jest jakaś taka niefajna panna z niej.

Na koniec — dotąd nie dziękowałem, ale dziś to uczynię. Dzięki, że czytacie Monitor i Obserwatora! Niezwykle trudno utrzymywać w Sarmacji w miarę regularną czynność prasową. A to już nasz 8 numer, tydzień po tygodniu. Kto się tego spodziewał? Dzięki, że jesteście!
Serduszka
8 574,00 lt
Ten artykuł lubią: Baszar Svensson at Atera, Irmina de Ruth y Thorn, Fryderyk von Hohenzollern, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Wojciech Hergemon, Wincenty Wałachowski, Mateusz von Thorn-Chojnacki, Yennefer von Witcher, Tomasz Mancini, Roland Heach-Romański, Misza "JK" Korab-Kaku, Daniel Chojnacki, David de Hoenhaim, Adam Jerzy Piastowski.
Komentarze
Irmina de Ruth y Thorn
Wreszcie jest Monitor, tak długo na niego czekałam. Zbieram je od początku pojawiania się w kiosku sarmackich. A ja dziękuje redaktorowi wytrwałości w opisywaniu tego co się dzieje na sarmackiej scenie politycznej. To nie lada wysiłek, aby uchwycić wszystko. Jeszcze raz wielkie gratulacje i czekam na 9 wydanie :) w biblioteczce miejsce czeka.
Odpowiedz Permalink
Mateusz von Thorn-Chojnacki
Super! Dzięki, że chce Ci się to dla nas pisać :)
Odpowiedz Permalink
Yennefer von Witcher
Robercie, jak zawsze pełen profesjonalizm, gratuluję!
Odpowiedz Permalink
David de Hoenhaim
Robercie pamiętaj, że w Sarmacji nie ma "opozycji".
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.