Herold, Fryderyk von Hohenzollern, 20.08.2016 r. o 09:22
Vox Populi VIII/2016
Seria wydawnicza: Vox Populi

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
ju5zB133.png

Drodzy Sarmaci, szanowni Baridajczycy. Sierpień był i jest burzliwym miesiącem, dla kraju północy. Zmiany meteorologiczne, anomalie pogodowe, w wielu regionach Baridasu, doprowadziły do do wielu gwałtownych burz, oraz gradobić. Przyczyniając się do zniszczeń tak na plantacjach kokainy na południu, jak i na polach uprawnych tytoniu na północy. Nie tylko zaburzenia meteorologiczne są powodem zawirowań w Baridasie. Kryzys władzy, niesforność baridajskich elit, doprowadziły do tego, że czarne chmury zebrały się nad krainą Księcia Alma. Jednak wraz z końcem lipca, początkiem sierpnia, nikt by jeszcze nie przypuszczał że nad Baridasem przejdzie takie tornado, pustosząc ziemie jak i establischment baridajski]. Almerski Sierpień zapewne przejdzie do historii Królestwa, jak i Księstwa Sarmacji jako dziwny i niezrozumiały miesiąc.

Czas jednak powrócić do wydarzeń w naszym samorządzie. Koniec lipca, był szczodry dla baridajczyków, a zwłaszcza dla mieszkańców Almery. Ponieważ z inicjatywy Rady Ministrów, wybrano Królewskie Miasto Almerę, na miejsce spotkań delegacji misji dyplomatycznych Księstwa Sarmacji i Królestwa Dreamlandu. Celem tzw., konferencji Almerskiej, była poprawa stosunków bilateralnych między KS a KD. Dzięki czemu Baridas doznał pobudzenia gospodarczego, zwłaszcza w sektorze turystycznym, oraz na polu kontrolowanego eksportu kokainy do Dreamlandu. Natomiast w Dremlandzie, konferencja almerska, spowodowała nagły wysyp twórczości pornosocjalistycznej o zabarwieniu erotycznym, wśród aktywu robotniczego Komunistycznej Partii Dreamlandu. Konferencja Almerska czyli opowieść erotyczna, zapewne była pisana pod wpływem południowobaridajskiej koki, tak uwielbianej przez autora powyższej opowieści.

Na wykopaliskach archeologicznych, prowadzonych nieopodal siedziby rodowej Alatriste, zamku Arnovike. Odnaleziono pradawne rękopisy, pióra Kordiana z Almery. Po pracach konserwacyjnych, można było odtworzyć część historii spisanej przez tego średniowiecznego pisarza, zwane dalej Wielką Kroniką Baridajską . Tom I, kronik baridajskich przybliża nam życiorys Alma Wielkiego, oraz legendy o pochodzeniu, narodu baridajskiego.

Okiem kibola, to przegląd sportowy, w wydaniu znanego baridajskiego komentatora sportowego Adriena Eryka Esjera Józefa Altriste. Przybliża nam spotkana Vikingies Arnovike, kładąc szczególny nacisk na wzorową i pozytywną postawę fanklubu tej drużyny piłkarskiej.

Tydzień z Lennami to Książęca inicjatywa służąca rozwojowi ziemskich włości wasali Księcia Sarmacji. Królestwo Baridasu, teraz ma kolejnego reprezentanta w tym szczytnym przedsięwzięciu. Mowa tu o Jaśnie Wielmożny Markizie Fryderyku von Hohenzollernie, i jego lennie. Wprost z zamku z północy, przenosimy się w czasie i przestrzenie do dalekich zakątków baridajskich rubieży i czasów gdzie hrabstwo było zwykłą wioską Zollern.

Nadszedł czas aby przyjrzeć się temu, nad czym tak żarliwie debatowali baridajczycy. Co ich pochłania, i to do czego dążą. Lenna, narracja, dział, ważna dyskusja o przyszłości rodowych posiadłości lenników, Króla Baridasu. Zostało postawione pytanie o przestrzeń dla rozwoju folwarków i dworków baridajskiej szlachty i arystokracji. Jak dotąd większość wypowiadających się w dyskusji mieszkańców kraju korony, przychylnie odniosło się do propozycji wydzielonego działu dla lenn Baridasu. Ciąg dalszy dyskusji nad przyszłością Galerii Króleswskiej, Baridajskiego Instytutu Historycznego, oraz Almery i jej narracji, powoli posuwa się do przodu. Przedstawiane są różne warianty rozwiązań aby uatrakcyjnić nas samorząd, oraz usprawnić działania powyższych instytucji. Listosłanie, sclavińsko - baridajska inicjatywa wciąż kontynuowana. Wymiana korespondencji między mieszkańcami tych dwóch samorządów w toku, choć można nie co narzekać na pocztę, która zalicza kolejne opóźnienia w dostarczaniu listów.

Polityka w Królestwie Baridasu, nie zwalnia tępa. Ciągle się dzieje, i dużo dzieje, i to pozytywne aspekty. Takie choćby jak zapytania obywatelskie, z inicjatywy Baridasar Axtion Intergrationar. Ciąg dalszy debaty o orderach i odznaczenia, doskonale obrazuje próbę reformy polityki orderowej Królestwa Baridasu - kierunek rzecz jasna w dobrą stronę. Podatki prowincjonalne, konsultacje społeczne, to projekt reformy fiskalnej Królestwa Baridasu, zaproponowany przez Dwór Królewski. Większość wypowiadających się polityków, odniosło się przychylnie do proponowanych zmian. Zdecydowana reakcja Kustosza Baridasu, na nieprawidłowości w związku z opisywanymi wydarzeniami historycznymi Baridasu. Jest swoistym elementem prowadzenia polityki historycznej dworu krulewskiego, a w szczególności jej zgodności z opisanymi już faktami historycznymi. Zażarta debata, nad projektem uchwały, wspierającej finansowo Galerie von Thorn. Doskonale pokazała jak bardzo jest podzielone baridajskie społeczeństwo, jak różne poglądy polityczne reprezentują baridajczycy. W tej batalii krajkoronny szowinizm wygrał z baridajskim integralizmem. Co oznacza że projekt uchwały upadł, a raczej zwolennicy postawy izolacjonistycznej i nacjonalistycznej Baridasu zwyciężyli.

Kryzys władzy w Królestwie Baridasu, rozpoczął się niespełna tydzień temu. Geneza tego kryzysu, jest nierozerwalnie złączona z działaniami baridajskich elit w centrali. Każdy Sarmata, jak i Baridajczyk zdążył sobie już chyba wyrobić opinię odnośnie ostatnich wydarzeń. Wartym jednak jest tu przytoczyć Mowę Tronowę Księcia Sarmacji a Króla Baridasu. Mówiąca o spisku w kraju korony, a będąca uzasadnieniem dla podjętych działań, decyzji odnośnie zawieszenia niektórych praw w Baridasie przez monarchę. Szereg rezygnacji i dymisji na dworze królewskim, zdziesiątkował władzę wykonawczą w samorządzie. W Baridasie powołano Regenta, został nim jeden z ojców założycieli Królestwa J. O Diuk Mikołaj Torped - Arped, to na nim teraz spocznie obowiązek przywrócenia na właściwy tor naszego samorządu. Można również zauważyć powrót monarchofaszystowskich weteranów, w granice Baridasu mowa tu o wyżej wymienionym JKW Regencie oraz osobach, J.O Diuka Azormatha - Arpeda, oraz Prześwietnego Hrabiego Buddusa, natomiast JKW Piotr II Grzegorz wraca do aktywności w Księstwie Sarmacji.

Ostatnie wydarzenia, ostatni sierpniowe dni na pewno nie zapiszą się chwalebnie na kartach historii Baridasu jak i Księstwa Sarmacji, obojętnie z jakiej perspektyw by na nie patrzeć. Jest to czarna zmaza na nowożytnej historii Baridasu, obyśmy Baridajczycy wyciągli z niej lekcje i nie powtarzali błędów przeszłości, a żyli teraźniejszością patrząc w przyszłość.


Dziennikarz Herolda,
Pisarz Królestwa Baridasu,
(-) Frideric et Hohensollern.

Ap7HPjqj.png
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tomasz Mancini, Teodozjusz Azoramath-Arped, Paulus Buddus.
Serduszka
9 037,00 lt
Ten artykuł lubią: Yennefer von Witcher, Cudzoziemiec, Baszar Svensson at Atera, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Henryk Leszczyński, Mikołaj Torped, Tomasz Mancini, Teodozjusz Azoramath-Arped, Laurẽt Gedeon I, Irmina de Ruth y Thorn, Guedes de Lima, Julian Fer at Atera, Piotr II Grzegorz, Ivan von Lichtenstein, Paulus Buddus, Adam Jerzy Piastowski.
Komentarze
Cudzoziemiec
Szkoda, że zabrakło informacji o tym, że Arnovike zostało formalnie ustanowione siedzibą Mikroświatowej Unii Piłkarskiej...
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Faktycznie Wielmożny Wicehrabio, umknęła mi ta informacja. Nie ma co ukrywać wiele się działo w KS i w KB. Natłok informacji, spowodował że ten news o siedzibie zaginął w gąszczu innych wiadomości. Natomiast gdyby ktoś z włodarzy Arnowike, przytoczył tą informację w posłaniu baridajskim, to by zapewne znalazła się w bieżącym wydaniu Vox Populi. Nie mniej jednak mea culpa!
Odpowiedz Permalink
Teodozjusz Azoramath-Arped
Vox Populi bezcenny informator, męczy mnie przeglądanie forum z ostatniego miesiąca. ;o
Fajnie byłoby, gdyby była geneza Almerskiego Sierpnia. I to dwóch stron konfliktu.
Odpowiedz Permalink
Irmina de Ruth y Thorn
Czy Vox Populi będzie dostarczany do domów? Fajnie by bylo miec go w bibliotece :D
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Tak jak najbardziej Prześwietna Hrabino, dostawa aż pod sam drzwi, zajmować się tym będzie południowobaridajska firma kolportrażowa Tramwjen Bajen:P Można będzie również zamówić archiwalne numery Vox Populi:)
Odpowiedz Permalink
Irmina de Ruth y Thorn
A od kiedy będzie je można zamawiać? Bo szczerze się przyznam Prześwietny Hrabio, że nie mogę się już doczekać. :)
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
Vox Populi, brawo.
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
Bardzo się cieszę z postępującej w Baridasie normalizacji.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.