Puls News 10/2016 - Regencje, Referenda, Powołania
Seria wydawnicza: Puls News

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
oNq1uXO9.png


5JdBhwNy.png

Sarmatki i Sarmaci!

Ten tydzień był bardzo gorący. Zresztą już ubiegły był nadzwyczaj ciepły. Sprawa Księcia Tomasza Ivo Hugo vs Maria Primisz wciąż jest przed nami, chociaż jedna z nich już została rozstrzygnięta. Ale Sarmacja już nie tym żyje, ale rzekomo złym traktowaniem niektórych obywateli przez Kanclerza Sarmacji, Siergiusza Asketila - czy na pewno tak jest? Tydzień upłynął także pod znakiem dwóch regencji, o których więcej w treści artykułu. Wciąż śledzimy losy giełdy, którą tworzy Wojciech Hergemon i na której zadebiutuje Puls Sarmatów, a na sam koniec Pulsu News poinformujemy o zmianach, które w przyszłości czekają Puls! Zapraszam do czytania!
602e70bW.png

Będziemy mieli specjalną komisję do przygotowania reformy prawa konstytucyjnego! Co to oznacza? W najbliższych tygodniach grupa ekspertów wybrana przez Sarmatów będzie pracować nad reformą, która wprowadzi reformę do Sarmacji! Jaka będzie? Nie wiadomo.

Księstwo Sarmacji ma Regenta! Książę Tomasz Ivo Hugo udał się na zasłużony odpoczynek! Na swoje miejsce na ten okres powołał Krzysztofa Czugul-Chana - m.in. Radcę Naczelnej Izby Architektury. Do tej pory Regent już ma sporo pracy. Został powołany do składu przy rozprawie pomiędzy Siergiuszem Asketilem, a Nikodemem Thiefsem o czym będziemy więcej mówić niżej. Oprócz tej sprawy Regent nadał, albo lepiej mówiąc przywrócił obywatelstwa Gauileterowi Kakulskiemu i Konradowi Jakubowi Friedmanowi. Liczymy, że tym razem powrócili na dłużej. Jeszcze musiał oczywiście powołać nowego Ministra Informacji w mojej osobie.

Sarmacja żyje gorąco ostatnimi wydarzeniami, które doprowadziły do wniosku o referendum o przedwczesne rozwiązanie Sejmu! Co do tego doprowadziło? Na wstępie należy powiedzieć, że zostały złożone praktycznie w tym samym czasie dwa wnioski o rozwiązanie Sejmu. Pierwszy złożył Robert Janusz von Thorn - uzasadniał go tym, że m.in. obecny Rząd prowadzi złą politykę i ogranicza się do “sprzedaży znaczków i administrowania za pomocą szablonów wniosków jakie zostaną rozpatrzone (lub nie)”. To nie był jedyny powód, ponieważ poruszył także zachowanie Siergiusza Asketila, które uważa za nieodpowiedzialne. Kanclerz nie pozostał dłużny i w swoim artykule “Pięć oskarżeń — pięć odpowiedzi. Kanclerz Asketil szczerze o atakach” w których porusza najczęstsze oskarżenia i odpowiada na nie. Wśród nich była sytuacja z Nikodemem Thiefsem. Kanclerz w niej tłumaczy, że wypowiedzi Nikodema spowodowały, że powinien dochodzić się swoich praw w Trybunale Koronnym, a na koniec dodał, że niezależnie jaki będzie wynik referendum, to po zakończeniu swojej pracy jako Kanclerz, zrezygnuje z aktywności w Księstwie Sarmacji i ograniczy ją do tego aby nie stracić aktywności systemowej. Drugi wniosek złożył Książę Senior - Piotr II Grzegorz. Uzasadnił to tym, że Sejm wyrażając zgodę na pociągnięcie Księcia Tomasza Ivona Huga do odpowiedzialności karnej, podjął decyzję, która może wzbudzać wątpliwości Sarmatów. Wycofał wniosek, ponieważ Robert Janusz von Thorn był pierwszy.

Sejm wyraził zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Księcia Tomasza Ivo Huga. Jedna osoba wstrzymała się od głosu, a 6 było za. Ta decyzja spotkała się z zaskoczeniem w Sarmacji i m.in. ze złożeniem wniosku o referendum w sprawie rozwiązania Sejmu, o czym już wspomniałam powyżej. Co to oznacza dla Księcia? Wiadome jest to, że będzie mógł odpowiadać karnie w sprawie związanej z Marią von Primisz, która oskarża go o znieważenie i obrażenie. Sama przegrała częściowo sprawę wytoczoną przez Księcia i uznano ją winną za publiczne znieważenie Księcia Sarmacji i skazano na tydzień więzienia, jednak uznano ją niewinną w sprawie znieważenia i pomówienia Księcia Sarmacji. Czy Książę zostanie uznany winny? O tym dowiemy się w przyszłości.

W Sejmie jak zawsze - coś się dzieje. Co wydarzyło się w tym tygodniu? Złożono parę wniosków, nad którymi trwa debata i są niestety niezwykle ciche,a dotyczą one m.in: zmianom w Kodeksie Sprawiedliwości w sprawie osób trwale nieobecnych, który są na korzyść osobom, które z różnych powodów nie mogły logować się w Sarmacji. M.in. niesie to pomoc przy przepadzie znaczków. Od tej pory trwałym nieobecnie ma być osoba, która nie logowała się 1460 dni, a nie jak dotychczas 181 dni. Licytacja znaczków takich osób ma trwać min. 24 godziny; kolejna debata trwała (a raczej nie trwała bo brak jakichkolwiek wypowiedzi) nad zmianą ustawy o finansach publicznych w kwestii dotacji. Dodano punkt, który mówi o tym, że ich łączna kwota nie może przekroczyć 400 000 libertów; kolejna dotyczyła zmian w referendum konsultacyjnym. Według Kanclerza Siergiusza Asketila, referendum konsultacyjne nie powinno mieć sztywnych ram czasowych, a jej czas powinien zależeć ściśle od tematyki. Nie ma również potrzeby rozreklamowania referendum w różnych instytucjach, a szczególnie na facebooku, którego własność przeszła na Dwór Książęcy. W tym tygodniu trwało już głosowanie i można powiedzieć, że projekt został przyjęty; wymiany punktów zasług będą bardziej “restrykcyjne” - do tej pory wystarczył np. jeden punkt zasług na 5 ćwirków, a teraz aż 25 punktów zasług jest potrzebnych na taką samą ilość ćwirków. Według Regenta, taka propozycja sprawia, że wymiana będzie “bardziej wyważona”; trwa także debata nad rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie określenia trybu i zasad emisji oraz sprzedaży znaczków pocztowych, który reguluje jak sama nazwa mówi limity znaczków w zakresie sprzedaży i emisji, czy też tego jak ma wyglądać wniosek o emisję. Debaty jak nie było, tak jej nie ma. Jak będzie przebiegać praca w Sejmu w najbliższym tygodniu? Obserwujcie dział SEJM.

W Sejmie nie trwały jedynie debaty. Oprócz głosowania nad zmianami w sprawie referendum konsultacyjnego, głosowano nad: zmianą ustawy o SUSPENS czy też ustawą o zmianie ordynacji wyborczej. O debatach i szczegółach informowaliśmy w ubiegłotygodniowym Pulsie.

Kolejne powołania i zmiany na stanowiskach w centrali Księstwa Sarmacji! Na Ministra Informacji została powołana Rihanna Aureliuš-Sedrovski, która na stanowisku zastąpiła Ivana von Lichtensteina - o jego rezygnacji informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Na stanowisko Administratora Grodziskiej Agencji Prasowej został powołany znany wszystkich - Henryk Leszczyński. To nie jedyne powołania na funkcje. Guedes de Lima został powołany na ambasadora Księstwa Sarmacji przy Jego Królewskiej Mości Sebastianie Januarym I, Królu Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Sarmacki Ośrodek Badania Opinii Społecznej opublikował wyniki najnowszego sondażu. Jak Waszym zdaniem oceniali Sarmaci obchody 13 rocznicy powstania Królestwa Teutonii. My już wiemy! Prawie 60% wypowiedziało się na temat temat bardzo dobrze lub dobrze. Jedynie 3% wypowiedziało się źle.

Wojciech Hergemon jak już informowaliśmy tworzy Giełdę Papierów Wartościowych. Poinformowano o raporcie finansowym spółki, ale także o tym ile będzie można wpłacać na konta maklerskie i ile będzie wynosić założenie konta. Zaznaczono, że będą pobierane prowizje od transakcji celem m.in. sfinansowania podatku. Przypomnijmy, że Puls News będzie notowany na giełdzie!

6TNffxxo.png

Starosarmacja - czas na nią! Co się działo ostatnio w niej ciekawego? Z urlopu powróciła Irmina et Ruth y Thorn oraz Orjon von Thorn-Surma. Robert Janusz von Thorn poinformował swoich rodaków o tym, że można formalnie wprowadzić dzielnice i dlatego chce powrócić z Trzyczaskowem do Starosarmacji. Pomimo bardzo zacnego pomysłu, nikt nie podzielił się ze swoimi uwagami od 12 sierpnia. Orjon zapoczątkował nowy wątek na forum, który dotyczy burzy mózgów na temat uroczystości rocznicowych. Niestety zamiast burzy jest jedynie mały tuman kurzy, bo mamy jedynie 10 wypowiedzi. Miejmy nadzieję, że do 25 sierpnia to się zmieni. Starosarmaci chcą sobie zrobić prywatny zjazd! Pewnie większość z Was jest w szoku. Obywatele tego regionu proponują Trójmiasto. Czy to się stanie? Dowiemy się pewnie wkrótce. Rada Koronna wraz z Namiestnikiem Starosarmacji - Orjonem von Thornem-Surmą zarekomendowały powstanie lenna Popowice w ich krainie. Oznacza to, że Heweliusz Popow-Chojnacki ma już lenno na ich terenie! Jan Grimknur wygrał przetarg na stworzenie Pomnika Wielkiego Radcy w Czarnolesie. Była to jedyna oferta.

Ze Starosarmacji przechodzimy do Baridasu - region, który sobie niestety troszkę przysnął, ale coś się tam dzieje! Najprawdopodobniej przepadła możliwość dofinansowania ze środków baridajskich Galerii von Thorn. Debata która trwała nad nią była bardzo zacięta i głównie przeważały głosy przeciw i takie same były w głosowaniu. Trwają konsultacje zarządzone przez Arsacjusza Arpeda nad podatkami prowincjalnami. Maja na elu one zwiększenie wpływów, które pozwolą na wyższe wynagrodzenia, czy też na większe dotacje. Trzymamy kciuki! Mikołaj Torped zastrzegł, że tylko osoby, które “szanują osobę i instytucję Króla”, mogą posługiwać się nazwiskiem Arped. Jesteśmy ciekawi czy komuś ta przyjemność zostanie odebrana. Pomimo sennej atmosfery, jest też gorąco w przypadku historii napisanej przez ród at Atera. Według nich ród wywodzi się od Księcia Alm, co wzbudziło oburzenie u niektórych Baridajczyków - jak się sprawa potoczy? Nie wiadomo, miejmy nadzieję, że nie wyląduje w Trybunale Koronnym.

Sclavinia - czy trwa w niej ostateczna krucjata? Martin Schlesinger-Asketil udał się na urlop, który ma trwać 21 dni. Zatem powinien on potrwać do końca tego miesiąca i nie trwał bo Martin wrócił 11 sierpnia. Ale czy na pewno powrócił? Schlesinger-Asketil zrzekł się obywatelstwa w osobnym wątku - mamy nadzieję, że był to “manifest”, a nie ostateczna deklaracja. Został mianowany dyrektor Sclavińskiego Instytutu Historycznego. Jak już było wcześniej praktycznie wiadomo, został nim Guedes de Lima - życzymy powodzenia! W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o tym, że trwa debata nad zmianą kosmetyczną w ustawie o SIH. Została ona oczywiście przyjęta! Krzysztof Hans zaproponował Sclavińczykom dni mniejszości w Sclavinii i Trizondalu - jaki będzie efekt? Tego nie wie nikt.

Teutonia snem stoi. Jest tam niezwykle cicho, ale czy takie nie są wakacyjne miesiące? Król Teutonii Andrzej Fryderyk, powołał Regenta. Został nim Daniel Maksymilian von Schwarz-Saryoni. Będzie nim do 18 sierpnia br. Laurencjusz Ma Hi at Atera najprawdopodobniej otrzyma teutońskie obywatelstwo! Aktualnie trwa tam głosowanie nad przyznaniem obywatelstwa, ale dotychczas nie było głosów przeciw. Nikodem Thiefs powrócił do Sarmacji, jednak w trakcie zdarzyło mu się złapać zatarg Kanclerzem Sarmacji - Siergiuszem Asketilem. Jest na tyle duży zatarg, że Nikodem planuje odejść z Sarmacji. Co będzie w przyszłości? Zobaczymy - miejmy nadzieję, że pomimo tej sprawy zostanie. Sławomir Chojnacki de Ruth opublikował drzewo cesarskie, które można znaleźć tutaj. Jest to ciekawa dość inicjatywa, ponieważ pokazuje całe drzewo genealogiczne dynastii Harmelioszowo-Hergelionowej. Oczywiście Teutończycy, próbują przekazać reszcie świata czym jest Teutonizm. A czym jest według Was?

Dku9V965.png

Ostatni tydzień był bardzo ciepły w sprawach kulturalnych. Komiksy Vladimira Ivanovitsša ik Lihtenštána są wręcz mistrzowskie. Tego brakowało w Sarmacji od dawna. Poruszają tematy bieżące i są zakrapiane nutą ironii - bo kto nie lubi ciętego humoru? Jeśli jesteście ciekawi jaki powinien być Kanclerz, czy jaki jest Robert Janusz von Thorn, to serdecznie zapraszamy do przejrzenia tej serii.

Tygodnie z Lennem są jedną z najlepszych inicjatyw ostatnich miesięcy. Powodują, że narracja wkracza do Sarmacji i poszczególni Sarmaci w swoich artykułach walczą o wiele nagród. Ten tydzień należał do Lantshaven - lenna Daniela Maksymiliana von Schwarz-Saryoniego. Przedstawił w nim poczet władców, nieczynną kopalnię w Jakobsburgu czy też pierwszą część spaceru z aparetem. Tydzień był na tak mistrzowskim poziomie, że większość artykułu otrzymała tytuł “Artykułu na medal”, co podkreśla rangę i profesjonalizm Daniela. Gratulujemy!

Warto przypomnieć Sarmatom o trwających konkursach! Przez cały sierpień trwa konkurs przy Złotych Cytatach. Każdy kto doda cytat ma szansę na całe 15 000 libertów! Inicjatywa jest świetna, ponieważ odświeży zakurzone Złote Cytaty i pozwoli na dodanie nowych, które zostaną na zawsze w naszych myślach. Oprócz tego trwa wciąż konkurs plastyczny na narysowanie członków Rady Ministrów. Zgłoszono już kilka prac, które będą walczyć o nagrody!

Do dnia jutrzejszego trwa głosowanie na Inicjatywę Lipca. Kolejne głosowanie jest, ponieważ wystąpiły remisy przy 1 i 2 miejscu oraz przy 3 i 4 miejscu. O 1 miejsce zatem walczą Andro 24 z okazji 13 rocznicy Królestwa Teutonii, oraz Gidena z okazji obchodów teutońskiej rocznicy, a o 3 miejsce Galeria von Thorn oraz Kroniki Baridajskie. Życzymy powodzenia!

Czy Yennefer z trzynastolatki będzie musiała stać się natychmiast dorosłą dziewczyną? Przekonacie się już wkrótce. Teraz zapraszam Was na drugą część, która została wyemitowana w środę i na kolejną, która pojawi się już 17 sierpnia!

To już tyle w dzisiejszym Pulsie News. Czekają nas zmiany w Pulsie od kolejnych tygodni! Wkrótce oprócz tradycyjnego wydania Pulsu News, zostaną wypuszczone w obieg wydania PDF za drobną opłatą. Wszystko ma na celu dostosowanie Pulsu do jak najwyższej jakości. W wydaniu PDF będzie zawarty także wywiad z Gościem Tygodnia, a także inne dodatki jak np. fotoreportaże. O zmianach będziemy informować na bieżąco w kolejnych wydaniach Pulsu News.
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Heweliusz Popow-Chojnacki.
Serduszka
7 960,00 lt
Ten artykuł lubią: Irmina de Ruth y Thorn, Laurencjusz Ma Hi at Atera, Siergiusz Asketil, Fryderyk von Hohenzollern, Baszar Svensson at Atera, Gerald Klemens, Heweliusz Popow-Chojnacki, Robert Fryderyk, David de Hoenhaim, Piotr II Grzegorz, Młynek Kawowy, Henryk Leszczyński, Vladimir ik Lihtenštán, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski, Adam Jerzy Piastowski, Daniel Maksymilian von Schwarz-Saryoni.
Komentarze
Heweliusz Popow-Chojnacki
Bardzo dziękuję za to wydanie - mogę powiedzieć, że jestem stałym czytelnikiem i czekam na więcej :)
Odpowiedz Permalink
Irmina de Ruth y Thorn
Puls News zawsze ma swe miejsce w mojej biblioteczce, którą trzymam w Zielnyborskiej Plotkarze i zgadzam sie z Heweliuszem, nie mogę się doczekać na kolejne wydanie, a także na Krwawą Yenn
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
Poszczególne akapity - skoro dotyczą innych spraw - mogłyby mieć wytłuszczony początek, żeby zorientować się o czym będzie mowa.

IMO ułatwiłoby to czytanie :)
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
Dziękuję za wskazówkę ;)
Odpowiedz Permalink
Robert Fryderyk
Ale fajne logo! :D
Odpowiedz Permalink
Robert Fryderyk
tfu, nagłówek tytułowy :D
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Lubię to ;)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.