Krasnystok - Pax et Bonum

V38rZON8.png

Krasnystok - Pax et Bonum

Krasnystok był miastem, które najkrócej funkcjonowało w historii państwowości sclavińskiej. Inicjatorem powstania tego ośrodka miejskiego był Ludwik Tomović. Krasnystok wyróżniał pokój i dobro – w myśl łacińskiej dewizy miasta „Pax et Bonum”. Jego historia stanowi jednak doskonały przykład pomyślnie sfinalizowanej inicjatywy w czasach kryzysu mikroświatowej aktywności oraz ogólnego marazmu, który dotyka coraz większą liczbę wirtualnych państw.

Miasto powstało na mocy Rozporządzenia Konsulów o lokacji Krasnegostoku, podjętej przez Karolinę von Lichtenstein oraz Helwetyka Romańskiego, w dniu 25 lipca 2015 roku w Eldoracie. Na mocy tego dokumentu postanawiono, że na czele miasta stać będzie naczelnik powoływany przez jednego z Konsulów. Kadencja zarządcy Krasnegostoku trwała dwa miesiące. Pierwszego naczelnika, w myśl rozporządzenia, powołała dwójka Konsulów. Stanowisko to otrzymał Ludwik Tomović. Miało to miejsce na podstawie Postanowienia Konsulów w sprawie powołania naczelnika Krasnegostoku z tego samego dnia co rozporządzenie lokacyjne.

bSYI1VZ3.png
Systemowa mapa miasta Krasnystok

Pierwszą decyzją nowo powołanego naczelnika, było wydanie Uchwały Rady Miasta Konsularnego Krasnegostoku o bazowej wysokości podatku gruntowego. Decyzja miała ta miejsce również w dniu 25 lipca 2015 roku. W myśl tego dokumentu, grunty oznaczone czarnym obramowaniem i przedstawione na powyższej mapie, wycenione zostały na kwotę 7500 lt – płatną za okres 30 dni. Wysokość podatku pozostałych gruntów wynosił 5000 lt. Uchwała ta potwierdzała wcześniejsze zapowiedzi pomysłodawcy budowy Krasnegostoku o tym, iż zostanie on włączony do sclavińskiego Systemu Ewidencji Gruntów. Należy zaznaczyć, że decyzja ta nie byłaby możliwa do zrealizowania, gdyby nie nieoceniona pomoc techniczna ówczesnego radcy stanu ds. osadnictwa, Helwetyka Romańskiego.

ESgMyfJ9.png
Herb miasta Krasnystok

Krasnystok stanowił miasto, które w czasach rozkwitu aktywności w I Konsulacie Sclavinii stało się realną alternatywą i konkurencją dla stołecznego Eldoratu. W dużej mierze wynikało to z dużego zaangażowania się w rozwój tego ośrodka miejskiego jego naczelnika, Ludwika Tomovicia. Głównymi źródłami promocji Krasnegostoku był miejscowy klub piłkarski LKS, rozbudowana komunikacja miejska, miejsca kultu – historyczne sanktuarium na terenie miasta, regionalne potrawy i napoje, m. in cydr krasnostocki, a także termy uzdrowiskowe. Krasnystok miał się stać czystym, spokojnym uzdrowiskiem, które stanowiłoby przeciwwagę dla zanieczyszczonej smogiem aglomeracji jaką był (i jest do dnia dzisiejszego) Eldorat. Z perspektywy czasu można stwierdzić, że w pewnym sensie, tak też się stało.

Krasnystok aktywnie funkcjonował połowy marca 2016 roku. Upadek I Konsulatu Sclavinii i będącego tego następstwem, powstanie Republiki Sclavinii, przekreśliło szanse na dalsze istnienie tego uzdrowiskowego kurortu. „Za czasów wysokiej aktywności i liczebności Sclavinii, nie było tam tłoczno, a aktywność z wielkimi trudami była (ale jednak była) napędzana. (…) Czy potrzebujemy dwóch miast? Czy jednak chowamy Krasnystok pod ziemię”? – stwierdzał w marcu exKonsul Sclavinii, Don Mad. Historia w przypadku Krasnegostoku okazała się bolesna. Miasto zostało „zakopane pod ziemią”. Władze republikańskie postanowiły skoncentrować aktywność społeczeństwa na stołecznym Eldoracie, który miał stanowić źródło wielu atrakcji systemowych dla mieszkańców.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
3 158,00 lt
Ten artykuł lubią: Cudzoziemiec, Otto von Spee-Asketil, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Ludwik Tomović, Laurẽt Gedeon I, Adi Alatristé, Siergiusz Asketil, Roland Heach-Romański.
Komentarze
Ludwik Tomović
Tak było.
Odpowiedz Permalink
GdL
Cieszy mnie to w takim razie, gdyż bazowałem jedynie na zachowanych źródłach.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.