Unicorn Media Corporation, GdL, 23.07.2016 r. o 12:59
Michał August Staropodlaski - ostatni prezydent Rzeczpospolitej

Artykuł Sclavińskiego Instytutu Historycznego z dnia 23.07.2016 r.
Opublikowano w Mieście Stołecznym Eldorat, Konsulat Sclavinii.


nhM4qY4i.png

Michał August Staropodlaski – ostatni prezydent Rzeczpospolitej

K
ontynuując projekt Sclavińskiego Instytutu Historycznego, mający na celu przybliżenie czytelnikom sylwetki najznamienitszych postaci sclavińskich, dziś mamy zaszczyt zaprezentować artykuł poświęcony Michałowi Augustowi Staropodlaskiemu, hrabiemu Księstwa Sarmacji, a także ostatniemu prezydentowi Rzeczpospolitej Sclavińskiej przed proklamacją Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu.

M
ichał August Staropodlaski v-urodził się 30 listopada 2007 roku w Mieście Stołecznym Eldorat na terytorium ówczesnego Kraju Korony Księstwa Sarmacji, Rzeczpospolitej Sclavińskiej. 24 grudnia 2007 roku uzyskał on obywatelstwo sclavińskie, uzasadniając chęć jego zdobycia słowami: „Chciałbym mieć pełny udział w życiu Sarmacji i poniekąd wspomagać ją rozwijać”, co zawarł we wniosku obywatelskim złożonym 14 grudnia 2007 roku. Od początku swojej aktywności na terytorium Rzeczpospolitej Sclavińskiej był osobą silnie angażującą się w rozwój kultury sclavińskiej, m. in. piastując funkcję dyrektora Teatru Narodowego w Eldoracie. W ciągu miesięcznej kadencji, przypadającej na kwiecień 2008 roku, Teatr Narodowy wystawił szereg sztuk, takich jak: „Antygona” Sofoklesa, „Złota Czaszka” Juliusza Słowackiego, a także autorski spektakl Michała Augusta Staropodlaskiego, pt. „Daj posmakować szczęścia innym”. Sukcesy na polu rozwoju kultury sclavińskiej nie ograniczały się jednak jedynie do pełnienia funkcji dyrektora Teatru Narodowego. W dniu 12 sierpnia 2008 roku, Michał August Staropodlaski został powołany przez ówczesnego Ministra Oświaty Pedro Cavalario, na stanowisko dyrektora Biblioteki Narodowej. Dzięki nieszablonowemu podejściu do pełnienia swojej funkcji, Biblioteka Narodowa rozwinęła całkowicie nową edukacyjną gałąź swojej działalności. Przykładem doskonałej interakcji pomiędzy tą instytucją a społeczeństwem, było zorganizowanie przez Michała Augusta Staropodlaskiego happeningu z okazji Święta Sejmu Rzeczpospolitej Sclavińskiej, podczas którego zaprezentowany został „wykaz znamienitych cytatów” wybitnych polityków sclavińskich z okresu lat 2007- 2008. Dopełnieniem pozarządowej działalności kulturowej Michała Augusta Staropodlaskiego było prowadzenie Sclavińskiego Stowarzyszenia Poetów, założonego w połowie listopada 2008 roku i nieprzerwanie działającego do końca stycznia 2009 roku. Klamrę podsumowującą wybitne osiągnięcia na polu kultury Michała Augusta Staropodlaskiego było napisanie w dniu 21 marca 2008 roku słów „Złotego wieńca chwały”, który stał się oficjalnym hymnem Sclavińskim.

D
rugą gałęzią działalności Michała Augusta Staropodlaskiego w Rzeczpospolitej Sclavińskiej była aktywność polityczna. W połowie listopada 2007 roku wstąpił do Unii Centro-Demokratycznej (dalej: UCD), która w owym czasie stanowiła nową siłę sclavińskiej sceny politycznej, zastępując na tym miejscu, ulegającemu rozpadowi, Radykalnemu Ugrupowaniu Zmian w Państwie. Z ramienia UCD, Michał August Staropodlaski został posłem na Sejm VII kadencji, trwający od 5 maja do 12 lipca 2008 roku. Również z ramienia UCD, został posłem na Sejm VIII kadencji, trwający od 12 lipca do 29 września 2008 roku. Kadencja ta była jednym z najbardziej udanych okresów działalności politycznej Michała Augusta Staropodlaskiego, który objął stanowisko Marszałka-Premiera w dniu 20 lipca 2008 roku, zastępując na tym stanowisku Guedesa de Limę. Była to pierwsza kadencja Michała Augusta Staropodlaskiego na tym stanowisku. Po raz drugi pełnił ją podczas trwania Sejmu IX kadencji, od 3 października do 9 listopada 2008 roku, zastępując Stanisława Gertalda. Michał August Staropodlaski prócz funkcji poselskiej oraz dwukrotnego bycia głową rządu sclavińskiego, również dwukrotnie pełnił funkcję Ministra Oświaty. Po raz pierwszy miało to miejsce od 19 kwietnia do 22 lipca 2008 roku, w rządach Stanisława Gertalda oraz Piotra von Thorn-Cetnarovicha. Drugi raz funkcję oświatową pełnił jako Minister Kultury w III rządzie Mateusza von Lichtensteina-Iontza, od 10 listopada 2008 roku.

M
omentem przełomowym w politycznej karierze Michała Augusta Staropodlaskiego było zwycięstwo w wyborach prezydenckich, przeprowadzonych w dniach 5-7 luty 2009 roku. Zdobył on wówczas 50% liczby oddanych głosów, co wystarczyło do pokonania Mateusza von Lichtensteina-Iontza, którego poparło 33% głosujących. Z perspektywy czasu warto zaznaczyć, że o zwycięstwie Michała Augusta Staropodlaskiego zadecydowało 12,5% głosów pustych, co w przeliczeniu na potencjał ludzki stanowiło jeden głos! Nowo wybrany prezydent IX kadencji, w dniu 7 lutego 2009 roku złożył przysięgę prezydencką: „Narodzie Sclaviński! Wasza Książęca Mość! Wysoki Sejmie! Obejmując urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Sclavińskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, a dobro wspólne Korony Księstwa Sarmacji i Rzeczypospolitej Sclavińskiej oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg i cały Naród Sclaviński!”. Prezydentura Michała Augusta Staropodlaskiego jak się już w krótkim czasie okazała, była ostatnią w historii Rzeczpospolitej Sclavińskiej. Styczeń i luty 2009 roku stanowiły okres kryzysu aktywności, co skutkowało systematycznym redukowaniem liczby posłów zasiadających w Sejmie (przyp. z pięciu do trzech). Wyjściem z zaistniałej sytuacji była propozycja połączenia Rzeczpospolitej Sclavińskiej z Księstwem Trizondalu, co dało podwaliny pod utworzeniem Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu. W dniu 27 lutego 2009 roku, ostatni prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej wniósł oficjalny wniosek do Księcia Sarmacji o ratyfikację Traktatu o Unii Rzeczpospolitej Sclavińskiej z Księstwem Trizondalu – „Oficjalnie ogłaszam, że strona Sclavińska przystaje na wszystkie punkty Traktatu i resztę obowiązków przekaże Konstytuancie”.

Notka biograficzna Michała Augusta Staropodlaskiego:
Cytuję:
Michał August Staropodlaski – Hrabia Księstwa Sarmacji. Ostatni prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej przed proklamacją Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu. Poseł na Sejm VII kadencji od 05 maja do 12 lipca 2008 roku. Poseł na Sejm VIII kadencji od 20 sierpnia do 29 września 2008 roku. Marszałek – Premier Rzeczpospolitej Sclavińskiej od 20 sierpnia do 29 września 2008 roku i ponownie od 03 października do 09 listopada 2008 roku. Minister Oświaty w rządzie Stanisława Gertalda i Piotra Cetnarowicza od 19 kwietnia do 22 lipca 2008 roku. Minister Kultury w rządzie Mateusza Iontza od 10 października 2008 roku. Michał August Staropodlaski jest posiadaczem tytułów szlacheckich Księstwa Sarmacji, nabytych kolejno: kawaler – 25 maj 2008 roku, baron – 26 maj 2009 roku. Odznaczony Krzyżem Zasługi z Liliami, Krzyżem Brązowym Orderu Wolności, Medalem Koronacyjnym Michała Feliksa oraz Medalem Koronacyjnym Daniela Łukasza. Autor historycznego hymnu Rzeczpospolitej Sclavińskiej, pt. „Złoty wieniec chwały”. Jeden z założycieli Zakonu Strażników Jednorożca. Wybitny poeta, patriota, mąż stanu.
6nnTDUnm.png
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Michał Pséftis, Malcher Estery Naw.
Serduszka
4 043,00 lt
Ten artykuł lubią: Michał Pséftis, Kristian Arped, Vladimir ik Lihtenštán, Otto von Spee-Asketil, Gotfryd Slavik de Ruth, Adi Alatristé, Siergiusz Asketil.
Komentarze
Michał Pséftis
Wybitny mikronauta. Szkoda, że już go tutaj z nami nie ma, ale żywię nadzieję, że dobrze mu się wiedzie!
Odpowiedz Permalink
GdL
To prawda, postać wybitna. Co ciekawe pierwszy Namiestnik Królestwa Sclavinii po powrocie w granice Księstwa Sarmamcji w 2011 roku.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.