Herold, Fryderyk von Hohenzollern, 08.07.2016 r. o 09:19
Vox Populi VI/2016
Seria wydawnicza: Vox Populi


ju5zB133.png

Drodzy Sarmaci, szanowni Baridajczycy. Za nami już gorący i upalny czerwiec, większość mieszkańców Baridasu powróciło już do domu z urlopów wypoczynkowych. Nie obeszło się bez problemów natury komunikacyjnej. Zakorkowane ulice, masa wypadków na autostradach, przeciążenie linii kolejowych i kolizja dwóch pociągów ekspresowych. Wskutek czego doszło do przeludnienia Almerskiego szpitalu, gdzie na jedno łóżko szpitalne przypadło trzech pacjentów. Można rzecz kryzys na całego i niewydolność administracji samorządowej. Jednak tak może się zdawać tylko na pierwszy rzut oka. Tak naprawdę Dwór Królewski i organy mu podległe zapanowały nad tym problemem, zwanym też ”czerwcowym paraliżem”. Wicekról wraz z swym współpracownikami w pełni ustabilizował sytuację. Mimo braku pomocy z strony ustępującego rządu i administracji centralnej, które zachowały się jak obrażone dziecko w związku z tzw aferą “mechanizmu baridajskiego”. Co miało być ciosem w policzek dla Baridasu i swoistą karą za działania w granicach prawa oraz dbanie o zamożność samorządu i ich obywateli. To jednak jak urzędnicy Baridasu poradzili z ogromem spraw w ojczyźnie, najlepiej będą świadczyć poniższe informacje z jednego prawdziwego monarchofaszystowskiego kraju korony.

m2JD1Kd7.jpg

Baridajczycy w pośpiechu powracali do swych domostw, jak niegdyś mężni Andurowie wracali do swych żon z wypraw wojennych. Wszystko to z okazji wielkiego święta, mianowicie 14 rocznicy powstania Baridasu. Huczna uroczystość odbyła się na ircu gdzie przybyli znamienici Baridajczycy oraz wielu prominentnych członków społeczności sarmackiej na czele z Jego Książęcą Mością - Królem Baridasu. Zważywszy na okoliczności oraz lojalną postawę Baridasu wobec Korony, JKM rozdał nadania w postaci wsi lennych oraz wyniósł do godności szlacheckich i arystokratycznych wybitne indywidualności z kraju północy. Na imprezie przez chwilę zapomniano o toczących się konfliktach tak tych narodowościowych, kulturowych jak i personalnych, bo przecież wszyscy tworzymy Sarmacki Krąg Kulturowy gdzie co raz częściej wyraźniejszy jest ”baridajski akcent “. Czego żywym przykładem jest wygrana w ostatnich wyborach centralnych Komitetu Wyborczego Bezpieczna Zmiana większości wywodzącego się z Baridasu.. Dlatego teraz z dumą możemy mówić o tzw większości baridajskiej w administracji centralnej Księstwa Sarmacji. Możemy im życzyć tylko powodzenia i wytrwałości w rządach, którym jednym są w niesmak. Wracając do ”północnego bankietu”, gdzie piwo, wino i almerski rum lało się strumieniami, a na zakąskę podawano krewetki i banany z południa. Można rzec że uroczystości się udały zwłaszcza patrząc na koncert w Gidenie zorganizowany przez ród at Atera. Czy też przez pryzmat konkursu o historii Republiki pióra Sławetnego Krystiana Arpeda. To i wiele innych atrakcji jakie miały miejsce z okazji rocznicy powstania Baridasu, pokazuje jakim silnym samorządem jest kraj północy.

58Q393wk.jpg

Uroczystości w Baridasie nie były jedynym powodem nagłego powrotu mieszkańców północy z wakacji. Była to zwykła poczciwość i lojalność wobec korony, władz samorządu. Baridajczycy widząc iż dwór królewski pracuje na najwyższy obrotach niczym rotrijskie ferarri 160 P. Sami postanowili zakasać rękawy i wspomóc swoje władze, w imię jedności i poświęcenia wobec monarchistycznych tradycji kraju korony. Takimi czynami należy nazwać rozpoczęcie czy też odświeżenie wielu debat mających wpływ na losy mieszkańców północy. Wznowienie dyskusji o przyszłości Teatru Slipijowskiego i wystawienia Markiza Altborskiego - zaprawdę szczytna inicjatywa. Miejmy nadzieję że dojdzie do jej realizacji.Tymczasem Marszałek Dworu zarządził ankietę odnośnie kierunku rozwoju Baridasu. Co wydaje się dość zaskakującym i ciekawym ruchem. Sentencje Baridajskie to kolejny pomysł wart zainteresowania. Poznanie myśli i maksym przodków niegdyś tworzących wspólnotę jest pokłonem w stronę historii, i uczczenia dorobku pierwszych Baridajczyków. Wicekról również nie próżnuje w swych działaniach i podaje pod publiczną debatę projekt ordonansu odnośnie Kodeksu Społecznego, zapowiada się burzliwa debata przypominająca występy oratorskie Cycerona w rzymskim senacie - śledźcie uważnie. Powrót do Arnovike i Arnovike spekulacje to narracyjna podróż do posiadłości Juliette de Firenza. Co ma do ukrycia ród de Firenza jakie mroczne tajemnice skrywa ta rodzina? Niedługo wszystko stanie się jasnym.Dyskusja nad rekonstrukcją języka baridajskiego to kolejna cegiełka w budowie wielkiego dziedzictwa Królestwa Baridasu. Dzieje Konstancjusza z Nawii to wkład Wielmożnego Wicehrabiego von Lichtenstein w historię Baridasu. Piękny opis dbałość do szczegółów i przejrzystość tekstu to właśnie tym wyróżnia się ten artykuł od pozostałych. Należy tylko czkać na kolejne części opisujących walecznych mężów z Nawii.

Kończymy Vox Populi dość przykrą wiadomością. W dniu wczorajszym zrezygnował z obywatelstwa baridajskiego Prześwietny Pan Lurencjusz at Atera, udając się na emigrację do Starosarmacji. Jest to swoisty sprzeciw Hrabiego wobec zmian zachodzących w Baridasie. Można to również interpretować jaki wyraz bezsilności pana na Gidenie wobec rodu Arpedów i ich zausznika PP hrabiego Asketila. Nie ma co ukrywać obydwaj hrabiowie nie darzą się szczególną sympatią, można wręcz rzec że bije od nich jawna wrogość niczym od słońca blask promieni. Nasuwa się pytanie co z Gideną? Co z tą tytaniczną pracą włożoną w rozbudowę włości, historii i narracji najbardziej znanego lenna w Baridasie. Zapraszamy na kolejny numer za dwa tygodnie.


Pisarz Królestwa Baridasu,
(-)Frideric et Hohensollern.

ju5zB133.png


Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Arsacjusz Arped.
Serduszka
6 854,00 lt
Ten artykuł lubią: Siergiusz Asketil, Laurẽt Gedeon I, Julian Fer at Atera, Arsacjusz Arped, Kristian Arped, Adrianna Raina Alatristé, Irmina de Ruth y Thorn, Ivan von Lichtenstein, Juliette Alatriste, Gustaw Witkowski.
Komentarze
Cudzoziemiec
"jednego prawdziwego monarchofaszystowskiego kraju korony." — LOL NOPE!
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
"rodu Arpedów i ich zausznika PP hrabiego Asketila." — ha ha haha! WYSZŁO SZYDLO Z WORKA :D
Odpowiedz Permalink
Siergiusz Asketil
@RCA
Starosarmacja jest wyłącznie prowincją. Nie myślcie, że zasługujecie na miano kraju korony.

Co do zausznika — ta część artykułu nie bardzo mi się podoba. :X
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Starosarmacja to SARMACJA, Wy jesteście krajem, który się do niej przyłączył ;)
Odpowiedz Permalink
Siergiusz Asketil
Do nikogo się nie przyłączaliśmy.
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Prześwietny Hrabio ja doskonale rozumiem że może wam się to nie podobać. Ba możecie się poczuć urażeni. Nie zmienia to jednak faktu, jak odbieram obecną rzeczywistość w Baridasie i Sarmacji. Jednak to co zauważyłem, postarałem się opisać. Zwłaszcza to że zawiązał się formalny sojusz pomiędzy Hrabią a domem Arpedów. Sojusz o charakterze politycznym, którego głównymi interesami są rozwój Baridasu, oraz oraz sterowanie rządami w Księstwie Sarmacji. Pobocznym celem było marginalizacja rodu at Atera, a przynajmniej torpedowanie nieraz uzasadnioną krytyką ich pomysłów, oraz wyraźna antypatia wobec osoby PP Laurencjusza. Przynajmniej ja tak to odbieram i postanowiłem się tym podzielić. Natomiast jeśli mijam się z prawdą z swoją ocenie nie omieszkam sprostować tego w kolejnym wydaniu Vox Populi, lecz stanie się to również z przedstawieniem wersji wydarzeń z strony rodu at Atera. Tak aby doszło do konfrontacji dwóch zwaśnionych stron, a opinia publiczna mogła sama ocenić kto w tym sporze ma rację.

PP Siergiuszu tylko się nie obrażajcie:) Piszę jedynie to co widzę i jak to odbieram. Musicie zrozumieć że nie zawsze będzie się pisało o was, o waszych działaniach w superlatywach jak i nie zawsze będą one poddawane krytyce.
Odpowiedz Permalink
Siergiusz Asketil
Cytuję:
sojusz pomiędzy Hrabią a domem Arpedów
To nie jest żaden sojusz personalny. Ot, jesteśmy członkami jednej partii — podobnie jak połowa rodu da Firenzów.
Cytuję:
Pobocznym celem było marginalizacja rodu at Atera
Nigdy nie było to moim celem. Wielokrotnie dawałem członkom tego rodu nowe szanse, które zawsze pozostały niewykorzystane.
Cytuję:
Siergiuszu tylko się nie obrażajcie:)
Wolności prasy jeszcze nie znieśliśmy. Jeszcze! :D
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Cytuję:
Nie myślcie, że zasługujecie na miano kraju korony.

Drogi Siergiuszu, jeśli Ty uderzasz w taki ton, to ja sobie pozwalam w taki jak ten o dołączeniu :) Ale oczywiście, formalnie nie przyłączaliście się do Sarmacji :) Także nie urażaj i nie obrażaj się. Lof i pis.
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Bardzo trafnie oddana obecna baridajska rzeczywistość. Jest mi niezmiernie przykro, że tak po monarchofaszystowsku zostałem pożegnalny przez władze Baridasu, że w życiu bym się nie spodziewał :(

Nie jestem pierwszym emigrantem politycznym, ale nie zamierzam tego ukrywać tak samo jak nie zamierzam wdawać się w dyskusje z władzami :(
Odpowiedz Permalink
Siergiusz Asketil
Nikt Was na siłę nie wywalał. Chcieliście, to odeszliście. Nie zamierzamy z tego powodu płakać.

Ciekawa sprawa, że swego czasu — w niegdysiejszym GiSie — wręcz błagali Was, abyście poszli precz. Mimo to znowu tam wróciliście! :D
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Wstyd mi za ludzi, którzy obecnie zwą się baridajczykom. Szczególnie za tych czworo, którzy wyłudzali pieniądze i nadal twierdzą, że nic się nie stało:http://fc.sarmacja.org/viewtopic.php?f=555&p=224547#p224512
Hańba :(
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Hrabia nie dosyć, że nie używa tylulatury to zawsze mija się z prawdą, albo opisuje tylko tą jej część, która jest dla niego użyteczna. Nikt nas nie błagał to po pierwsze, a po drugie w Baridasie idee monachofaszyzmu od dawna leżą głęboko schowane w szufladzie, a pójście w zaparte przy wyłudzaniu pieniędzy to nie jest dbanie o państwo czytaj. postawa monarchofaszystowska tylko zwykła kradzież :(

Hańba
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Cytuję:
Mimo braku pomocy z strony ustępującego rządu i administracji centralnej, które zachowały się jak obrażone dziecko w związku z tzw aferą “mechanizmu baridajskiego”.

O jaką pomoc prosił Baridas i jaka była reakcja rządu Kanclerza Heach? Proszę potraktować to jako pytanie od zaprzyjaźnionej redakcji Obserwatora.
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Prześwietny Hrabio, w pierwszej kolejności chce powiedzieć że w powyższym artykule nie przedstawiam wszystkiego w czarnych barwach jak to wy odbieracie. Przedstawiam wiele plusów, takich jak aktywność władz, oraz obywateli. Minusem jest odejście hrabiego. Co w mej ocenie jest jedynie ucieczką od odpowiedzialności za losy Baridasu. Zamiast emigracji powinniście walczyć o swoje, i budować front przeciw działaniom czy też osobom z którymi się nie zgadzacie. Uwieźcie będzie was zawsze ciągnąć do Baridasu wiem to z swego doświadczenia. Sam niejednokrotnie nie zgadzam się z elementami polityki domu Arpedów jednak jestem wierny Baridasowi.

Wielmożny Wicehrabio, Prześwietny Hrabia często stosuje tytulaturę.
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Cytuję:
O jaką pomoc prosił Baridas i jaka była reakcja rządu Kanclerza Heach? Proszę potraktować to jako pytanie od zaprzyjaźnionej redakcji Obserwatora.

Wielmożny Wicehrabio von Thorn, powyższy wstęp artykułu jest formą narracji przeplatającej się z wydarzeniami z Baridasu i KS. Więc jest fikcją.

Jednak idąc w ramy tejże narracji Wicekról Baridasu wystosował specjalne pismo do ówczesnego kanclerza z prośbą o urzyczenie medicopterów, i niezbędnej pomocy medycznej. W związku z wykolejeniem się dwóch pociągów ekspresowych oraz wypadkami na autostradzie. Ta pomoc nie została udzielona.

Zluzujcie niekiedy Wicehrabio:)
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Ale co mamy zluzować. Zadałem normalne pytanie. Po prostu mnie zainteresował ten temat. Teraz, gdy wiem, że to po prostu fikcja (co warto by było jakoś zaznaczyć jednak), to nie mam więcej pytań.

Wyrażam również ubolewania z powodu problemów jakie w związku z wypadkiem doświadczył Baridas. Gdyby w przyszłości pomoc jakaś była potrzebna to proszę o informację a Starosarmacja odpowie niezwłocznie!
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Z całym szacunkiem wielmożny Wicehrabio w każdym wydaniu Vox Populi przeplatała się fikcja, narracja z wydarzeniami mającymi miejsce na forum, DSG czy ircu. I jakoś jak dotąd była ona w większości rozróżniana. Jest to element który stale towarzyszy mi w edycjach Vox Populi, tak aby urozmaicić nieco artykuł. A co jest fikcją a prawdą łatwo poznać.
Odpowiedz Permalink
David de Hoenhaim
Nie jest to moja pokityczna wypowiedz tylko wyrazy poparcia dla Hrabiego Laurencjusza. Każdy ma prawo do wlasnych decyzji. Nie tylko Laurencjusz odczul co wyrzadza ludziom monarchofaszyzm. Az dziw bierze ze nie wybuchl jeszcze ogolnosarmacki bunt.
Odpowiedz Permalink
Ivan von Lichtenstein
Czemu ogólnosarmacki? A co ma Sarmacja do monarchofaszyzmu?
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.