Dwór Książęcy, Tomasz Ivo Hugo, 04.05.2016 r. o 20:28
Podbój kosmosu - planety
Seria wydawnicza: Podbój Kosmosu

J
uż wiemy KIM i CZYM będziemy podbijać Kosmos. Czas odpowiedzieć na pytanie "GDZIE?". Jak nietrudno się domyślić - na planetach. Każdy Gracz (Agencja kosmiczna) będzie mógł odkrywać niezliczoną ilość układów, w których będą znajdowały się różnego rodzaju planet. Pisząc o rodzajach, mam na myśli przede wszystkim odległości planet, w jakich znajdują się od gwiazdy układy. Ta odległość będzie determinować prawdopodobieństwo występowania obcych form życia. W dalszej kolejności odległość planety będzie miała wpływ na wielkość, choć tutaj będą mogły występować podobne wielkości w różnych odległościach od gwiazdy. A wielkość, to przede wszystkim liczba pól do przebadania. Wielkość także będzie miała wpływ na warunki naturalne planety, a przede wszystkim - grawitację; podobnie - przy różnych wielkościach będzie można znaleźć różne rodzaje grawitacji. Ta ostatnia natomiast będzie wpływać na rodzaj atmosfery (czy będzie trzeba używać Skafandrów, a nawet Łazika), hydrografię (możliwość wystąpienia różnych rodzajów terenów), Zasoby, klimat. Więc jakie odległości występują w grze?

Bliska – blisko gwiazdy układu, małe prawdopodobieństwo wystąpienia form żywych
Biosferyczna – w optymalnej odległości od gwiazdy układu, bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia form żywych
Odległa – w dalszej niż optymalna odległości od gwiazdy układu, średnie prawdopodobieństwo wystąpienia form żywych
Bardzo odległa – w najdalszych możliwych odległościach od gwiazdy układu, bardzo małe prawdopodobieństwo wystąpienia form żywych

Wielkości:
Mała – 43 pola do zbadania
Średnia – 73 pola do zbadania
Duża – 134 pól do zbadania
Ogromna – 232 pól do zbadania
Odległość + wielkość
aIWA02t6.png

Odległość + grawitacja
8I6O8wFB.png

Warunki naturalne planety
EwwyYiLn.png

W atmosferze rozrzedzonej i normalnej można będzie poruszać się bez Skafandra. Z zastrzeżeniem, że poruszanie się bez Skafandra w rozrzedzonej atmosferze pozwala tylko na zbadanie trzech pól w ciągu tury i powoduje zużycie w ciągu tury dodatkowo 1 zasobu na członka ekspedycji. Poruszanie się atmosferze rozrzedzonej w Skafandrze powoduje, że można zbadać normalną ilość pól i zużywana jest normalna ilość zasobów. Przy braku atmosfery i w trującej atmosferze nie będzie można poruszać się bez Skafandrów (Łazika). W atmosferze kwasowej możliwe jest poruszanie się tylko w Łaziku.

RODZAJE TERENU NA PLANETACH
P
oszczególne rodzaje terenu mogą mieć wpływ na poruszanie, na zużywanie zasobów przez załogę oraz na możliwość wystąpienia obcych form życia lub przedmiotów Obcych; te dane są przede wszystkim dla mnie, o zużywaniu zasobów będę zawsze uprzedzał przed wylądowaniem i w trakcie ekspedycji.
Równina – normalny teren, połowa prawdopodobieństwa wystąpienia obcych form życia (wg odległości planety). Bardzo małe prawdopodobieństwo znalezienia przedmiotów Obcych i jeszcze mniejsze ukrytych przedmiotów Obcych.
Wzgórze – jeśli w obrębie eksploracji znajduje się więcej niż połowa pól Wzgórz i ekspedycja porusza się pieszo, wówczas w trakcie rundy członkowie ekspedycji zużywają zasoby ze współczynnikiem x1,2. Połowa prawdopodobieństwa wystąpienia obcych form życia (wg odległości planety). Małe prawdopodobieństwo znalezienia przedmiotów Obcych i bardzo małe - ukrytych przedmiotów Obcych.
Góry – niemożliwe do eksploracji i przejścia przez ekspedycję pieszą. Jeśli w obrębie eksploracji znajduje się więcej niż połowa pól Gór i ekspedycja porusza się Łazikiem, wówczas w trakcie rundy Łazik zużywa zasoby ze współczynnikiem x1,2. Małe prawdopodobieństwo znalezienia przedmiotów Obcych i ukrytych przedmiotów Obcych.
Urwisko – występuje na polach ze Wzgórzami i Górami, niemożliwe do przekroczenia przez ekspedycję pieszą. Jeśli w obrębie eksploracji znajduje się więcej niż połowa pól Gór i ekspedycja porusza się Łazikiem, wówczas w trakcie rundy Łazik zużywa zasoby ze współczynnikiem x1,6. Jeśli przemieszczenie ekspedycji wymaga przekroczenia Urwiska, Łazik zużywa dodatkowy 1 zasób. Zerowe prawdopodobieństwo znalezienia przedmiotów Obcych i bardzo małe - ukrytych przedmiotów Obcych.
Jaskinia – możliwa do zlokalizowania tylko przez Holoaparat. Wejście do jaskini powoduje, że może zostać znacznie ograniczony obszar eksploracji – do jaskini. Prawdopodobieństwo wystąpienia obcych form życia jest wysokie (wg odległości planety). Wyjść można tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Małe prawdopodobieństwo znalezienia przedmiotów Obcych, ale trochę większe - ukrytych przedmiotów Obcych. Agencja kosmiczna będzie informowana po przybyciu na planetę o możliwości występowania na niej jaskiń.
Lodowiec – w dużym natężeniu (nawet do 100%) występuje w klimacie arktycznym. W mniejszym może wystąpić w klimacie umiarkowanym i dużo mniejszym w tropikalnym – głównie na północnych i południowych skrajach mapy. Prawdopodobieństwo wystąpienia obcych form życia jest małe (wg odległości planety). Zerowe prawdopodobieństwo znalezienia przedmiotów Obcych, ale już małe - ukrytych przedmiotów Obcych.
Bagna – w przypadku, gdy ekspedycja porusza się pieszo i w obszarze eksploracji są co najmniej 4 pola bagien, eksploracja zajmuje 2 tury. W przypadku poruszania się Łazikiem i gdy w obszarze eksploracji są co najmniej 4 pola bagien, eksploracja zajmuje 2 tury. Prawdopodobieństwo wystąpienia obcych form życia wynosi połowę (wg odległości planety). Zerowe prawdopodobieństwo znalezienia przedmiotów Obcych, ale już niewielkie - ukrytych przedmiotów Obcych.
Zastygła lawa – teren znajdujący się dookoła pól z płynną lawą. Prawdopodobieństwo wystąpienia obcych form życia wynosi niewielkie (wg odległości planety). Zerowe prawdopodobieństwo znalezienia przedmiotów Obcych i bardzo małe - ukrytych przedmiotów Obcych.
Płynna lawa – teren niedostępny nawet dla Łazika, trzeba będzie obejść.
Ciecz – nie zawsze musi to być woda, zwłaszcza na planetach z atmosferą trującą i kwasową. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia w klimacie umiarkowanym i w atmosferze kwasowej. Mniejsze w klimacie tropikalnym, niemal zerowe w arktycznym. Nie można poruszać się po tych obszarach pieszo. Zużycie zasobów przez Łazik – wyżej. Prawdopodobieństwo wystąpienia obcych form życia jest bardzo duże (wg odległości planety). Bardzo małe prawdopodobieństwo znalezienia przedmiotów Obcych, ale już średnie - ukrytych przedmiotów Obcych.
Rzeka/Jezioro – również nie zawsze musi to być woda, ale nie wpływa na poruszanie się, można eksplorować takie pole także pieszo. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia w klimacie umiarkowanym i w atmosferze kwasowej. Mniejsze w klimacie tropikalnym, niemal zerowe w arktycznym i pustynnym. Prawdopodobieństwo wystąpienia obcych form życia wynosi połowę (wg odległości planety). Bardzo małe prawdopodobieństwo znalezienia przedmiotów Obcych i małe - ukrytych przedmiotów Obcych.
Rzadka roślinność – równina, na której znajdują się krzewy, rzadko rosnące drzewa. Prawdopodobieństwo wystąpienia obcych form życia wynosi połowę (wg odległości planety). Bardzo małe prawdopodobieństwo znalezienia przedmiotów Obcych i małe - ukrytych przedmiotów Obcych.
Bujna roślinność – równina, na której znajdują się gęsto rosnące drzewa, krzewy rosnące przy drzewach. Prawdopodobieństwo wystąpienia obcych form życia jest bardzo wysokie (wg odległości planety). Bardzo małe prawdopodobieństwo znalezienia przedmiotów Obcych 5% i średnie - ukrytych przedmiotów Obcych.
Miasto Obcych – równina, na której znajdują się ruiny pozostawione przez starożytne cywilizacje Obcych, rozciągają się na więcej niż dwa pola. Połowa prawdopodobieństwa wystąpienia obcych form życia (wg odległości planety). Bardzo wysokie prawdopodobieństwo znalezienia przedmiotów Obcych i trochę wyższe - ukrytych przedmiotów Obcych.
Budowla Obcych – pojedyncze pole równiny, na której znajduje się ruina po Obcych. Połowa prawdopodobieństwa wystąpienia obcych form życia (wg odległości planety). Średnie prawdopodobieństwo znalezienia przedmiotów Obcych i większe - ukrytych przedmiotów Obcych.

N
o to już prawie wszystko jasne - wiemy już KIM, CZYM i GDZIE będziemy grali, więc w następnym artykule przedstawię Wam CO "będzie grane". Czyli jak nietrudno się domyślić - co znajdzie nasza załoga na poszczególnych planetach: obce formy życia i przedmioty Obcych oraz co będzie można z nimi zrobić. A poniżej przypominam linki do poprzednich artykułów:

Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Cudzoziemiec, Nikki Sexx, Ryszard Paczenko.
Serduszka
4 931,00 lt
Ten artykuł lubią: Irmina de Ruth y Thorn, Cudzoziemiec, Siergiusz Asketil, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Ryszard Paczenko, Michał Pséftis, Jan Grimknur, Sorcha Raven.
Komentarze
Cudzoziemiec
<3 nie mogę! się doczekać.
Odpowiedz Permalink
Ryszard Paczenko
O, tabelki, czuję się pewniej ;)
Trzeba dotować :)
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Sporo tych terenów , będzie co eksplorować, do boju! :)
Odpowiedz Permalink
Henryk Wespucci
Wszystko to jakieś skomplikowane :(
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
@ Henryk Wespucci, te reguły są w większości dla mnie, jako prowadzącego grę - żebym wiedział, jak to wszystko poprowadzić i ewentualnie, żeby mnie ktoś przypilnować czy dobre prowadzę. Wszystko będę opisywał na bieżąco. Bez obaw ;-)
Odpowiedz Permalink
Henryk Wespucci
Dziękuję że Wasza Książęca Mość wyjaśniła, tyle zasad wyuczyć się na pamięć ;)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.