Od trenera dla trenerów 3 - taktyka
Seria wydawnicza: Poradniki

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Było już coś o kadrze, juniorach i treningu. Dziś poruszę temat będący chyba solą gry - taktykę meczową. Budowa kadry, trening juniorów i zawodników to zdecydowanie aspekty wymagające planowania długoterminowego w perspektywie przynajmniej sezonu, a nawet kilku. Obmyślanie taktyki meczowej to wymaga zaledwie kilkunastu minut tuż przed meczem. No czasem planowania z wyprzedzeniem, ale góra trzytygodniowym.

Y92o5q0j.jpg

Na wstępie muszę zastrzec, że taktyka może pomóc, ale najważniejsza zawsze będzie silna kadra. Choć może po ostatnich sukcesach taktyki 4-2-4 oraz 5-2-3 niektórzy mogą pomyśleć, że cuda się zdarzają. Cytując jeden z poradników - najważniejsze dla wyników meczów są w kolejności:
1) umiejętności zawodników
2) forma zawodników
3) szczęście
4) taktyka
Za wieloma innymi bardziej doświadczonymi menadżerami powtórzę - po pierwsze siła własnej kadry. Dobieraj formacje pod najsilniejszych zawodników, a nie piłkarzy pod z góry ustaloną formację. Oczywiście najsilniejsza kadra to elastyczna kadra, która jest równie silna przy kilku różnych ustawieniach. Po tej krótkiej uwadze możemy przejść do okna ustawienia taktyki na najbliższy mecz.

Na czym polega sekret idealnej taktyki? Oczywiście na zaskoczeniu rywala. Ale jak go zaskoczyć? Dlaczego rywale nie lubią grać z Synami? Bo w prawie każdym meczu gram inną taktyką ;-) Ustalanie taktyki to po próba zgadnięcia co zagra rywal i jednocześnie zaskoczenie rywala naszym pomysłem, aby rywal go nie zgadł.
Ustawienie to sposób w jaki ustawimy własną ekipę na najbliższy mecz. Formacją wyjściową, która gwarantuje zbilansowanie obrony, pomocy i ataku (oczywiście przy założeniu, że we wszystkich formacjach zagrają zawodnicy o podobnych umiejętnościach) jest 4-4-2. Przesuwanie zawodników do innych formacji skutkuje wzmacnianiem jednej z nich i osłabieniem innej - np. 5-3-2 i 5-4-1 stawiają na wzmocnienie obrony kosztem odpowiednio pomocy i ataku. Do wyboru jest wiele standardowych i nie do końca standardowych formacji (jak chociaż wspomniane wcześniej 5-2-3 i 4-2-4). Do każdej taktyki można dobrać przeciwtaktykę, ale jaka jest właściwa przeciwtaktyka? Odpowiedź nigdy nie jest prosta - nie da się odpowiedzieć, że 4-5-1 zawsze pokona 4-4-2. Oprócz samej formacji istotne są także dodatkowe ustawienia.
Styl gry wpływa na zachowanie się zawodników na boisku - bardzo defensywny oznacza, że wszyscy zawodnicy będą trzymać się własnego pola karnego (zaparkują autobus w bramce), nawet napastnik prawie nie będzie przekraczał linii środkowej. Przy bardzo ofensywnych prawie wszyscy zawodnicy (oprócz bramkarza) będą przebywać na połowie rywala lub wręcz w jego szesnastce. Uczulam jednak przed nastawieniem ultraofensywnym, bo już raz Świeccy się na nim przejechali. Sam styl gry jest powiązanych z wybraną formację, np. ofensywne ustawienie 3-4-3 jest lepiej zbilansować "normalnym" stylem gry, bo przy ofensywnym nasza obrona może już nie być w stanie bronić się przed kontrami rywala. Przy bardziej defensywnym nastawieniu można pokusić się o bardziej ofensywny styl gry. Grając 5-4-1 z bardzo defensywnym nastawieniem nie powinniśmy liczyć, że wyjdziemy z jakąkolwiek kontrą - najlepszy możliwy wynik to 0:0.
Strategia ataku może dać nam kilka dodatkowych akcji bramkowych w trakcie meczu. To jaką strategię zastosować zależy od umiejętności, naszych zawodników, umiejętności rywala, w tym bramkarza, a także od stylu obrony dobranego przez menadżera rywali. Atak środkiem może być dobry jeśli mamy szybkich zawodników ofensywnych, do których może trafić dobra piłkarza linię obrony od "inteligentnego" czy też nawet "daleko podającego". Ale rywal może zablokować ten pomysł zagęszczając środek obrony, czy też posiadając bramkarza dobrego w sytuacjach "sam na sam". Atak skrzydłami sprawdzi się przy "szybkich" i "dobrze dośrodkowujących" podających do "dobrze główkujących" napastników. Rywal może jednak zdecydować się na pilnowanie skrzydeł i wystawiając bramkarza "dobrego w powietrzu". Strzały z dystansu sprawdzą się, gdy rywal wystawia 5 obrońców przez których trudno się przebić. Możemy wówczas ustawić 5 pomocników z "ogromną siłą strzału", którzy będą uderzać na bramkę z dalszej odległości. Ale tu znowu rywal może odpowiedzieć zagęszczeniem obrony, czy "dobrze ustawiającym się" bramkarzem. Czasami dobrym rozwiązaniem może być zróżnicowany styl ataku, będący połączeniem wcześniej wymienionych strategii. Szczególnie jeśli wiemy, że rywal na zmianę pilnuje skrzydeł i zagęszcza środek.
Strategia obrony to już próba rozszyfrowania jak zagra rywal. Zagęszczenie środka obrony będzie szczególnie skuteczne przy rywalu grającym środkiem i strzelającym z dystansu. Dopilnowanie skrzydeł może zneutralizować rywala atakującego skrzydłami.
Obrona przeciwko, czyli zgadujemy jaką taktyką zagra rywal. I tu szczególnie warto spojrzeć na to jak grał rywal w poprzednich meczach. Drużyny grają trochę lepiej, jeśli zagrają formacją zastosowaną w ostatnich trzech meczach (nie ma znaczenia czy był to mecz ligowy, pucharowy, czy towarzyski). Bonus ten kumuluje się, czyli gra cały czas jedną taktyką powoduje, że ekipa będzie otrzyma pełny bonus, jeśli w poprzednich 3 meczach grała tą samą formacją tylko raz to otrzyma 1/3 premii). Jeśli rywal grał we wszystkich trzech spotkaniach tą samą formacją to niemal obowiązkowo powinniśmy bronić przeciwko właśnie tej formacji, neutralizując bonus jaki otrzyma. Jeśli rywal często rotuje formacjami to musimy już przeprowadzić głębszą analizę lub też strzelać.
Agresja wpływa na liczbę kartek i kontuzji, a jeśli posiadamy "brutalnych" zawodników to także na ich postawę. Ostra gra podczas meczu prowadzonego przez surowego arbitra skutkować będzie dużą liczbą kartek i zakończeniem spotkania w niepełnym składzie. Generalna zasada mówi graj ostro jeśli sędzia jest łagodny (H 1-3), normalnie, jeśli arbiter jest normalny (H 4-6) i ostrożnie przy surowym rozjemcy (H 7-9). Jednak, zawodnicy "brutalni" zagrają poniżej swoich możliwości jeśli będziemy grać ostrożnie, natomiast przy ostrej grze zagrają lepiej niż wskazują na to ich umiejętności. Wybór poziomu agresji wpływa także na ilość kontuzji podczas meczu - przy dwóch ekipach grających ostrożnie szansa na jakąkolwiek kontuzję podczas meczu wynosi ok. 5%, przy obu ekipach grających ostro - 60%. Jeśli zagrasz ostrożnie, a twój rywal ostro ryzyko wystąpienia kontuzji wśród Twoich graczy wynosi 15%, przy odwrotnej sytuacji - 20%.

JBpj1RGn.jpg

Długie piłki sprawdzą się szczególnie jeśli nie zamierzasz koncentrować się na pomocy. Sugerowane są dla każdej formacji mającej mniej niż 4 pomocników, w sytuacji gdy wiesz, że rywal będzie miał mocniejszą pomoc od Twojej przy ataku skrzydłami lub środkiem.
Pressing wydaje się być opcją odwrotną do długich piłek. Jest szczególnie pomocny przy grze nastawionej na zdominowanie środka pola, w celu podania piłek do napastników, czy to oddania strzałów z dystansu. Jednak należy uważać, ponieważ przy grze pressingiem zawodnicy szybciej się męczą i w końcówce połowy czy też meczu mogą z powodu zmęczenia przepuścić jedną z kluczowych dla losu meczu akcji. Do gry pressingiem szczególnie nadają się "wytrzymali" zawodnicy.
Pułapka ofsajdowa może poprawić grę naszej formacji obronnej, szczególnie jeśli obrońcy są ze sobą dobrze zgrani, a sędzia posiada dobre umiejętności (S). Słabszy sędzia może nie zauważyć minimalnego spalonego przy podaniu z głębi pola do szybkiego napastnika.
Oszukiwanie da dobre efekty jeśli w drużynie mamy piłkarzy "aktorów", a sędzia prowadzący mecz jest słaby (niskie S). Dzięki swojej zdolności nurkowania może wywalczyć kilka dodatkowych rzutów wolnych czy jedenastek.
Rozgrywający może znacznie poprawić grę naszej pomocy. Rozgrywającym powinien zostać zawodnik z najlepszymi umiejętnościami, w najwyższej formie. Dobrze by posiadał także cechę "inteligentny". Z drugiej strony rywal może domyślić się kto będzie rozgrywającym i dokładnie go przypilnować, niwecząc tym samym całą przewagę, którą moglibyśmy uzyskać. Dlatego dobrze by wybór ten nie był zbyt oczywisty.
Indywidualne krycie warto zastosować w przypadku najważniejszych ogniw rywala - jedyny lub zdecydowanie najsilniejszy napastnik lub mózg zespołu, czyli rozgrywający rywala.
Premia za zwycięstwo pozwala poprawić umiejętności zespołu, ale też kosztuje niemało. Warto stosować ją wtedy, gdy rzeczywiście potrzebujemy zwycięstwa lub punktów (za remis wypłacana jest 1/3 premii). Jeśli posiadamy "chciwych" zawodników to jesteśmy niemal zmuszeni do wypłacenia choćby minimalnej premii (bo tacy zawodnicy zagrają poniżej swoich umiejętności). Najniższa możliwa premia 50 tys. poprawi grę drużyny o ok. 5%, 100 tys. - o 7%, 250 tys. - o 10%, 1mln o 15%. Ponieważ rozgrywki pucharowe są w pełni, a za tydzień odbędą się rewanże to ważna uwaga co do premii. W rewanżowych meczach pucharowych premia wypłacana jest tylko, gdy drużyna awansuje do kolejnej rundy.
Kapitan wpływa na poprawę ogólnej gry zespołu. Powinien być to najlepszy z zawodników, możliwie z cechą "lidera", dobrze też by nie był "kapryśny", bo może zagrać wybitnie i pociągnąć zespół do góry, ale też fatalnie i osłabić całą ekipę.
Wykonawcą wolnych powinien być zawodnik o najlepszych umiejętnościach i w najwyższej formie. Przy zawodnikach o podobnych umiejętnościach powinniśmy się zdecydować na "specjalistę od rzutów wolnych" lub w drugiej kolejności piłkarza z "ogromną siłą strzału".
Wykonawcą karnych powinien być zawodnik o najlepszych umiejętnościach i w najwyższej formie. Przy zawodnikach o podobnych umiejętnościach powinniśmy się zdecydować na zawodnika z "zimną krwią". Zbliżają się rewanżowe mecze pucharowe, dlatego warto wybrać co najmniej 5 wykonawców jedenastek.
Rezerwowi to także ważna część gry. Powinniśmy się za wczasu przygotować na różne scenariusze meczu. Jeśli obawiamy się, że nasz rozgrywający może być wyłączony z gry, czy też humorzasty kapitana może mieć słabszy dzień to jeśli mamy wyrównanych zawodników w tej samej formacji możemy ściągnąć najsłabszego z nich (czyli dobrze krytego rozgrywającego, czy kapitana który ma gorszy dzień). Jeśli wiemy, że strata 2 goli jest już nie do odrobienia to możemy wpuścić do gry juniorów, dając im szansę na zdobycie punktów wskaźnika rozwoju. Jeśli wystawiliśmy nie najsilniejszy skład, a mecz wciąż jest na styku i zależy nam na wygranej to możemy wpuścić mocniejszych zawodników z ławki.

Mam nadzieję, że chociaż częściowo przybliżyłem tematykę ustawiania taktyki na mecz. Jest to zagadnienie warte zdecydowanie więcej niż tylko jednego odcinka. W następnym wydaniu może je poszerzę, a może skupię na czymś innym. Jak zawsze czekam na sugestie kolejnych tematów. Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga odnośnie ustalania taktyki - jeśli zależy Wam na wygranej to nie oszczędzajcie na raportach taktyki z meczów rywala. To tylko 35 tys. libertów za mecz, a może dać dodatkowe informacje, szczególnie jeśli rywal nie lubi zmieniać stylu gry swojej drużyny.
Serduszka
8 539,00 lt
Ten artykuł lubią: Ingvar Augustsson v. H. de la Sparasan, Henryk Leszczyński, Cudzoziemiec, Albert Felimi-Liderski, Irmina de Ruth y Thorn, Ryszard Paczenko, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Otto von Spee-Asketil, Daniel Maksymilian von Schwarz-Saryoni, Daniel Chojnacki, Kristian Arped.
Komentarze
Cudzoziemiec
Co tu dużo mówić - wspaniała robota Panie trenerze!
Odpowiedz Permalink
Michał Michaelus
Dziękuję, dziękuję. Szkoda tylko, że nikt nic nie komentuje. Chyba następnym razem czas na jakieś herezje icon_twisted.gif
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
No ja nie komentuję, że w sumie w 90% mam tę wiedzę ;)

Ale... podoba mi się szachownica! :D
Odpowiedz Permalink
Michał Michaelus
W sumie racja, prawie same podstawy. Dlatego też czekam na sugestie tematów ;-)
Odpowiedz Permalink
Tytus Aureliusz-Chojnacki
Dobrze, że nawet takie podstawy tutaj, na stronie głównej KS są. Sądzę, że przydałby się wgl na stronie głównej jakiś odnośnik (odnośniczek) do SLP oraz do tego poradnika :)
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Poradnik odnośniki już ma :D Wystarczy wejsc na profil SLP ;) I w menu wszystko ładnie widać.
Odpowiedz Permalink
Ingvar Augustsson v. H. de la Sparasan
Nikt nie komentuje, bo nawet jeśli ktoś się z czymś nie zgadza, to nie będzie przecież sprzedawał know how potencjalnym rywalom :)
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Zacne :) normalnie piłkarska sztuka wojenna. Chętnie bym zagrał w takie szachy XD
Odpowiedz Permalink
Michał Michaelus
@Vanderlei
Chyba muszę zacząć uważać na to co piszę. Jeszcze zdradzę jakieś swoje sekrety (jeśli jakieś już nie poszły w eter) :-D

@Eradl
Bo tak wygląda właśnie ligowa walka. Zbijesz jednego pionka to trzeba to wypić do dna, więc z kolejnymi już tak łatwo nie pójdzie :-D
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
W zasadzie też fakt, walka do końca... albo do ostatniego kieliszka.
Odpowiedz Permalink
Orjon Surma
Na pewno pomoże ten poradnik wielu początkującym (w tym i mojej skromnej osobie) :)
Świetny!
Odpowiedz Permalink