Od trenera dla trenerów 2 - juniorzy i trening
Seria wydawnicza: Poradniki

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
To już drugi odcinek mojego poradnika dla nowych trenerów (ale także i tych nieco bardziej doświadczonych). Tym razem postanowiłem się skupić na kwestii juniorów i treningu.

6m8p6tLa.jpg

Każda ekipa, aby odnosić sukcesy musi się rozwijać. Aby zespół z sezonu na sezon był coraz silniejszy musimy dbać o odpowiedni rozwój kadry, optymalny trening zawodników, czy też zasobność klubowe portfela. Czasem trzeba będzie dokupić odpowiedniego zawodnika. Ale skąd wziąć na to pieniądze? Często najlepszą metodą zarabiania jest po prostu trening juniorów. Moi Synowie to najdroższy zespół SLP - połowę zawodników wychowałem w klubie od juniora, drugą połowę kupiłem za pieniądze ze sprzedaży odchowanych juniorów.

Po pierwsze, zwykły cotygodniowy trening. Kosztuje 130 tys. libertów. Kiedy należy go stosować? Po pierwsze w taki sposób, aby forma zawodników wynosiła co najmniej 10, a najlepiej jak najwięcej (3-4 poziomy formy to mniej więcej jedna cegła umiejętności). Po drugie średnia forma z całego sezonu ma wpływ na współczynnik rozwoju zawodnika i tym samym jakość posezonowego raportu zmian (wzrost i spadek liczby cegieł), dlatego warto szczególnie skupić się na juniorach. Po trzecie, juniorzy łatwiej utrzymują formę, natomiast utrzymanie formy ponad 30-letnich weteranów wymaga grubego portfela. Ogólne zasady treningu sugerują, żeby, trenować zawodników, gdy
  • forma zawodnika spada (czerwona strzałka obok wskaźnika formy)
  • w zależności od wieku trenować:
  • - 16-20-latków, gdy ich forma jest mniejsza niż 18
  • - 21-25-latków, gdy ich forma jest mniejsza niż 16
  • - 26-29-latków, gdy ich forma jest mniejsza niż 14
  • - 30-latków i starszych, gdy ich forma jest mniejsza niż 10
  • - zawodnik wyleczył się z kontuzji
Ale oczywiście to są tylko zalecenia i wszystko zależy od budżetu i celów. Jeśli skupiamy się na szkoleniu młodzieży to w pierwszej kolejności wydamy pieniądze na trening nastolatków, jeśli zależy nam na najbliższym meczu to z pewnością rozważymy trening wyjściowej jedenastki, a szczególnie kapitana czy rozgrywającego.

aFqtzJR2.jpg

Ale jak taki trening ma się do rozwoju zawodnika? Po zakończeniu każdego sezonu zawodnicy starzeją się o rok oraz zyskują lub tracą umiejętności oraz formę. Spadek formy jest tym większy im większy jest wzrost umiejętności zawodnika. Ale to akurat nie powinno nas specjalnie martwić, bo forma jest chwilowa i można ją szybko odbudować treningiem (i/lub kilkoma meczami towarzyskimi). Powinno nam zależeć na poprawie umiejętności zawodników. A to zależy przede wszystkim od WR (wskaźnika rozwoju). Wskaźnik ten budowany jest przez cały sezon i zależy od tego, ile minut zawodnik rozegrał na boisku oraz od średniej formy z całego sezonu (a ta zależy od treningów w trakcie sezonu). Jeśli WR jest mniejszy od 10 w nowym sezonie zawodnik będzie miał gorsze umiejętności, jeśli WR 10 jest większy od 10 zawodnik się poprawi. To o ile umiejętności zawodnika się poprawią lub pogorszą zależy od tego od wartości WR. Umiejętności widać pod postacią cegieł, ale należy pamiętać, że poziom umiejętności nie jest liczbą całkowitą. Osiem cegieł może opisywać zawodnika o umiejętnościach pomiędzy 7,5-8,5. Każdy jeden punkt WR odpowiada za mniej więcej 0,17 umiejętności. Więc WR 16 powinno zagwarantować, że zawodnik na koniec sezonu zyska jedną cegłę. Dodatkowo system przydziela losowy wzrost z zakresu 0-0,2. Maksymalna wartość WR to 20. Często młodzi juniorzy są w stanie wyciągnąć WR 18, czyli ok. 1,33 cegły na sezon.

Biorąc pod uwagę powyższe wyliczenia, możemy założyć, że po trzech sezonach treningu nasz junior może zyskać 4 cegły (jeśli bardziej poświęcimy się treningowi to może nawet po dwóch). Biorąc to pod uwagę możemy porównać jakich juniorów opłaca się trenować. Wystarczy wejść na listę transferową i porównać ile kosztuje np. nasz 17-latek z 4 cegłami, a ile po odpowiednim treningu może kosztować 20-latek z 8 cegłami. To pozwoli nam stwierdzić, czy trzymanie, bądź zakup takiego zawodnika ma sens. Krótki przykład 17-letni pomocnik 4 cegły bez cech specjalnych kosztuje średnio 800 tys. - 20-letni z 8 cegłami 6,2 mln. Jeśli jednak nasz trening będzie mniej intensywny, czyli przez 3 sezony zawodnik zyska tylko 3 cegły jego wartość będzie wynosiła już tylko ok. 2,6 mln. Wpływ na wartość będą miały także cechy specjalne (nawet te których na rynku transferowym na pierwszy rzut oka nie widać) oraz szczęście, bo 17-letni z 4 cegłami może mieć 4,49 umiejętności jak i 3,51 co nie będzie bez wpływu na szybkość treningu.

O szczegółach rynku transferowego napisze może następnym razem.
Serduszka
6 703,00 lt
Ten artykuł lubią: Henryk Leszczyński, Ignacy Urban de Ruth, Tytus Aureliusz-Chojnacki, Cudzoziemiec, Albert Felimi-Liderski, Ingvar Augustsson v. H. de la Sparasan, Daniel Maksymilian von Schwarz-Saryoni, Siergiusz Asketil, Daniel January von Tauer-Krak, Ryszard Paczenko, Jack von Horn.
Komentarze
Michał Michaelus
Przy opcji treningu nie wspomnialem o ryzyku przetrenowania zawodnika. Tak wiec w ramach uzupelnienia. W przypadku treningu zawodnika, ktorego poziom formy jest wyzszy od 10 istnieje ryzyko przetrenowania. Oznacza to, ze wtedy forma zawodnika po treningu spada o nawet ok. 3 poziomy. Ale dla zawodnika poziomem formy 15 ryzyko przetrenowania wynosi 7%, dla 20 - 25%. Prawdopodobienstwo jest tak male, ze mimo wszystko warte ryzyka. Ale dla formalnosci trzeba o tym wspomniec.
Odpowiedz Permalink
Ryszard Paczenko
Mnie na te wszystkie lata tylko raz trafił się przetrenowany. Ale rzeczywiście, wspomnieć należy, bo jeszcze kto zobaczy i się wystraszy. Nawiasem mówiąc, trzymanie drużyny w formie drogie jest, oj drogie...
Odpowiedz Permalink