Od trenera dla trenerów 1
Seria wydawnicza: Poradniki

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Przed 26. sezonem Sarmackiej Ligi Piłkarskiej do rozgrywek dołączyło kilka nowych twarzy. Może część nowych szkoleniowców zaczęło zgłębiać reguły gry, niektórzy może nawet zajrzeli na inne poradniki. Dlatego ten poradnik będzie niekoniecznie taki jak inne. Bazując częściowo na "gotowcach" podbudowanych własnym doświadczeniem chciałbym w co najmniej kilku odcinkach podzielić się, czy też szukając tej wiedzy na potrzeby poradnika samemu nauczyć się czegoś nowego o ciężkiej pracy menadżera.

dyMfqY9C.jpg

W pierwszym odcinku zajmiemy się kwestią składu - czy to wyjściowego na mecz, czy to też budowy kadry.

Jak powinna wyglądać idealna kadra?

Opinie na ten temat są oczywiście bardzo podzielone. Inaczej gra się w Ekstraklasie, inaczej w Trzeciej Klasie. Jedne zespoły nastawiają się na bardziej defensywny styl gry, więc będą mieć więcej obrońców w kadrze i może góra dwóch napastników. Inne preferują wzmacnianie środka pola, więc będą dysponowały szeroką ławką piłkarzy pomocników. Ale powiedzmy, że szukamy optymalnej kadry dla zespołu typowego, który chce grać "każdą" taktyką w zależności od potrzeb.

Jeden z poradników radzi, by liczebność składu oscylowała wokół 18 zawodników, ponieważ zapewnia to równowagę między wydatkami na trening a równomiernym treningiem sezonowym wszystkich graczy. Oczywiście uwaga pasuje do typowego przeciętnego zespołu. Jednak ekipa "w trakcie przebudowy", której nie zależy obecnie na wynikach może pozwolić sobie na większy skład z większym udziałem obiecujących juniorów. Tacy zawodnicy nie wymagają częstych inwestycji w trening, za to bardzo szybko zyskują punkty rozwoju, czyli ich trening sezonowy jest bardziej efektywny. Trzeba mieć jednak na uwadze, że taki odmłodzony zespół jest raczej inwestycją na przyszłość. Młodzi zawodnicy nie mają zazwyczaj wielu cegieł umiejętności. Na dodatek wystawiając kadrę o średnim wieku poniżej 26 lat zespół naraża się na "karę" za bark doświadczenia (szczegóły dalej).

Czyli mamy kadrę 18 osobową. Teraz jak rozplanować udział poszczególnych formacji. Znowu odwołam się do tego samego poradnika - 1 bramkarz + 1 bramkarz junior + 5 obrońców + 5 pomocników + 3 napastników + 1 zawodnik uniwersalny (posiadający cechę specjalną "wszechstronny", najlepiej obrońca lub pomocnik). Resztę składu należy uzupełnić zdolnymi juniorami (co to znaczy może przy okazji kolejnych "kursów" o treningu). Taki układ kadry umożliwia wykorzystanie każdej z dostępnych formacji meczowych nawet w przypadku kontuzji jednego z ważnych graczy (wtedy zamiast zmiany formacji możemy załatać dziurę "wszechstronnym"). Trzon idealnej kadry powinni stanowić gracze o zbliżonych umiejętnościach. Nie trzeba dużej przenikliwości by spodziewać się, że trener rywala nakaże szczególne krycie wybijającego się zawodnika i tym samym zniweluje przewagę jaką dało jego wystawienie. Dodatkowo kontuzja takiego zawodnika zdecydowanie wpłynie na grę całego zespołu. Ale tak jak wspomniałem wcześniej wszystko zależy od celów jakie sobie stawiamy i preferowanego stylu gry - np. drużyny zamierzające cały stosować catenaccio mogą zredukować liczbę napastników, czy pomocników (jeśli chcą cały sezon grać długie piłki).


gW9P0JVW.jpg

Ponieważ już jutro kolejna kolejka to posiłkując się tym samym poradnikiem przedstawię przedmeczową check listę. Oczywiście wszystko zależy od celu (bo część szkoleniowców może być nastawiona akurat na szkolenie młodzieży), ale jeśli chcesz zwiększyć szanse swojej wygranej to:
- zawsze wystawiaj zawodników z najlepszymi umiejętnościami i w najlepszej formie (3-4 poziomy formy odpowiadają jednej cegle)
- staraj się dopasować formację do najlepszych zawodników, a nie zawodników do formacji
- nigdy nie wystawiaj zawodników na nieswojej pozycji (chyba, że posiada cechę "wszechstronny") - np. napastnik gra w pomocy na 60% możliwości, bramkarz w polu to już szkoda nawet pisać; jeśli napastnik jest wszechstronny to w pomocy zagra na 85% swoje talentu, a bramkarz w polu na 60%
- sprawdź kto sędziuje mecz, czyli jakie ma wskaźniki S (skill, umiejętności) i H (harshness, surowość) - im wyższe S tym mniej podatny na oszustwa i lepiej wyłapuje spalone; im wyższe H tym częściej sięga do kieszonki; wskaźniki te trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze oszukiwania, agresji i pułapek ofsajdowych
- sprawdź średnią wieku składu - jeśli jest niższa niż 26 zespół będzie grał gorzej niż pozwalają na to umiejętności zawodników; dopasuj kadrę wyjściową lub przyznaj premię za zwycięstwo, aby zrekompensować stratę związaną ze zbyt młodym składem; skład o średniej wieku 24 lata gra na ok. 90% możliwości
- jeśli masz chciwych graczy to przyznaj zespołowi premię za zwycięstwo (inaczej zagrają gorzej niż pozwala na to ich talent); nawet bez chciwych graczy możesz pokusić się o przyznanie "bonusu", ale musisz tu mieć na uwadze także stan klubowej kasy; w skrócie 50 tys. premii to +5% do postawy zespołu, 250 tys. to już +10%, a 1 mln to +15%
- sprawdź taktykę swojego rywala w 3 ostatnich meczach i dopasuj swoje ustawienie
- nigdy nie graj bardzo ofensywnie na wyjazdach

Mam nadzieję, że choć kilka z tych rad może się przydać. W większości skopiowane, ale opatrzone własnym komentarzem. Czekam na ewentualne sugestie jaki temat mógłbym poruszyć jako następny.
Serduszka
7 500,00 lt
Ten artykuł lubią: Tytus Aureliusz-Chojnacki, Cudzoziemiec, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Henryk Leszczyński, Albert Felimi-Liderski, Orjon Surma, Ingvar Augustsson v. H. de la Sparasan, Eddard Noqtern, Jack von Horn, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Ignacy Urban de Ruth.
Komentarze
Tytus Aureliusz-Chojnacki
Super artykuł :) Samemu mi się przyda.
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Dobre! :) na bank się przyda, bo na razie kiepsko idzie.
Odpowiedz Permalink