Puls News 3/16 - Rezygnacja Kanclerza, Rozstrzygnięte referendum, nowy król KT
Seria wydawnicza: Puls News

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
h7sAQbP2.png

Sarmaci, Sarmatki!

Dzisiaj prezentuję Wam skrót wydarzeń z ostatnich dwóch tygodni. Mam nadzieję, że jest to pierwsze i ostatnie wydanie dwutygodniowe. Zapraszam do czytania. Dzisiaj niestety bez dodatkowych grafik, ale w niedziele już będą, jak i również prześwietlony zostanie nowy Król Teutonii - Andrzej Fryderyk.

602e70bW.png

Wybory zarządzone! Będą odbywać się od 18 marca do 20. Do czasu nowych wyborów decyzją Księcia funkcję Kanclerza będzie pełnić JKW Daniel Chojnacki, jeśli uzyska wotum zaufania.

Kanclerz Dalek Cann von Thor-Skaro zrezygnował z funkcji Kanclerza. Swoją rezygnację tłumaczy niechęcią społeczeństwa w jego kierunku. Tłumaczył, że w Radzie Ministrów współpracował z różnymi ludźmi, a nie tylko z tymi, którzy byli powiązani z RSO. Przed jego rezygnacją z funkcji Ministra Informacji zrezygnował Aleksander Damian Chojnacki, który tłumaczył to tym, że nie zgadza się z przepisami przyjętej ordynacji wyborczej oraz Fryderyk von Hohenzollern ze stanowiska Ministra Dziedzictwa Narodowego (on natomiast tłumaczył to swoją sytuację realną. Na jego miejsce został powołany Daniel Ragnar Ezio Cesary da Firenza, który 28.02 został odwołany.

Do Sejmu tuż po rezygnacji Kanclerza Daleka Canna von Thorn-Skaro wpłynęła propozycja przejęcia funkcji Kanclerza przez JKM Tomasza Ivo Huga. W dniu dzisiejszym propozycja ta została niezaakceptowana przez posłów i posłankę koalicji rządzącej.

Ustawa o zmianie przepisów ustawy o ordynacji wyborczej w wyniku referendum została cofnięta. Za utrzymaniem oddano 22,49% głosów (52 głosy, 20 obywateli), a przeciwko utrzymaniu było 65,88% głosów (141 głosy, 32 obywateli). Oddano 21 głosów pustych (9,81%, 6 obywateli). Frekwencja ukształtowała się na poziomie 74%.

Od 1 marca Regentka Karolina von Lichtenstein, przestanie pełnić tą funkcję z uwagi na to, że do życia w Sarmacji wraca JKM Tomasz Ivo Hugo. Diuczessa podsumowała swoją pracę obszernym raportem.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Laurencjusz MaHi at Atera rozpoczął konsultacje nad wprowadzeniem dowodów osobistych. Każdy Sarmata może wyrazić swój głos w specjalnej ankiecie.

Do 22 lutego można było oddawać głosy w sondzie zorganizowanej przez Sarmacki Ośrodek Badania Opinii Społecznej na temat tego czy wykładnia Trybunału Koronnego powinna być publikowana w Dzienniku Praw. Ponad 72% ankietowanych uważa, że tak powinno być. Przeciwko jest zaledwie 14%. Obecnie w ośrodku można ocenić rząd pod przewodnictwem Kanclerza Daleka Caana von Thorn-Skaro.

Według ankiety zorganizowanej przez Alberta Felimi-Liderskiego Sarmatów w Sarmacji zatrzymują głównie ludzie, przyjaźnie i znajomości, co jest oczywiście pozytywnym sygnałem w kierunku naszej społeczności.

W Sejmie trwa debata nad wyborem asesora Trybunału Koronnego. Do Wysokiej Izby wpłynęły kandydatury byli asesorzy - Wincenty Wałachowski oraz Martin Schlesinger-Asketil. Ponowny wybór jest potrzebny, ponieważ z zasiadania w Trybunale Koronnym zrezygnował Siergiusz Asketil. Oprócz powyższej, trwa jeszcze debata nad zmianą ordynacji wyborczej, tym razem w zakresie zlikwidowania listy nowych, której chce koalicja rządzących.

W ostatnim czasie na urząd asesora Trybunału Koronnego został powołany Tytus Aureliusz-Chojnacki, a na prefekta - Ignacy Chojnacki-Ferski.

Niepokojące statystyki opublikował Avril von Levengothon. W wyniku jego niezależnego badania można stwierdzić, że bardzo mało osób zostaje obywatelami, ponieważ jest to zaledwie 6,5% wszystkich rejestracji. Nad przyszłymi i teraźniejszymi rządzącymi pozostaje pytanie - Co zrobić, aby było ich więcej?, albo stwierdzić, czy jest to niezależne od naszych starań.

6TNffxxo.png

Królestwo Baridasu kwitnie aktywnością. W ostatnim czasie został zarządzony wybór przewodniczącego rady XI kadencji. Do tej pory wpłynęła kandydatura Kristiana Arpeda, która została poparta przez 8 uprawnionych. Kandydat poinformował Baridajczyków o tym, że pracuje nad rozwinięciem bota ircowego, który będzie mógł zliczać i podsumować głosowania. Mikołaj Torped zaproponował radzie, aby przeprowadzić spis powszechny w którym miałyby znaleźć się informacje na temat m.in. wieku realowego czy też dyspozycjności. Diuk również zaproponował nowy kodeks społeczny, nad którym będą zastanawiać się baridajczycy. Niestety reaktywacja Południowego Baridasu tymczasowo się zatrzymała. Trzymamy kciuki, aby się ona odwiesiła.

Korona Księstwa Sarmacji w ostatnim czasie próbuje powstać z kolan, jednak robi to bardzo spokojnie. W ostatnich dniach mogliśmy obserwować dyskusję nad poprawkami do ustawy konstytucyjnej o zmianie konstytucji KKS. Oprócz tego dyskutuje się nad systemem ewidencji gruntu.

W Republice Sclavinii od kilku tygodni trwa wybuch aktywności. Trwają debaty nad zgłoszonymi projektami ustawy o obywatelstwie Republiki Sclavinii, ustawy o finansach publicznych oraz ustawy konstytucyjnych o zmianie procedur zastępowania, więc jak widać praca wre. Trwa zgłaszanie kandydatur do Kolegium Stałego, jednak od 26 lutego nie wpłynęła żadna kandydatura, co jest zaskoczeniem z uwagi na wysoką aktywność w tym regionie. Radca stanu ds. infrastruktury - Alexander White założył wątek w którym można zgłaszać wszelkie zgłoszenia dla radcy, a także w/w radca prosił Sclavińczyków o informację co trzeba zaktualizować na stronach Sclavinii.

W Teutonii ostatnim czasem dość sporo się działo. W wyniku elekcji, królem został Anglau Tristora, który stał się Andrzejem Fryderykiem. Uroczystości zostały zaplanowane na 5 marca, godz. 19. Poprowadzi je Roland Heach, a ja serdecznie zapraszam na nie. Lord Koadiutor Albert Felimi-Liderski prowadzi konsultacje nad zarysem polityki finansowej Królestwa Teutonii, która została ukierunkowana na stopniowe uszczuplaniem skarbca i podwyżki m.in. wynagrodzeń. Wojciech Hergemon poszukuje informacji odnośnie teutońskiego maja, ponieważ ma w planach wydanie powieści, która będzie umiejscowiona w tamtym okresie. Teutończyków i ogólnie Sarmatów mających takie inforacje, zapraszam do dzielenia się z Wojciechem. W Senacie natomiast głosowano nad uchwałą senatu KT w sprawie medalu koronacyjnego.

Dku9V965.png

Paweł Miezianko zwyciężył w Pucharze Wandystanu mając dość znaczną przewagę w stosunku do pozostałych rywali. W efekcie Księstwo Sarmacji wygrało Puchar Wandystanu. Za ten wyczyn powinna pojawić się jakaś specjalna nagroda od Rady Ministrów ;)

Największa Liga Mikroświata ruszyła. To już 26 sezon, 4 ligi i 39 zespołów? Kto okaże się zwycięzcą w każdej z lig? Przekonamy się za kilkanaście tygodni!
Heweliusz Popow ogłosił konkurs na znaczek z okazji 9 urodzin Sclavinii. Zgłoszenia należy nadsyłać do 7 marca godz. 21, a autor, który zwycięży otrzyma 20 000 libertów.

Wojciech Hergemon w ostatnim czasie opublikował Literaturę z innej beczki. Porażka, Dalek Caan von Thorn-Skaro. Zalecam zapoznać się z tymi utworami.
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Yennefer von Witcher, Tomasz Mancini, Tytus Aureliusz-Chojnacki.
Serduszka
8 392,00 lt
Ten artykuł lubią: Roland Heach-Romański, Yennefer von Witcher, Tomasz Mancini, Defloriusz Dyman Wander, Andrzej Fryderyk, Adam Jerzy Piastowski, Tytus Aureliusz-Chojnacki, Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste, Siergiusz Asketil, Kristian Arped, Vladimir ik Lihtenštán, Tomasz Ivo Hugo, Krzysztof St. M. Kwazi, Gerald Klemens.
Komentarze
Tomasz Mancini
Jak zwykle bardzo fajnie. Mi piace ;)
Odpowiedz Permalink
Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki
Wszystko pieknie. Tylko liczylem lepsza grafike. Ale moze bedzie Was stac jak coś to sie dorzuce
Odpowiedz Permalink
Siergiusz Asketil
Obrazki, obrazki! Tak, jak to było w wydaniach sprzed roku.

Oprócz tego drobiazgu — doskonały artykuł! :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Bardzo fajnie i przejrzyste opracowanie w temacie: "co tam panie kochany w trawie piszczy..." mi się podoba i pozwala w skrócie nadążyć za tym co się dzieje dookoła.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.