Magnum opus et magnum bonum – zarys programu kandydata na króla

08zs2Xlk.png

Regnum Teutonum:

Magnum opus et magnum bonum!


m_AD867.png

Zarys programu kandydata

Vladimir Ivanovitsš ik Lihtenštán

Oto stoimy przed kolejną elekcją! Chciałbym przedstawić Dumnym Teutończykom mój zarys programu i deklaracji, główne punkty, które chciałbym zrealizować. Mam nadzieję, że moi kontrkandydaci przedstawią również swoje pomysły i wizje. Zapraszam do lektury!

Primus inter pares

Jako kandydat na najwyższy urząd w Teutonii obiecuję, o czym już pisałem w moim oświadczeniu, że nie będę jako król podejmował jakichkolwiek decyzji dotyczących ustroju lub funkcjonowania Królestwa (wyłączając decyzje kadrowe) bez Waszego udziału i społecznych konsultacji. Nie chciałbym przejść do teutońskiej historii jako tyran, który nie słyszy głosu Narodu, który go wyniósł do najwyższej godności w Królestwie. Będę również otwarty na wszystkie pomysły, które wyjdą z Waszej strony.

Senatus Populusque Teutonus

Jak Wam zapewne wiadomo, obecnie Senat Królestwa Teutonii składa się ze wszystkich aktywnych obywateli teutońskich. Możemy powiedzieć, że dzięki temu nasza legislatywa jest w pełni demokratyczna. Z drugiej strony każdy z nas widzi, jak Senat działa. Nie chodzi tutaj o opieszałość! Raczej o fakt, że nie wszyscy senatorowie biorą aktywny udział w debatach i głosowaniach. Wiem, że Lord Koadiutor Albert hrabia Felimi-Liderski przygotowuje projekt nowelizujący przepisy dotyczące Senatu. Ja chciałbym przedstawić Wam mój pomysł.
Według mnie Senat powinien składać się ze starostów rejencji oraz jednego (może więcej) senatora wybieranego w wyborach powszechnych na konkretną kadencję. Uważam, że takie rozwiązanie przyda splendoru starostom rejencji – sprawi, że piastowanie tego urzędu nie będzie ograniczać się tylko do klikania w kantynie. Być może idea wyborów ożywi instytucję Senatu?
Wiem, że Senat to delikatna materia, dlatego mam nadzieję na Wasze sugestie oraz pomysły.


Index magistratorum

Jak pisałem w moim oświadczaniu, chciałbym utworzyć zbiór opisów wszystkich urzędów w Królestwie Teutonii, który zawierałby wyszczególnione zadania, funkcje i uprawnienia danego urzędnika wraz z odniesieniami do aktów prawnych, które te zadania, funkcje i uprawnienia konstytuują. Chciałbym również, żeby to sami urzędnicy przygotowali stosowane opisy (według przedstawionego przeze mnie wzoru). Za każdy dostarczony opis chciałbym, żeby Lord Ekonom, jeśli tylko się na to zgodzi, wypłacił stosowane wynagrodzenie za włożony trud. Takie opisy chciałbym zamieścić na stronie Królestwa w DSG, by ułatwić przyszłym Teutończykom sprawowanie urzędów.

Auxilium regi

Mój pierwszy dekret utworzyłby urząd Koronnego Radcy Prawnego, który stanowiłby dla mnie pomoc w zakresie biurokratycznego zarządzania Królestwem oraz reprezentowałby mnie, jako namiestnika prowincji, przed władzami centralnymi (szczególnie w zakresie reprezentacji przed Trybunałem Koronnym, jeśli chodzi o wyrażenie opinii w zakresie wykładni prawa). Zastanawiam się również poważnie nad tym, czy urząd Koronnego Radcy Prawnego nie powinien być adresowany również do wszystkich teutońskich urzędników, zwłaszcza senatorów, którzy chcieliby skonsultować projekty ustaw z fachowym radcą. Chciałbym, żeby Koronny Rada Prawny otrzymywał wynagrodzenie za każdą udzieloną poradę. Nie będę ukrywał, że widziałbym na tym urzędzie Rolanda kaw. Heacha.

Historia regina scientiarum teutonarum est.

Jak pamięć mnie nie myli, mój ojciec Michael von Lichtenstein chciał, żeby Teutoński Instytut Historii nadawał stopnie naukowe. Dekret Króla Teutonii nr 2/2011 z dnia 29 października 2011 roku mówi, że tryb nadawania stopni naukowych ma regulować statut Instytutu. O ile się nie mylę, Instytut nie doczekał się statutu. Może warto więc zacząć nad nim prace i szczegółowo określić zasady nadawania stopni naukowych, które powinny uwzględniać przede wszystkim wkład w jakość naukowej publikacji oraz znajomość historii autora.

Pulchritudo artis et historiae

Chciałbym doprowadzić w końcu do aktualizacji zbiorów na stronach Teutońskiego Instytut Historii i Książnicy Awiańskiej. Jest wiele opracować, szczególnie historycznych, które są rozrzucone w artykułach w „Gazecie Teutońskiej” lub na forum. Nie powinniśmy pozwolić, żeby takie cenna źródła wiedzy o naszej historii przepadły pośród licznych postów w dziale Królestwa.

Ornamenta Regni Teutoni

Jak już wspomniałem w moim oświadczeniu, chciałbym przyjąć po ewentualnym wyborze mojej osoby na urząd królewski dwa imiona: Augusta Jakoba – pierwsze na cześć pierwszego króla Zjednoczonej Teutonii, drugie na cześć założyciela Cesarstwa. Chciałbym tym samym przywrócić monarchii teutońskiej blask, cudowny ornament przepychu, którego nam zabrakło lub który gdzieś po drodze zgubiliśmy.
SCcWx88j.png
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tytus Aureliusz-Chojnacki, Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
8 640,00 lt
Ten artykuł lubią: Roland Heach-Romański, Andrzej Fryderyk, Siergiusz Asketil, Kristian Arped, Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki, Adam Jerzy Piastowski, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Cudzoziemiec, Tomasz Mancini, Krzysztof St. M. Kwazi, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski, Ignacy Urban de Ruth, Gotfryd Slavik de Ruth, Michaś Elżbieta II.
Komentarze
Misza "JK" Korab-Kaku
I oto, kampania przed elekcyjna ruszyła z kopyta <3
Odpowiedz Permalink
Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki
Mam do kandydata nastepujące pytania:
1. Jak kandydat na na najważniejszy urząd w Królestwie widzi zwiększenie autonomii, o których głosy było można zobaczyć w ostatni czasy.

2. Jak kandydat chce wspierać kulture w na naszych ziemiach?

3. Czy są jakieś propozycje, plany aby jak najwiecej przyciągnąć nowych w nasze szeregi?

To jak narazie tyle pytań do kandydata.
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
1. Konstytucja Księstwa Sarmacji gwarantuje nam wiele uprawnień, z których obecnie nie korzystamy (nach K. Kwazi). Zacznijmy wykorzystywać potencjał, który mamy obecnie, później myślmy o zwiększaniu autonomii.

2. Zadajmy sobie pytanie: Kto odpowiada za kulturę? Król? Urzędnik właściwy ds. kultury? Lord Koadiutor? Nie. Nie. Nie. Za kulturę odpowiadają wszyscy. Osobiście uważam, że organizowanie konkursów literackich lub graficznych nie jest żadnym wspieraniem kultury. Chciałbym dążyć do tego, żeby Królestwo wydawało więcej libertów na wspieranie już aktywnych twórców (może finansowanie wszystkich agencji prasowych działających na terenie KT na tych samych zasadach co GT?). Być może dzięki temu przyciągniemy nowych do działania na polu kultury.

3. Nowi wybierają aktywne samorządy. Jeśli Teutończycy nie będą reprezentować sobą najwyższych standardów, żaden nowy nie zamieszka w KT.
Odpowiedz Permalink
Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki
Dziekuje za odpowiedź ❤
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
A jak JO kandydat zapatruje się na kwestię prawa Królestwa? Sprawa ma się dobrze i jest w należytym porządku czy też mamy swoisty chaos i należy się "zająć tematem"?
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
Nie będę ukrywał, że w kwestii prawa będę potrzebował fachowej pomocy. Osobiście uważam, że moglibyśmy przejrzeć nasze akty prawne i zbadać ich zgodność z obecną Konstytucją. Może podam przykład w tej materii: Ostatnio przeglądałem tę ustawę, która powołuje się w swoich zapisać na konstytucję z 19/03/2012. Sam również uważam, że odpowiedniejszym aktem tworzącym nowy urząd byłby dekret, nie postanowienie.
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Cytuję:
Według mnie Senat powinien składać się ze starostów rejencji oraz jednego (może więcej) senatora wybieranego w wyborach powszechnych na konkretną kadencję.

Zadziwiająca zmiana, przecież ostatnio JO był zwolennikiem likwidacji/uśpienia/zawieszenia działalności wszystkich miast i sprowadzenia wszystkich do stolicy? To, że takie stanowisko nie zyskało poparcia nie oznacza, że to jest zły pomysł. Być może nie należy go porzucać? Być może należy trzymać się swoich przekonań i bronić swoich racji? Przecież od Króla Teutonii będę wymagał, aby potrafił to robić, żeby nie ulegał presji.

Moje drugie spostrzeżenie dotyczy również tego cytatu. Niekoniecznie każdy starosta będzie chciał zasiadać w senacie, no chyba że umożliwić wyboru takich starostów co będą świadom swojego stanowiska.

Proszę się do tego odnieść.
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
W moim oświadczeniu napisałem, że jako król nie będę forsował pomysłu systemowej likwidacji miast teutońskich, chyba ze sami Teutończycy powrócą do tego pomysłu. Nie chcę być tyranem, który rządzić według własnego widzimisię.

Jak jakiś starosta nie będzie chciał zasiadać w Senacie, może złożyć dymisję z urzędu. Nie widzę w tym nic złego. Nie uważam bowiem, żeby klikanie w panelu miasta w DSG było aż tak wyczerpujące, żeby starosta nie mógł również zająć się Senatem.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Życzę powodzenia, widząc program, formę i treść w jakiej został przedstawiony, mogę powiedzieć, że jesteś naprawdę godnym kandydatem.

Z mojej strony odpowiednie oświadczenie wraz z deklaracją programową pojawi się najprawdopodobniej jutro.
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
Z cale go serca popiera, obys wytrwał.
Odpowiedz Permalink
Irmina de Ruth y Thorn
Wiem ze jestem na urlopie ale nikt nie zabrania śledzić strony. Mam jedno pytanie do kandydata. Co z urlopami kandydata? Bo nie raz bywało tak, że kandydat pisał, że bierze urlop i czasem to trwało kilka dni. Czy tym razem też tak będzie? Bo jak wiadomo Teutonia potrzebuje aktywnego Króla.
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
Nasi mądrzy przodkowie stworzyli instytucję regencji na takie wypadki, ale urlopu nie zamierzam brać.
Odpowiedz Permalink
Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski
Obiecujący program. :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Bardzo ciekawy i ambitny program, swoje zastrzeżenia i uznanie wyraziłem w stosownym dziale na forum KT. Powodzenia :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.