Czy marzyli państwo by wsiąść do samolotu i szybko przemieścić się na drugi koniec kraju, ba nawet za granicę naszego pięknego Księstwa Sarmacji?
Jeśli tak to ten artykuł jest dla Was, a nawet jeśli nie, to może jednak warto rzucić okiem an plac budowy. Właśnie rozpoczęły się prace przy budowlane, w celu uruchomienia portu lotniczego w Gidenie w Królestwie Baridasu, który docelowo ma służyć całej Sarmacji. Wedle założeń oraz zgodnie
ze zleceniem port ten będzie obsługiwać krajowe, zagraniczne i interkontynentalne loty.
Ze względów bezpieczeństwa większość projektu została utajniona. Tak, to tajemnica, ale dołożymy starań by terminal lotniska był jednym z najnowocześniejszych budynków na świecie.
Główny budynek łączy w sobie hale przylotów i odlotów oraz będące w fazie projektu całkiem pokaźne centrum handlowe. Jak planowano cały kompleks lotniska będzie przyjazny środowisku, dlatego zgodnie z projektem energia elektryczna będzie pochodziła ze znajdującej się niedaleko lotniska elektrowni wiatrowej. Do tego dojdzie biodegradowalna oczyszczalnia ścieków.
Obok lotniska powstaje hotel, który wykorzystywany będzie dla gości Gideny korzystających z lotów tranzytowych i zarządzany będzie przez
Zarząd Portu Lotniczego Gidena (ZPLG). Loty z międzylądowaniem na lotniskach niektórych krajów czasem mogą wiązać się z koniecznością posiadania przez podróżnych wizy tranzytowej tego kraju, lecz mam nadzieję, że władze będą przychylne i wizy nie będą konieczne. Kolejnym długo terminowym projektem jest wcześniej wspominana budowa centrum handlowo-przemysłowego w rejonie lotniska.
Dla ułatwienia dojazdu do lotniska zostanie wybudowana droga ekspresowa łącząca miasto Gidenea z portem lotniczym
Gidena International Airport (GIA). Mam nadzieję, że w ramach ogłoszonego przetargu na budowę dróg lokalnych na terenie lenna zostaną również ułożone ekspresowe pasy drogowe łączące lotnisko z centrum Gideny.
Jak na razie rozpoczęła się budowa
terminala 1, kładzenie pasów startowych oraz realizowany jest projekt płyty głównej lotniska wraz z pasami do kołowania.
-
Jednak na tym nie poprzerastamy - zapowiada główny inżynier.
- W planie mamy jeszcze budowę podmiejskiej linii kolejowej łączącej Gidenę z portem lotniczym. Puki co, planowane są negocjacje z władzami Królestwa Baridasu jako reprezentantem Królewskich Kolei Bariadyjskich S.K.
Podczas rozpoczęcia prac budowlanych często można było usłyszeć głosy sprzeciwu ze stron organizacji ekologicznych. My jednak przekonujemy, iż projekt ten ma więcej plusów niż minusów. Organizacje ekologiczne wymieniały jako jeden z minusów hałas silników odrzutowych.
Odpowiadamy, iż hałas będzie niestety ale w promieniu ok. 20 km nie ma żadnego budynku mieszkalnego i gospodarczego. Drugim powodem jest zanieczyszczenie powietrza spowodowane spalinami z silników odrzutowych. Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana gdyż silniki odrzutowe starego typu nie spełniają większości dzisiejszych norm emisji CO2.
Tutaj musimy wspomnieć iż większość samolotów, z których korzystają linie lotnicze (w tym najpopularniejszy samolot Interkontinental B-29 i wersja C-29). Planujemy by każda linia lotnicza korzystająca z naszych usług podpisywała umowę o wykorzystaniu z maszyn z silnikami odrzutowymi nowego typu.
Mam nadzieję, że rozwialiśmy Wasze wątpliwości, a teraz formalności.
Port lotniczy Gidena International Airport (GIA) jest planowany do użytku przez Dyrektora budowy
Henryka Wespucciego, a uroczystego otwarcie jest planowane na dzień Królewskiego Miasta Almery, to jest
3 maja bieżącego roku.
Zapraszam do współpracy Samorządy oraz Zarządy Lotnisk Księstwa Sarmacji oraz innych mikronacji, z którymi Księstwo Sarmacji ma podpisane umowy międzynarodowe (oczywiście w porozumieniu z władzami Księstwa Sarmacji i MSZ).
PS: W dalszych planach znajduje się powołanie aeroklubu oraz sekcji spadochronowej.