Herold, Juliette Altrimenti, 11.02.2016 r. o 22:22
Baridajski cicerone
Seria wydawnicza: Regni Nostri


header.png

Bánco Baridasa

facet-wyrzucajacy-z-torby-pieniadze.gif
Królewskie miasto Almera szczyci się kolejną instytucją. To tu powstał Bánco Baridasa, czyli Bank Baridajski. Zrealizowany dzięki Poważnemu Kawalerowi Kristianowi Arpedowi, ma na celu tworzenie i realizację polityki pieniężnej i kredytowej kraju Korony.
Z pewnością nie trudno dostać się do niego - oddziały Bánco Baridasa są w każdym baridajskim mieście! Mieszkańcy i obywatele Baridasu już teraz mogą zaciągnąć w nim kredyt. Jak zatem wyglądają warunki owej pożyczki? Jest to wsparcie nieoprocentowane, krótkoterminowe. W kwocie do 500 tys. lt. Jak pisze autor: „celami nadrzędnymi Banku Baridajskiego są: optymalizacja kosztów (maksymalizacja zysku), rozwój przedsiębiorczości obywateli baridajskich oraz doraźna pomoc gospodarcza.”
Co ciekawe, a jednocześnie absurdalne… na wzięciu kredytu można zarobić! Im dłużej zwlekamy ze spłatą, tym mniej musimy oddać. Każdego dnia o 0,1% mniej.
Podsumowując, takie rzeczy to tylko w Baridasie.


Monoobywatele wysoce pożądani

Kwestia multiobywatelstw od zawsze budzi spore emocje. Z jednej strony, pozwala jednostkom angażować się na wielu polach, zaś z drugiej narusza stabilność państwa. Nie tak dawno w Baridasie rozgorzała dyskusja na ten temat. Szybko przerodziła się w regularne starcie. Kontrargumenty padały niczym pociski. Naturalnym jest, że osoby będące w kilku samorządach jednocześnie będą bronić swojej pozycji.
Jakie padały argumenty? „Czasem ktoś musi odpocząć od funkcji publicznych w Baridasie, może mu się znudziło, może już nie ma takiej chęci jak na początku, albo po prostu dana osoba chce poznać coś nowego i niekoniecznie chce zrywać ze swoim samorządem” – przekonywał Wielmożny Ivan von Lichtenstein. Ostro zaoponował Wielmożny Siergiusz Asketil: „Takie osoby to, w zdecydowanej większości, zdrajcy. Uciekinierzy z Baridasu, którzy powędrowali gdziekolwiek indzie w celu uzyskania stanowisk, powinni być ścięci. Natomiast osoby, które uciekły skądkolwiek indziej do Baridasu, powinny być natychmiast wydalane, ponieważ nie wolno im ufać.”


Z kim utożsamiają się Baridajczycy?

Jego Królewska Mość Markus ku zaskoczeniu wszystkich wszczął wątek. Mianowicie, rozpoczął badania poczucia przynależności narodowej swoich podwładnych. Była to reedycja eksperymentu sprzed roku. Frekwencja wygląda imponująco, aż 80% Baridajczyków dało się zbadać.
Można powiedzieć, że w Baridasie liczba osób z nim się utożsamiająca powiększyła się (z 10 na 13) pomimo takiego samego wkładu procentowego (59%). Drastycznie spadł procent osób (z 29% na 14%). W Baridasie znalazły się również pojedyncze osoby deklarujące mentalną przynależność do narodów takich jak: gelloński, teutoński, dreamlandzki, bialeński, starobaridajski.
Baridajczycy radośnie podeszli do wyników, przecież nie od dziś znani są z mocnego patriotyzmu i bronieniu autorytetów.


Nie taki idealny, jak go malują?

Pojawił się pomysł, by Baridas miał swój system gospodarczy. Założenia systemu – widmo nie spotkały się z entuzjazmem, którego zapewne spodziewali się twórcy, czyli Ich Królewskie Moście, zarówno Regent, jak i ten właściwy. Niedorzeczność idei polegała na tym… że właściwie nie ma osoby, która ów projekt by wykonała. Bezcelowość teoretyzowania bez możliwości wcielenia pomysłu w życie okazała się skutecznym inhibitorem.
p_AF905.jpg
Przy okazji padły zarzuty skierowane w JKM Regenta, który dzierży to stanowisko od ponad dwóch miesięcy. Co dokładnie zarzucono? Brak charyzmy. Brak pomysłów, które jak magnes przyciągną ludzi, ożywią Baridajczyków. Czcigodny Daniel da Firenza przyznał, że JKM Regent Arsacjusz jest dobrym, aktywnym i uczciwym urzędnikiem, ale zauważył, że samym skrupulatnym uprawianiem polityki niekwestionowanego autorytetu nie sposób zdobyć.


Emocjonalne kryzysy tłem dla upadku Tokugawy

Tłumione i skrywane do tej pory żale wybuchły z potężną siłą rażenia. Co było impulsem do wypowiedzenia aż tylu mocnych słów? Wędrując bezładnie wte i wewte po baridajskich, krętych uliczkach mam niejasne wrażenie, że to kumulowało się od dawna. Że chwila, moment i zakulisowe rozmowy ujrzą światło dzienne. I tak też się stało. Rozwojowe studium sensytywności rozegrało się na naszych oczach. Bez obaw o konsekwencje dwa obozy skrupulatnie podcinały sobie skrzydła.
Sprawa Tokugawy od początku była trudna i problematyczna. Pomysł był zarzucany i wszczynany kilkukrotnie. Brakowało porozumienia z centralną władzą. Gdy wydawało się, że coś drgnie w dobrym kierunku, okazywało się to złudzeniem.
Autorzy pomysłu, Państwo Arped-Iwanowicz ostatecznie wycofali się. Jak tłumaczą decyzję, w oczekiwaniu na krystalizację zajęli się innymi rzeczami i nie mają czasu ani natchnienia do dalszych prac nad stworzeniem autonomii w Królestwie.


Sport

Puchar Wandystanu w skokach narciarskich

sporty_zimowe20.gif
Tylko jeden Baridajczyk skusił się zdobywać wirtualne przestworza. Czcigodny Daniel da Firenza nie startował w pierwszym turnieju, w Sangjang wyskoczył na odległość 131,7m i tym samym zajął trzecie miejsce. W klasyfikacji ogólnej zajmuje czwarte miejsce. Baridas ma na koncie 6 punktów i uplasował się na czwartej pozycji. Trzymamy kciuki za kolejne dwa turnieje!

Piłka nożna

Zakończył się sezon Sarmackiej Ligi Piłkarskiej. Do ekstraklasy awansowała drużyna Valfssas Arnovike. Ormal Altbork, którego trenerem jest Jaśnie Wielmożny Ignacy Chojnacki-Ferski, spadł do klasy niższej. Z niej wyskoczył zaś Czcigodny Daniel da Firenza z Krukami Cracoffia. Nie udało się to ani AKS Almerze Wiernego Obywatela Kristiana Arpeda, ani Galacticos Alemerze Wiernej Obywatelce Marii von Primisz.


Reaktywacja

file.php?avatar=882_1451854745.jpg
Dzisiejsze wydanie Regni Nostri zakończymy bardzo pozytywnym akcentem. Gdy do Baridasu zawitał Ivo Karachanow, nikt nie podejrzewał, że aż tak narozrabia. Tydzień po powrocie jako El Gubernatore inicjuje reaktywację Republiki Południowego Baridasu! Jak bumerang, szybko pojawił się również György Róni Karakachanow Jr, eks El Presidente RPB.
Ów teren dotychczas służył jako miejsce resocjalizacji, dziś jest otwarty dla wszystkich. Czyli w sumie profil wykorzystujących ją Baridajczyków się nie zmienił. Ważne, by było bananowo!

footer.png

Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tytus Aureliusz-Chojnacki.
Serduszka
5 180,00 lt
Ten artykuł lubią: Kristian Arped, Laurẽt Gedeon I, Ivo Karakachanow, Julian Fer at Atera, Daniel January von Tauer-Krak, György Róni Karakachanow Jr, Yennefer von Witcher, Arsacjusz Arped, Maxymilian Velmilla-Popow.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Cytuję:
Ostro zaoponował Wielmożny Siergiusz Asketil: „Takie osoby to, w zdecydowanej większości, zdrajcy. Uciekinierzy z Baridasu, którzy powędrowali gdziekolwiek indzie w celu uzyskania stanowisk, powinni być ścięci. Natomiast osoby, które uciekły skądkolwiek indziej do Baridasu, powinny być natychmiast wydalane, ponieważ nie wolno im ufać.”

Niestety Wielmożny jest niereformowalny i nikt mu tego nie wytłumaczy. Wyjątek od reguły stanowi, że może sam to kiedyś zrozumie. Zawsze podkreślałem, że jestem Baridajczykiem, ale uważam że każdy może mieszkać tam gdzie chce, mieć ziemie tam gdzie chce i pracować tam gdzie go chcą. Nie będę się już więcej rozwodził na ten temat, bo to nie ma sensu.

Każdy może mieć swoje zdanie na ten temat i mimo, że się nie zgadzam w tej sprawie, to jednak potrafię zrozumieć kogoś kto żyje sukcesami z przeszłości i obecnie tylko chwali się czego nie osiągnął. Brawo ;)
Być może ten komentarz zachęci do działania, bo nie ukrywam, że często ma ciekawe pomysły ;)
Odpowiedz Permalink
Ivo Karakachanow
Nie jestem El Gubernatore! Jestem sekretarzem osobistym El Gubernatore Eduardo Santosa von Stahlernkopfen y Cabanos znanego jako El Viejo (tuyaj w młodości: http://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/648/6). A Grigorij nie jest eks-El Presidente. On jest El Presidente. Wybrał go lud. Poza tym widzę północny szowinizm w nazywaniu nas bandytami - to nie my jak pijawki ssiemy masom ludowym witalne soki ekonomii :D

[img]http://tinyurl.com/cpgbcnd[/img]

Poza tym: Chcę więcej tekstów informacyjnych o Baridasie!
Odpowiedz Permalink
Juliette Altrimenti
Wszelkie pretensje o tytuły kierować w stronę Kawalera Kristiana. On to je dyktował :P

Czuć szowinizm? I to północny? A gdzie tam, próbowałam tylko napisać to pół-serio. Ale nie wyszło najwidoczniej :D

Poza tym: To proszę zacząć je pisać!
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Cytuję:
Wszelkie pretensje o tytuły kierować w stronę Kawalera Kristiana. On to je dyktował :P

To tylko półżartem i półserio ;) Bardziej do przemyśleń niż do iskry flejmu ;)
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Całe szczęście, żę uaktywniło się CdB, bo niedługo nie było by o czym pisać ;)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.