Emocjonująca końcówka. Krótkie podsumowanie 25. sezonu
Seria wydawnicza: 25 sezon

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
W sobotę zakończył się już 25. sezon Sarmackiej Ligi Piłkarskiej. Tradycyjnie był pełen niespodzianek, niespodziewanych zwrotów akcji i trzymał w napięciu do samego końca. W Średniej Klasie różnica między awansem i spadkiem wyniosła zaledwie cztery punkty(!) a o awansie i spadku decydował bilans bramkowy. Czas podsumować ostatnie cztery miesiące zmagań.

1HstF21b.jpg

Ekstraklasa

Końcówka sezonu w najwyższej klasie rozgrywkowej nie była tak emocjonująca jak w poprzednich sezonach. Sprawy mistrzostwa, wicemistrzostwa i spadku rozstrzygnęły się już wcześniej. W ostatniej kolejce brązowe medale zapewnili sobie piłkarze stołecznej Grabarnii.

1. Synowie Wandy 44p 37:8 (13 zwycięstw - 5 remisów - 0 porażek)
Przed sezonem Michał Michaelus postanowił zmienić sposób zarządzania kadrą. Wandejski szkoleniowiec postanowił wzbogacić kadrę młodych zdolnych o trzech doświadczonych zawodników. Reszta ligi postawiła na stabilizację kadry przez co były to jedyne spektakularne transfery przez 25. sezonem. Wzmocnienia przyniosły spodziewany efekt i po raz pierwszy w ponad 5-letniej historii klubu Świeccy zdobyli trofeum. I to w wielkim stylu - bez ligowej porażki z przewagą 10 punktów nad wicemistrzem.

2. FKK Rantiochskie Krasnoludy 34p 33:16 (10 zwycięstw - 4 remisy - 4 porażki)
Dla ekipy prowadzonej przez Helmuta Walterycza z Wandystanu to dziewiąte wicemistrzostwo w historii. Krasnoludy to jedyny zespół grający w Ekstraklasie od jej powstania, czyli przez 25. sezonów, cały czas prowadzone przez tego samego szkoleniowca. Zdecydowanie prowadzą w tabeli wszechczasów. I tylko raz zdobyli mistrzostwo. W tym sezonie lepsi okazali się Świeccy. ale ekipa z Rantiochii na pewno nie zawiodła oczekiwań fanów.

3. CKS Grabarnia Grodzisk 31p 20:9 (7 zwycięstw - 10 remisów - 1 porażka)
Zespół prowadzony przez Prokrusta Zombiakowa to prawdziwi mistrzowie remisów. Przegrali tylko raz - z nowymi mistrzami. Po dwóch chudych sezonach ekipa ze stolicy wraca na podium, więc sezonu nie można zaliczyć do nieudanych. Jednak wydaje się, że potencjał Grabarni jest większy. Do jedenastki sezonu łapie się 4-5 zawodników stołecznych, a obrońca Zachary Wallace jest zdecydowanie największą gwiazdą ligi - 18 razy (na 18 kolejek!) wybierany był do jedenastki kolejki.

4. Republikanie Scholandia 27p 22:14 (7 zwycięstw - 6 remisów - 5 porażek)
Obrońcy podwójnej korony z zeszłego sezonu w tym nie zdobyli nic. Menadżer Gauleiter Kakulski nie może zaliczyć zakończonych w sobotę rozgrywek do udanych. Republikanie przez większą część sezonu kręcili się w pobliżu strefy spadkowej. Dopiero seria pięciu meczów bez porażki na koniec sezonu pozwoliła Scholandczykom awansować do górnej połowy tabeli.

5. FC Czarnolas 27p 17:15 (7 zwycięstw - 6 remisów - 5 porażek)
Do nowego sezonu czarnolesianie przystępowali jako najsłabszy z beniaminków i jeden z głównych kandydatów do spadku. Tymczasem ekipa Henryka Leszczyńskiego kończy 25. sezon jako najlepszy z beniaminków. Pozytywne zaskoczenie, tym bardziej, że zespół jest w trakcie przemiany pokoleniowej.

6. FC Grodzisk 26p 18:14 (7 zwycięstw - 5 remisów - 6 porażek)
W ostatnich dwóch sezonach stołeczni kończyli rozgrywki na 4. miejscu. Tym razem zespół Michała Kowalewskiego skończył sezon w dolnej połowie tabeli. Ale na pewno nie czują się przegrani, bo niespodziewanie zdobyli Puchar SLP, pierwsze trofeum w historii klubu.

7. KS Nadzieja 22p 20:22 (6 zwycięstw - 4 remisy - 8 porażek)
W zeszłym sezonie ekipa Rufusa Forsetiego zdecydowanie wygrała Średnią Klasę, przegrywając zaledwie jeden mecz. Jednak na najwyższym szczeblu rozgrywek tak łatwo już nie było. Zespół z Nadzieji prawie przez cały sezon walczył o utrzymanie.

8. Piraci z Feru 16p 10:28 (4 zwycięstwa - 4 remisy - 10 porażek)
Od kliku sezonów zespół Zbyszka von Thorn-Brońka balansuje między Ekstraklasą i Średnią Klasą. Tym razem Piraci znaleźli się tuż pod kreską co oznacza, że przyszły sezon zagrają klasę niżej.

9. Hetman Grodzisk 15p 16:32 (4 zwycięstwa - 3 remisy - 11 porażek)
Wojskowi pod dowództwem Jacka von Horna po raz pierwszy w historii awansowali do Ekstraklasy. Walczyli w niej dzielnie, urywając punkty silniejszym kadrowo ekipom. Jednak ostatecznie Hetman zajął miejsce pod kreską i po sezonie wraca do Średniej Klasy.

10. Margońskie Konie 4p 6:41 (1 zwycięstwo - 1 remis - 16 porażek)
Przez cały sezon Konie pozostawały bez menadżera. Dlatego zaledwie 4 punkty i ostatnia lokata w Ekstraklasie nie są żadnym zaskoczeniem. Niemniej z nowym menadżerem Konie będą jednym z faworytów do awansu.

AD9924TD.jpg

Średnia Klasa
Tak emocjonującego sezonu nie mieliśmy od dawna. Ekipy, które na półmetku miały walczyć o utrzymanie włączyły się do gry o awans. I odwrotnie! Zespół świętujący awans z 3. miejsca od ekipy załamanej spadkiem z 8. lokaty dzieliły zaledwie 4 punkty. Jedna, dwie porażki (lub zwycięstwa) więcej i losy drużyn mogły potoczyć się inaczej.

1. Valfssas Arnovike 39p 27:8 (12 zwycięstw - 3 remisy - 3 porażki)
Drużyna prowadzona przez Juliette da Firenzę z La Palmy zdecydowanie zdominowała rozgrywki Średniej Klasy. Zespół z Arnovike zapewnił sobie awans i zwycięstwo w lidze na cztery kolejki przed końcem rozgrywek, dzięki czemu mógł odpuścić sobie ostatnie mecze. Awans całkowicie zasłużony.

2. FC Auterra 34p 31:7 (10 zwycięstw - 4 remisy - 4 porażki)
Na półmetku sezon zespół Daniela Saryoniego był o punkt od strefy awansu i o dwa punkty od strefy spadkowej. Jednak runda rewanżowa to już popis drużyny z Teutonii - 7 zwycięstw, 2 remisy i żadnej porażki. A sezon kończą serią 12 ligowych meczów bez porażki.

3. Anioły Grodzisk 26p 21:13 (6 zwycięstw - 8 remisów - 4 porażki)
Zakończony sezon to dla Aniołów podróż z piekła do nieba. Na półmetku sezonu zajmowali przedostatnią lokatę i musieli skupiać się na walce o utrzymanie. Na dwie kolejki do końca zespół prowadzony przez Daleka Caana von Thorn-Skaro miał 2% szans na awans, przed ostatnią kolejką - 13%. I wszystkie te procenty nadziei w pełni wykorzystał.

4. SKSV Auterra 26p 13:19 (7 zwycięstw - 5 remisów - 6 porażek)
Ekipa Janka Janiaka zgromadziła tyle samo punktów co Anioły. Do awansu zabrakło "tylko" 14 bramek lub jedno punktu. Gdyby o miejscu decydował bilans bezpośrednich spotkań to Teutończycy cieszyliby się z awansu. Ale SKSV z pewnością nie zaliczy zakończonego sezonu do nieudanych. Po dziewięciu kolejkach byli na 8. miejscu zagrożonym spadkiem. Jednak druga połowa sezonu była już zdecydowanie bardziej udana.

5. YK Słoniki Sodomia 25p 22:15 (7 zwycięstw - 4 remisy - 7 porażek)
Zespół z Sodomii to jeden z największych przegranych 25. sezonu. W końcówce sezonu menadżer Daniel Chojnacki nie pokazywał się na ławce trenerskiej, a Słonikom wymknął się niemal pewny awans (70% przed ostatnią kolejką). W nowy sezon ruszą z nowym sternikiem.

6. Kumkwaty Wałbrzych 25p 17:30 (8 zwycięstw - 1 remis - 9 porażek)
W pierwszej części sezonu jako Tworki City zdominowali rozgrywki. Jednak później było już coraz gorzej. Pierwszy menadżer został wyrzucony z klubu za brak związków z mikroświatem, nowy nieczęsto pojawiał się na ławce. W efekcie w rundzie rewanżowej ekipa z Gnomii zaliczyła serię ośmiu porażek i zdobyła tylko 3 punkty. Gdyby nie pierwsza część sezonu to byłby pewny spadek.

7. Eldorat United 22p 18:21 (6 zwycięstw - 4 remisy - 8 porażek)
Zespół prowadzony przez Otto von Spee o włos uniknął spadku. Zdecydował jeden gol. Jednak jak na beniaminka był to bardzo udany sezon, w którym niejednej ekipie pomieszali szyki.

8. MKS Sailor Fer 22p 15:18 (5 zwycięstw - 7 remisów - 6 porażek)
Tak niewiele zabrakło do utrzymania. Wystarczyło w ostatnim meczu strzelić jednego gola więcej. A tak ekipa Jacquesa de Brolle'a notuje drugi spadek z rzędu. Na pewno jest to jedno z rozczarowań minionych rozgrywek.

9. FC Bullace 18p 6:10 (3 zwycięstwa - 9 remisów - 6 porażek)
Na półmetku rozgrywek taktyka Alberta Felimi-Liderskiego zdawała się działać. Bullace znajdowało się nad strefą spadkową z zaledwie jedną porażką na koncie. Jednak w rundzie rewanżowej taktyka catenaccio nie przyniosła już tak dobrych wyników. Aż pięć nikłych (0:1) ale jednak porażek.

10. Ormal Altbork 9p 6:35 (2 zwycięstwa - 3 remisy - 1 porażek)
Zdecydowanie najsłabszy zespół ligi. Ekipa Ignacego Chojnackiego-Ferskiego wygrała tylko dwa mecze i po dwóch sezonach w Średniej Klasie spadają do Niższej Klasy.

ua4m43ht.jpg

Niższa Klasa

Przed ostatnią kolejką prawie wszystko było jasne. Laviva i FAN były już pewne awansu. Kruki potrzebowały co najmniej jednego punktu z zamykającym tabelę Zollern. Cracoffianie wygrali pewnie 7:0 i przypieczętowali awans do Średniej Klasy.

1. WW Laviva Fer 39p 32:4 (11 zwycięstw - 6 remisów - 1 porażka)
Zespół prowadzony przez Pawła Szermińskiego był najbardziej zdeterminowany by awansować. I swój cel osiągnął. Przegrał tylko raz (z FAN), a awans świętował na kolejkę przed końcem sezonu. Po jednym sezonie w Niższej Klasie drużyna z Gelloni wraca na zaplecze Ekstraklasy.

2. FAN Shepherds 38p 37:12 (12 zwycięstw - 2 remisy - 4 porażki)
Nie chcieli ale jakimś cudem awansowali. Ekipa Ryszarda Paczenko to jedna największych zagadek ligi. W zeszłym sezonie "planowo" spadli ze Średniej Klasy, teraz "nieplanowo" awansowali. A w międzyczasie dwa razy z rzędu zameldowali się w finale Pucharu SLP. W lidze na pewno nie pokazali swojego potencjału i jeśli wierzyć zapowiedziom w przyszłym sezonie także go nie pokażą.

3. Kruki Cracoffia 36p 39:16 (11 zwycięstw - 3 remisy - 4 porażki)
W pierwszej połowie sezonu Kruki były Szczurami pozbawionymi menadżera. Tuż przed 10. kolejką stery objął Daniel da Firenza i w dobrym stylu wprowadził zespół do Średniej Klasy. W drugiej połowie sezonu Kruki zaliczyły 7 zwycięstw. Przegrały tylko raz.

4. FC. ANGSTREM 33p 41:20 (10 zwycięstw - 3 remisy - 5 porażek)
Iwan Normalverbraucher z pewnością odczuwa niedosyt. Na półmetku rozgrywek zespół z Angstrem miał sześć punktów zapasu nad kreską. Jednak w rundzie rewanżowej drużyna straciła punkty z całą czołówką oraz nie ustrzegła się wpadki (porażka z AKS Almera).

5.LKS Krasnystok 28p 23:28 (9 zwycięstw - 1 remis - 8 porażek)
Ekipa Ludwika Tomillsona po serii siedmiu spotkań bez porażki, na trzy kolejki przed końcem sezonu miała wszystko w swoich nogach. Ale drużyna z Krasnegostoku przegrała wszystkie trzy mecze prawdy z czołową trójką ligi. W swoim trzecim sezonie krasnostoczanie po raz trzeci znajdują się w górnej połowie tabeli Niższej Klasy.

6. Galacticos Almera 27p 28:18 (8 zwycięstw - 3 remisy - 7 porażek)
Galaktyczni na półmetku sezonu byli Orłami, ale bez skrzydeł tj. menadżera. Wtedy zespół objęła Maria von Primisz. W rundzie rewanżowej drużyna odzyskała skrzydła i sprawiła kilka niespodzianek, czy wręcz sensacji za jakie można uznać pokonanie FAN czy Kruków.

7. Vikinges Arnovike 19p 14:27 (4 zwycięstwa - 7 remisów - 7 porażek)
Kolejna drużyna, która w połowie sezonu pozostawała bez szkoleniowca. Dla odmiany nowy trener Wikingów Kamil Mazański nie zmienił nazwy zespołu. W rundzie rewanżowej ekipa z Arnovike głównie remisowała, ćwicząc grę obronną.

8. AKS Almera 16p 13:25 (4 zwycięstwa - 4 remisy - 10 porażek)
Zespół AKS przystępował do rozgrywek jako Warriors i pierwszą część sezonu rozegrał bez szkoleniowca. W połowie rozgrywek ekipę przejął Kristain Arped, który zmienił oblicze drużyny. W pierwszej połowie sezonu Warriors zdobyli tylko pięć punktów, w drugiej AKS zgarnął 11 oczek - wygrywając m.in. w Angstrem.

9. Dyskobolia Czarnolas 13p 21:52 (4 zwycięstwa - 1 remis - 13 porażek)
Legendarną Dyskobolię od 23 sezonów prowadzi Jan Teutończyk. Póki co drużyna jest ciągle w stanie przebudowy. Sześć sezonów temu czarnolesianie po raz ostatni grali w Ekstraklasie. Czy jeszcze kiedyś tam powrócą?

10. Zollern United 5p 10:56 (1 zwycięstwo - 2 remisy - 15 porażek)
Niższą Klasę zamyka ekipa, która w tym sezonie nie miała szczęścia do menadżerów. Najpierw jako NTOK Eldorat zdobyli trzy oczka w pierwszej rundzie. Potem już jako Zollern United dołożyli dwa remisy w drugiej połowie sezonu. Do nowego przystąpią już z nowym menadżerem.

Już wkrótce 26. sezon
Co przyniesie nowy sezon? Na pewno nowych menadżerów. Aktualnie nie ma wolnych ekip, ale nie znaczy to, że nie ma szans na objęcie nowego zespołu. Jeśli będzie wystarczająco dużo chętnych to prawdopodobnie zostanie uruchomiona nowa liga. Jeśli nie, to zawsze jest szansa przejęcia drużyny od nieaktywnego menadżera. Więcej szczegółów w tym artykule.
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Ryszard Paczenko, Tytus Aureliusz-Chojnacki, Henryk Leszczyński.
Serduszka
7 076,00 lt
Ten artykuł lubią: Ryszard Paczenko, Cudzoziemiec, Daniel Maksymilian von Schwarz-Saryoni, Maxymilian Velmilla-Popow, Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste, Szymon de Canterville, Karolina Aleksandra, Tytus Aureliusz-Chojnacki, Henryk Leszczyński, Daniel January von Tauer-Krak, Juliette Alatriste.
Komentarze
Ryszard Paczenko
Ano, można wierzyć zapowiedziom, można. Po prostu nie mam na tyle silnej drużyny, aby próbować coś ugrać i w Lidze i w Pucharze. Na coś się muszę zdecydować... No i cóż, do trzech razy sztuka! Chyba, że odpadnę z Pucharu na tyle wcześnie, że warto będzie coś w Lidze próbować ugrać.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Wspaniałe podsumowanie!
Odpowiedz Permalink
Szymon de Canterville
Wspaniałe podsumowanie. :)
Odpowiedz Permalink
Otto von Spee-Asketil
O, skoro jest artykuł w tym temacie, to się zareklamuję: szukam przeciwników na mecze towarzyskie, na ten weekend i na następny tydzień.
Odpowiedz Permalink
Ryszard Paczenko
Należy wysyłać zaproszenia...
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
Idealne podsumowanie, super artykuł.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.