Puls News 1/16 - Sarmacja debatuje!
Seria wydawnicza: Puls News

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Sarmaci, Sarmatki!

Patrząc na wyniki ankiety postanowiłam reaktywować tygodnik pod całkiem nową nazwą - Puls News. Liczę, że Wam przypadnie do gustu. Będzie zawierać w sobie informacje w pigułce, tak aby osoba, która rzadko zagląda do Księstwa po zajrzeniu do Pulsu, wiedziała co się w ostatnim tygodniu wydarzyło. Nie nudząc zapraszam do czytania.

WIEŚCI ZE ŚWIATA LUDZI I POLITYKI

31.01. Książę podczas uroczystości z okazji 5000 dni istnienia Księstwa Sarmacji uhonorował Sarmatów wieloma nagrodami i wsiami lennymi. Tuż po rozdania Vladimir Ivanovitsš ik Lihtenštán zrezygnował z nadanych mu nagród uzasadniając to, że nie chce znaleźć się wśród niektórych nagrodzonych.

W Sejmie trwa debata m.in. nad ustawą o serduszkach, ustawą o ochronie standardów językowych (dość głośna debata trwała nad nią przed zgłoszeniem jej do Sejmu, wiele osób wyraża sprzeciw wobec karaniu za nagminne łamanie zasad języka polskiego), ustawą o zmianie przepisów ordynacji wyborczej (zakłada m.in. likwidację listy nowych, zmianę wagi głosów ważonych czy też liberalizację przepisów biernego prawa wyborczego. Nad projektem trwa żywa dyskusja. Padają głosy zarówno za jak i przeciw. Przeciwnicy twierdzą, że projekt nie punktuje osób aktywnych i nie pomaga osobom nowym. Innego zdania są autorzy projektu, którzy twierdzą, że ten projekt ma pomóc),

Wpłynęło doniesienie do Prefekta Generalnego o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kanclerza Sarmacji. Przypomnijmy - Vladimir Iwanowicz opublikował artykuł, którego część według Kanclerza naruszyła prawo i po licznych edycjach postanowił ukryć artykuł. Prefekt Generalny nie widząc znamion łamania prawa odkrył artykuł, a Kanclerz postanowił ponownie ukryć artykuł. Podważyć zasadność decyzji Prefekta może wyłącznie Trybunał Koronny, a spowodowanie zmian bez żadnych decyzji przez Kanclerza według Rolanda Heacha nosi znamiona przestępstwa. Prefekt zawiadomienie odrzucił z uwagi na niską szkodliwość czynu.

Ćwirek stał się tańszy! Rada Ministrów postanowiła zreformować system opłat za ćwirka i od 1.02 kosztuje on nie 250, a jedynie 150 lt. Dodatkowo dla nowych użytkowników pierwszy miesiąc ćwirkowania staje się bezpłatny. Pojawiły się głosy oburzenia Siegiusza Asketila, który uważa, że ćwirek powinien być dostępny tylko dla bogatszych mieszkańców Księstwa Sarmacji, a jego cena powinna być zdecydowanie większa.

Ćwirek to nie jedynie zmiany finasowe w Sarmacji. Kanclerz wraz z Radą Ministrów znowelizował ustawę o finansach publicznych. Do najważniejszych zmian można zaliczyć zmianę w wysokości subwencji dla samorządów (min. 100 000 libertów), finansowanie Książęcych Sił Zbrojnych jest przerzucone bezpośrednio na budżet, a zasiłki startowe dla nowych mieszkańców nie będą finansowane z dodruku, a bezpośrednio z konta Rady Ministrów.

Porozumienie Sarmackie z nowym przewodniczącym. Rihanna mar. Aureliusz-Sedrovski zastąpiła na tym stanowisku Markusa Arpeda.

Do Sarmacji powrócił Wojciech Hergemon. Po kilku latach na banicji, Ksiaże dał mu kolejną szansę wyrażenia skruchy, a ten tym razem z niej skorzystał. Już na samym początku swojego pobytu zebrał fundusze aby utworzyć Ostatni Bastion Teutonizmu - agencję prasową, która jak sama nazwa wskazuje będzie chronić teutonizm, a swoją twórczością będzie wyróżniać się na tle innych agencji.

Został wręczony tytuł “Żołnierza miesiąca”. Nagrodę otrzymał Laurencjusz Ma Hi at Tera. Serdecznie gratulujemy.

Kolejne zmiany w Sejmie. Maria von Primisz - poslanka Porozumienia Sarmackiego utraciła status aktywnej obywatelki, a wraz z tym pozbawiono ją funkcji posła. Na jej miejsce wszedł Wincenty Wałachowski, jednocześnie rezygnując ze stanowiska asesora.

Można oddawać głosy w mikrosondażu poparcia dla partii politycznych - głosuj oraz w barometrze przywództwa - głosuj. Zapraszam Was do udziału w tych badaniach.

Jednak Sarmacja nie żyje tylko wielką polityką i badaniami. W ostatnim czasie 2 rodziny zyskały nowych potomków. Heweliusz i Ignacy Popow doczekali się Maxymiliana Velmilla. Natomiast Lauerncjusz Mahi at Tera (samotny) ma kolejnego syna i jest nim Sebastian Radziwił (słynny ze swojej twórczości). Gratuluję i życzę dalszej płodności!

INFORMACJE SAMORZĄDOWE

W Baridasie trwa debata nad migracjami/podwójnymi obywatelstwami zapoczątkowana przez Fryderyka von Hohenzollerna. Część obywateli Królestwa bardzo surowo ocenia tzw. "multisamorządowców". Inni natomiast uważają, że takie rozwiązanie może dodatkowo pomóc krainie. Jesteśmy ciekawi jak dalej potoczy się debata. Oprócz tego trwa m.in. dyskusja nad murem baridajskim, którą wywołał Ivan von Lichtenstein. Twierdzi on, że powinna być na nowo zapoczątkowana dyskusja nad tym dlaczego Wielki Mur Baridajski powinien nadal trwać.

W Koronie Księstwa Sarmaci trwa niezwykły spokój. W ostatnim tygodniu wypłacono premię za aktywność (łącznie 10 000 libertów) oraz zarządzono debatę nad nowelizacją Ustawy Korony Księstwa Sarmacji o finansach w myśl której jeśli co najmniej 2 osoby, które należą do oficjalnie zarejestrowanych rodów, mają obywatelstwo Korony otrzymują 5 000 libertów z budżetu.

Czy Sclavinia upada? - takie pytanie postanowił zadać Alexander White swym rodakom. Jest o co się martwić, ponieważ w ostatnim czasie to właśnie Sclavinia miała jedną z najniższych aktywności z samorządów (no może oprócz KKS). Ale jak to doskonale zauważyła Karolina von Lichtenstein w ciągu miesiąca to właśnie Sclavinia była najaktywniejsza. Ostatnio z funkcji marszałka kapituły zrezygnował Michał Bryennios, w związku z czym można zgłaszać swoje kandydatury na to stanowisko.

Królestwo Teutonii natomiast przeżywa pewnego rodzaju rozkwit. Do regionu powrócił Wojciech Hergemon, a w Senacie trwa dyskusja nad projektem ustawy o refundacji kosztów procesowych. Ma on obejmować refundacje szeroko pojętych kosztów związanych z procesem, jednak pojawiły się pomysły aby rozszerzyć ustawę o refundację ćwirków, zakupu zupy na terytorium KT - jednak są i tego przeciwnicy. Przyjęto ustawę o symbolach narodowych Teutończyków. Pojawił się pomysł stworzenia uniwersytetu społecznego, a Vładimir czeka na teutońskie hasła patriotyczne.

WIEŚCI KULTURALNE I SPORTOWE

Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego zorganizowało konkurs Skrzydlate Pióra. Ma on charakter publicystyczny, jest skierowany do dziennikarzy oraz redakcji prasowych, a jego tematem przewodnim jest - Sarmaci narodem politycznym - prawda czy mit? Dla najlepszych przewidziane są nagrody, czas na zgłaszanie prac to 20.02.

Paweł Miezianko zwyciężył w pierwszym konkursie w ramach Pucharu Wandystanu, który odbył się w Winnicku-Radziecku. Natomiast w klasyfikacji generalnej Sarmacja znajduje się na drugim miejscu (I miejsce zajmuje Surmenia, którą w pierwszym konkursie repreztowało 2 skoczków).

Nadal można zgłosić swoją propozycję na Inicjatywę Stycznia. Minister Dziedzictwa Narodowego przyjmuje zgłoszenia do 10 lutego, więc jeśli ktoś z Was ma propozycję to oczywiście zapraszamy, aby to zrobić jak najprędzej.

Sarmacka Liga Piłkarska czeka na nowych menedżerów. Jeśli i Ty chciałbyś/chciałabyś spróbować swoich sił w rozgrywkach to oczywiście zapraszam do zapisów.

Sarmacka Lista Przebojów czeka na propozycje. Od dawna w Sarmacji nie było żadnej listy, więc oczywiście ją reaktywujemy. Czekamy na Wasze hity, które chcielibyście, aby walczyły o miano hitu tygodnia, miesiąca, a nawet roku.

PRZEŚWIETLAMY
W dzisiejszym wydaniu prześwietlamy Vladimira. Vladimir jest obrońcą kultury językowej. Nie cierpi jak ktoś łamie jego zasady, a według naszych rozmówców, posiada pas, którym bije po łapkach, które używają złej polszczyzny. Ma jednego męża i jest nim oczywiście Kristian. W przeciwieństwie do wielu rodów nie adoptuje wszystkich jak leci, ponieważ stosuje segregacje przy adoptowaniu dzieci. Jego potencjalne dziecko powinno znać zasady poprawnej polszczyzny i teutońszczyzny. Wyróżniać się wysokim stopniem popularnego "grammar nazi". Powinien tępić sarmatów, którzy nie stosują się do zasad, a w ciemnych zaułkach dopadać osoby, które łamią zasady języka. Czy ktoś z Was nadaje się na syna/córkę Vladimira? Jeśli tak to zgłoście się, jeśli nie - lepiej nie wchodźcie mu w drogę! Pamiętajcie o tym, że Vladimir jest Grammar Nazi. Jak spotka to zbije pasem! No chyba, że to ktoś lubi.
u1SIy9S8.jpg

To już na tyle w tym wydaniu. Kolejne wydania w miarę czasu mego grafika będą urozmaicane szatą graficzną, a jeśli macie jakieś propozycje co do usprawnienia Pulsu News, zapraszam do komentowania!
Serduszka
10 366,00 lt
Ten artykuł lubią: Siergiusz Asketil, Vladimir ik Lihtenštán, Ivo Karakachanow, Misza "JK" Korab-Kaku, Albert Felimi-Liderski, Laurencjusz Ma Hi at Atera, Wojciech Hergemon, Robert Fryderyk, Tytus Aureliusz-Chojnacki, Markus Arped, Kristian Arped, Adam Jerzy Piastowski, Maxymilian Velmilla-Popow, Ivan von Lichtenstein, Gerald Klemens, Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener.
Komentarze
Siergiusz Asketil
Tylko jeden obrazek? :-(
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
Będzie więcej w przyszłości. Testuję ściany tekstów :*
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
Po pierwsze, zdjęcie pochodzi z czasów przed zastosowaniem diety cud dra RCA.
Po drugie, większym grammar nazi jest Siergiusz. O!
Odpowiedz Permalink
Laurencjusz Ma Hi at Atera
Cieszy mnie ogromnie, że w ktoś robi podsumowania. Wiem, że to czasochłonne zajęcie i można coś przeoczyć. Zachęcam by ten proces był kontynuowany :D
Odpowiedz Permalink
Robert Fryderyk
Bardzo mi się takie zestawienie podoba!
Jedyne czego mogę żałować, że niestety nie załapuje się ono na program wsparcia kronikarzy :(

Przeczytałem od deski do deski!
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
I tak dla zasady się oburzę. Nie z banicji, tylko z wydalenia.
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
Zatem przepraszam i obiecuję poprawę :D A tak serio w kolejnym wydaniu ustosunkuję się do tego :)
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Piękna robota! Takie informacje aż chce się czytać :)
Odpowiedz Permalink
Gerald Klemens
Bardzo treściwy i pracochłonny artykuł.
Doceniam!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.