Gorące debaty w Sejmie - kto będzie nowym Kanclerzem i Asesorem Trybunału?

Czterdziesta dziewiąta Kadencja Sejmu wybuchła jak sylwestrowa petarda. Po poprzedniej, dość sennej Kadencji, na sejmowych korytarzach zawrzało.


1. Debata nad wnioskiem o powołanie Kanclerza

Porozumienie Sarmackie nie ujawniło w kampanii wyborczej nazwiska kandydata na Kanclerza. Tymczasem wkrótce po rozpoczęciu przez Marszałka Iwanowicza debaty nad wnioskiem, sam Marszałek zgłosił w imieniu PS kandydaturę posłanki Marii von Primisz. W odpowiedzi poseł Misza Korab-Kaku zgłosił kandydaturę Lorda Daleka Caan von Thorn-Skaro, który prowadził kampanię jako kandydat koalicji RSO-SPN.

Poseł Korab-Kaku określił kandydata mianem "wizjonera" i w nieco hagiograficznym tonie zaapelował do Sejmu o poparcie Lorda Daleka. Marszałek Iwanowicz zarzucił Korabowi patos i "deifikację" kandydata koalicji.

Lord Dalek przedstawił wobec Izby obszerne expose, wykładające zasadnicze kierunki polityki potencjalnego Rządu. Ogłosił także planowany skład Rady Ministrów. Mieliby w niej zasiąść, poza samym Lordem jako Kanclerzem i Ministrem Finansów i Gospodarki, także: Fryderyk von Hohenzollern (Podkanclerzy, MDN), Laurencjusz Ma Hi at Atera (MSWiA), Aleksander White (Minister Aktywności), dotychczasowy minister Martin von Schlesinger (MSZ) i niezależny poseł Kristian Arped (MinInf, Rzecznik Prasowy).

Obecność w tym składzie posła Arpeda sugeruje, że utworzyła się większościowa koalicja wyborcza RSO-SPN-Partia Baridajska, dysponująca 4 głosami w Wysokiej Izbie. Wydaje się więc, że faworytem wyborów Kanclerza jest Lord Dalek Caan von Thorn-Skaro.

Posłanka Maria von Primisz zapowiedziała przedstawienie wizji Rządu w godzinach późnowieczornych. Do godziny 3,48 wizji tej nie przedstawiła. Poseł Wander wyraził nadzieję, że jeszcze się to stanie - "Pani Poseł jest, podobnie jak ja, osobą lubiącą noc. A noc jest przyjaciółką kochanków i złodziei, nocą ludzi więcej łączy niż dzieli" - mówił.

Kandydat RSO na Kanclerza został przez posłów PS zasypany gradobiciem pytań, dotyczących niepożądanych przez nich punktów programu Ruchu. Szczególnie gorąca dyskusja toczyła się wokół postulatu przywrócenia Senatu. Kandydat na Kanclerza zapowiedział, że Rada Ministrów takiego projektu nie wniesie, zajmą się nim ewentualnie posłowie RSO.

2. Debata nad kandydaturami do Trybunału Koronnego

Równie gorący przebieg przybrała debata nad kandydaturami do TK. Jak już wspomniano w poprzednim wydaniu Monitora, zgłosili się Siergiusz Asketil i Ivan von Liechtenstein.

Pierwszy z kandydatów, były Prefekt Generalny, został w dyskusji poparty przez wszystkich posłów oprócz posła Laurencjusza Ma Hi. Po odpowiedzi na serię pytań (wśród nich ciekawe pytanie posła Koraba, który poprosił kandydatów o wypowiedzi o resocjalizacji i pracach społecznych), dotyczących przede wszystkim niejasności podniesionych w poprzednim głosowaniu (zarzut stronniczości podnoszony przez posłów Arpeda i Kursa-Popowa), nawet poseł Ma Hi zmienił jednak zdanie. Można więc spodziewać się wyboru Siergiusza Asketila w skład Trybunału, być może nawet jednogłośnego.

Wobec drugiej kandydatury pojawiły się poważne wątpliwości. Były marszałek TK, a obecnie Minister Spraw Zagranicznych Martin von Schlesinger przypomniał, że Ivan von Liechtenstein był dwukrotnie karany, z czego raz za poważne przestępstwo urzędnicze. W tej sytuacji głosowanie przeciw zapowiedział pryncypialny poseł Wander. Z kolei Lord Dalek, prawdopodobnie przyszły Kanclerz, zaapelował o wyrozumiałość i danie kandydatowi szansy. Większość posłów nie wypowiedziała się jednoznacznie, dlatego można spodziewać się każdego wyniku głosowania. Monitor oczywiście czuwa i niezwłocznie powiadomi, gdy będzie o czym powiadamiać.

Wszystkie trzy debaty trwają. Głosowania prawdopodobnie odbędą się najpóźniej w drugi dzień Świąt.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
4 909,00 lt
Ten artykuł lubią: Misza "JK" Korab-Kaku, Fryderyk von Hohenzollern, Tomasz Lerent-Popow, Cudzoziemiec, Vladimir ik Lihtenštán, Alfred, Sereus von Ahabejż, Alexander White, Siergiusz Asketil, Julian Fer at Atera, Kristian Arped.
Komentarze
Julian Fer at Atera
Fajne podsumowanie. Rozumiem posła Wicehrabiego MaHi at Aterę i innych osób posądzających byłego prefekta Generalnego o stronniczość - wiem coś o tym. Myślę jednak tak samo jak poseł Laurencjusz, bo każdemu należy wybaczyć i dać kolejną szansę. Klimat świąt sprzyja refleksjom.

Mam nadzieję, że Wielmożny Siergiusz też coś zrozumiał i wyciągnie jkieś konstruktywne wnioski na przyszłość :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
I mamy pierwsze przecieki co do ewentualnego składu RM.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.