Odpowiedź na wezwanie Arpeda - "Życie Korbeła"
Seria wydawnicza: Sztuka Apollina

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
zW18J2yX.jpg

Vladimir diuk Iwanowicz von Lichtenstein

"Życie Korbeła"

Dnia dwudziestego ósmego listopada bieżącego roku Kristian Arped opublikował swoje dzieło, które zajęło już poczesne miejsce w historii literatury sarmackiej. "Markiz Altborski" stanowi z pewnością utwór niebanalny. Od dłuższego czasu nie mogliśmy czytać tekstu o tak wyważonych i dobranych środkach stylistycznych, walorach językowych i źródłach inspiracji.

"Życie Korbeła" nie może konkurować z "Markizem Altborskim". Po pierwsze dlatego, że o ile Kristian Arped czerpie z neoromantyzmu, ja poszedłem w kierunku bardziej współczesnym - w kierunku teatru brechtowskiego. Co za tym idzie, w tekście znajdzie, jak mam nadzieje dobrze przeze mnie zastosowane, elementy Verfremdungseffekt, czyli wyobcowania. Czytając "Życie Korbeła" nie macie doświadczyć katharsis, ale właśnie uczucia obcości, a może nawet niezrozumienia. Po drugie mój tekst różni się od tekstu Arpeda stylem, tematem i formą. I w końcu po trzecie główna postać dramatu Arpeda umiera na końcu, mój dramat zaczyna się śmiercią i kończy się narodzinami.

Kristian Arped wezwał twórców mikroświata do zajęcia się sztuką. Niech ten nieporadny tekst stanowi moją odpowiedź dla małżonka.

"Życie Korbeła" napisałem też z powodu Markusa Arpeda, który nigdy nie potrafił zrozumieć mojego podejścia do wielu spraw. Być może "Korbeł" go do tego przybliży, a może nie.

W tekście kolejne odsłony zaczynają się i kończą tradycyjną melodią z kręgu kultury japońskiej - "Kitoku kyu". Dla zainteresowanych przedstawiam poniżej link:


W tekście znajduje się również mnóstwo odniesień do filozofii buddyjskiej. Wszystkie nieznane dla potencjalnego czytelnika terminy postarałem się wyjaśnić w przejrzysty sposób w przypisach. Nie przedłużając zapraszam do lektury:


Serduszka
10 371,00 lt
Ten artykuł lubią: Cudzoziemiec, Karolina Aleksandra, Misza "JK" Korab-Kaku, Adrianna Raina Alatristé, Bonawentura Czajkowski, Kristian Arped, Maria von Primisz, Lambert von Güden, Markus Arped, Heweliusz Popow-Chojnacki, Krzysztof St. M. Kwazi, Zoara Schlesinger-Asketil.
Komentarze
Lambert von Güden
Powiadają, że dobra sztuka, to tylko ta, która wzbudza jakiekolwiek emocje czy uczucia. Niestety ani to, ani to. Ale dam serce i dotację, bo podziwiam starania.
Odpowiedz Permalink
Gauleiter Kakulski
Jakie potrzeby emocjonalne realizuje się tak bezinteresownym hejterstwem?
Odpowiedz Permalink
Lambert von Güden
Słowa złego powiedzieć nie można...
Doceniłem zaś inną część twórczości no i w jakiś sposób to nagrodziłem. Zresztą - z czego ja się mam tłumaczyć :D
Odpowiedz Permalink
Lambert von Güden
Słowa złego powiedzieć nie można...
Doceniłem zaś inną część twórczości no i w jakiś sposób to nagrodziłem. Zresztą - z czego ja się mam tłumaczyć :D
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Fakt sporo odniesień do filozofii buddyjskiej... ładne i przyjemne.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.