Gidena, Julian Fer at Atera, 01.12.2015 r. o 15:44
Gidena – Browar
Seria wydawnicza: instytucje

7C465KV8.png
13DFlm5a.jpg

Cytuję:
Browary Gidena mają długą historię, zostały wybudowane dość dawno,a piwo było dostarczane do karczm i tawern między innymi do Tawerny Rycerskiej oraz na zamek w Almerze.
Tymi słowami Wielmożna Wicehrabina Margerita von Dark jeszcze jako poprzedni właściciel browarów opisywała w artykule „Browary” ich funkcjonowanie. Udało mi się znaleźć zdjecie z tego okresu:

joQQ40cb.png

Jak dalej pisze Wicehrabina :
Cytuję:
Po okresie produkcji piwa beczkowego, browary rozpoczęły budowę nowoczesnego zakładu z warzelnią, chłodnią, słodownią, młynem, suszarnią i lodownią.
Wówczas nastąpił szybki rozwój browaru, gdzie piwo produkowane zaczęto butelkować.
Rzeczywiście browary, które zastaliśmy na miejscu były bardzo dobrze zabezpieczone i jak potwierdziły nasze oględziny zewnętrzne już niedługo będzie można uruchomić linie produkcyjną tego szlachetnego trunku.
BU3v868O.png

Dodatkowo udało się zagospodarować dość znaczna powierzchnię wokół browarów i po osuszeniu sadzawki powstało pole golfowe, na które już teraz zapraszamy miłośników tego sportu.

W związku z tym, że holding MaHi hito ma już pewne doświadczenie w organizacji linii technologicznej oraz funkcjonowaniem browaru, to w trakcie prac wykorzystano część maszyn i urządzeń z browaru, który był uruchomiany w Garnizonie Slipyjów, a więcej informacji między innymi na temat linii technologicznej można znaleźć w gazecie Aquilonem Ventum No.1 do przeczytania której gorąco zachęcam.

Po rozwiązaniu Królewskiej Gwardii Baridasu całe wyposażenie browaru w Slipyjowie trafiło do magazynu w Eldoracie. Magazyn (co widać na załączonym zdjęciu) ma dużą powierzchnię użytkową, więc jeśli zajdzie taka potrzeba, to za drobną opłata jestem w stanie wydzierżawić część magazynu.

q117AJP8.png

Dodam, że okolicznościowe piwo „Gwardyjskie” produkowane w Slipyjowie będzie nadal ważone i butelkowane oraz wydawane w specjalnym baridajskim kuflu na specjalne okazje.
m9ytblNJ.png

Przy browarze znajduje się również Muzeum Browarnictwa otwarte w styczniu 2013 roku, które po odświeżeniu i odkurzeniu eksponatów również zostanie oddane dla zwiedzających gdyż zgromadzono w nim eksponaty dotyczące tradycji oraz zwyczajów spożycia gideńskiego trunku oraz kolekcje fotografii, kufli, beczek, butelek, podkładek i wiele innych eksponatów związanych z piwem.

W muzeum znajdziecie również opisy jak w dawnych czasach warzenie piwa odbywało się w wykopanych dołach wylepionych gliną oraz jak powstawał zacier i co dalej z nim się działo.

Na zakończenie krótkie ogłoszenie:

Cytuję:
Na kierownicze stanowisko poszukuje się osoby do prowadzenia "Tawerny Rycerskiej".

Wymagania:

1. Zdolności menadżerskie,
2. Znajomość rynku obrotu piwem,
3. Umiejętność organizacji zabaw hucznych,

Zapewniamy:

1. Dostawy piwa z "dużą zniżką",
2. Zakwaterowanie w Gidenie,
3. Wynagrodzenie prowizyjne.

Zgłaszanie kandydatur poprzez Pocztę Konną do Wielmożnego Laurencjusza do dnia 19 grudnia.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
1 886,00 lt
Ten artykuł lubią: Laurẽt Gedeon I, Marcin Stranczyk, Marek von Thorn-Chojnacki.
Komentarze
Marek von Thorn-Chojnacki
NO fajne to piwo,poproszę dwie skrzyneczki
Odpowiedz Permalink
Irmina de Ruth y Thorn
A ja trzy :D
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Jak trochę pomajstruję ze stroną, to na pewno sprzedaż ruszy i z chęcią zaproszę do zakupów tego szlachetnego złocistego trunku ;)
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Dobre piwo nie jest złe, toż to napój bogów... ehhh, imperial stout, czy też miodowe...trzeba się będzie kiedyś napić tego specjału XD
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.