Gazeta Teutońska, Gotfryd Slavik de Ruth, 25.10.2015 r. o 19:01
TIH Jubileuszowa Karta z Kalendarza cz.2
Seria wydawnicza: Teutoński Instytut Historii

70KvK9tl.png
Z okazji z urodzin, oraz II rocznicy koronacji Księcia Sarmacji- Tomasza Iwona Hugona mam zaszczyt zaprezentować kolejna odsłonę tzw. Kartki z Kalendarza. W drugiej dzisiejszej odsłonie trochę faktów z historii przed internetowej Królestwa Teutonii.

BO8Mkmcl.jpg
Dzisiejsze pozostałości kurhanu
1384 Zakończono sypanie Kurhanu Męcimira
W
okolicach Srebrnego Rogu zakończono sypanie Kurhanu Męcimira. Usypywanie, rozpoczęte we wrześniu 1381 roku, stało się wydarzeniem, które przyciągnęło wielu Slavian: weteranów wojen, szlachciców,rycerzy, kapłanów,mieszczan i chłopów. W trakcie trwającej trzy lata budowy znaczną część prac wykonali ochotnicy, symboliczny chociażby udział w sypaniu stał się patriotycznym obowiązkiem. Kopiec miał 80 metrów średnicy podstawy i 34,1 metra wysokości. Był to symbol miłości ojca Księcia Dobromira IV Złotego do syna Męcimira po jego śmierci; kurhan został rozkopany przez wojska endesjańskie w trakcie oblężenia Srebrnego Rogu w 1649r.


1558 Powstanie poczty w Teutonii.
K
ról Flawiusz 1547-1561 aktem podpisanym w mieście Demson, gdzie bawił w gościnie u zacnego grafa Magnusa z Demson. Ustanowił pierwsze w Królestwie Enderasji , międzynarodowe połączenie pocztowe między Ruhnhoff a Grodziskiem . Przełożonym poczty król mianował swego dworzanina Ademar z Prowanę. Dzień ten uważa się za datę powstania poczty w Teutonii. Jest to w dalszym ciągu, najdłużej działające, połączenie pocztowe na linii Teutonia-Sarmacja.

53Ue9Ti9.jpg
Bitwa pod Nowym Horyzontem na ówczesnym obrazie
1809 Bitwa pod Nowym Horyzontem
F
lota Teutońska , pod dowództwem admirała Lubosława der Grande (1742-1809), który zginął w końcowej fazie bitwy, odniosła zwycięstwo u przylądka Nowego Horyzontu koło miasta Kuban , nad połączonymi flotami Delty i Dreamlandu. Zwycięstwo umocniło tym samym przewagę na wodach terytorialnych archipelagu wsyp teutońskich jej rodzimej floty i uniemożliwił koalicji inwazję „handlową” na wyspy teutońskie. W dalszej konsekwencji na prawie 20 lat Teutonia obroniła, swoje swobody handlu morskiego.

ta87AQ0H.jpg
Dagobet Noskal na ówczesnej fotografii
1821 Urodził się Dagobert Noskal
U
rodził się Dagobert Noskal, poeta, dramatopisarz, malarz i rzeźbiarz, jeden z najważniejszych twórców teutońskiego Romantyzmu, nazywany także "drugim wieszczem ". Autor między innymi wiersza "pamięci żałobny rapsod", dramatu "Wergeniusz i Nimfa", a także poematów, nowel i prozy – "Słoneczne kwiaty", "Nocne kwiaty". Zmarł 23 maja 1883 roku w Zommerland. Był tez znany z licznych romansów i skandali obyczajowych; za jego kochanki uznaje się np. Markizę de Ruth żonę ministra wojny, czy Hrabinę de Hibner żonę Kasztelana Cesarskiego w Stolicy.


1827 Bitwa pod Vargandia
W
bitwie pod Vargandii , flota teutońska dowodzona przez wiceadmirała Fryderyka Sergiusza van der Warten (1774-1827) została rozgromiona przez połączoną flotę sarmacką-dremlandzka-delty, pod dowództwem admirała markiza Finadorii Henryka Filipa de Sibilska. Mniej liczna,ale zdecydowanie nowocześniejsza flota sojusznicza. W szarości poranka zaskoczyła flotę Teutońską na kotłowisku. W bitwie zatonęła zdecydowana większość okrętów wiceadmirała der Wartena. On sam w kilka dniu później popełnił samobójstwo. W wyniku przegranej Teutonia musiał się otworzyć na handlarzy za morza, i musiała znieść cła na towar z zamorskie.


1887 Urodził się Adam Gniesław Kolender.
U
rodził się Adam Gniesław Kolender , mikrobiolog, agronom, działacz społeczny, profesor Uniwersytetu w Srebrnym Rogu , Uniwersytetu w Grodzisku, członek Cesarskiej Akademii Umiejętności. Badał i opisał bakterie fermentacji masłowej i wyodrębnił je od laseczki siennej. Jako pierwszy w Teutonii w 1884 roku opisał budowę i rozwój laseczki wąglika. Uznawany za jednego z twórców Teutońskiej mikrobiologii. Cesarz Wiktor „Sprawiedliwy” nadał mu w 1907 roku tytuł barona Sibina. Zmarł 20 sierpnia 1920 r.

R04cD4pE.jpg
Rubinowa Sonia na ówczesnej fotografii
1919 Rozstrzelano Rubinową Sonię.
M
arianna Julia McLeon znana pod pseudonimem Rubinowa Sonia była Teutońską tancerką, która pod takim pseudonimem zdobyła sławę w zachodniej Wirtuazji początku XX wieku. Pierwsza w zachodniej Wirtuazji występowała na scenie niemal całkowicie obnażona. Jej występy budziły zarazem spore zniesmaczenie, jak i cieszyły się sporym zainteresowaniem. Zgodziła się szpiegować na rzecz Cesarstwa Sardacji ( Teutonia). W śród jej wielu kochanków byli prominenccy politycy jak i wojskowi tamtego okresu. W wyniku procesu w Grodzisku, udowodniono jej szpiegostwo na rzecz Sardacji. Urodziła się 7 sierpnia 1876 roku w Ruhnhoff.
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki.
Serduszka
2 623,00 lt
Ten artykuł lubią: Krzysztof St. M. Kwazi, Marek von Thorn-Chojnacki, Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki, Zoara Schlesinger-Asketil, Karolina Aleksandra, Andrzej Fryderyk.
Komentarze
Ten artykuł oczekuje na pierwszy komentarz.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.