Rada Ministrów, Arkadiusz Maksymilian, 11.08.2015 r. o 10:32
[WYNIKI] Portale społecznościowe, a Sarmacja
Seria wydawnicza: Komunikaty Rządowe

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Ministerstwo Informacji przeprowadziło ostatnio na forum Księstwa ankietę badającą korzystanie przez Sarmatów z wybranych portali społecznościowych.

W ankiecie udział wzięło 46 osób. Nie są to wszyscy obywatele Księstwa, jednak dane pochodzące z niej można wciąż uznać za w miarę reprezentatywne.

Najciekawsze jest to, że tylko jedna osob z ankietowanych nie posiada konta na Facebooku, zaś 40 osób na 46 ankietowanych (~86%) codziennie korzysta z tego portalu. Z nich tylko sześć osób nie polubiło oficjalnego profilu Księstwa na fejsie, a 33 osoby śledzą posty pojawiające się na nim. Co ciekawsze, dwie osoby zaznaczyły, że mimo nielubienia profilu, czytają posty publikowane przezeń.

Pierwsze spostrzeżenie jest takie, że śledzenie postów kompletnie nie przekłada się na statystyki ich lubienia czy komentowania. Zrozumiałe jest to, że niektórzy Sarmaci mogą nie chcieć angażować się w dyskusje pod swoimi realnymi danymi czy też odpowiadać na pytania od osób postronnych widzących, co lubią.

Z drugiej strony, stosunkowo dużą popularnością cieszyło się zdjęcie ze zjazdu, przedstawiające grę w Jengę. Mimo że nie wszyscy, którym się spodobało, je zalajkowali, zobaczyła je ponadprzeciętna liczba osób. Być może jest to droga, którą warto iść.

Jedyny portal, który ma porównywalną popularność z Facebookiem, to Google Plus. Tylko dwie osoby nie wiedziały, co to jest. Jednak 19 osób nie ma na nim konta, zaś 15, mimo posiadania, nie używa tego portalu. Z drugiej strony, 14 osób zadeklarowało używanie go, chociaż w różnych przedziałach czasowych.

Co do reszty portali… Instagram jest kojarzony (0 osób twierdzących, że nie wiedzą, co to jest), ale 37 osób go nie używa (6 z nich posiada na nim konto). Do korzystania z tego portalu przyznało się 9 osób. Znany jest również Snapchat (30 osób kojarzących, mimo że użytkowników tylko 7). Intrygująca jest pozycja WhatsApp, który jest aplikacją na telefony komórkowe używaną przez 14 osób.

Ciekawostką jest Nasza Klasa, którą znają wszyscy respondenci, ale korzysta z niej tylko jedna osoba. Reszta, nawet jeśli posiada konta, nie używa ich. Periscope, Pinterest i vKontakte są z kolei mało znane — większość osób ich nie zna, a ci, którzy je kojarzą, przeważnie nie używają tych portali.

To tyle ze statystyk, tak w dużym skrócie. Dokładne dane dostępne są w raporcie udostępnianym na dole tego tekstu.

Jakie konkluzje z tej ankiety? Cóż, niewątpliwie dominuje Facebook. Można teoretycznie spróbować wykorzystać Google Plus i Instagrama, jednak chyba ekspansja na inne portale społecznościowe oprócz nich nie ma zbytnio sensu, gdyż konta na nich posiada za mało osób. Ktoś jednak mógłby zbić interes życia na informowaniu użytkowników przez WhatsApp o ważniejszych wydarzeniach w Księstwie.

Kwestią sporną dla mnie pozostaje Twitter. To też jest ewidentnie nisza, ale z drugiej strony, atrakcyjna dla promocji Księstwa dzięki hashtagom. Wystarczy jedna celna riposta przy użyciu któregoś z popularnych hashtagów, aby ktoś odnotował nasz profil i zainteresował się nim.

Najbardziej opłaca się jednak rozwijać Facebooka. To przez profil na tym portalu mamy obecnie dojście do wielu Sarmatów, zarówno teraz obecnych w życiu Księstwa, jak i tych, którzy dawno zrezygnowali z aktywności u nas, ale śledzą wiadomości serwowane przez nas na Facebooku. Może być to także środek promocji, który przyciągnie nowe osoby — wystarczy, że dana osoba klikając gdzieś w jakieś powiadomienie o tym, że jej znajomy polubił post na profilu KS, zainteresuje się tym, czym jesteśmy i co robimy.

Jednakże — statystyki udostępniamy poniżej, więc i sami możecie ocenić, jak to wygląda.


(—) Karolina von Lichtenstein,
(—) Heweliusz Popow
Dotacje
2 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Maria von Primisz, Mariusz Mróz, Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
9 440,00 lt
Ten artykuł lubią: Siergiusz Asketil, Laurẽt Gedeon I, Tomasz Ivo Hugo, Vladimir ik Lihtenštán, Avril von Levengothon, Młynek Kawowy, Marek von Thorn-Chojnacki, Helwetyk Romański, Adunaphel Kovall, Simon Peter Liberi, Mariusz Mróz, Jack von Horn, Zoara Schlesinger-Asketil, Ignacy Urban de Ruth.
Komentarze
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
Hasztagi są też na instagramie :D
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
Ładnie opisane podsumowanie
Odpowiedz Permalink
Simon Peter Liberi
Bardzo ładnie, tylko chciałbym prosić na przyszłość, aby frekwencję podawać również w procentach. :)
Odpowiedz Permalink
Karolina Aleksandra
@Simon — przyjęto do wiadomości.
@Rihanna — my bad, pisałam to dosyć późno i zapomniałam o tym kompletnie. Ale tak, też są.
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Bardzo dobra inicjatywa w świetle planów wyjścia z promocją poza Pollin. Dobra analiza i solidne podstawy do wytyczenia kierunków tej promocji.
Odpowiedz Permalink
Misza "JK" Korab-Kaku
vkontakte. Wchodni facebook. Zacny tj. z ograniczoną cenzurą.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.