Rada Ministrów, Arkadiusz Maksymilian, 03.08.2015 r. o 22:27
Konferencja Rady Ministrów [#2] — 03.08
Seria wydawnicza: Konferencje Rządowe

Dzisiaj, 3 sierpnia o godzinie 19:00 na sarmackim IRC-u odbyła się druga konferencja prasowa Rady Ministrów pod kierownictwem Jego Książęcej Mości Tomasza Ivona Hugona. Konferencja jak zwykle była podzielona na dwie części. Zachęcamy do lektury!

Karolina diuczessa von Lichtenstein, Minister Informacji: Drodzy, witam na kolejnej konferencji Rady Ministrów. Jest to drugie spotkanie, na którym poinformujemy o działaniach Rządu Jego Książęcej Mości Tomasza Ivona Hugona.

Dzisiejsza konferencja składać się będzie z dwóch części. Część pierwsza - informacyjna, w której poinformujemy o działaniach resortów wchodzących w skład Rady Ministrów. Druga część zaś będzie częścią, w której będziecie mogli zadawać pytania dotyczące tego co usłyszeliście, lub prac Rady Ministrów. Generalnie jednak na tej konferencji zasady zadawania pytań zostaną zmienione. Zatem gdy ogłoszona zostanie ta druga część - proszę o nierzucanie się od razu do mikrofonów, ponieważ najpierw będziemy chcieli wyjaśnić Wam, jak to ma wyglądać.

Jako pierwszy przemówi Minister Spraw Zagranicznych, Martin Schlesinger-Asketil.

Martin baron Schlesinger-Asketil, Minister Spraw Zagranicznych: Drodzy Sarmaci, Szanowni Goście.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w związku z moim realowym wyjazdem, było w okresie od ostatniej konferencji Rady Ministrów nieco mniej aktywne. Kontynuowałem podjęte wcześniej działania.

Tydzień temu w przygotowanym przeze mnie, a wygłoszonym przez sekretarza Popowa, za co mu serdecznie dziękuję, dosyć enigmatycznie wspomniano o nawiązywaniu multilateralnej współpracy międzynarodowej. Obecnie organizuję spotkanie przedstawicieli wszystkich zaangażowanych państw; jeżeli zakończy się ono pomyślnie, w co głęboko wierzę, już wkrótce będę mógł przedstawić
pierwsze rezultaty oraz kolejne, bardzo ambitne plany.

Wczoraj ogłosiłem nabór do Biura Obserwacji Zagranicy. Odejście od tradycyjnego korpusu dyplomatycznego było moją koncepcją — liczę, że mniej obciążające, względem szefowania placówce dyplomatycznej, bowiem sprowadzające się do nadsyłania ministrowi linków do interesujących wydarzeń, obowiązki obserwatora zechce podjąć wielu Sarmatów aktywnych za granicą lub przynajmniej regularnie czytających tamtejsze fora.

Odnotowałem fakt, że dreamlandzki Królewski Instytut Kartograficzny wciąż przedstawia na swych mapach Królestwo Baridasu jako sarmacką prowincję, nie zaś odrębny byt państwowy, którym jest. Interweniuję w tej sprawie u właściwych władz Dreamlandu; jestem w trakcie sporządzania noty dyplomatycznej. Dziękuję za uwagę.

Karolina diuczessa von Lichtenstein: Okej. Dziękujemy. Teraz chwilka dla sekretarza, coby zaprotokołował. Bufet niezmiennie znajduje się po lewo, przypominamy, że jest uzupełniany przez hogwarckie skrzaty, więc znajduje się tam dosłownie wszystko.

Heweliusz Popow, Sekretarz w Ministerstwie Informacji: Teraz czas na MFiG.

Ministerstwo Finansów i Gospodarki złożyło w Sejmie projekt ustawy o nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Obecnie jest on w trakcie głosowania link.

Poruszając się w sferze działań tego resortu, warto wspomnieć o tym, że rozporządzenie Kanclerza o emisji 600 000 lt (pierwotnie 1 000 000 lt) zostało zatwierdzone przez Sejm. Posłance Aureliusz-Sedrowskiej dziękujemy za darowiznę na rzecz Rady Ministrów w wysokości 400 000 lt, co znacznie poprawiło naszą sytuację finansową. Debatę nad nim można przeczytać tutaj.

Jeśli chodzi o Ministerstwo Finansów i Gospodarki, to by było na tyle. Czas na kolejne resorty.

Karolina diuczessa von Lichtenstein: Mhm. Znowu chwilka przerwy. Okej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

W minionym tygodniu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych praca w pewnym stopniu spowolniła. Powodem takiego stanu rzeczy był problem z łącznością internetową Pana Ministra (pozdrawiamy Unikalnego Providera Całek). Jednak szef resortu zapewnia, że w tym tygodniu prace ruszą pełną parą.

Udało się już przygotować w porozumieniu z Ministerstwem Finansów i Gospodarki wypłaty dla funkcjonariuszy publicznych za miesiąc lipiec. Ponadto, wypłacono subwencje dla samorządów i nagrody dla agencji publicznych. Wszelkie wnioski są rozpatrywane na bieżąco.

I to byłoby tyle z tego resortu.

Heweliusz Popow: Okej. Teraz przyszedł czas na relację z Ministerstwa Spraw Obywatelskich.

Ministerstwo Spraw Obywatelskich skupia się na realizacji prac, które zostały zapowiedziane na poprzedniej konferencji prasowej. Do prac należy m.in.: nabór pracowników do Instytutu Edukacji Sarmackiej (zgłosić można się tutaj — każdy chętny zostanie powitany z radością!), pisanie do starych obywateli KS i służenie pomocą nowym mieszkańcom. Ponadto, minister złożył parę wniosków do NIA, widocznych w Błędomacie, a mających związek z jego planami na resort.

Trwa również współorganizowany przez MSO i MI nabór na redaktorów sarmackiego Twittera. Nabór potrwa do środy, a więcej informacji tutaj. MSO również pracuje nad zapowiedzianą ustawą o rodach.

Dobrze, MSO za nami. Możemy przejść do kolejnego resortu.

Karolina diuczessa von Lichtenstein: Ministerstwo Informacji w tym tygodniu zakończyło nabór na szefa SOBOSu, zaś wczoraj ogłosiło jego wyniki. Nowym Naczelnikiem SOBOSu został Misza Korab-Kaku. Serdeczne gratulacje i powodzenia!

Ministerstwo zorganizowało także ankietę, która ma badać to, jak Sarmaci korzystają z mediów społecznościowych. Ankieta jest dostępna tutaj. Jeśli ktoś jeszcze jej nie wypełnił... to wiecie, co robić :). Ankieta jest powiązana z formowaniem Instytutu Promocji Społecznościowej (nazwa robocza, jeszcze nie ostateczna), który ma konsolidować redaktorów wszystkich profili Księstwa w social media. Powstała już platforma komunikacji dla tych redaktorów w postaci tajnego podforum na forum Księstwa. Redaktorów wzmiankowanych serwisów zapraszamy do zaglądania tam.

Zakończył się nabór na redaktorów sarmackiego fanpage’a na Facebooku. W jego wyniku, przyjęto do pracy Heweliusza Popowa i Prokrusta diuka Zombiakova. Zapraszamy do lajkowania i śledzenia postów na fejsie. Tyle, jeśli chodzi o resort Informacji.

Z ogólnych informacji zaś...

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie emisji znaczka, która nastąpi 5 sierpnia, o godz. 20.00. Więcej szczegółów znaleźć można tutaj.

W związku z utratą funkcji asesora przez Antoniego Rudnickiego, istnieje zapotrzebowanie na nowych asesorów w Trybunale Koronnym. Zgłaszać swoje kandydatury można tutaj.

Sarmacki Sejm ratyfikował umowę międzynarodową, na mocy której Królestwo Scholandii uznaje Baridas za właściciela Awary.

Druga część konferencji składała się z pytań ze strony uczestników konferencji - a właściwie uczestnika, bo w zdecydowanej większości pytał wyłącznie Siergiusz wicehrabia Asketil.

Karolina diuczessa von Lichtenstein: I to byłoby na tyle w części informacyjnej. Przechodzimy teraz dalej - część z pytaniami.

Jak to będzie wyglądać? Otóż, dla utrzymania porządku i aby nie było miliona pytań na raz, uznaliśmy, że najwygodniej będzie, jeśli pytania będą wysyłane najpierw do mnie, a potem ja tu będę po kolei przesyłać je publicznie. Wybrany członek Rady Ministrów odpowie na to pytanie, a cała część będzie moderowana. Dlatego też proszę osoby, które posiadają status halfopa, opa, etc. a nie są w składzie Rządu, aby nie nadużywały tych możliwości. Albo - żeby w ogóle nie używały.

Jeśli będzie pytanie ewidentnie trollerskie albo zostanie mało czasu, to istnieje możliwość, że nie zostanie ono zaakceptowane. Chciałabym także zaznaczyć, że jeśli dany członek Rządu odpowie na pytanie, a jego odpowiedź w jakiś sposób będzie niejasna albo naniesie więcej pola do dyskusji, można zapytać o to, poprosić o sprecyzowanie i tak dalej.

Jednak przypominamy, że konferencja prasowa RM służy do udzielania informacji. Pole na dyskusje, niezgadzanie się, zaprzeczanie - jest na forum centralnym. Do polemizowania, naturalnie, zapraszamy. Ale znowuż - na forum - żebyśmy tutaj nie siedzieli do północy. Jeśli dany minister nie jest obecny, a tylko on może odpowiedzieć na to pytanie, to hm... No tu zobaczymy, ile tych pytań będzie. Generalnie dokładnej odpowiedzi nie uzyskacie w chwili obecnej, z powodów, myślę, zrozumiałych. Ale postaramy się udzielić odpowiedzi na wszystkie, zgodnie z tym, co wiemy. Reszta wyjdzie w praniu. Ponownie, o pytania proszę drogą prywatną. Do mnie.

Siergiusz wicehrabia Asketil: Co Pan Minister Samorządu Terytorialnego uczynił od czasu powołania na stanowisko? Śmiem twierdzić, że nic - mam jednocześnie nadzieje, że się mylę.

Karolina diuczessa von Lichtenstein: Generalnie z mojej strony mogę powiedzieć, że Minister był obecny na platformie komunikacyjnej Rządu i rozmawiał z paroma ministrami, jak i z JKM, jednak do 5 sierpnia ma mocno ograniczone pole działania ze względu na realowe sprawy.

Tomasz Ivo Hugo, Jego Książęca Mość, Kanclerz: Pan Minister choruje. To nie jest tak, że Pan Minister nic nie robi, zajmuje się choćby publikacją w DP niektórych aktów rządowych.

Siergiusz wicehrabia Asketil: Zatem MST zajmuje się opieką nad Dziennikiem Praw?

Tomasz Ivo Hugo: Jest także Podkanclerzym, tak.

Siergiusz wicehrabia Asketil:
Dziennik Praw to jednostka organizacyjna podległa Radzie Ministrów, jak wynika z zarządzenia Kanclerza w sprawie organizacji Rady Ministrów, jeśli o to chodzi.

Zgodnie z § 13. № 7 zarządzenia ws. organizacji Rady Ministrów Dziennikiem Praw zajmuje się Kanclerz oraz Podkanclerzy. Pytanie dotyczyło natomiast MINISTRA Kwaziego, a nie PODKANCLERZEGO. Korzystając jednak z okazji pozwolę sobie nawiązać do poprzedniego pytania... Dlaczego nie została zaktualizowana czołówka DP? M.in. wcześniej wymienione zarządzenie linkuje do wersji archiwalnej.

Karolina diuczessa von Lichtenstein: Co do czołówki Dziennika Praw, zajmiemy się tym. Dziękujemy za zwrócenie uwagi.

Siergiusz wicehrabia Asketil: Czy zostały podjęte jakiegokolwiek działania w ramach przeprowadzenia reform w Instytucie Edukacji Sarmackiej? Ciężko uznać dotychczasowe zgłoszenia w Błędomacie za realizację obietnic.

Karolina diuczessa von Lichtenstein: Z działań mogę wymienić nabór na mentorów IESu. Jednak sam minister da Firenza Jr przyznał, że obecnie skupia się głównie na sferze mentorskiej, też dlatego, że w naborze do IESu zgłosiła się... jedna osoba.

Minister może sam działać i kierować nowych ludzi po Księstwie, ale będzie to zajmowało dużą część jego czasu. Dlatego ponownie - zachęcamy do zgłaszania się do naboru na mentorów IESu.

Siergiusz wicehrabia Asketil: Czy od poprzedniej konferencji zostały podjęte działania w ramach znalezienia alternatywnych dla dodruku źródeł dochodów? Nie przekonują mnie słowa, że zebrano propozycje od obywateli, ponieważ nie zarządzono ogólnonarodowej debaty - nie można uznać za nią propozycji sejmowych. Czy podjęto jakikolwiek wysiłek?

Karolina diuczessa von Lichtenstein: Ministra Arpeda nie ma z nami, a to pytanie do niego... Myślę, że minister podjął już wysiłek, analizując te propozycje i wyznaczając najlepsze wg niego i wg jego sekretarza. Myślę, że niedługo powinniśmy spodziewać się publicznych obwieszczeń na ten temat.

Siergiusz wicehrabia Asketil: Czy możemy spodziewać się usunięcia tantiem z Forum Centralnego? Zdaniem wielu Sarmatów wystarczyłyby serca w postaci lajków.

Karolina von Lichtenstein: Okej, co do tantiem z FC... Przekażę to pod obrady Rady Ministrów, ale warto pamiętać o tym, że nie mamy umocowania do tego, że "wielu Sarmatów" chce, bo chyba nie było żadnej ankiety na ten temat? Czy się mylę?

Siergiusz wicehrabia Asketil: Opinie w różnych miejscach, wywiadach, IRC... Dużo osób o tym wspominało.

Dlaczego nie skorzystano z propozycji, która padła w gmachu Sejmu, a dotyczyła ściągnięcia libertów z instytucji państwowych, gdzie nie są wykorzystywane? Są to przecież liberty na teraz, natychmiastowo. Można było obniżyć dodruk o przynajmniej 100k.

Karolina diuczessa von Lichtenstein: Swoją drogą, ponieważ nikt nie wyraża inny chęci zadawania pytań, to chyba nie ma sensu utrzymywać moderki.

Wracając do pytania. Szczerze mówiąc, nie wiem, czemu tego nie wykorzystano, a to jednak pytanie do resortu MFiG. Ale zapytam i przekażę odpowiedź przy następnej okazji. Jeśli teraz nie ściągnięto, to pewnie będzie można ściągnąć te liberty później.

Siergiusz wicehrabia Asketil: W ostatnich dniach dało się zaobserwować nieudolność Państwowego Komitetu Oceny Jakości. Czy Ministrstwo Dziedzictwa Narodowego interesuje się w ogóle losem pracowników PKOJ-u? (w nawiązaniu do tego ćwirka).

Karolina diuczessa von Lichtenstein: W nawiązaniu do tego Ćwirka, dziękujemy Rolandowi za poświęcenie, ale spis artykułów jest w IPN, więc to kwestia tego, że Minister Dziedzictwa Narodowego też ma ostatnio dużo na głowie.

Siergiusz wicehrabia Asketil: ...dlaczego zatem jest ministrem? No ludzie.

Karolina diuczessa von Lichtenstein: No jednak nie możemy wymagać od ministrów no-lifienia. Jest sezon wakacyjny. Każdy robi, co może. Na pewno później się to wszystko poprawi...

Siergiusz wicehrabia Asketil: Kiedy możemy się spodziewać ogłoszenia kolejnej edycji plebiscytu na inicjatywę miesiąca?

Karolina diuczessa von Lichtenstein: W tym tygodniu.

Siergiusz wicehrabia Asketil: Czy zakup znaczka, zapowiedzianego na dzień 5 sierpnia, będzie ograniczony do 1szt. na osobę?

Karolina diuczessa von Lichtenstein: Nie. 3 sztuki, standardowy limit.

Siergiusz wicehrabia Asketil: :OOOO
TRZY SZTUKI PRZY 10 EGZEMPLARZACH? KOGO TO POMYSŁ?

Arsacjusz Agnomen-Kolineusz: Pozwolę zapytać. Dlaczego nie wprowadzono limitu?

*limitu do 1 sztuki

Karolina diuczessa von Lichtenstein: Nie wprowadzono, bo nie braliśmy pod uwagę tego. Ale przekażę RM. Może jeszcze zmieni się ta decyzja.

Siergiusz wicehrabia Asketil: Dlaczego Grodziska Agencja Prasowa była na urlopie od 28 lipca do 2 sierpnia?

Karolina diuczessa von Lichtenstein: Do GAPu dostęp mają ministrowie, samorządowcy, redaktor Leszczyński... Nie wiemy, dlaczego samorządowcy wzięli urlop od 28 lipca do 2 sierpnia.

Siergiusz wicehrabia Asketil:
Może warto powołać nowych redaktorów?

Karolina diuczessa von Lichtenstein: Rozważymy to, aczkolwiek nabory do GAPu nigdy nie cieszyły się wielkim zainteresowaniem.

Siergiusz wicehrabia Asketil: (zgłosiłbym się).
Karolina diuczessa von Lichtenstein: (cieszę się).

Siergiusz wicehrabia Asketil: Dlaczego wykaz władz na stronie Księstwa Sarmacji jest częściowo nieaktualny? Mowa przede wszystkim o części dot. korpusu dyplomatycznego, administracji rządowej oraz Trybunału Koronnego. (nie bierzcie tego jako przytyk, a przyjacielską uwagę :x)

Karolina diuczessa von Lichtenstein: Zaktualizujemy. Dziękujemy za uwagę.

Siergiusz wicehrabia Asketil: Jak Rada Ministrów odnosi się do proponowanej zmiany nazwy GiSu na "Korona Sarmacji"?

Karolina diuczessa von Lichtenstein: Rada Ministrów nie ustalała stanowiska w tym przedmiocie, więc się nie odnosi.

Siergiusz wicehrabia Asketil: Czy w związku z planowanymi upałami zorganizowana zostanie akcja rozdawania butelek z wodą?

Karolina diuczessa von Lichtenstein: Rozważamy to, a także włączenie do akcji Książęcej Służby Ogniowej, która będzie lała wodę w centrach wielkich miast na wszystkich zainteresowanych lub nie.

Siergiusz wicehrabia Asketil:
Skąd członkowie Rady Ministrów mają tyle sił na prowadzenie konferencji prasowych? (ci, którzy są obecni - o leniwców nie pytam) :-).

Karolina diuczessa von Lichtenstein: Sami nie wiemy.

Siergiusz wicehrabia Asketil: Chcecie jeszcze trochę pytań?

Heweliusz Popow: Czy wyczerpały się Panu Siergiuszowi pytania? :)

Siergiusz wicehrabia Asketil: Mam jeszcze z 50, ale chyba niektórych ciutkę zdenerwowałem i obawiam się o swoje życie.

Karolina diuczessa von Lichtenstein: Ja tylko napomknę, że mój partner jest zawiedziony tym, że przez konferencję nie mogę udać się z nim na codzienną partyjkę badmintona i czeka, aż w końcu skończymy. :|

Siergiusz wicehrabia Asketil: Nie mam więcej pytań.

Karolina diuczessa von Lichtenstein: Dziękuję. Czy ktoś inny ma jeszcze jakieś pytania? W takim razie zamykam II konferencję Rady Ministrów.

Cały zapis konferencji znajduje się tutaj
(—) Karolina von Lichtenstein,
(—) Heweliusz Popow

Rejestr zmian

Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tomasz Ivo Hugo, Vladimir ik Lihtenštán, Markus Arped.
Serduszka
9 559,00 lt
Ten artykuł lubią: Tomasz Ivo Hugo, Karolina Aleksandra, Marek von Thorn-Chojnacki, Irmina de Ruth y Thorn, Adunaphel Kovall, Siergiusz Asketil, Alfred, Henryk Leszczyński, Vladimir ik Lihtenštán, Andrzej Fryderyk, Don Mad, Hans von Zimmerman, Roland Heach-Romański, Markus Arped, Mariusz Mróz.
Komentarze
Siergiusz Asketil
Komentarz do konferencji pozwoliłem sobie zamieścić tutaj.

Jednocześnie dziękuję załodze z Ministerstwa Informacji za profesjonalne przeprowadzenie konferencji. Szkoda tylko, że niektórzy ministrowie sobie olali. :/
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
chylę czoła posłowi asketilowi za dobrą opozycyjną robotę;p
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Siergiusz Asketil, człowiek który zagrał z Radą Ministrów w "Jeden z dziesięciu" :)
Odpowiedz Permalink
Krzysztof St. M. Kwazi
Ja niestety byłem zmuszony nie wziąć udziału w tej konferencji. W zeszłym tygodniu resztki swojego czasu dzieliłem pomiędzy obowiązki Marszałka Sejmu, organizację wyścigów z okazji 12-lecia Teutonii i jeszcze konsultowałem projekty ustaw i rozporządzeń Rady Ministrów KS (i troszkę też Rady Królestwa Teutonii).

Mojej konferencji należy się spodziewać po powrocie ze zjazdu.
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
Realowy partner diuczessy powinien uczestniczyć w życiu Sarmacji, a nie marudzić :/
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.