Holding MaHi hito, Julian Fer at Atera, 24.06.2015 r. o 09:27
Aquilonem Ventum No.1

WL1Fdy5D.png
W czasie majowych rozmów prowadzonych z zaprzyjaźnionym Kozakiem Bohdanem przy herbacie z samowaru oraz rozmów związanych ze szkoleniem dla Dżurów, o którym pisał wcześniej Wójt Slipyjowa,
a zarazem Komendant KGB Laurencjusz MaHi von VINCIS-KAZAKOV w artykule: Garnizon Slipyjow – przysposobienie obronne Dżurów zakończone Hopakiem prowadzone były też inne rozmowy, które po upoważnieniu chciałbym opisać.

Komendant KGB Laurencjusz MaHi von VINCIS-KAZAKOV zlecił mi podjęcie prac związanych z budową browaru w oparciu o budynki Garnizonu Slipyjów.

W związku z wyczekiwaniem letnich upałów wnet ochoczo zabrałem się do pracy, żeby browar mógł być otwarty już w sezonie wakacyjnym. Prace budowlane w środku budynku i przy elewacjach szły pełną parą dzień i noc, a żaden z pracowników firmy MaHi hito się nie obijał, bo każdemu zależało, żeby zdążyć
z ukończeniem prac przed świętem Baridasu.
y3a64wwH.png

Mijały dni i tygodnie, a data 27 czerwca 2015r. zbliżała się nieuchronnie. Wykonano też przyłącze górskiej wody, której liczne koryta znajdują się pod twierdzą, a do browaru firmy transportowe dostarczały niezbędne wyposażenie i surowce do produkcji piwa.

W magazynie zebrano zapasy beczek, kegów, butelek oraz granulatu chmielu, słodu jęczmiennego, pszenicy, drożdży i innych niezbędnych składników. W sejfach złożone zostały tajne receptury, a w tym najważniejsza "blue" - receptura na święto w Baridasie.

W związku, że pozostała część budynku nie miała jakiegoś szczególnego przeznaczenia. Komendant KGB zlecił mi zaadaptowanie 20 pomieszczeń na część noclegową dla gości, którzy chcieli by pozostać w browarze trochę dłużej.
1SdV9P1l.png

Ze względu na fakt, że zamówiliśmy zbyt dużo ogromnych beczek drewnianych wpadłem na pomysł wykorzystania beczek do urządzenia sypialni.

Dla szczególnych gości i wytrawnych wielbicieli naszego złotego trunku przygotowane zostały specjalne pomieszczenia, w których zażywać będzie można kąpieli piwnych, które oczywiście połączyć będzie można
z degustacją tego szlachetnego napoju. Ze względów bezpieczeństwa w pomieszczeniach zainstalowane zostały specjalne czujniki wraz czasomierzem. Wiadomo, co w nadmiarze może również zaszkodzić.
1z0X01Y5.png

Rozpoczęto etap uruchomienia procesu technologicznego, który poniżej chciałbym przedstawić.
38npZnHI.jpg

W chwili obecnej „Browar Gwardyjski’ rozpoczął produkcję piwa o nazwie „MaHi Guard”. Jest to jasne piwo gwardyjskie klasy Premium o ekstrakcie 14%, zawartości alkoholu 5% oraz obfitej i trwałej pianie.

Na zakończenie tego artykułu chciałbym przedstawić szczególne piwo w kolorze barw naszego królestwa, które podawane będzie za darmo raz w roku tj. w każdą rocznicę święta Królestwa Baridasu. Piwo podawane będzie wyłącznie w kuflu "Baridas", by każda osoba kosztująca ten wyborny trunek zapamiętała że to trunek narodowy.
v5l000h8.png

Ze względu na fakt, iż piwo nie ma jeszcze nazwy chętni mogą składać propozycję na nazwę w komentarzach. Dla osoby, której nazwa zostanie zatwierdzona czkać będzie nagroda niespodzianka.

Kolejne szczegóły już wkrótce.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
4 755,00 lt
Ten artykuł lubią: Adunaphel Kovall, Tomasz Ivo Hugo, Marek von Thorn-Chojnacki, Markus Arped, Laurẽt Gedeon I, Alfred, Zoara Schlesinger-Asketil, Kamil Warior von Vincis-Kazakov, Helwetyk Romański, Irmina de Ruth y Thorn.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Skoro produkcja ruszyła wspomnę o tym w najbliższym "Heroldzie" :)
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
eh, nie ma to jak kukulica.
Odpowiedz Permalink
Kamil Warior von Vincis-Kazakov
Myślę że nazwa: Gwardyjskie wystarczy.
Proponuję trzy wersje: Niepasteryzowaną, dla lądowych,
LIGHT, dla sekcji lotniczej ( właśnie tworzonej ),
i wersji z cytryną (anty-szkorbut) dla załogi Sekcji Morskiej Królewskiej Gwardii Baridasu. :-*
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Dzięki :)
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Gwardzista, Mahito
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Cytuję:
Gwardzista, Mahito

Całkiem niezłe :)
Odpowiedz Permalink
Zoara Schlesinger-Asketil
Wygląda pięknie.. aż szkoda wypić ale jednak jestem ciekawa jak smakuje :D

Almerski Sen!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.