Árnovike - Perła Północy
Seria wydawnicza: Et feida...

Árnovike - Perła Północy

r9W51B62.jpg

Árnovike jest jednym z najwspanialszych miast w Królestwie Baridasu. Jest również największą miejscowością na wyspie Eislar (poprawka nazwy z poprzedniego artykułu). W tym artykule postaram się Wam przybliżyć to portowe miasto.

1. Położenie

Miasto leży w południowo-wschodniej części wyspy. Port położony jest w dużej mierze na nizinie, jednak niektóre osiedla położone są ok. 200 metrów nad poziomem morza. Jedynymi bliskimi miejscowościami są małe osady w których mieszka jedynie kilka rodzin.


2. Klimat

Árnovike podobnie jak reszta wyspy znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego. Średnie temperatury zimowe wahają się w zakresie od -15 do 0 C, natomiast temperatury w miesiącach letnich znajdują się w zakresie od 9 do 12 C. Roczna suma opadów mieści się w granicach od 500 do 2000 mm.


3. Herb miasta

1y9ODFaS.png

Herb przedstawia czarnego orła o podwójnej głowie z białymi dziobami i szponami tegoż koloru, na złotej tarczy. Herb uwieńczony jest corona navalis co wskazuję, że jest to miasto portowe. Herb miasta jest nawiązaniem do herbu założyciela, jednak pod wpływem lat nastąpiło kilka zmian.


4. Transport


Jedynymi środkami publicznym są autobusy i tramwaje. Autobusy jeżdżą nie tylko w obrębie miasta, ale przede wszystkim łączą je z poszczególnymi osadami na całej wyspie.
Spoza wyspy do miasta dostać się można drogą lądową lub wodną. Port lotniczy znajduję się na obrzeżach miasta i posiada tylko jeden terminal, jednak jest najszybszym połączeniem wyspy z Baridasem kontynentalnym.


5. Kilka ważnych punktów i zabytków7FrWk7n8.jpg
Zamek w Árnovike – jest to pałac z elementami obronnymi zbudowany I połowie XVII wieku na miejscu drewnianego grodu. Zespół zamkowy obejmuję pałac oraz ogrody pałacowe. Szerzej zamek zostanie opisany w oddzielnym artykule.


jK0tX1kf.jpg

Ogród Botaniczny, który znajduje się w Árnovike jest prawdziwą oazą w mieście. Pełen zieleni, drzew, kolorowych kwiatów i wielu różnych gatunków roślin tworzy idealne miejsce na odpoczynek. W Ogrodzie Botanicznym znajduje się około 5000 gatunków roślin.


vQsaqAJd.jpg

Katedra Davida Hasselhoffa – Katedra ma 73 m wysokości i nosi imię wielkiego przedwiecznego Davida Hasselhoffa. Budowana była przez trzynaście lat. Ostatecznie budowę zakończono w 1991 roku. Znajduję się w centrum miasta, dlatego też jest wspaniałym punktem widokowym.


062xvMxZ.jpg
Drewniany kościół zbudowany w XII wieku, prawdopodobnie rdzenni Nordyjczycy wyznawali tutaj swoje bóstwa. Od kolonizacji wyspy przez Baridajczyków wyznaje się tutaj Hasselhoffizm.


jTYn9txO.jpg

Kamień runiczny z Cichego Lasu – jest to najlepiej zachowany kamień runiczny na wyspie. Datowany jest na rok 670. Naziemna część wkopanego w ziemię kamienia ma wysokość 2,5 metra. Napis wykonał człowiek o imieniu Varg ku pamięci swojego syna Varena.


6. Sport


4JKu2Vcc.jpg

W miejscowości jest jeden stadion piłkarski, jednak na jego murawie mecze rozgrywają dwa lokalne zespoły. Są to Valfssas Árnovike oraz Vikinges Árnovike. Obiekt pomieści 5000 ludzi i posiada jedno boisko boczne.
G78w9I1h.jpg

Nie samą piłką żyje człowiek, odskocznią od piłkarskich emocji może być bardzo popularny na wyspie hokej na lodzie. W mieście jest tylko jedna profesjonalna drużyna i jest to sekcja Vikinges Árnovike. Swoje mecze rozgrywają na hali o pojemności 3000.


6nDDD4b2.jpg

Kolejną rozrywką sportową na wyspie jest żużel na lodzie. Jest to jedyny rodzaj sportu uprawianego na wyspie. Cieszy się ogromną popularnością wśród młodych ludzi.

Dziękuje za przeczytanie! :)

PS. A tu mieszka Markus. :)

yAeIvzRA.jpg
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Markus Arped, Jack von Horn.
Serduszka
8 732,00 lt
Ten artykuł lubią: Siergiusz Asketil, Tomasz Mancini, Vladimir ik Lihtenštán, Ignacy Urban de Ruth, Markus Arped, Heweliusz Popow-Chojnacki, Roland Heach-Romański, Yennefer von Witcher, Jack von Horn, Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki, Laurẽt Gedeon I, Zoara Schlesinger-Asketil, Julian Fer at Atera, Adam Jerzy Piastowski, Daniel January von Tauer-Krak, Tomasz Ivo Hugo.
Komentarze
Markus Arped
Zapraszam w odwiedziny! :-D
Odpowiedz Permalink
Heweliusz Popow-Chojnacki
Bardzo fajny artykuł :)
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
Baridas się rozwija za pożyczki udzielone przez Teutonię.
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Pożyczka była jedna. Byłem nią ja.
Odpowiedz Permalink
Adrian Maksymilian Józef Alatriste
I też pożyczki już nie oddamy. :D
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Fajnie napisane. Czuję, że teraz sporo miast się rozwinie :)
Odpowiedz Permalink
Zoara Schlesinger-Asketil
Wspaniałe :)
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Przyjadę, bo jest co pozwiedzać:)
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Ładnie to wszystko wygląda :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.